Domov Forum

Vodne želve - osnovna navodila za gojenje

Forum namenjen ribnikom in ribniškim ogranizmom

Moderator: LDDP

Vodne želve - osnovna navodila za gojenje

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 21 Avg 2008, 10:51

Lepo pozdravljeni
Nekaj informacij in mojih izkušenj za gojenje vodnih želv, jih na kratko in osnovno podajam tule.

Slika
http://farm4.static.flickr.com/3208/268 ... c4da59.jpg
rdečevratka

Slika

Slika
rumenovratka

Slika
http://calphotos.berkeley.edu/imgs/512x ... /3544.jpeg
Slika
http://kornjace.hr/index.php?option=com ... &Itemid=29
konijeva kornjača

Filter za želve mora biti praviloma močnejši kot za akvarij saj želve ponavadi vodo bolj umažejo kot ribe. Dobro je, da se voda v eni uri prefiltrira vsaj 3-5x, kar seveda zahteva dovolj močan filter oz. potopno črpalko. V njem se naseliljo nitrifikacijske bakterije, ki razkrajajo amonijak, nitrite v nitrat. Preberite si nekaj v poglavju Akvarijska voda, cikliranje ipd.

Vodo je potrebno redno menjavati vsaj enkrat na teden, občasno očistiti mehanski del filtra (vato in gobo) in bo zadeva ok. Več o želvah si lahko preberete na Kornjače.net (hrvaška stran), ki je edina tovrstna stran v malo bolj razumljivem jeziku z nekaj kar koristnimi nasveti.

Za želve je zelo pomembno da imajo UVA-B žarnico, ki naj bo prižgana vsaj nekaj ur na dan (bolje cel dan 12 ur), da jih zelo raznovrstno hranimo:

-meso-srce,
-jetra puranja, goveja,
-ribe morske - oslič lahko tudi kuhan,
-ribe sladkovodne - postrvi ipd
-korenček,
-solata,
-surove kumare,
-brokoli itd,
-sadje jabolka, pomaranče, mandarine, kivi...
-briketi za želve,
-rakci za želve gammarus (postranice),
-lahko tudi suha liofilizirana hrana za ribe - tubifeks, shrimps, ličinke trzač,
-če imaš akvarij tudi polži,
-mlade akvarijske ribe ipd.

Slika
Gammarus
http://diskus.slohost.net/cgi-bin/stran ... lo&templ=0

Mlade želve hranimo 1-2x na dan po občutku. Odrasle pa lahko le 1x na dva do tri dni.

Temperatura vode za želve je priporočljiva od 24-28 st. C.

Temperatura zraka pa malce višja od 26-32 st.C.

Temperature malo variirajo v odvisnosti od vrste želve. Več o tem na http://www.kornjace.com. Če je temperatura v stanovanju nižja je seveda nujno potreben grelec vode (vsaj 1w/1liter) in pa tudi dodatna žarnica nameščena v akvaterarij, najbolje nad kopnim delom, da se želva lahko pod njo greje. V večini primerov je dovolj le specialna neonska UVA-B žarnica Repti-glo 5.0 ali podobna varianta (Repti 2.0 je za žabe in podobne dvoživke, Repti 8.0 pa za plazilce, ki potrebujejo več UVA-B in živijo v bolj suhem področju)

Želve morajo imeti večji del akvaterarija vodo za plavanje, v globini, ki je višja od želvine dolžine in pa kopni del z rampo preko katere zleze na suho, da se lahko sonči in izpostalvja UVA-b žarkom. S sušenjem kože in oklepa želva uničuje razne bakterije, ki se naselijo na telesu in tako ostaja v dobri kondiciji.

Bolezni, ki lahko prizadenejo želve so:

-Omehčanje oklepa (slaba hrana, pomanjkanje vitaminov, premalo UVA-B sevanja)
-Vnetje oči (slaba kvaliteta vode - amonijak, nitriti...)
-Vnetje sr. ušesa (neprimerna temperatura vode in zraka, prepih ipd)

Pri vodnih želvah se lahko občasno pojavi tudi nekakšno lupljenje odmrle kože, ki pa se lahko odpravi z dodatkom soli v vodi. V vodo dodamo 1-2 jedilni žlici morske ali kamene soli na 10 litrov vode. Najprej poskusimo z eno žlico/10 litrov, če ne bo v 4-5 dneh izboljšanja pa dodamo še eno žlico/10 litrov. Ker se na želvah pojavljajo tudi razne bakterije, ki jih sicer uspešno zatirajo s tem ko se dalj časa sončijo in sušijo pod UVA-UVB žarnico, je mogoče primerno občasno želve razkužiti s FMC-jem (formalin-metilen-melahit).

Je pa zelo pomembno, da imajo želve tri osnovne zahteve zagotovljene in sicer:

-UVA-UVB žarnico (ki naj bo prižgana vsaj 6 ur dnevno - raje več)
-vitamine (umetne ali bolje v dobri sveži hrani in mesu - ribe,školjke,deževniki, zelenjava...)
-močno filtriranje (močan mehansko, biološki filter)

Tri odrasle Rdečevratke ali Konijeve kornjače (zrastejo namreč samice do 25 cm v oklepu samci 15 cm), morajo imeti na razpolago vsaj 300 litrski akvaterarij, drugače je bolje, da jih naselimo v vrtni ribnik. Pri tem moramo paziti, da niti slučajno ne morejo pobegniti v naravo (v bližnji ribnik ali jezerce), ker obstaja velika verjetnost, da potem te želve izpodrinejo našo avtohtono Močvirsko sklednico . Rdečevratka jo sicer že izpodriva ravno zaradi malomarnega odnosa gojiteljev, ki so svoje rdečevratke zaradi pomanjkanja prostora kar izpustili v naravo.

Ko sem pred časom pripeljal domov dve Konijevi kornjači sem mislil, da jih bomo lahko imeli kar tako naspol v akvariju brez specialne žarnice, kar z briketi za želve in brez posebne nege - pa sem se močno zmotil. Želva potrebuje vse zgoraj našteto, drugače se ji zelo slabo piše in še sami imamo lahko slabo vest.

ZATO NIKOLI NE IMEJ DOMA ŽELVE, ČE JI NE MOREŠ NUDITI VSEGA KAR POTREBUJE ZA SVOJE ŽIVLJENJE IN ZAVEDAJ SE, DA JI NARAVA NUDI ŠE MNOGO VEČ, KOT JI LAHKO PONUDIŠ TI.

Roman
Zadnjič spremenil Dean, dne 21 Avg 2008, 12:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA

Kraj: Slov. Bistrica

Re: Vodne želve - osnovna navodila za gojenje

OdgovorNapisal/-a ramšak » 03 Apr 2010, 15:29

Lep pozdrav...predvidevam da ste že iskušen gojitelj želv in mi boste lahko pomagali odgovoriti na vprašanje =)
namreč pri moji mladi želvici rumenovratki veliki 5,5 cm se je pojavil nagib pri plavanju. Ima zagotovljene vse pogoje ki so za rumenovratko zahtevani...precej velik akvarij z 75l vodnega dela in prav tako obilico kopnega dela na katerem se včasih sonči. V akvarij sem dal tudi nekaj guppijev ki jih je sprva imela za hrano čez čas pa se jih je naveličala. Nagib se je pojavil po čiščenju akvarija...ali je možno da je to posledica blagega padca iz kartonaste škatle v katero sem jo dal med čiščenjem da jo je lahko opazoval mlajši brat. Padla je iz višine cca 15cm. Ali se to pozdravi?? Na kakšen način ji lahko pomagam??
ramšak

OdgovorNapisal/-a senker1987 » 03 Apr 2010, 17:27

Men je tudi že ušla in je padla dol iz mize cirka 70cm - 80cm pa ni blo nobenih problemov tako da nevem kaj bi lahko to bilo ...
Uporabniški avatar
senker1987

OdgovorNapisal/-a Silver » 12 Apr 2010, 17:59

Moje razmišljanje: Center za ravnotežje je v ušesih, zato bi lahko bilo krivo vneto uho..?
Uporabniški avatar
Silver

Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a LDDP » 02 Jun 2010, 04:17

hej hej hej
glede na to, da mate tukaj mnogo pojma o ribnikih (in meni se ni na exotic animals za prijavit)

zdaj naši 2 želvi (rumenovratka, in mislim da hibrid) jeseni/spomladi živita v akvaterariju, pozimi v kleti čez poletje pa v generičnem plastičnem ribnik kalupu (750l) za plotom.
nekoč v daaaljni prihodnostti smo razmišljali o predelavi prostora v kaj obsežnejšega z folijo, prej me pa zanima ključno vprašanje, ali je kak način, da nardimo zadevo tako, da bi lahko varno zunaj prezimovala?

pa..če že pišem, a obstaja kakšna magična tekočinica, ki bi jo lahko zlili not in bi pobila vse mlade komarje, brez da bi kakorkoli škodovalo želvama?
Uporabniški avatar
LDDP
-
-

Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a Dean » 02 Jun 2010, 07:42

Pri želvah odpade folija, saj jo bi s kopanjem s kremplji uničile. V kolikor bi ustrajal pri njej jo moraš na debelo obložit in zaščitit.

Drug problem pa je spet prezimovanje, kam se bo ta želva zarila oz. kje je primerna plitvina, ki ne bo zmrznila?
Uporabniški avatar
Dean
Administrator
Administrator

Kraj: Bilje pri Novi Gorici

OdgovorNapisal/-a Blisk » 02 Jun 2010, 09:24

Kako ste lahko tako nepazljivi in dajete živali nekam kjer lahko padejo dol?
Blisk

OdgovorNapisal/-a LDDP » 02 Jun 2010, 11:09

padejo kamorkoli?

Osnovno vprašanje je bilo, če je sploh možno nardit (manjši - pod 2k litrov) umetni ribnik, v katerem lahko želve pri nas prezimijo.
Pač, za ribe je važna globina, želve pa so zahtevnejše.
Uporabniški avatar
LDDP
-
-

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 13 Sep 2010, 14:51

So lahko zraven želv v ribniku zlate ribice?
Želve 15 cm, zlatke 7 cm.

Lp, C
Uporabniški avatar
cebrica2

Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a LDDP » 13 Sep 2010, 15:13

odvisno od razmerja...in velikosti vode, skrivališč..

če je zlatih toliko, da niso preštete, se ne bo opazlo, ko bo katera manj... želve jih v vsakem primeru bodo htele pojest, so pa ribe hitrejše..vseeno kdaj kateri ne uspe, pa poškodbe (pocvikani repi) se potem dogajajo..
Uporabniški avatar
LDDP
-
-

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 13 Sep 2010, 15:15

Aha, torej bolje, da se ne dodajajo. So pa 3 želve in 2 zlatki...

LP, C
Uporabniški avatar
cebrica2

Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a Dean » 14 Sep 2010, 07:02

Res so ribe lahko hitrejše, zvečer so pa slepe kot kure in zmuzljiva želva dobro ve kako se stvari streže, da ne govorimo o hitrem napadu, ko ji nič hudega sluteča riba priplava mimo lačnih ustih.
Če imaš želve skupaj z ribami je jasno, da bodo slednje izginjale ... kot pa je že bilo napisano, če je ribnik res veeelik in je v njem veliko rib to še nekako gre.
Uporabniški avatar
Dean
Administrator
Administrator

Kraj: Bilje pri Novi Gorici

OdgovorNapisal/-a Podgoršek » 24 Nov 2010, 22:06

Kakšna šota je najbolj primerna za prezimitev želve rumenovratke? Kje bi jo lahko kupila?
Pogledala sem že v tukanu in imajo samo granulirano..
Podgoršek

Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a anna_ » 25 Nov 2010, 22:44

prbl. 10 cm zlatk želve ne napadajo več. preizkušeno živijo v popolnem sožitju.
šota se pri meni ni najbolje obnesla. voda preveč porjavi. moja želva letos prezimuje samo v vodi.
anna_

OdgovorNapisal/-a Carp » 13 Feb 2011, 17:34

Za mojo rumenovratko, ki je čez oklep velika 15 cm, bomo zgradili ribnik. Zanima me pa, če je potreben kakšen grelec za v ribnik, saj je temperatura velikokrat pod priporočljivih 24-28 °C. Enako me zanima z zrakom. Ponoči je lahko kar mraz.. Je vseeno lahko ponoči zunaj?
Uporabniški avatar
Carp

Kraj: Kranj, Brnik

Naslednja

Vrni se na Ribniki

• Sorodne objave
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Valid XHTML and CSS.