Čiščenje filtra

Moderator: Ekipa Aquanubis

nikkita
Kraj: Brežice

Čiščenje filtra

OdgovorNapisal/-a nikkita » 20 Feb 2007, 21:02

Spet totalno začetniško vprašanje- Zdaj se mi akvarij (nov) cikla 1 teden in opazila sem, da je gobica od filtra že čisto umazana (rjavkasta sluz). Nekje sem prebrala, da se mora gobica oprati v akvarijski vodi (ok, zaradi bakterij), ampak kako to narediš? Iz akvarija odliješ skledico vode, filter opereš  v njej in potem to vodo zliješ stran, vodo ki si jo odvzel za pranje gobice pa nadomestiš s svežo? ???
Kako pa opereš keramični (biološki) filer? Se ga sploh čisti?
Po kolikem času se splača testirati vodo?
Je nujno dodajati hrano za ribice medtem ko se akvarij cikla?
Hvala za pomoč!
Nazadnje spremenil Silver, dne 13 Sep 2010, 19:56, skupaj popravljeno 3 krat.
Razlog: čiščenje = pranje filtra -> spremenjen naslov teme (1. objave)

Uporabniški avatar
snake1

Odg: pranje filtra

OdgovorNapisal/-a snake1 » 20 Feb 2007, 21:16

Keramični (biološki) del filtra se ne čisti, razen da je pretok skozi njega že skorajda nemogoč. Ker pa ti filter deluje biološko s pomočjo keramike, lahko zgornjo gobico opereš tudi pod tekočo vodo. Glava filtra je tako v makaronih in ne bo nobene škode, bakterije ostanejo tam kjer morajo bit.

Uporabniški avatar
DoliMajoli
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DoliMajoli » 20 Feb 2007, 21:22

Neumnost, zakaj bi sploh čistil keramični del? Jaz filtra ne čistim, če izuzameš usedalnik, ki ga je treba po določenem času posesati, ter pa modre gobe, ki jih opereš, ko pretok upade. Dodajanje hrane med ciklanjem akvarija- tvoja stvar. Nekateri dodajajo hrano za ribice, nekateri pa nekakšne pripravke.

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 20 Feb 2007, 21:40

DoliMajoli, neumnost ? Ne, preprosto in povsem razumljivo vprašanje, katerega odgovor na začetku akvaristične poti treba spoznat.

nikkita

OdgovorNapisal/-a nikkita » 20 Feb 2007, 22:10

"Glava filtra je tako v makaronih in ne bo nobene škode, bakterije ostanejo tam kjer morajo bit."
Kaj pa to pomeni?? V makaronih ???
Kakšno zgornjo gobico?
Jst imam filtre postavljene vodoravno in sicer- gobica, keramika, gobica.
Katero gobico pol lahko operem pod tekočo vodo- prvo ali drugo?
A je to ziher?

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 21 Feb 2007, 00:36

Ustavimo malo konje.
Neumnih vprašanj ni, so samo neumni odgovori.
... iz vprašanj pa se da razbrati preznanje sogovornika in kot začetnik ga ima malo, zato pa sploh sprašuje.

Nikkita, najprej nam lepo povej čimveč o tvojem sistemu, da ti bomo lahko svetovali, torej tip ali ime tega akvarija, morda kako slikico ... itd. Iz povedanega lahko sklepam le to,d a je to eden izmed tistih akvarijev, ki ima filter v pokrovu. Črpalka črpa vodo iz akvarija, ter jo v vodoravni smeri vleče skozen filtrirni material.

Splošno rečeno velja, da se uporablja kot prvi filtrirni material skozi katerega teče voda, vata. To ni tista od mame za čiščenje obraza, ampak se jo dobi v akvarističnih trgovinah. Zakaj vata? Ker je poceni in dovolj gosta, da prestreže tisti prvi plaz večjih organskih delcev, ki jih potegne v filter. To vato se zavrže in se jo zamenja z novim koščkom. To se naredi, ko opaziš, da se je pretok skozi filter zmanjšal ali pa ko se ti zdi ta vata že precej zapacana - to je tvoja osebna ocena.
Druga plast bi v tvojem primeru bila ena "tanjša" plast gobice, ki bi prestregla še tisto nekaj, kar bi ušlo mimo vate, če ne prej pa ob posegih pri menjavi vate in pa kar se organskega uspe prebiti naprej med stenami filtra in vato.
Zatem sledi keramika ali keramični obročki ali po domače "pašta". Temu se reče tako zaradi velike podobnosti v obliki. Prednost te keramike je v mikroperforiranosti in s tem v veliki skupni površini na katero se lahko oprimerjo bakterije, ki opravljajo filtracijo. Poglej si malo tole nit.

Zlato pravilo pri biološkem filtru je, da ga ne dotikaj, če ni nujno. To pomeni, menjaj vato in samo v primeru, ko opaziš, da se je kljub pridni menjavi vate pretok skozi filter res zmanjšal greš v pranje v iz akvarija odvzeti vodi tiste druge plasti - gobice in morda, če je res kriza še tiste zadnje plasti - keramike.
Tekoča voda v nobenem primeru ne pride v upoštev!

Preberi si malo nit o ciklanju akvarija, ki jo najdeš v forumu Akvarist začetnik (Kdaj je akvarij vtečen in kako to storimo). Koristila ti bo pri razumevanju kako in kaj se dogaja in takoj ti bo jasno zakaj kaj ne smeš početi ...  no če ti pa le ne bo, pa kar vprašaj ;-)
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
DoliMajoli
Kontakt:

Odg: "Pranje filtra"

OdgovorNapisal/-a DoliMajoli » 21 Feb 2007, 09:17

Nisem mislil užaliti kogarkoli, in "Neumnost" se ni nanašala na neumno vprašanje, temveč je le del odgovora, zakaj bi bilo sploh potrebno očistiti filter...Se opravičujem...se bom drugič bolje izrazil.

LP

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 21 Feb 2007, 11:46

Tudi sam nisem mislil tako ostro, hotel sem opozoriti le na to, da če že nekdo odgovori na vprašanje naredi to tako, da spraševalciu ponudi čimboljši odgovor ali pa ga napoti tja, kjer je le-ta že napisan.

nikkita

OdgovorNapisal/-a nikkita » 21 Feb 2007, 22:27

Dean, hvala lepa za obširen odgovor. Tistole nit sem si že tolikokrat prebrala, da jo znam že na pamet... Preden sem svoj prvi akvarij postavila, sem se 1 mesec pridno vsakodnevno izobraževala na vašem forumu ;D
Hja, moji filtrčki niso ravno v pokrovu. Imajo poseben nastavek pod pokrovom, ki "sede" pod pokrov akvarija. Zgleda kot nekakšen kanal, v katerem so pumpica, filter z gobico št.1, potem makaroni ;) in potem še filter z gobico še.2 v vodoravni legi, seveda. Na koncu je v nastavku še grelec. Mislim da vse skupaj funkcionira prav hvalevredno, (zaenkrat), ker imam zelo čist akvarij kljub novim koreninam in glede na to, da se akvarij cikla šele 1 teden.
Kot sem že omenila, sem se že precej izobrazila glede zagona in ciklanja akvarija, tako da teoretično že vse obvladam. Problem je praksa;)
Kako torej operem gobici št.1 in št.2?
Bi bilo eno gobico smiselno zamenjati z vato?

Uporabniški avatar
Mate
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mate » 21 Feb 2007, 22:56

Maš kakšno slikco od filtra?Pa ti lahko hitro svetujemo kako in kaj.Če sem prav razumel imaš filter kateri je obešen na vrh stekla iz zunanje strani?
Jaz ti bom povedal,kako sam čistim filter,ki najbrž dela po istem principu:
Spodaj "makaroni"-se ne dotikam.
Sredina dve modri gobi-občasno sperem pod tekočo vodo samo zgornjo od teh dveh.
Na vrhu bela vata-to sperem redno vsaj enkrat na teden.
Modre gobe če jo imaš ti v filtru jaz nebi menjal za vato,lahko jo pa dodaš na vrh gobe in nato spiraš samo vato.

Uporabniški avatar
inaaj
Kraj: Medvode
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a inaaj » 21 Feb 2007, 23:14

Jaz bi na tvojem mestu malo zmanjšal oz. obrezal gobico in potem dal na njo malo vate. se pravi mora biti vata na tistem mestu kjer priteče voda v filter.
Prodam posteljo, potrebujem prostor za nov akvarij :) :)

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Feb 2007, 00:48

Tako je inaaj, kot sem to že sam napisal:

Prvo gre voda skozi vato, nato skozi gobico in kot zadnje skozi keramiko.
Vato menjaš, gobico pereš in to ne preveč temeljito v vodi iz akvarija in ne pod tekočo vodo, keramiko ne dotikač, če ni res res zapacana.

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 22 Feb 2007, 05:20

Če je keramika filtrirni medij, se lahko gobica komot pere pod tekočo vodo.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Feb 2007, 13:04

Lahko se, a zakaj bi, ker je potencialno škodljivo in nepotrebno to početi pod tekočo vodo.
Razlogov je več ... pa ti bom odgovoril z vprašanjem, v premislek:
- zakaj je potem eden od delnih načinov priprave vode ta, da jo pustimo stat in se vsedat oz. starat v sodih za pripravo vode (pomisli v smeri cikla raznih neželenih bitij, katerih število se poveča v obdobljih večjega dežja ... )?
- zakaj potem dokazano koristna uporaba raznih nevtralizatorjev težkih elementov, ki škodijo sluznici (pa ne odprimo spet debate o starih in novih prijemih v akvaristiki, ker ta nit že obstaja, dokazano pa je tudi kaj in kako je treba in da sta oba načina dobra in kaj je prednost enega in drugega)?
- zakaj je potem govora o tmperaturnem šoku in da pri menjavi vode le-te ne vlivamo vodo skozi filter, še posebej, če je le-ta v takem sistemu, kjer se voda dovaja direktno iz vodovoda, ampka gre le-ta najprej skozi prekaz za zračenje in mešanje z akvarijsko vodo, ter nato v akvarij, kjer se dokončno zmeša s preostalo vodo in končno v filter?
- ... pa še kaj bi se našlo ...

Skratka najbrž se boš strinjal, da je boljši predlog, da filtrirni material vedno peri v vodi, ki si jo odvzel iz akvarija.

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 22 Feb 2007, 13:31

Seveda se strinjam da filtrirni material ni dobro prati pod tekočo vodo, absolutno. Samo ker imamo v akvariju za filtrirni material keramiko, nam goba služi samo kot mehanski filter, katerega pa ni nič narobe če operemo pod tekočo vodo. Toliko vode, ki ostane po pranju (gobo pošteno stisnemo, da na njej ostane čim manj tekoče vode), ne more nater dobene škode v akvariju.

Dobro si napisal, staranje je eden od načinov priprave vode. Sam je še nikoli nisem staral več kot eno ali dve urci. Aquatan deluje takoj (ne mislim zdaj tu točno v sekundi), mogoče treba samo kakšno urco počakat zaradi klora (ena urca ob pomoči mešanja in zračenja je popolnoma dovol).

Kar se pa tiče temperaturnega šoka, da ti napišem lasten primer. V akvariju z diskusi temperatura točnih 30 stopinj. Reči mi, koliko ima stopinj voda, ki jo dolivam pri menjavi vode ? 15 stopinj celzija ;) . Še ti povem kako to sprejmejo ribe ? Kjerkoli v akvariju se nahajajo, takoj priplavajo direktno pod curek dotekajoče vode, se pod njim dobesedno igrajo, lovijo mehurčke,... Tak da lahko za svoj primer trdim - pri zdravi ribi je temperaturni šok lari fari. No še ta podatek. Pri menjavi vode se le te menja 30-35 %, kar pa je daleč od zanemarljivega.

Lahko ti bi našteval podobnih primerov še pa še, kjer bi določene sprejete teorije padale kot domine. Pa verjemi, akvarijov in različnega ribovja imam kar nekaj, tako da ne govorim kar na pamet.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost