Čiščenje filtra

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Mate
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

Re: Čiščenje filtra

OdgovorNapisal/-a Mate » 07 Okt 2011, 16:49

hvala za odgovor,me še pa zanima koliko časa bi preživele bakterije če filter nebi deloval?Nevem ali sem prebral na forumu pred časom ali mi je kdo dal informacijo,da naj bi zdržale do 6 ur?,se mogoče motim?

Uporabniški avatar
Gupijevsky
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a Gupijevsky » 07 Okt 2011, 23:10

Kakršnokoli izklapljanje, prestavljanje in izpiranje filtrirnega materiala, menjava vode in podobno ima velik vpliv na bakterije. Ni pa nujno da tudi uničujoč. Če filter izklopiš in pustiš filtrirni material v njem, potem bakterijam kmalu začne zmanjovati hrane in kisika. Zadevo lahko omiliš tako, da filter kmalu zaženeš v manjši količini akvarijske vode v nadomestni posodi, ali pa akvarijski material preneseš v večjo posodo z akvarijsko vodo. Zelo pomembno je, da filtrirnega materiala nikoli ne posušiš ali izpostavljaš klorirani vodi ali vodi z zelo drugačnimi fizikalno-kemijskimi lastnostmi (T, KH, GH, pH,...)
Koliko časa bodo bakterije v zaprtem filtru preživele je odvisno tudi od stopnje 'zrelosti' filtra in količine odpadnega materiala, nemogoče pa je to natančno napovedati v urah. Recimo da običajen filter ob primerni oskrbi 'preživi' odklopljen 6 ur, če pa uporabiš kakšnega od zgornjih trikov pa lahko bakterije lepo živijo tudi več dni ali celo tednov.

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 08 Okt 2011, 10:48

Akvarij se mi cikla od 26.9. Koliko krat naj stisnem gobico, ki ima aktivno oglje, da jo lahko potem uporabim samo kot navadno gobo? Da nebom ubil vseh bakterij na njej.
Gobica je visoka približno 10 cm ter široka okoli 2-3 cm.

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 08 Okt 2011, 15:37

Aja še to. Ali lahko z latex rokavicami (medicinskimi) šarim po akvariju (imam rano na dlani)?

plecocicho

OdgovorNapisal/-a plecocicho » 08 Okt 2011, 20:03

Lahko, sam pazi da vzames tiste ki ne vsebujejo pudra.

schatz79

OdgovorNapisal/-a schatz79 » 08 Nov 2015, 21:58

Vprašal bi na koliko časa se čisti filter? Imam Enheim Biopower 200 in 100 l akvarij (spodaj siva goba, nato 2x filtrirni material (kroglice) in čisto pri turbini še ena siva goba)?
Akvarij je sedaj v fazi ciklanja (15 dan) in mi je tester pokazal NO2 - 4 in NO3 - 25. Ker sem popoln začetnik, vas sprašujem ali bosta ta dva parametra začela padati sama od sebe ali moram kaj narediti, ker sedaj od 10 dneva samo rasteta?
Ali so kroglice, ki so bile že v filtru dovolj dober material ali bi bilo bolje zamenjat vsaj 1 prekat z drugim materialom?
Že vnaprej hvala za odgovore. Lp, Aleš

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 08 Nov 2015, 22:09

ciklanje-akvarija/

Drugače pa:
Screen Shot 2015-11-08 at 22.06.40.png

Vse tole je že 100x napisano na tem forumu. Je res tako težko vsaj za te osnovne stvari uporabiti iskalnik in potem, če res ni kaj jasnega vprašati in bomo rade volje pomagali...

Lp,
Gregor

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 08 Nov 2015, 22:13

V pomoč eden izmed mojih grafov ciklanja. Tukaj sem ciklal samo z dodajanjem hrane vsak drugi dan.
Odgovor, če je potrebno kaj storiti, da bosta parametra padla, mislim da se ponuja sam po sebi (NIČ).

Ciklanje.jpg

schatz79

OdgovorNapisal/-a schatz79 » 08 Nov 2015, 22:30

Hvala :worthy

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 09 Nov 2015, 14:14

Ti je že Gregor odgovoril, načeloma popolnoma nič. Najbrž si imel v mislih NH4 in NO2. Glede filtrirnega materijala je pa SubstratPro, ki ga imaš v dveh košarica super in dolgotrajna zadeva. Ni nobene potrebe po menjanju tega materijala, sploh pa ne v fazi utekanja. Kot je rekel Gregor, pusti primiru in utekaj raje kakšen teden več, kot premalo. Definitivno naj se ti ne mudi nikamor, čeprav vem da je to težko razumeti. ;)

Lp

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 09 Nov 2015, 14:42

Tako je videti utekanje v povprečnem akvariju.

Nitrogen Cycle.jpg
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 09 Nov 2015, 15:53

No saj moj graf ni daleč od tega :) No nitratov res nisem meril ves čas, ampak krivulja za nitrite in amonijak pa je tu nekje :)

Lp,
Gregor

Boštjan Batista

Čiščenje filtra

OdgovorNapisal/-a Boštjan Batista » 06 Nov 2018, 02:20

Pozdravljeni!

Mene pa zanima ali moram filter očistiti v akvarijski vodi vsakič ko menjam vodo? Vodo zamenjam enkrat tedensko. Imam pa 54l akvarij. Hvala za odgovor!

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 06 Nov 2018, 08:26

Filter pusti pri miru cimdlje, razen, ko opazis zmanjsan pretok filtra, posledicno tudi zmanjsano valovanje, verjetno tudi voda ne bo vec cista, skratka, pusti ga pri miru, bos ze opazil kdaj je potreba po ciscenju, zagotovo pa ne vsak teden, niti vsak mesec. Scasoma bos ugotovil intervale ciscenja.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 06 Nov 2018, 12:58

Boštjan Batista napisal/-a:Pozdravljeni!

Mene pa zanima ali moram filter očistiti v akvarijski vodi vsakič ko menjam vodo? Vodo zamenjam enkrat tedensko. Imam pa 54l akvarij. Hvala za odgovor!

Deloma ti je že kolega odgovoril, ko filter čistimo ga vedno splahnemo v akvarijski vodi, zakaj, prvič zato ker akvarijska voda ne vsebuje klora ki ga večina tekoče vodovodne vode, kot drugič pa se ne spreminjajo parametri vode ob čiščenju ki bi lahko posledično vplivali na pogin bakterijskih kultur na filtrirnem materialu. Je pa seveda razlika ali gre tukaj za gobo ali za biološki material ( keramika, sintrano steklo,..). V kolikor se zmanjša pretok filtra v akvariju do te mere da voda le še curlja, je največrat krivec prav goba ki se hitro zapaca. Če v filtru posedujemo tako gobo kot biološki medij, gobo večkrat dobro ožememo v akvarijski vodi ( pa ne v akvariju, pač pa del akvarijske vode stočimo v vedro in tam opravljamo s čiščenjem, torej ločeno od akvarija ), medtem ko biološki medij le splaknemo in ga ne poiskušamo mehansko čistiti, ker lahko s tem poškodujemo na njemu naseljene bakterije.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost