sesalna cev in iztočna cev za zunanji filter

Moderator: Ekipa Aquanubis

Bulle

Re: Zunanji filter

OdgovorNapisal/-a Bulle » 14 Okt 2015, 19:45

Še je iztok preblizu vtoka bo sesalni del vlekel delno nazaj čisto vodo...kar pomeni da je učinek filtracije manjši saj se vrača voda, ki je bila ravnokar očiščena. Hkrati se ob tem zmanjša kroženje vode po akvariju.

Za lažjo predstavo...pri človeku sta vhod in izhod združena ali ločena?.

V jezero voda priteka z vrha in odteka na spodnji strani.

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 14 Okt 2015, 19:50

Gbauer, ne trdim, da tvoja teorija ne drži, vendar tudi ne vidim prav nobenega zadržka glede postavitve sesalne cevi in dotoka vode na isti strani.
Ne glede na obliko dotoka mehansko in biološko prefiltrirane vode, če se izrazim s tvojimi besedami, je namreč le ta v večini primerov nameščen nekje tik pod gladino vode v akvariju, sesalna cev pa tik nad dnom - do tu se verjetno strinjava.
V kolikor dotok vode ni usmerjen neposredno proti dnu in s tem k sesalni cevi, v primeru postavitve na isti strani ni mogoče, da bi sesalna cev zajela mehansko in biološko prefiltrirano vodo.
Splošen nasvet pri postavitvi namreč je, da se iztok vode usmeri rahlo navzgor (o razlogih za to v kakšni drugi temi), kar pomeni, da ta voda v zgornjem delu akvarija potuje proti nasprotni stranici, od katere se odbije in v spodnjem delu vrne do sesalne cevi, kar je naš namen. S tem namreč vodi omogočimo kroženje po akvariju, optimalno distribucijo prefiltrirane vode in dodanih hranil do rastlin, s kroženjem vode pa tudi zagotovimo, da se fizične nečistoče ne morejo zadrževati v kotičkih akvarija.
Osebno sem poskusil oba načina postavitve v različnih velikostih akvarijev, z različnimi filtri, z različnimi postavitvami rastlin in ostale dekoracije v akvarijih, vendar večjih odstopanj, ki bi nakazovala, da je ena postavitev boljša od druge, nisem zaznal.
Prišel sem do zaključka, da se pri daljših akvarijih pojavi težava s preslabotnim kroženjem vode, zato se kot možna rešitev sicer pokaže postavitev sesalne cevi na nasprotni stranici, vendar se v tem primeru pojavi zastajanje fizične nečistoče v delu akvarija na strani, kjer imamo nameščen dotok prefiltrirane vode. Obe težavi se z lahkoto odpravi z dodajanjem črpalke za tokovanje vode.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 14 Okt 2015, 19:54

Se strinjam z napisam, sem potem tudi že sam napisal v drugem postu, da je bolj kot to kje je postavljen iztok vode, pomembno to, kako je usmerjen in da zagotovimo, da voda čim bolj kroži, No ti si pa vse skupaj še bolj podrobno razložil. Hvala.

P.S.: V malavi akvarijih imam jaz tako, da voda pada iz višine nekaj cm v akvarij, tokovna črpalka pa je potem usmerjena v gladino vode.

andrejgr

OdgovorNapisal/-a andrejgr » 14 Okt 2015, 20:07

Hvala lepa za vso pojasnilo. Jaz imam iztok na eni, dotok pa na drugi strani. Ker pa je dotok modularni (EHEIM) ga lahko poljubno usmerim po segmentih gor ali dol.

HVALA

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost