kdaj lahko ribice dam v akvarij

Obvezno branje za vsakega začetnika! Na vrhu vsake teme so krajši vodiči, tematsko pa so razporejena tudi že predelana vprašanja.

Moderator: Ekipa Aquanubis

ingrid

kdaj lahko ribice dam v akvarij

OdgovorNapisal/-a ingrid » 26 Jan 2015, 13:51

Najprej en lep pozdrav.
Kupili bomo 54l akvarij z filtrom in grelcem,lučjo,peskom pa še kakšno rastlino.
Zanima me ali moram jaz prvo kupit akvarij in rastline ter v akvarij dat vodo in prižgat da dela filter en teden in pol gremo kupit ribe ali lahko vse v enem dnevu to naredimo?
Zanima me tudi to kako dam jaz ribe v akvarij postopoma ali jih kar iz vrečke počasi z lijemo v akvarij?
Ker kot sem slišala eni pravijo da če daš ribe takoj v vodo čez par dni umrejo če ni akvarij par dni prižgan?
Zanima pa me še nekaj kako pogosto menjam vodo in če je lahko voda iz vodnjaka ki jo mi tudi sami uporabljamo za zalivanje zelenjave ker tista iz pipe ima preveč klora?(seveda jo segrejemo da ni premrzla )

Že v naprej se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam. ;)

context
Kraj: Maribor

Re: kdaj lahko ribice dam v akvarij

OdgovorNapisal/-a context » 26 Jan 2015, 14:14

Vzami si nekaj časa in preberi čimveč tem v tem podforumu "Uvod v akvaristiko". Izvedela boš ogromno zadev, med drugim tudi to, da je najbolje akvarij napolniti s peskom, dekoracijo.... prižgati grelec (recimo na 24°C - kasneje prilagodiš temperaturo zahtevam rib) in filter ter 1 mesec vanj ne dajaj ničesar živega, tudi luči raje ne prižigaj. Vsaka 2 dni dodaj ščepec hrane.
Sedaj pa imaš 1 mesec da si prebereš čimveč zadev, čisto vse že piše tukaj, samo malo je porazdeljeno po temah.

Če daš ribe prej v akvarij jih daš v strupeno vodo in jih s tem zastupljaš, zato je velika verjetnost da bodo pomrle.... torej veselo na branje :)
Če daš prehitro notri rastline je velika verjetnost za razne nezaželjene in nadležne alge in bakterije, tako da je najbolje da počakaš ta mesec in se v tem času čimbolje pripraviš.

V trgovini ti bodo itak rekli da to samo napolneš z vodo, notri vliješ nekakšen preparat in dodaš ribe.Posledično bodo ribe hitro pomrle in boš prišla po nove €€€€. Tudi svetujejo ti napačne kombinacije rib, zato je najbolje da točno veš kaj želiš PREDEN greš v trgovino. Pogosto svetujejo in prodajo takšne ki imaje popolnoma drugačne zahteve po parametrih vode, ali pa takšne, ki bi bile za tvoj akvarij prevelike, nekatere so jatne ribe in jih potrebuješ minimalno neko določeno število....

Še enkrat: čimveč preberi, se boš z branjem naučila dosti več, kot če sama delaš napake, pa še branje je zastonj :happy

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 26 Jan 2015, 16:16

Na kratko: pusti filter, da teče približno en mesec, na par dni dodaj manjši ščepec hrane. Potem šele pridejo na vrsto ribe.

Podrobnosti o tem si lahko prebereš tukaj: ciklanje-akvarija/topic12147.html.

Uporabniški avatar
BMW 540
Kraj: Kabul, CRO

OdgovorNapisal/-a BMW 540 » 26 Jan 2015, 16:40

Rastline lahko posadiš takoj, ostalo pa kot so napisali.

ingrid

OdgovorNapisal/-a ingrid » 29 Jan 2015, 13:35

lp
Zahvaljujem se vsem za odgovore in nasvete.
Jaz sem odšla v trgovino zootic in so mi rekli da naj kupim akvarij,rastline,pesek ter tekočino ki proizvaja bakterije in to dam vse v akvarij in zaženem filter in grelec.Pol pa čez 7 dni naj pridem po ribe.Kaj misliste naj še malo počakam da mi ribice res nebi pocrkale?
Zanima pa me tudi to če je kdo imeu tako iskušnjo: pripravim akvari ga zalaufam in dodam tekočino za bakterije čez tri dni voda pride prau motna da skoz akvari se skoraj ne vidi kaj bi lahko to bilo a je to prav ali sem jaz kej falila. :(
.Res vsem hvala za pomoč. :toja

Sončica

OdgovorNapisal/-a Sončica » 29 Jan 2015, 13:46

Počakaj 1 mesec in se v tem času točno odloči katere ribe bi imela, ali jim sploh ustreza velikost akvarija (ker nekako vsaj meni ni smiselno imeti ribe, ki je velika za npr. 1/3 dolžine akvarija), imaš primerno vodo, itd. Poleg tega lahko v tem mesecu preveriš, ali kdo v malih oglasih oddaja kakšne ribice, ki bodo veliko bolj zdrave kot tiste v trgovini (ne pravim, da so v trgovinah vedno bolne, ampak praviloma jih je bolje vzeti od privat gojitelja).

Preberi uvod v akvaristiko. Falila nisi nič. Moraš pa na nekaj dni dodajati po ščepec hrane, da se razvije biološka filtracija.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 29 Jan 2015, 13:56

ingrid napisal/-a:Zanima pa me tudi to če je kdo imeu tako iskušnjo: pripravim akvari ga zalaufam in dodam tekočino za bakterije čez tri dni voda pride prau motna da skoz akvari se skoraj ne vidi kaj bi lahko to bilo a je to prav ali sem jaz kej falila. :(
.Res vsem hvala za pomoč. :toja

V času ciklanja je pojav motne vode (bacteria bloom) normalen. Počakaj kak dan ali dva in se bo voda sama zbistrila.
Ti samo dodajaj vsak drugi dan ščepec hrane, kot ti je že Sončica omenila in bo vse OK.

Če nimaš testov za amonijak in nitrite počakaj z naselitvijo vsaj en mesec. Sicer bakterije lahko pospešijo ciklanje akvarija, ampak vseeno v enem tednu ne bo sciklan. Lahko sicer je prej kot v enem mesecu, ampak če ne testiraš vode je boljše iz preventive počakati vsaj toliko z naselitvijo.

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 29 Jan 2015, 16:51

Predvsem pojdi vstran od trgovine, kjer ti dajejo take nasvete. Ker ti bodo poskušali podtakniti tudi rastline in ribe, ki ne bodo primerne za tvoj akvarij.

Lp

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 29 Jan 2015, 17:21

dule napisal/-a:Predvsem pojdi vstran od trgovine, kjer ti dajejo take nasvete. Ker ti bodo poskušali podtakniti tudi rastline in ribe, ki ne bodo primerne za tvoj akvarij.

Lp

:toja

ingrid

OdgovorNapisal/-a ingrid » 30 Jan 2015, 08:56

še enkrat hvala.
od vaših nasvetov in vsega kar sem prebrala bom počakala en mesec z praznim akvarijem nato pa odšla po ribe zelo ste mi bili v pomoč vsi. ;)
Ribice bi imeli kakšne manjše pa samo dve vrste ker se mi zdi da nekateri pretiravajo z ribami a majo majhen akvarij zato smo rekli da bomo vzeli manjši akvarij in manj rib za začetek pol pa večjega in več rib.Upam da smo se prav odločili.

Hvala vsem iz srca za pomoč in lep dan želim.

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 30 Jan 2015, 16:41

Kot pravijo ostali. Naj se ti-vam ne mudi. Potrpežljivost in nič na hitro. V tem času ko se ti avarij uteka, pa preberi forum podolgem in počez, v 90% boš dobila pravilne in zadovoljive odgovore, da bo akvarij lep in da pogina ne bo.
Če sem lahko mlo piker, bi ti rekel po prvem postu, da ne kupuj akvarija, ampak si daš dopovedati, marsikomu se pa ne da in res naseli ribe po 2dneh v akvarij...tako da potrpežljivost je božja mast bi rekli nekateri. :)

Lp

ingrid

OdgovorNapisal/-a ingrid » 01 Feb 2015, 11:59

lp zanima me še ena stvar.
Ker moj otrok med poletnimi počitnicami ko smo na morju nabira školjke a jih lahko prekuham in dam v akvarij ali ne?
Hvala pa lep pozdrav

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 01 Feb 2015, 12:20

V času utekanja pomeri pH in GH (trdoto) vode, saj se boš po tem lahko orientirala, katere ribe naseliti. Če testerjev nimaš, lahko vzorec vode neseš testirat v katero od ZOO trgovin (pa ne v tisto, kjer so ti že narobe svetovali), kjer imajo oddelek akvaristike, pa ti bodo ta dva parametra tam izmerili. In zahtevaj vrednosti parametrov, ne pa da ti bodo le svetovali, za karere ribe je voda v tvojem akvariju primerna.

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 01 Feb 2015, 13:24

ingrid napisal/-a:Ker moj otrok med poletnimi počitnicami ko smo na morju nabira školjke a jih lahko prekuham in dam v akvarij ali ne?

Da, vendar dvigujejo trdoto vode in PH.

LP,
Bogdan

Sončica

OdgovorNapisal/-a Sončica » 01 Feb 2015, 13:25

Če jih prekuhaš, mislim da ne bi smelo biti problemov.

Vrni se na “Uvod v akvaristiko”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost