Čiščenje filtra

Moderator: Ekipa Aquanubis

dFREAK

Re: Čiščenje filtra

OdgovorNapisal/-a dFREAK » 13 Sep 2010, 22:49

Bela vata se kot prvi filtrirni medij uporablja le v "homemade" filtrih. Tebi predfilter odstrani delce, ki bi drugače zamašili bio-materjal. Vse je vredu z zaporedjem :-D

buko

OdgovorNapisal/-a buko » 18 Sep 2011, 22:11

Pozdravljeni! V 54 l akvariju imam notranji osnovni filter (na gobico, na ohišje filtra je pripeta tudi pumpica,ki od zunaj vleče zrak,tako da se pri prečrpavanju vode ustvarjajo zračni mehurčki), ki se mi zelo rad zapaca.Že po 1 tednu se zapaca (kljub temu, da ribe hranim samo 1x dnevno, pa tudi vodo menjam 1/3 vsak teden) in je pretok vode dokaj zmanjšan,pri tem pa mi tudi zračni mehurčki izginejo (prezračevanje).Vem da je tedensko čiščenje gobice slabo za zdravje rib zato ne vem kaj naj naredim. Zunanji filtri so zelo dragi zato se za njih ne morem odločit. Kak nasvet glede tega?

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

OdgovorNapisal/-a isht » 19 Sep 2011, 05:53

Vsekakor bi bilo najbolje, da kupiš večji filter, pa naj bo to zunanji ali notranji.

Pri notranjih bi priporočal (razmerje cena proti funkcionalnost) Ferplastove Bluwave filtre (konkretno bi tebi ustrezal kak Bluwave 03). Dobra izbira bi bil tudi JBL CristalProfi i80.

V tem oziru imaš prav in je primeren zunanji filter neprimerno dražji. Toda če razmisliš, koliko prostora prihraniš z zunanjim filtrom, to vsekakor ni za odmisliti. Eheim Ecco Pro 130 bi bil dobra izbira, ali pa cenejša opcija Tetra Tetratec EX 400 ali EX 600.

Večji filter z večjim volumnom filtrirnega materiala je vsekakor edina varianta, da rešiš svoj problem trajno.

Pri tvojem filtru je vsekakor največja težava, da je filtrirni material v enem kosu. Tako ob vsakem čiščenju filtra močno spremeniš biološko ravnovesje v akvariju.
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a moto » 19 Sep 2011, 06:48

Večji notranji filter bi bil zagotovo najcenejša rešitev. Lahko pogledaš tudi med oglasi - rabljeni so cenejši od novih, a nič slabši. ;)
LP, Matija

leni
Kraj: slov bistrica

OdgovorNapisal/-a leni » 02 Okt 2011, 13:29

prejšnji teden sem preselil akvarij.
zunanji filter je ostal nespremenjen. od četrtka že deluje na novo postavljen akvarij. vsak dan sem dodal bakterije po navodilu za zagon novega akvarija.

kako dolgo naj še pustim filter nedotaknjen, predn menjam del biološkega materjala za boljšega.
imam tetratec ex700. Zdaj v enem predalu bioballs v enem predalu eheim substrat pro (1000ml).
bio ballse bom menjal z 700ml zeranix-a (http://www.aquarium-munster.com/index.p ... con_lang=2)

akvarij je 200l v njem je 6 oklepnih somičev, 17 črnih neonk in 5 serp.

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 03 Okt 2011, 11:08

V kolikor si le preselil akvarij, ne bi smelo biti nikakršnih težav.
Če si ob tem zamenjal vso vodo (nadomestil s svežo), morda tudi pesek in dekoracijo, pusti filter nedotaknjen vsaj mesec dni. Še potem ne zamenjaj vseh bioballsov naenkrat, temveč raje v dveh delih.

Se mi pa zdi EX700 malce premajhen filter za 200 litrski akvarij, kljub temu, da je deklariran za akvarije do 250 litrov. Res je, da nimaš ravno veliko prebivalcev, vendar se zna pojaviti problem s preobremenjenostjo, če boš kdaj v prihodnosti povečeval število rib.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 03 Okt 2011, 11:33

Res da je tema že dokaj stara vendar vseeno. Akvarij se je začel ciklati 26.9, kar pomeni da bo danes 1 teden od začetka cikljanja. Kdaj naj odstranim aktivno oglje in kaj naj dam notri namesto njega? Ali ga lahko po 2 tednih vzamem ven, dobro sperem pod akvarijsko vodo ter dam nazaj notri. Rečeno mi je bilo celo, da ga lahko sperem pod vodovodno vodo.

Imam filter Bluwave 03.
Priponke
bluwave03_2.jpg

Uporabniški avatar
isht

OdgovorNapisal/-a isht » 03 Okt 2011, 14:45

Če gobico z aktivnim ogljem po končanem ciklanju temeljito spereš, ti v nadaljevanju lahko funkcionira kot klasična filtrirna goba. Jaz te gobe v svojem 100litrašu nikoli nisem odstranil popolnoma (imam isti filter), ampak sem samo gobo dobro spral.
Lahko pa jo tudi zamenjaš z drugim filtrirnim materialom, čeprav se boš malo namučil, da boš izdelal luknjo za cev v klasični filtrirni gobi (kot je narejena v tej črni gobi). Lahko tudi v ta prostor nasuješ biološki filtrirni material (siporax), vendar je potem precej otežkočen dostop do črpalke.
Moj akvarij - 100l V2.0

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 03 Okt 2011, 15:59

Ga lahko sperem v vodovodni vodi?

Uporabniški avatar
isht

OdgovorNapisal/-a isht » 03 Okt 2011, 16:46

Priporočljivo je filtrirni material spirati v odpadni akvarijski vodi.
Moj akvarij - 100l V2.0

Uporabniški avatar
primooz
Kraj: Vipava

OdgovorNapisal/-a primooz » 03 Okt 2011, 18:16

Ne samo priporočljivo, ampak nujno! V kolikor spiraš pod vodovodno vodo je velika verjetnost da ti bakterije umrejo, prav tako se ne sme pretirano ožemati filtrirne gobe ... !

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 03 Okt 2011, 20:16

Nekje sem slišal, da lahko samo oglje sperem pod vodovodno vodo (kao da res sčisti, ker naj bi oddajal strupene snovi).

Ok bom spral v akvarijski vodi.

Uporabniški avatar
Mate
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mate » 07 Okt 2011, 12:38

Jaz ogljen filter uporabim le če imam kakšno manjšo obolenje rib in uporabim zdravilo v skupnem akvariju in še tega vržem vstran po enem mesecu in ga ne čistim.Me pa zanima koliko časa naj bi biološki filter sploh deloval.Svoj akvarij imam postavljen že tri leta,vendar imam v njem 2 filtra zunanjega in orginal juwel notranjega.Zunanjega sem generalno sčistil po enem letu,vendar notranjega nisem čistil istočasno.Sem pa v razmaku dveh mesecev še zamenjal del gobic v juwelovem filtru z novimi,ostale imam pripravljene še za naslednje mesece.Je pa juwelov v delovanju od začetka.lp

Uporabniški avatar
rtmktl
Kraj: Sovodenj

OdgovorNapisal/-a rtmktl » 07 Okt 2011, 12:46

Mate napisal/-a:Me pa zanima koliko časa naj bi biološki filter sploh deloval.

Dokler imajo bakterije hrano in kisik in dokler bakterije živijo, torej jih nisi pobil s kakšno vodo, ki je imela drugačne parametre kot akvarijska. Če je filter primerno oskrbovan bo živel mnogo dlje on mene, tebe, nas... ;)
LP, Blaž
Moj akvarij 180l 1.del, 2.del; 20l nano.

Uporabniški avatar
brita
Kraj: Rogaška Slatina

OdgovorNapisal/-a brita » 07 Okt 2011, 13:46

buko napisal/-a:Pozdravljeni! V 54 l akvariju imam notranji osnovni filter (na gobico, na ohišje filtra je pripeta tudi pumpica,ki od zunaj vleče zrak,tako da se pri prečrpavanju vode ustvarjajo zračni mehurčki), ki se mi zelo rad zapaca.Že po 1 tednu se zapaca (kljub temu, da ribe hranim samo 1x dnevno, pa tudi vodo menjam 1/3 vsak teden) in je pretok vode dokaj zmanjšan,pri tem pa mi tudi zračni mehurčki izginejo (prezračevanje).Vem da je tedensko čiščenje gobice slabo za zdravje rib zato ne vem kaj naj naredim. Zunanji filtri so zelo dragi zato se za njih ne morem odločit. Kak nasvet glede tega?

Če problema slučajno še nisi rešil: v Aquashopu sem prejšnji teden kupila Ferplastov filter Bluwawe 3 za 30 EUR! Filter vključuje ves filtrirni material, črpalko in grelec.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost