Izračun potrebnega pretoka skozi notranji filter oz. zadrževalni čas

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Kowa
Kraj: Ljubljana

Re: Izračun potrebnega pretoka skozi notranji filter oz. zad

OdgovorNapisal/-a Kowa » 09 Feb 2011, 22:20

ja no saj lahko zmanjšaš ventil in ne razburka vode. Zanimalo me je samo pač če je možno da voda preveč kroži. Ampak vrjetno preveč tako ali tako nikol ne more bit kaj ne?

Uporabniški avatar
DACAR
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DACAR » 21 Jul 2011, 12:51

Da malo obudim temo.
Mislim, da je ta "zadrževalni čas" malo brez pomena. Voda kroži po akvariju in gre skozi filter in v vsakem primeru teče skozi materiale, naseljene s populacijami bakterij. V teh materialih se ustavljajo vidni delci (svinjarija)in tudi tisti, ki jih z očesom ni mogoče videti. Ti vidni delci, se v vsakem primeru ujamejo v material in tam ostanejo, ne glede na to, kako močan pretok je skozi filter in kakšen je zadrževalni čas. Recimu temu mehanska filtracija. Kar se tiče biološke pa je verjetno tudi vseeno, saj so bakterije konstantno v stiku z amonijakom, nitriti, ne glede na to, kako hitro te dušikove spojine šibajo mimo njih. Verjetno večji pretok in s tem posledično krajši zadrževalni čas ne bo povzročil, da se bo povečala zmogljivost oz. število teh bakterij (če predpostavljamo, da so že polno naseljene na filtrirnem materialu).
Popravite me če se motim. :)

Uporabniški avatar
s5jst
Kraj: Tolmin, Divača

OdgovorNapisal/-a s5jst » 21 Jul 2011, 13:06

Dalj časa kot se molekula zadržuje na materialu, več možnosti je, da jo bakterije predelajo...to je sicer bolj pomembno pri "drek-komercu", ko je pač treba spraviti kvaliteto vode na primerno za vračanje v okolje.

po moje, glede na to, da je akvarij zaprt sistem, je pomembno ali velikost filtra ali pa hitrost kroženja; velik filter in počasen pretok ali majhen filter in velik pretok. Seveda pa ne moreš pretakati 500l/h v filtru velikosti kozarčka vode...
LP, Marko

Uporabniški avatar
DACAR
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DACAR » 21 Jul 2011, 13:31

Samo ta molekula se vrne nazaj, ker kroži po akvariju. Večji je pretok, večkrat se vrne oz. večkrat gre ista voda mimo bakterij. Po tej logiki, bi naj bilo vseeno kakšen je pretok. Bistvena je velikost filtra.
Ne vem. Majhen filter lahko naseli le malo bakterij ki lahko predelajo malo odpadkov. Verjetno velik akvarij in mali filter ne gresta skupaj. Ne glede na pretok filtra.
Pač moje kmečko razmišljanje... :)

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

OdgovorNapisal/-a isht » 21 Jul 2011, 13:45

Razmišljanje o pretokih in posledično zadrževalnem času:

nazivni pretok filtrov je na točki nič, torej če bi voda pritekala in iztekala iz filtra točno tam, kjer ima filter konektorje za cevi na črpalki. Že v notranjih filtrih mora črpalka črpati iz dna filtra, ne iz vrha, in če je nazivni pretok 500l/h, je dejanski pretok manjši, saj mora črpalka vodo poriniti 30cm v višino ali več (odvisno od višine filtra).

Ker so zunanji filtri ponavadi pod akvarijem, je pretok v realnosti bistveno zmanjšan.

Da naredim primer iz filtra, ki sem ga pravkar kupil, in sicer Eheim 2080:
Nazivni pretok črpalke je 1700l/h.
Filter ima volumen filtrirnega materiala 14l.
Maksimalna višina črpanja je 2,8m. Ta podatek ponavadi pomeni, na kateri višini črpanje sploh še funkcionira, realno je na taki višini črpanja pretok nič.
Filter je visok približno 55cm, toda filter mora črpati iz dna filtra do vrha akvarija, torej je višina filtra za te naše potrebe nerelevantna.
Zgornji rob akvarija, kjer je dotok vode v akvarij, je na višini 1,4m (omarica 80cm + akvarij 60cm višine). To je naša efektivna višina črpanja vode.

Če rečemo, da pretok linearno pada glede na višino črpanja, je na 140cm (kar je polovica maksimalne višine črpanja) pretok zmanjšan na polovico maksimalne zmogljivosti, torej 850l/h.

Če uporabimo isshinovo enačbo, dobimo rezultat:
14l / 850 l/h = 0,0165h oz. skoraj minuto zadrževalnega časa.

Toda ta pretok je mišljen na goli črpalki. Zdaj pa filter nafilajmo z vsem filtrirnim materialom... vprašanje, če je pri filtru z nazivnim pretokom 1700l/h dejanski pretok v akvarij na višino 1,5m 600l/h, ali celo manj...
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 21 Jul 2011, 17:04

jst pa mislim da pri zunanjih filtrih poglavitno vlogo igra premer dohodne cevi v filter-crpalka naj ne bi vlekla vode v filter ampak jo poriva nazaj v akvarij-ce mora vlect vodo v filter je pretok avtomatsko manjsi ker mora opravljat 2 nalogi naenkrat..ce so potrebe crpalke zagotovljene potem se pretok z visino ne bi smel prav veliko spremenit... To je samo moje mnenje-nisem preveril v praksi da me ne bo kdo za besedo drzal:)
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
skrablin
Kraj: Šmarje pri Jelšah (okolica)

OdgovorNapisal/-a skrablin » 21 Jul 2011, 23:42

pozdravljeni
zelo zanimivo se mi zdi tole razmišljanje o točki nič -torej pri črpalki -sicer nevem če sem ravno ujel isto misel kot isht.
isht napisal/-a:Toda ta pretok je mišljen na goli črpalki. Zdaj pa filter nafilajmo z vsem filtrirnim materialom....

kaj torej pomeni količina filtrirnega materiala?
in bom kar tule zastavil moje vprašanje.
naredil bom akvarij dolg 80cm širok 45cm in visok 30 cm . skupni volumen je malo več kot 100l . v njemu bo kar nekaj predvsem bolj malih ribic -20 galaxy cebric in kar velika jata oklepnih somičev ( 20 pritlikavih in 10 navadnih)
zdaj me pa zanima kako velik notranji prekatni filter potrebujem oz kako velik mora biti prekat z filtrirnim materijalom pa tudi če bo zadoščala črpalka 400l/h
torej moj filter bi bil velik 30x10x30 (dxšxv) od tega gre prvih 7,5 oz malo manj za prvi prekat z grelcem. v drugem nekje 15 cm dolgem prekatu in do višine 25cm napolnjenim z modrimi gobami in po potrebi vato in v zadnjem 7,5cm oz malo več dolgem in do 20 cm napolnjenim z keramičnimi obročki kar skupaj daje 3,75l v največjem prekatu z gobami in 1,5l v prekatu z keramičnimi obročki. je to dovolj ? ali naj filter še razširim za 5cm tako da bi bil širok 15 cm?

Uporabniški avatar
isht

OdgovorNapisal/-a isht » 22 Jul 2011, 00:05

Jaz sem filter delal na podoben način za svojega 112 litraša. Za ta akvarijski volumen sem izdelal filter, ki vsebuje skupno cca 6l filtrirnega materiala, črpalka pa je Eheim Compact 1001, ki sem ji pretok malo priprl (na teoretičnih 400l/h). Tukaj lahko vidiš, kako je bil načrtovan in sestavljen, malo nižje so fotke aktivnega filtra že v akvariju.

Mere filtra: 10x25x40cm.
Prvi prekat (grelec) je širok samo 4cm (več za grelec ne rabiš). Drugi in tretji prekat sta skupaj široka 15cm, tu je levji delež filtrirnega materiala (torej 15cm x 9,5cm x 35cm, oziroma 5 litrov filtrirnega materiala. Zadnji prekat je širok približno 5cm in do polovice napolnjen s filtrirnim materialom (keramični obročki) - še dodaten liter materiala. Vsekakor z volumnom ne skopariti: več je bolje.

Pri filtrirnem materialu ni pomembna le količina, ampak tudi kvaliteta, tudi glede pretoka. Jaz lahko zase rečem, da z izbiro nisem najbolj zadovoljen: modra goba je preveč fina in se mi hitro zapaca. Zamenjal jo bom z bolj grobo gobo, pa še to samo polovico tretjega prekata (spodnjo polovico pa bom napolnil spet s siporaxom).
Moj akvarij - 100l V2.0

Uporabniški avatar
skrablin
Kraj: Šmarje pri Jelšah (okolica)

OdgovorNapisal/-a skrablin » 22 Jul 2011, 00:51

bom verjetno mere pustil takšne kot so oziroma podaljšal ga bom za 5cm.
kakšen je potem ta zadrževalni čas?
ker ne razumem tiste enačbe najbolje... in kako voda sploh potuje po filtru? kaj če voda preko filtrirnega materijala potuje samo po eni najkrajši poti? tako kot pač voda vedno išče pot z najmanj upora?

Uporabniški avatar
isht

OdgovorNapisal/-a isht » 22 Jul 2011, 05:57

Zadrževalni čas vode:

Če je volumen filtrirnega materiala npr. 10 litrov, črpalka pa ima pretok 100l/h, to pomeni, da ta črpalka potegne v eni uri 10x toliko, kot je volumen filtra. Torej, zadrževalni čas je čas, ki ga voda povprečno potrebuje, da pride od začetka do konca filtrirnega materiala.
10 litrov / 100 litrov na uro = 0,1 ure oz. 6 minut.

Izračun za moj filter:
6 litrov filtrirnega materiala / 400 litrov na uro = 0,015 ure oziroma slabo minuto.

Ker filtrirni material vodi predstavlja oviro oz. upor, voda ne more potovati samo po sredini filtrirnega materiala (torej neka najkrajša pot), ampak se razporedi po celem volumnu, da ohrani isti pretok.

Pri notranjih in zunanjih odprtih filtrih je zadeva glede pretoka drugačna, kot pri kanister filtrih: kanister filtri so zaprti, diht, torej zaprt sistem brez zraka. Črpalka mora zato vleči vodo z vso močjo skozi filtrirni material.

Odprti filtri, kjer je črpalka na dnu filtra v zadnjem prekatu, pa si pri pretoku pomagajo še z gravitacijo: v zadnjem prekatu je nivo vode vedno nižji, kot v ostalih prekatih filtra. Z višinsko razliko med nivojema vode v prekatih se ustvari dodatna sila, ki vodo vleče skozi filtrirni material in je zato pretok odvisen samo še od višine črpanja in moči črpalke.
Moj akvarij - 100l V2.0

Majaklr
Kraj: Vir pri Domžalah

OdgovorNapisal/-a Majaklr » 18 Dec 2013, 11:33

Torej če sem prav razumela je bolje da se voda dlje zadržuje v filtru oziroma 3-5 minut. Jaz imam akvarij 54L,
filter Bluecompak 02 ki ima rpostornino filtrirnega materiala 0,5L in max pretok 450L. js imam eno stopnjo pred max. Računala sem da če bi imela na max po podani formuli. potem je moj zadrževalni čas
0.5/450=0.001h ---> 0.06 min
Zj ne vem koliko je moj minimalni pretok ampak če predvidimo da je polovica max recimo pretok 225l/h potem je zadrževalni čas približno 0,12 min.

A je potem bolje da imam js pretok na minimum, da bodo bakterije imele več časa da razgradijo amonijak in ostale stvari?

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

OdgovorNapisal/-a she » 18 Dec 2013, 14:19

retok imej tako, da bo izliv iz filtra ugajal ribam, da jih ne bo preveč "premetavalo". S časom se pretok tako ali tako sam od sebe zmanjša zaradi zapacanega materiala i je treba dati pretok na max.

Uporabniški avatar
DACAR
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DACAR » 18 Dec 2013, 17:32

Sam sem še vedno mnenja, da je to nepomembno. Ali je pretok nizek in imajo bakterije več časa za "delo" ko gre voda mimo, ali pa je pretok večji in voda hitreje steče skozi, gre pa zato večkrat skozi. Itak je vse skupaj zaprt sistem in voda kroži non stop.

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 18 Dec 2013, 19:58

Jaz sem mnenja večji kot je biološki filter, lepše sistem deluje, tudi pretok in gibanje vode v akvariju je važno, zato se kupuje večje filtre ali celo 2 filtra.Večji ali prevelik filter glede na volumen akvarija - deluje kot denitrator - spomnimo se denitrifikacijskih bakterij, ki reducirajo nitrat NO3 preko N=2 in NO v N (dušik): in naštejemo še organizme, ki to počnejo: Escherichia coli, Paracoccus denitrificans, Pseudomonas stutzeri, Bacillus sp..
Da ne govorim, koliko imamo prednosti z nakupom večjega zunanjega filtra, sploh začetniki.Če se kdo boji "prevelikega vodnega toka" zaradi premočnega filtra, je to mišljenje povsem napačno.Saj se vodni tok omeji
z "Spray barom" in drugimi pripomočki, ki se nataknejo na izhod iz filtra.
Pa jih kar naštejem:
01) Ogromen filtracijski biološki materijal.
02) kvalitetno in uravnoteženo, biološko filtriranje vode. - Ciano bakterije na njih "pozabi" jih nebo..
03) V primeru nezgod ali posegov, je na voljo še zmeraj dovolj živih/preživelih organizmov, ki poskrbijo za nemoteno bio/kemično delovanje akvarija - hitrejšo regeneracijo.
04) Kvalitetno filtriranje, dolgoročno brez posegov.(6) mesecev ne odpiramo filtra, če že samo mehanski del, ki je namensko ločen od biološkega.
05) Prilagoditev moči vodnega toka v vse željene smeri ter kote akvarija.Gibanje vode v pesku in hranilni podlogi.
Slabosti:
01) Moznost "poplave.
02) Prevelik filter "prezračuje akvarij" s tem večja poraba Co2.
03) Večji stroški v smislu porabe elektrike.
04) Visoka začetna investicija
05) Pri nekaterih pomankanje prostora za namestitev.
Lahko se kupi namensko, denitrifikacijski filter, ki se ga priklopi na ustrezno črpalko.
Primer:
http://www.aquarium-lesce.si/index.php? ... &Itemid=28
Lp Boštjan

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 18 Dec 2013, 21:51

To je ena plat medalje, druga gre pa nekako tako:

boysta napisal/-a:Jaz sem mnenja večji kot je biološki filter, lepše sistem deluje, tudi pretok in gibanje vode v akvariju je važno, zato se kupuje večje filtre ali celo 2 filtra.
Ne vem, kaj imata pretok in gibanje vode zveze s količino biološkega materiala - v 100 litrskem akvariju imaš lahko filter z dvema litroma biološkega filtrirnega materiala ali pa takega z dvajsetimi litri, pa pretok in gibanje vode ne bosta prav nič drugačna :? , poleg tega pa je potrebno upoštevati tudi to, da nekaterim ribam večji vodni tok ne ustreza.
Večji volumen biološkega filtrirnega materiala vsekakor ne škoduje, a ima vse svoje meje - razmisliti je namreč potrebno tudi o tem, da je potrebno kulturo koristnih bakterij v njem vsakodnevno hraniti, saj se sicer kar konkretno zreducira in potem ta večja količina materiala ne pride do izraza in je povsem nepotrebna in zato nakup nesmiseln.

boysta napisal/-a:Večji ali prevelik filter glede na volumen akvarija - deluje kot denitrator - spomnimo se denitrifikacijskih bakterij, ki reducirajo nitrat NO3 preko N=2 in NO v N (dušik): in naštejemo še organizme, ki to počnejo: Escherichia coli, Paracoccus denitrificans, Pseudomonas stutzeri, Bacillus sp..
Za nekoga, ki mora v svoj akvarij že tako dnevno dodajati nitrate, je večji ali prevelik filter prej ovira, kot korist. Če malce pomisliš, opaziš, da imajo probleme s povišanimi nitrati in zato potrebo po večjem filtru in s tem večji količini filtrirnega materiala predvsem tisti, ki imajo v akvariju veliko rib in malo oz. nič rastlin, pri bogato zaraščenih akvarijih z malo ribami ali celo brez njih, pa je zgodba ravno nasprotna. OK, obstajajo izjeme, vendar je teh zelo, ampak res zelo malo.
Se ti zdi, da nekdo, ki ima v akvariju malo rib, res potrebuje večji oz. prevelik filter :?

boysta napisal/-a:Da ne govorim, koliko imamo prednosti z nakupom večjega zunanjega filtra, sploh začetniki.Če se kdo boji "prevelikega vodnega toka" zaradi premočnega filtra, je to mišljenje povsem napačno.Saj se vodni tok omeji z "Spray barom" in drugimi pripomočki, ki se nataknejo na izhod iz filtra.
Zakaj kupiti (pre)velik filter in ga potem omejevati, če lahko kupiš ustrezen filter? To je skrajno neracionalno početje :redcard

boysta napisal/-a:Pa jih kar naštejem:
01) Ogromen filtracijski biološki materijal.
Za tiste, ki ga potrebujejo, je to prednost, za ostale ne, zato tu ne moreš posploševati zadev :dont

boysta napisal/-a:05) Prilagoditev moči vodnega toka v vse željene smeri ter kote akvarija.Gibanje vode v pesku in hranilni podlogi.
Za to ne potrebuješ velikega filtra in velikega volumna filtrirnega materiala, temveč dovolj zmogljivo črpalko.

boysta napisal/-a:Slabosti:
01) Moznost "poplave.
To velja le za zunanje filtre, saj je pri notranjih filtrih to nemogoče, če so pravilno narejeni.

boysta napisal/-a:02) Prevelik filter "prezračuje akvarij" s tem večja poraba Co2.
Iztok iz filtra lahko usmeriš poljubno, med drugim tudi tako, da do "prezračevanja" ne pride.

Lepo, da se trudiš svetovati, vendar v akvaristiki večje, še večje ali največje, ne pomeni nujno boljše, še boljše in najboljše. Idealno bi bilo imeti ravno pravšnji filter za trenutno situacijo v akvariju. Malce večji filter ne škodi, pretiravanje pa (gledano v celoti) bolj škoduje, kot koristi.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost