Kateri filter naj izberem?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Miran

Re: Kateri Zunanji filter

OdgovorNapisal/-a Miran » 18 Sep 2013, 23:01

Poglej malo po oglasi ali kontaktiraj uporabnike na foromu in boš našel precej boljši filter za isti denar.
LP

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

Re: Kateri Zunanji filter

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 18 Sep 2013, 23:03

misliš da bi dobil bolši filter če vzamem rabljenega ? Kaj pa če naletim ravno na "slabega" ? po mojem je sicer dobra ideja vendar tvegana

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

Re: Kateri filter naj izberem?

OdgovorNapisal/-a pari903 » 19 Sep 2013, 14:41

Ah, tudi z akvarijem si imel tvegaqnje, pa se je v redu izkazal glede na njegovo starost. :D
Life is but a dream for the dead.

AndrejL

OdgovorNapisal/-a AndrejL » 19 Sep 2013, 17:00

Definitivno ima oboje svoje prednosti in slabosti. Lahko pa bo kupil rabljen filter, nato mu bo čez 3 dni začel puščati:)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."

Albert Einstein

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 19 Sep 2013, 19:42

Biološko filtracijo odlično opravlja filter JBL e1501.Imam ga v 112L akvariju.
Če pogledaš KOOKIT - 264L in druge akvariste so z njim zadovojlni , kar pomeni da za 200+ l akvarij bi bil ta filter na meji.Raje kupi zmoglivejši filter kot kdarkoli filter ki je "tovarniško" predpisan za specifično litražo.Hoja po zgornji predpisani meji proizvajalcev se konča kot poraz in ne dopušča začetniških napak in nadrgradenj priklopa Co2 difuzerjev itd.Omenjen filter ti ponuja 4 letno garancijo,kvalitetni biološki material in odličen pretok.Pri 200 litrih se nebi igral z e700 in e900 raje kupi e1501 ali Izgradnja shrump filtra.Filter naj bo vekumaj 1/3 celotne kapacitete/volumna akvarija!
Celo bolje je da se kupi 2 filtra naprimer e900 ali tetra in EHEIM.Saj ko čistim/o enega drug poskrbi za biološko ravnotežje.
Nazadnje spremenil boysta, dne 19 Sep 2013, 19:53, skupaj popravljeno 1 krat.
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 19 Sep 2013, 19:50

A ni filter JBL E901 tovarniško namenjen 300 l akvarijem ? Pa če izvzamemo da bo v akvariju 40 kg peska to pomeni skoraj 40 litrov manj in po mojem mnenju bi moral biti JBL E901 več kot dovolj za -200 literski akvari, to je le moje mnenje

Uporabniški avatar
boysta
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 19 Sep 2013, 20:03

Te tovarniško predpisani podatki so prenešeni čez uho.Saj sem ugotovil da se v praksi daleč ne obnese!
01)Odvisno je kdo ima akvarij in kako ga oskrbuje ;)
02) Koliko rib ,katere ribe ? in koliko je biološkega odpada , ki ga mora filter "poseljenimi organizmi" predelati :)
03) Ali ima filter željen pretok (cirkulacijo) ? Z dodatno opremo Co2 reaktor + denitrator ?
04) Ali se akvarist odloča za napredovanje iz 100l Nano akvarija na kaj večjega ;) ?
Tukaj potem raje kupiš več kot kdarkoli manj.Moje mnenje je , da je filter srce akvarija.
Enako kot smo že omenili , da je težje vzdrževati majhen akvarij kot večjega.
Nazadnje spremenil boysta, dne 19 Sep 2013, 20:09, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 19 Sep 2013, 20:08

se popolnoma strinjam z tabo oz. tvojimi ugotovitvami le da sam ne mislim delati z muhe slona oz nebom prenaselil akvarija do take mere da mi filter tega nebi zadovolil. Žal je tudi tako da tolikor kolikor daš toliko imaš, vendar se mi zdi za cca 150 evrov kolikor pride JBL e1501 lahko narediš za ta denar po mojem boljši zunanji filter

Uporabniški avatar
boysta
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 19 Sep 2013, 20:14

Pot tvoj zadnji komentar se podpišem ! In glede na to , da sem praktik , modelar sem porabil več denarja
za nakup filtra kot , če bi ga izdelal sam.Sem se pa zato izognil mnogim drugim stvarem.(ličnosti in načrtovanemu delu samogradnje in času).Pač upat si bi moral :) .Načeloma če fant dobi "rabljen" e1501 po polovični ceni
se izsplača nakup.Če pa novega kupuje , pa ostane dilema.Ali Diy ali 2 rabljena ali pa nakup novega zmoglivega.

Uporabniški avatar
plahta
Kraj: Cerklje

OdgovorNapisal/-a plahta » 19 Sep 2013, 22:33

Boysta, z vsem se strinjam, vendar sem tukaj prvič zasledil, naj bo filter 1/3 kapacitete akvarija. To se mi zdi pa zelo pretirano.

Uporabniški avatar
boysta
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 19 Sep 2013, 23:47

FILTRACIJA
3. Akvarij naj ima dovolj zmogljivo biološko filtracijo. Filter in akvarij biološko utekajmo vsaj 3, ali bolje 4 tedne. Če za filtracijo uporabljamo stekleni prekatni filter, naj ima vsaj 15 ali bolje 20'% volumna celotnega akvarija. Pretok naj ne bo večji od 2-2,5 x pretoka volumna akvarija na uro (npr. 450 lit akvarij - pretok filtra 900 - 1200 lit/uro)
Klik: http://www.diskus.slohost.net/cgi-bin/s ... lo&templ=0 (glej pod 3. točko)
Malenkost sem pa res pretiraval ;) - Ampak bolje ne varčevati pri filtru sploh, če se v bodoče kupuje večji akvarij.
Večina virov navaja 15% (min!) - 20% (priporočljivo) ali več volumna filtra akvarija.Važen je pa tudi pretok, saj se na filter marsikaj zaporedno priklopi kot npr.
Co2 reaktor, grelec Hydor in na koncu si kaj hitro pri 1/4 deklariranega "max" pretoka filtra deklariranega
brez filtrirnega materijala.
Lp Boštjan
http://www.akvazin.si/default.cfm?kat=0 ... 56&noextra
http://www.aquanubis.com/clanki/tehnika ... ilter-sump

Uporabniški avatar
Gupijevsky
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a Gupijevsky » 20 Sep 2013, 09:05

Zgolj primerjava med volumnov vode v akvariju in volumnom filtrirnega materiala ni dovolj. Vsekakor mora biti predpogoj
boysta napisal/-a:Akvarij naj ima dovolj zmogljivo biološko filtracijo.
, vendar je treba upoštevati da imajo rastline v gosto zasajenem in zrelem akvariju neprimerno večjo zmogljivost biološke filtracije kot katerikoli filter. Prav tako je odvisno od podlage v akvariju kakšno površino za naselitev mikroorganizmov nudi. Pesek z majhno granulacijo (1-2) ima na primer za aerobno filtracijo na voljo manjšo površino za filtracijo kot npr. grob (10-20 mm) vulkanski pesek.
Za močno naseljen pretežno ribji akvarij (npr. Malawi, Tanganyika,...) z malo peska in notranje dekoracije je torej potrebno imeti zmogljiv filter z zelo veliko filtrirnega materiala, priporočljiv je tudi denitrator ali rastlinski filter v kombinaciji z rednimi menjavami vode. Po drugi strani pa je pri gosto zaraščenem rastlinskem akvariju lahko dovolj že manjši zračni filter in manjše redne menjave za zagotovitev optimalne kvalitete vode.
Pred izbiro optimalnega filtrirnega sistema je tako zelo pomembno da že vnaprej vemo kakšen tip akvarija bomo imeli.
Kevin17 pravi, da bo imel mešan akvarij, se pravi bo najverjetneje poskrbel tudi za optimalno rast rastlin. V tem primeru pretiravanje z volumnom filtra ni pomembno, bolj se mi zdi pomembno, da pred naselitvijo rib najprej poskrbi za ustrezno utekanje akvarija in za optimalno okolje za rastline.

Uporabniški avatar
Andromeda
Kraj: Kresniške Poljane

OdgovorNapisal/-a Andromeda » 25 Sep 2013, 11:46

Še moje vprašanje.

140 litrov, dejansko v njemu cca 120 litrov vode, pretežno rastlinski, ima notranji triprekatni filter, nafilan z modro gobico, makaroni, kroglicami in vato, filtrnega volumna 4 litre. Koliko mu še fali, da ne laufa "na meji"?

Uporabniški avatar
rtmktl
Kraj: Sovodenj

OdgovorNapisal/-a rtmktl » 25 Sep 2013, 12:16

Imaš hišo bruto 140m^2, neto 120m^2, pretežno so v njej ljudje, ima 3 zračnike. Koliko hiši še fali, da bi bil v njej slab zrak? :)
Skratka... odvisno je koliko je v njej prebivalcev (in kateri so), kakšen je pretok vode skozi filter, kaj pravijo parametri vode.
LP, Blaž
Moj akvarij 180l 1.del, 2.del; 20l nano.

Uporabniški avatar
Andromeda
Kraj: Kresniške Poljane

OdgovorNapisal/-a Andromeda » 25 Sep 2013, 12:53

Ermmm, ribic bo bore malo, jata neonk, somčki, kozice. To je to. In čimveč poraščenosti. Živalsko ne bo obremenjen.

Črpalka mislim da ima pretoka 600 litrov, filter je troprekatni, kot sem že omenil, volumen filtrnega materiala 4 litre. Glede pretoka črpalke moram doma natančneje pogledati, da ne bom kozlov streljal. Parametri vode bodo idealni, prej ne gre nič noter. Akvarij je v ciklanju in bo tako ostal kar nekaj mesecev. Začel bom s podtikanjem rastlin, ribe ne gredo notri vsaj do novega leta, pa še to bodo šle postopoma. Prvo hočem videti, kako mi bodo lampe zaalgale sistem.

Prioriteta je v glavnem v rastlinju. Tudi že obstoječi 54 litraš je pretežno rastlinski, ga pa poganja Vita Tech 620, prej Tetra ex700, dokler ni spustila vode.

Načeloma bi lahko v 140 litraša dal še predelano Tetro, samo imam odprto omarico in ne bi rad kazil izgleda, Vita Tech ostane na tamalem. Zato me zanima, če bo zadeva dovolj.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta