začetnik pri akvaristiki iščem pomoč !

Obvezno branje za vsakega začetnika! Na vrhu vsake teme so krajši vodiči, tematsko pa so razporejena tudi že predelana vprašanja.

Moderator: Ekipa Aquanubis

žvetaM

začetnik pri akvaristiki iščem pomoč !

OdgovorNapisal/-a žvetaM » 03 Avg 2014, 21:19

Pozdravljeni :) (se upravičujem če sem dal to pod narobno temo)
Jaz načrtujem nakup okoli 100L akvarija in že en čas gledam ta forum.
Prosil bi vas če mi lahko kdo razloži nasljedne stvari : Biotop, ciklanje, parametri,
Vzvezi s akvarijem bi pa rad notri dal steklene somiče in še kakšne druge ribe ter jabolčnega polža (zelo bi bil hvaležen če lahka kdo da kak predlog :) )
Glede rastlin sploh nevem kaj paše skupaj in katere rastline so vredu.
Zanima me še če se kozice res zelo razmnožujejo in kako se to prepreči ali omeji ker nebi rad da jih je preveč / ali lahko damo kozice in ribe v enak akvarij ??
Lp Matevž

Uporabniški avatar
vberce1
Kraj: kranj

Re: začetnik pri akvaristiki iščem pomoč !

OdgovorNapisal/-a vberce1 » 03 Avg 2014, 22:09

pozdravljen na forumu
za začetek si malo preberi uvod-v-akvaristiko/ kjer so odgovori na skoraj vsa tvoja vprašanja
biotop je posnetek naravnega okolja odkoder prihajajo ribe,rastline (amazonija,malavi,viktorja,tanganika,azija itd)
ciklanje oz utekanje pomeni da se v filtru,pesku naseli dovolj koristnih bakterij da predelajo strupene snovi v nestrupene
(no2 v no3)nitrite v nitrate te pa potem porabijo rastline
perametre merimo ph-kislost vode,no2-nitriti,no3-nitrati,kh-karbonatna trdota,gh-skupna trdota
akvarij je pa utečen takrat ko je no2-0 po približno 30 dneh
upam da sem ti vsaj malo pomagal
l.p.uroš :)
"Ko dosežeš bistvo življenja, boš odkrival lepoto v vseh stvareh, celo v očeh, ki so za lepoto slepe."

žvetaM

OdgovorNapisal/-a žvetaM » 03 Avg 2014, 22:15

Hvala za pomoč :)

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 04 Avg 2014, 00:20

Pozdravljen tudi z moje strani

vberce1 ti je lepo odgovoril na v prašanja glede biotopa in ciklanja, sam pa ti bom na spodnji dve.

Pri nakupu akvarija moraš razmišljati kaj vse bi želel v svojem akvariju imeti in ali ima ta akvarij potrebno opremo za tvoj bodoči košček narave ;)
Kar se rastlinja tiče boš laho že v uvodu prebral, da različne rastline potrebujejo različne pogoje od svetlobe ( koliko W/ liter), co2-ja, dodajanja hranil (Micro, Macro elementov) vse to je potrebo upoštevati. Rad govorim iz lastnih izkušenj, ko sem se akvaristike lotil iz napačnega konca :lol: tako da lepo počasi naj se ti nikamor ne mudi.

Za začetek ti priporočam da si malo ogledaš ribe in rastline v kakšnih pogojih sobivajo, kot drugo si naredi približen fond tvojih sredstev, ki jih misliš vložiti v sistem ( meni je ta predračun stroškov prišel še kako prav saj sem iz njega vedel kakšne pogoje bom lahko nudil organizmom in kakšnih zaradi velikih stroškov nebom uspel ).

Ena izmed stvari, ki lahko zmanjšajo tvoje stroške je to da izmeriš pred nakupom organizmov in rastlin svojo vodo (Ph,, kh, dgh), ki jo boš uporabljal. Z meritvami pa bomo lažje določili, katere ribe in rastline so primernejše.

Oprosti ker sem dolgovezil ampak se mi je zdelo primerno, da se malo razpišem ::)

Vrni se na “Uvod v akvaristiko”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost