Čiščenje filtra

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Odg: "Pranje filtra"

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Feb 2007, 14:09

Če je goba zastopana le kot mehanski filter, potem je to res kar si napisal, v majhnih sistemih pa poskušamo izkoristiti čimveč iz vsakega koščka filtrirnega materiala, ki nam je na razpolago.

Verjamem, da imaš mnogo izkušenj z raznimi vrstami in da iz tebe govorijo tvoje izkušnje, vendar pa bi veljalo začetnike opozoriti na to kaj je bolje in ne na to kar tudi funkcionira in to tako na slepo rečeno, ker to ni isti sistem in se ne obnaša enako ... iz izkušenj ti lahko povem da ne gre posploševati ... za primer, če recimo modremu rogatcu vlijemo na glavo hladno vodo, še posebej če je le-ta še majhne ga boste čez nekaj ur našli mrtvega, ali pa če boste brez temperacije pajčolankee poleti prinešene iz vročega avta direktno vrgli v mrzlo vodo v kakšnem klimatiziranem stanovanju v katerem je samo recimo 21°C imate tudi velike možnosti, da bodo dobile vnet mehur ... itd...tudi milion primerov, zakaj to ne počet ali bolje rečeno, tega raje ne počet, ker je lahko nevarno.
Tukaj se trudim razložit "zihr" principe, ki preprečujejo morebitne komplikacije, še posebej zato, ker je večina sistemov veliko manjših od tvojega z diskusi in imajo veliko manj močan grelec kot je tvoj, ki ne uspe tako hitro zagreti vodo na potrebno temperaturo, da se ta, kljub temu ne nezanemarljiva, kot si to tudi sam rekel, menjava vode, nebi poznala in učinkovala kot stres s stališča nihanja temperature. ... konec koncev pa ima tudi vsaka vrsta svoje potrebe in zahteve ter omejitve, ki jih moramo spoštovati in upoštevati.
Vsekakor pa se strinjam s teboj, da zdrava riba veliko lažje in enostavneje prenese take spremembe, to drži kot pribito.
Pa še kot zanimivost ... kje misliš, da so plavale morske ribe (klovni, firefishi, Zebrasoma flavescens ...) in kozice, ko sem dolival izhlapelo RO vodo ... prav v curku vode ... in se "igrale z mehurčki" ... oz. če to prevedemo na bolj strokovno in utemeljeno živalsko in nagonsko raven, poskušale potešiti svojo radovednost in pa potrebo po hranjenju oz. lakoto ...
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 22 Feb 2007, 15:47

Na kratko povedano v bistvu vema za kaj se gre. Mogoče že nekatere stvari jemljem preveč vsakdanje, bom se probal drugič bolje prilagodit vprašanju.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Feb 2007, 17:12

veva, vsak nekaj ;-) ... zato pa tukaj dodajamo vsak svojo kocko v skupno sliko, ki je garant bolj popolna kot samo moja ali samo tvoja  8)

nikkita
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a nikkita » 22 Feb 2007, 22:53

Evo, danes sem oprala obe gobici, makarončke pa sem zaenkrat pustila pri miru, čeprav je posodica že precej "svinjska"... :-\

Ni mi pa še nihče odgovoril na vprašanje, kdaj je smiselno začeti delati meritve...
Računala sem da bi jih začela delati nekje ko se bo akvarij ciklal 14 dni...
Ima kdo kak nasvet za kakšno dobro gnojilo za rastline?

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 23 Feb 2007, 01:36

Glede gnojil je že odprta nit tukaj ... da ne bo tukaj vsega kar ne spada zraven

Kar se tiče meritev je tudi bilo že marsikaj napisanega, pa vendar merit lahko kar začneš, ko bodo vse vrednosti kot morajo biti je akvarij pripravljen za prvega prebivalca ... ampka kot rečeno, to ni več stvar te teme ... nekaj več informacij o testiranju in testerjih najdeš tudi tukaj.

Uporabi malo iskanje ...

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 08 Apr 2007, 19:17

meni pa se je filter pred nekaj dnevi pokvaril verjetno zradi nabiranja alg v njem.  :-X(sedaj je vse vredu). imam mehanski filter, gobice očistim pri vsaki menjavi vode. filter pa ne vem kako očistiti.
vprašanje je mogoče čudno, ampak drugega mi ne preostane. ??? ???

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 08 Apr 2007, 20:24

Vprašanje ni čudno, samo malo bi ga bilo treba obrnit. Pod besedo filter pojmujemo celoto, ki je sestavljena iz več delov - ohišja, črpalnega in filtrirnega dela. Če čistiš gobice, ki so v filtrirnem delu, delaš največjo napako akvaristike - uničuješ predelovalne bakterije. Brez teh pa akvarij kot celota ne more delovat kot bi moral.

Kot čiščenje filtra pa verjetno misliš ohišje ?

nikkita
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a nikkita » 08 Apr 2007, 20:47

A ni tko da gobico sicer lahko očistiš, ampak jo moraš oprati v akvarijski vodi??
Jst tko delam in je zaenkrat vse ok.

Uporabniški avatar
snake1

OdgovorNapisal/-a snake1 » 08 Apr 2007, 20:51

Gobice čistiš ko se zelooo zmanjša pretok skozi njih in ne pri vsaki menjavi vode ali manjšem posegu v akvarij. Takrat pa jih čistimo v akvariski vodi. Ampak še to ne preveč, samo par stiskov in to je to - nikoli do čistega.

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 09 Apr 2007, 13:13

očitno prodajalec kjer sem kupila filter ni imel pojma o akvaristiki na splošno. rekel je naj očistim gobice pri vsaki menjavi vode in še to v vodovodni vodi.  >:( >:( >:(

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 09 Apr 2007, 13:52

Eni pač nimajo pojma  ;D oziroma imajo radi stalne kupce rib.

lp Dule

zoya

Re:

OdgovorNapisal/-a zoya » 03 Dec 2009, 18:57

lahko kdo pove kaj več o akvarijski vati?proosim?o ostalem čisčenju bom pa poskušala najti temo,če je pa komu dolgčas lahko pa kar tukaj se razpiše :) ker do sedaj sem čistila le s krpo, pri vsaki menjavi vode,sedaj pa se mi zdi, da bo potrebno generalno čisčenje kmalu...sicer alg nimam (kako to?), se pa med kamenjem nabira ribji biološki material :P :)

Uporabniški avatar
Silver

Re:

OdgovorNapisal/-a Silver » 03 Dec 2009, 19:04

Za "generalno" čiščenje akvarija uporabi zvon, s katerim boš posesala podlago.

Akvarijska vata pa je sintetična (bombažna bi zgnila) in se uporablja v filtrih za fino mehansko filtracijo, ponavadi se jo menja na 1-3 mesece, odvisno od obremenitve filtra. Preostanek filtra se ponavadi ne spira, le v primeru, da je pretok že zelo zmanjšan. Takrat v akvarijski vodi nežno speremo le del filtra, da se bakterije hitreje obnovijo v spranem delu. Kar se tiče vate pa staro enostavno zavržemo, pred uporabo nove vate pa le to splaknemo pod vročo vodo - kot piše na embalaži.

Če te zanima še kaj pa povprašaj v za to namenjeni temi.

Uporabniški avatar
ANDY
Kraj: Velenje
Kontakt:

Re:

OdgovorNapisal/-a ANDY » 21 Jan 2010, 16:02

Jaz se gobic ne dotikam. Zamenjam samo vato in oglje. Vato na 14 dni pri menjavi vode in oglje na 3 tedne. Gobice sperem pa mogoč 1X na 2 meseca v akvarijski vodi.

Uporabniški avatar
serg
Član društva
Član društva
Kraj: Medvode

Re:

OdgovorNapisal/-a serg » 13 Sep 2010, 18:10

Živjo,

Malo sem zmeden glede pranja filtra in zaporedja filtrirnih materijalov.
Imam zunanji filter Eheim Professionel 3 2071. Filtrirni materijali si sledijo takole prvo predfilter modra goba potem se voda spusti do dna filtra in gre skozi mehanski materijal od Eheima in skozi biološki materijal od Eheima na koncu pa gre skozi belo gobo oziroma vato.
Tukaj vsi razlagate v drugačnem zaporedju materijalov, torej je ta filter napačno v sami zasnovi projektiran ali kako?
Glede pranja pa prav tako če prav razumem se tudi v mojem primeru bakterije razvijejo tako v biološkem delu kot mehanskem v mojem primeru plastični makarončki. Torej pri rednem čiščenju naj sperem samo prvo modro gobo in zadnjo belo vato, ostale dva predalčka pustim na miru.

Še nekaj. Bi bilo pametno ob menjavi mehanskega materijala zamenjati te plastične makarone za tole.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost