Začetniške napake

Obvezno branje za vsakega začetnika! Na vrhu vsake teme so krajši vodiči, tematsko pa so razporejena tudi že predelana vprašanja.

Moderator: Ekipa Aquanubis

Allyssa

Začetniške napake

OdgovorNapisal/-a Allyssa » 03 Feb 2015, 09:53

Pozdravljeni,

Sem nova na tem forumu in v akvaristiki in resnično potrebujem vašo pomoč :)

Božiček je prinesel darilo za vso družino - akvarij (54l), ker sta otroka nora na polžke. Torej na začetku decembra, smo se odpravili po akvarij, ki je cca. 14dni deloval z vsemi pripravki, ki so mi jih svetovali za zraven. Po nasvetu prodajalke smo dali noter še pesek (grobi) in eno rastlinico - kar je baje dovolj za začetnika in naselili 2 jabolčna polža, jatico gupijev in neonk. Akvarij je seveda izgledal katastrofalno, zato sem dokupila še ozadje, korenino, in še par rastlin.

Potem so pa ribe začele čudežno izginevat in smo ugotovili, da imajo bolezen belih pik. Stanje je sedaj tako, da imamo dva ogromna polža, ki sta pojedla vse poginule ribe, 4 preživele neonke (ki jih še vedno "zdravim") in rastlinice od katerih uspeva samo ena.

Sedaj, ko sem se (malo prepozno :getred ) malo bolj poučila o tej temi, bi jaz začela od začetka. Torej hranilna podloga in tako dalje, nova nasaditev rastlin, .... Problem pa nastane, ker ne vem kako naj to izvedem, zaradi preživelih v akvariju... Nažalost nimam nikogar, ki bi lahko za par tednov naselil te ribice in polžka...

Za vsak nasvet, napotek vam bom hvaležna.

Uporabniški avatar
BMW 540
Kraj: Kabul, CRO

Re: Začetniške napake

OdgovorNapisal/-a BMW 540 » 03 Feb 2015, 11:14

Neonke ne spadajo v trdo vodo zato so tudi poginjale. Trgovinski gupiji imajo življenjsko dobo cca. tri mesece....

Predlagam, da počakaš ali pa urediš s tem kar imaš. Hranilne podlage ne potrebuješ tako da glede tega ni problema. Dokupi rastline (nezahtevne) in počasi nadaljuj. Ko bodo vse ribice poginile si omisli npr. gupije vendar jih kupi pri gojitelju oz. jih vzemi pri kakem akvaristu.

Allyssa

OdgovorNapisal/-a Allyssa » 03 Feb 2015, 12:41

Aha ok, hvala :) Kaj pa naj s polžkoma ta čas, ko se bo akvarij na novo postavljal? Bo kaj narobe, če gresta takoj nazaj v akvarij?

Uporabniški avatar
BMW 540

OdgovorNapisal/-a BMW 540 » 03 Feb 2015, 13:50

Tudi za polže ni ok, če jih daš v nesciklan akvarij, bolje je, da koga tule na forumu prosiš, če jih prevzame za ta čas.

LThor

OdgovorNapisal/-a LThor » 03 Feb 2015, 14:47

Pozdrav.

Zanima me zakaj bi se šla spet od začetka? Akvarij se da tudi sproti urejati tako, da ni nujno, da moraš spet vse postavljati na novo. Pesek/podlago se da z malo truda zamenjati če se ti zdi potrebno. Rastline lahko poljubno dodajaš ali menjaš. Ribice in polže lahko v tem primeru obdržiš v akvariju s tem, da pravilno vzdržuješ akvarij - menjava vode. Filter imaš že do določene mere utečen in če greš spet na novo pomeni to spet mesec ''ciklanja''.
Vprašanje je tudi razlog zakaj so ribice zbolele, kakšna je temperatura, kako pogoste menjave vode so bile in kakšna voda je bila za menjavo. Bele pike se ponavadi pojavijo zaradi stresa ali kakih hitrih sprememb parametrov. Dobro bi bilo izmeriti kakšne so karakteristike vode (gH, pH, ...) potem laže izbereš organizme, ki jim tvoje razmere bolj ustrezajo. Preberi si niti za začetnike kjer je že napisano kako se pravilno oskrbuje akvarij z vsem kar sodi zraven.
Osebno bi na tvojem mestu naredil kot sem napisal na začetku, počasi začel urejati postavitev in zasaditev z rastlinami ter vzdrževal kot je treba. Ni nujno da dodaš kup rastlin naenkrat, lahko jih zasajaš postopoma in se sproti prilagajaš. Glede na standardno razsvetljavo v 54l akvarijih je res bolje, da gledaš po bolj nezahtevnih rastlinah saj ti bolj zahtevne najverjetneje ne bodo uspevale če seveda ne narediš kake predelave. Nove ribice, pa bi dodajal postopoma ko bi bil s postavitvijo zadovoljen in ko bi se rastline vsaj malo vkoreninile. Tudi ponovna naselitev ribic je najbolje postopoma in po korakih in ne vse naenkrat, saj je potem lahko več škode kot koristi. Kot sem omenil poskusi izbrati take ribice, ki jim je tvoja voda najbolj pogodu. Glede na varieteto tropskih ribic pri tem nebi smelo biti težav.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 03 Feb 2015, 17:58

Tudi meni se ne zdi potrebno, da bi začela od začetka. Če je akvarij postavljen od konca lanskega leta bi sedaj že moral biti sciklan in nima smisla to podirati. Podlage ti glih ne svetujem, ker se prej ali slej iztroši. V kolikor pa želiš zamenjati pesek, pa je tukaj en koristen prispevek, na kaj moraš pri tem paziti: Postopek menjave peska v akvariju
Drugače ti je pa že LThor dal zelo koristne nasvete in se jih, kar se da, le drži :)

Allyssa

OdgovorNapisal/-a Allyssa » 04 Feb 2015, 09:40

Hvala vsem za odgovore :)

Kakšnih predelav na tem akvariju ne mislim delat, ker v roku par let načrtujemo popolno prenovo doma in je en kot že rezerviran za 360l kotni akvarij, tako da bo potem tisti bolj tako kot mora biti :clap

Aja pa še to,..z eno rastilno sem zgleda domov prinesla še kup majhnih polžkov,..kaj predlagate glede tega? Kupim tistega polža, ki je polže, jih pustim....?

Uporabniški avatar
BMW 540

OdgovorNapisal/-a BMW 540 » 04 Feb 2015, 11:49

To se pa kar sama odloči kaj boš s polži, jaz bi jih ročno čim več odstranil ker hitro postanejo nadloga.

matka

OdgovorNapisal/-a matka » 09 Apr 2016, 13:37

Če se lahko prilepim k tej temi, bi tudi jaz nekaj začetniškega vprašala.
17.3. sem začela ciklati 21 litrski akvarij Cayman, že pred leti rabljen. Dodala sem pesek, začetne bakterije, kasneje rastline akvanubis nana, Hygrosphila Siamensis, malo javanskega mahu, mah v obliki žogice in tri manjše korenine. Vodo menjam pribl 10 % enkrat na teden. Uporabljam originalen notranji filter iz seta (?), lučka mi gori okoli 10 ur. Grelca nimam prižganega. Hrane dodajam čisto, čisto malo na dva dni. Prarametri (hitri test): Cl 0,8; Ph 7,6;Gh 8; Kh 10-15; pred menjavo vode No3 5; No2 5, po menjavi vode No3 0, No2 1-5.
Vprašanja:
Ali hitri test, ki se na lističu vtakne v vodo na vrhu sploh drži, saj se mi zdi, da voda kroži predvsem na vrhu, ta pa je nova.
Naj vodo pogosteje menjam?
Ali bi v tem akvariju lahko imela kaj bitij?
raymišljam o večjem, žal ne precej večjem a počasi, ko se naučim, finančno okrepim...
Pozdrav
Petra

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 09 Apr 2016, 13:48

Med utekanjem vode v akvariju ne menjamo, saj se zaradi tega ta proces lahko precej zavleče. Meritev NO2 kaže da filter še zdaleč ni utečen, saj mora vrednost nitritov znašati 0, preden lahko naselimo organizme. Kako poteka utekanje, si lahko pogledaš na spodnjem grafu:

350px-Cycling_graph.png

Če se prav spomnim, si v tem akvariju želela imeti samo rastline? Organizmov pri trenutnih parametrih vsekakor (še) ne moreš naseliti.

matka

OdgovorNapisal/-a matka » 09 Apr 2016, 15:23

Res je, to je učni akvarij za rastline (čeprav sem najprej želela imeti tudi nano ribice). Vodo sem dosedaj menjala dvakrat - ups. A si želim še malo več migetanja v vodi, zato sprašujem, ali je premajhen in preobčutljiv, da bi imela v njem kasneje, kozice ali polže - bi šlo?

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 09 Apr 2016, 15:30

Kozice in kakšen polž brez problema. :)

matka

OdgovorNapisal/-a matka » 09 Apr 2016, 15:32

YES!!!