izbira prvih prebivalcev

Obvezno branje za vsakega začetnika! Na vrhu vsake teme so krajši vodiči, tematsko pa so razporejena tudi že predelana vprašanja.

Moderator: Ekipa Aquanubis

rok123

izbira prvih prebivalcev

OdgovorNapisal/-a rok123 » 24 Jan 2014, 14:45

lep pozdrav, odločam se za nakup akvarijskih rib, imam 112l akvarij, naselil bi pa naslednje ribe:
- 4 krat platij
- 6 krat žalovalka
- 2 krat marmorni nitkar
-2 krat bolivijski pavlinček

naseljeval bi jih postopoma prvo platiji in tako naprej.. ali bi to ustrezalo glede na parametre in vsaj malo na biotop ?

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: izbira prvih prebivalcev

OdgovorNapisal/-a ICs » 24 Jan 2014, 15:37

Zakaj postavljaš skoraj identična vprašanja v več različnih temah? Že v tej si spraševal enako in že tam smo ti svetovali kako postopati. To, da so ista vprašanja kar vsepovprek, preveč obremenjuje forum in ga naredi nepreglednega. Najprej uporabi nasvete, ki smo jih dali tam in dejansko pozorno preberi teme, ki jih omenjamo in če ti še potem ne bo kaj jasno, vprašaj samo tisto kar ne bo, to pa zaradi tega, da na vprašanja ne bomo vseskozi odgovarjali presplošno in nedorečeno, ampak da se zadeva "izpili" kolikor se le da. in drži se ene teme oziroma niti, da bo vse kar želiš vedeti na enem mestu.
Hvala za razumevanje.

rok123

OdgovorNapisal/-a rok123 » 24 Jan 2014, 15:53

ICs napisal/-a:Zakaj postavljaš skoraj identična vprašanja v več različnih temah? Že v tej si spraševal enako in že tam smo ti svetovali kako postopati. To, da so ista vprašanja kar vsepovprek, preveč obremenjuje forum in ga naredi nepreglednega. Najprej uporabi nasvete, ki smo jih dali tam in dejansko pozorno preberi teme, ki jih omenjamo in če ti še potem ne bo kaj jasno, vprašaj samo tisto kar ne bo, to pa zaradi tega, da na vprašanja ne bomo vseskozi odgovarjali presplošno in nedorečeno, ampak da se zadeva "izpili" kolikor se le da. in drži se ene teme oziroma niti, da bo vse kar želiš vedeti na enem mestu.
Hvala za razumevanje.

ja seveda, samo takrat sem bolj spraševal glede na biotop in ribe, sedaj pa imam ribe že izbrane in samo sprašujem če gredo skupaj, oz v skupni akvarij in ali je število preveliko..... saj v bazi podatkov ima vsaka riba drugačne parametre .

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 24 Jan 2014, 16:10

rok123 napisal/-a:v bazi podatkov ima vsaka riba drugačne parametre .

Seveda se med sabo razlikujejo, nekateri več, nekateri manj, upoštevati moraš, da morajo biti vse izbrane ribe znotraj mej teh parametrov, oziroma da se le ti čimbolj prekrivajo. V tvojem naboru rib potrebuje recimo plati vodo trdote od 10 - 25 °dGH, medtem ko bo boljvijski pavlinček bolj zadovoljen v vodi, ki bo imela 2 - 10 °dGH. Že po deafultu torej ti dve ribi ne pašeta skupaj. In vse to brez problema lahko razbereš iz baze organizmov.
Sicer pa "tiči zajec" nekje drugje, namreč kakšne parametre ima voda, ki jo boš ti imel v akvariju? Najprej bi bilo dobro vedeti to, potem bi šele prišla na vrsto izbira rib....

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 24 Jan 2014, 19:42

In tole isto, da plati ne paše zraven k ostalim ribicam smo ti že v tisti temi rekli in še naprej vztrajaš pri kombinaciji plati - pavlinček :) Oz., če si vzel tam platije stran je bila še kar v redu kombinacija, sedaj pa je še slabša :)

In kot ti je že ICs svetoval najprej izmeri parametre vode in potem izbiraj prebivalce... Drugače se ti znajo stroški kar hitro povečati, da boš pripravil tako vodo, kot jo bodo tvoji prebivalci zahtevali (RO, itd ...)

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 24 Jan 2014, 20:01

Kdor hoče biti saj podoben pravemu akvaristu, bo moral pozabiti na stroške električne energije, nakupu RO, dobrih filtrov, testerjev, CO.....Če se odločimo za gojenje organizmov , v tem primeru akvaristike, jim poizkusimo nuditi čim boljše pogoje, čeprav vemo ,da se naravi težko približamo.
lp

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 25 Jan 2014, 08:45

S tem se delno strinjam oz. bolj ne kot ja ... da se tudi brez RO, Co2 (OK brez elektrike ne :) ) ... ampak je potem potrebno v začetku izbrati prave organizme in rastline ...

Tudi "Low-Maintenance" akvarij, brez CO2, RO ... je lahko zelo lep, če izberemo prave organizme ...

Bolj kot vse to je pomemben predvsem čas, ki ga namenimu vzdrževanju akvarija ... Lahko nabavimo vse zgoraj omenjeno in zaradi tega še ne bomo pravi akvaristi... Vsi na žalost nimajo možnosti, da bi si lahko vse to privoščili ampak zaradi tega jaz še ne bi rekel, da niso pravi akvaristi, ker se da tudi brez vsega tega ampak je potem potrebno na začetku prav izbrati ...

rok123

OdgovorNapisal/-a rok123 » 02 Feb 2014, 19:35

evo moje ribe so izbrane:

žalovalka 5 kom
serpa 5 kom
bolivijski pavlinček en par
platiji 5 kom
ancistrus 3 kom
marmorni nitkar 4 kom

mislim da je kombinacija kar v redu, saj mi je tako svetoval g Igor pri Aquareji, kjer bom ribe tudi kupil.

Uporabniški avatar
kkaty
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kkaty » 02 Feb 2014, 21:19

Rok, ne bo v redu, verjemi. Pa ne samo zaradi različnih pogojev, ki jih te izbrane ribice potrebujejo, kar so ti že nekajkrat povedali, tudi 100 in par litrov je občutno premalo zanje.

lp

Mrs. Fishy

OdgovorNapisal/-a Mrs. Fishy » 02 Feb 2014, 21:42

Moj nasvet: namesto Platijev in Nitkarjev si umisli večje število Serp in Žalovalk, ki se bodo v jati od 8 naprej veliko bolje počutile in bile tako bolj zdrave, lepše obarvane in ne bodo se skrivale. Če pa se odločiš imaš lahko celo biotopni akvarij reka Amazonka z naprimer takšnim seznamom prebivalcev:

Serpa 14 kom
Bolivijski pavlinček en par
Ancistrus 3 kom
in še kakšnimi tetrami, poglej v bazo organizmov

Platije/Nitkarje pa res odsvetujem, ker potrebujejo drugačne pogoje in bodo tako v akvariju same bolezni in problemi. Pazi tudi, da ne pride do agresije med samci Ancistrusov. Z parom Boliviskih pavlinčkov in tremi Ancistrusi se je treba pripraviti tudi na veliko mladine...
You seem fishy, but don't worry that's a good thing ;)

Moj akvarij 75l

Moj akvarij 60l

rok123

OdgovorNapisal/-a rok123 » 03 Feb 2014, 12:07

ja to bi bilo kar vredu, biotop amazonka, ali obstaja tudi kakšna večja vrsta rib glede na izbrani biotop ?

rok123

OdgovorNapisal/-a rok123 » 03 Feb 2014, 16:21

sedaj pa sem našel še nekaj rib na ta biotop Amazonke, ali bi ustrezale za moj akvarij in sobivanje ?
Serpa 15 kom
Ancistrus 3 kom
Pritlikavi prisesnik 2 kom
in dva para Bolivijskih pavlinčkov

mogoče še kaj ? jaz bi imel še kakšno večjo ribo za popestritev samo nikjer ne najdem glede na biotop ?

rok123

OdgovorNapisal/-a rok123 » 03 Feb 2014, 20:40

sedaj sem gledal še malo po bazi organizmov, in našel pritlikavega nitkarja kaj pa ta vrsta bi bila za v moj akvarij, sem pa tudi malo pogledal po trgovinah pa ga nimajo nikjer razen ene spletne trgovine na Madžarskem, ali ga mogoče kdo goji da dobim malo več informacij ? Te ribe si res želim, in bi tudi takoj spremenil listo že izbranih rib.

Mrs. Fishy

OdgovorNapisal/-a Mrs. Fishy » 03 Feb 2014, 22:31

rok123 napisal/-a:Serpa 15 kom
Ancistrus 3 kom
Pritlikavi prisesnik 2 kom
in dva para Bolivijskih pavlinčkov

To bi vse šlo, svetujem kakšnega prisesnika več, ker se tako bolje počutijo.

rok123 napisal/-a:mogoče še kaj ? jaz bi imel še kakšno večjo ribo za popestritev samo nikjer ne najdem glede na biotop ?

Če se želiš držati biotopne ureditve Pritlikavi nitkar ni primeren, saj sodi v Indijsko-burmansko reko. Jaz osebno, bi prvo kupila ostalo, pa bi potem videla... Vprašaš še prodajalca, malo pobrskaš po intrnetu... Samo ne napolni akvarija prehitro, da bo še kaj prostora za te malo večje ribice. Drugače so pa Bolivijski pavlički lahko šteti kot malo večji.

Malo več o tej ureditvi akvarija:
http://www.aquaticcommunity.com/aquarium/amazon.php
http://fisharefriends.hubpages.com/hub/ ... d-aquarium
biotopi/biotop-reka-amazonka-t5391.html
You seem fishy, but don't worry that's a good thing ;)

Moj akvarij 75l

Moj akvarij 60l

Uporabniški avatar
kkaty
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kkaty » 04 Feb 2014, 09:33

Rok, a že veš, kakšna voda ti priteče iz pipe?
lp

Vrni se na “Uvod v akvaristiko”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost