sesalna cev in iztočna cev za zunanji filter

Moderator: Ekipa Aquanubis

leni
Kraj: slov bistrica

sesalna cev in iztočna cev za zunanji filter

OdgovorNapisal/-a leni » 02 Apr 2011, 11:01

Kakšna bi bil aoptimalna postavitev cevi v 100x40x50 akvariju?
recimo
-na levi strani spodaj sesana cev kombinirana z možnostjo pobiranja iz gladine. na desni strani pa po globini akvarija iztok z luknjicami na 5cm.
-dotok v filter na levi in desni spodaj iztok iz filtra po celi širini zadnjega dela.
- dotok levo in cev po celem zadnjem delu za iztok.
ali kaj drugega?

akvarij se postavlja na novo in me zanima kaj je teoretično optimalno :)

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

Re: sesalna cev in iztočna cev za zunanji filter

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 02 Apr 2011, 15:32

Iztok je najboljše postaviti in usmeriti tako, da zagotovimo zadovoljivo kroženje vode po celotnem akvariju. Težko je govoriti na pamet, kakšna naj bo postavitev, saj je veliko odvisno od pretoka črpalke, dolžine "tuša", fizičnih preprek v akvariju (korenine, visoke in goste rastline...)...
Najlažje je to nastavljati ob polnem in zasajenem akvariju, kjer lahko s preizkušanjem različnih postavitev ugotovimo, katera postavitev je najoptimalnejša.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
profibiker

OdgovorNapisal/-a profibiker » 12 Maj 2013, 13:24

Ali je lahko iztocna cev od zunanjega filtra v vodi ali mora biti nad njo.Imam tetra ex 400
filter ter 54l akvarij.

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a pari903 » 12 Maj 2013, 13:46

Ni važno kje se nahaja iztočna cev, dobiš pa drugačne "učinke" če je v vodi ali nad njo. Če je nad vodno gladino ti bo povzročala večje valovanje vode in s tem manj beljakovinskega madeža,...
Life is but a dream for the dead.

Uporabniški avatar
profibiker

OdgovorNapisal/-a profibiker » 12 Maj 2013, 14:09

Z drugimi besdami priporocas cev pod gladino ker v navodilih pise da.mora biti nad gladino.Je
Je pa res da je kar precej glasno ko zubori voda.Filter imam priblizno 1 meter pod akvarijem

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a pari903 » 12 Maj 2013, 14:23

Jaz jo imam postavljeno na polovici, je tišja kot, če bi bila nad gladino in učinkovitejša (posnemanje gladine) kot, če bi bila pod gladino.
Imam pa Eheima in tetre ne poznam, zato naprošam ostale uporabnike foruma, naj ti še kdo z enakim oz. podobnim filtrom kaj svetuje.
Life is but a dream for the dead.

Uporabniški avatar
daver200
Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a daver200 » 12 Maj 2013, 14:34

Sam imam na desni stranici nekje na sredini sesalno cev v kombinaciji z posnemalnikom gladine, iztočno cev imam pa na levi zadnji stranici, do dolžini in pod gladino. Sem pa na iztočno cev navrtal še več luknjic, tako da se razporedi iztok navzdol, naprej in nekaj malega navzgor.
Imam pa tetratec ex 1200 in se prav nič ne sliši. Je pa filter v omarici pod akvarijem in črpa cca. 1,4m visoko.

Uporabniški avatar
profibiker

OdgovorNapisal/-a profibiker » 12 Maj 2013, 15:35

Sem misli da skoduje filtru ce je pod gladino kajti v navodil tako pise no super
ce imata vidva tako pa verjetno se kdo potem ni straha.

Uporabniški avatar
profibiker

OdgovorNapisal/-a profibiker » 12 Maj 2013, 16:36

Ima se kdo kaksne taksne izkusnje z tetra ex 400 zunanjim filtrom glede iztocne cevi

Uporabniški avatar
Lukasem
Kraj: Ljubljana - Šentvid

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 12 Maj 2013, 17:17

Nad gladino jo daš samo ko z pumpo črpaš vodo v filter(pred zagonom), da lažje steče nato jo daš pod vodo!

Jaz imam vedno iztočne cevi pod vodo, tudi pri tetra ex400!

Uporabniški avatar
profibiker

OdgovorNapisal/-a profibiker » 12 Maj 2013, 19:18

Hvala vsem za odgovore.Imam pa se eno vprasanje kdaj se pa menjavajo doloceni deli filtra kajti starega notranjega sem scstil ko je nehal pihati.

Uporabniški avatar
daver200
Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a daver200 » 12 Maj 2013, 19:57

Sam menjujem samo zgornji slog ( vato ) 1x na 2 meseca oz. kadar se spomnim :lol:
Ob menjavah vode cca. 1 na teden ali dva, očistim tudi vse cevi ( plastične ).
Filter kompletno sčistim max. 2x na leto v akvarijski vodi, ki jo potem zlijem stran.
Druga pa nimaš kaj. Pustit da laufa in to je to :)

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

Zunanji filter

OdgovorNapisal/-a gbauer » 14 Okt 2015, 18:55

Tomas, če misliš znanstveno oz. matematično oz. na kakršni koli način dokazano pojasnilo ... ne vem. Lahko pa pogledan oz. me ostali popravite, če se motim oz. ni tako. Meni je nekako logično, da ne spuščamo mehansko in biološko prefiltrirano vodo nazaj tam, kjer bi se naj zajemala "umazana". Sploh v akvarij, kjer je pretok manjši in se voda ne meša tako zelo, je to verjetno večji problem - domnevam :)
Jaz imam v glavnem vedno na različnih koncih :)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Zunanji filter

OdgovorNapisal/-a ICs » 14 Okt 2015, 19:19

Bi rekel takole: pri notranjih filtrih recimo ni možnosti, da bi vtok in iztok bila na nasprotnih koncih akvarija. Če pa ima tak filter dovolj močan pretok, oziroma da se drugače izrazim, če je curek vode iz iztoka dovolj močan in dobro usmerjen (in pod gladino seveda), potem doseže tudi nasprotno stran akvarija in se voda dobro meša. Pravzaprav mislim, da s tem načinom dobimo celo nekak krožni (pre)tok. Že z uporabo spraybara recimo pa se ta učinek sigurno delno, če ne kar dodobra porazgubi. Glede na to, bi se tudi v primeru zunanjih filtrov lahko prakticiral tak način postavitve brez bojazni, da bi ne prišlo do kroženja vode. In tudi prečiščena voda iz iztoka ne bi kar "padla" k vtoku. Verjetno je še od česa drugega odvisna primerna pozicija iztoka in vtoka, recimo od tega ali želimo, da vso nesnago odnese k iztoku in tako naprej. So pa po moje vse opcije (lahko) pravilne.
Zakaj se daje prednost postavitvi v nasprotne strani akvarija? Če recimo potegnemo analogijo z naravo, konkretno z jezeri je navadno tako, da voda vanje večinoma ne priteka blizu mesta, kjer odteka. Zato je tudi razmišljanje o "identični" postavitvi vtoka in iztoka v večini táko. Vendar pa po drugi strani v tako velikem biotopu še kaj drugega vpliva na tokovanje, ne samo to kje voda priteče in odteče...

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

Re: Zunanji filter

OdgovorNapisal/-a gbauer » 14 Okt 2015, 19:27

No saj po drugi strani pa mogoče že vprašanje ni bilo najboljše postavljeno.
Voda bi naj po mojem mnenju čim bolj krožila in tudi če postavimo dovod in iztok na isti strani in bo iztok pravilno usmerjen, da bo voda lepo krožila, bo verjetno čisto OK. Če voda več ali manj samo pada v akvarij in je pretok v akvariju manjši, pa je po mojem mnenju boljše, če je na različni strani.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost