Filter na zadnjo stran akvarija?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Billie Jean
Kraj: Ljubljana

Filter na zadnjo stran akvarija?

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 24 Dec 2013, 15:51

Pozdravljeni,

naročil sem 300-litrski akvarij s 3-prekatnim notranjim filtrom ter 600l pretočno črpalko. Ker bi nekako želel, da je akvarij "odprt" na tri strani, razmišljam o namestitvi filtra ter črpalke na zadnjo stran akvarija. Proizvajalec me je opozoril, da to ni optimalna pozicija zaradi slabšega kroženja vode.

Prosim za nasvete glede omenjene lege filtra!

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

Re: Filter na zadnjo stran akvarija?

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 24 Dec 2013, 16:34

Kroženje vode s samo postavitvijo filtra nima prav nič.
Ne glede na lego filtra, pretok urediš z ustrezno namestitvijo in usmerjenostjo iztoka, kar je povsem prepuščeno tebi, vsekakor pa zadevo lahko kadarkoli tudi spremeniš, če se izkaže, da kroženje vode ni zadovoljivo.
Bi pa želel opozoriti na dejstvo, da v 300 litrskem akvariju črpalka z deklariranim pretokom vode 600l/h ne bo zadovoljivo opravljala svojega dela. Običajno je dejanski pretok nekoliko manjši od deklariranega, ko se bo filtrirni material utekel, pa se pretok še nekoliko zmanjša, tako da lahko čez nekaj mesecev pričakuješ le še okoli 60 - 75% deklariranega pretoka, kar pri velikosti tvojega akvarija žal ne bo dovolj.
Pred časom sem zasledil podatek, da naj bi bil za ribe, ki jim ustreza mirnejša voda, pretok črpalke vsaj 4x večji od volumna akvarija (v tvojem primeru torej vsaj 1200l/h), idealno pa je, da ima črpalka možnost nastavitve pretoka. Sicer lahko v akvarij dodaš tudi namensko črpalko za tokovanje, vendar bi bolj priporočil pretočno črpalko z nekoliko večjim pretokom, po možnosti nastavljivim.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 24 Dec 2013, 16:38

Zdravo
Že v osnovi je 600l pretoka malo.Je pa opcija, če narediš filter na zadnjo stran stekla, da še montiraš eno 600l črpalko in vsako usmeriš na svojo stran akvarija in s tem dobiš tok po celem akvariju, brez mrtvih kotov.
lp

Billie Jean

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 24 Dec 2013, 16:58

TAL3MC:
Kaj pomeni "namenska črpalka za tokovanje"? Oziroma "možnost nastavitve pretoka"? To pomeni moč pretoka ali smer izhoda vode? Pardon, če bi to že moral vedeti!

Miran:
Kaj pa je bolje: 1 x 1200l črpalka ali 2 x 600l in kaj je smotrneje glede stroškov nakupa ter glasnosti delovanja črpalk?

Če sem pravilno razumel, je možno iz filtra, četudi je ena sama črpalka, narediti dva izhoda vode, vsakega v svojo smer, s čimer se poskrbi za ustrezno kroženje vode.

Malo sem sicer nejevoljen, ker me sam proizvajalec ni opozoril na potrebo po večjem pretoku!!

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 24 Dec 2013, 17:06

Primer namenske črpalke za tokovanje, ustvarjanje vodnega toka.
http://www.aquashop.si/Product-Sicce-Vo ... px?gid=535
Primerna črpalka za tvoj akvarij, filter - seveda brez slik mer filtra nebo šlo.
http://www.aquashop.si/Product-Sicce-Sy ... t=varianta
http://www.aquashop.si/Product-Eheim-Un ... t=varianta
http://www.aquashop.si/Product-Eheim-Co ... spx?gid=82
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Billie Jean

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 24 Dec 2013, 17:35

A črpalka ne pride skrita v sam prekat? Zato sem mislil, da je smer vodnega toka vedno fiksna.

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 24 Dec 2013, 18:39

Lahko montiraš 2izhoda, ali tuš sistem, samo 600l črpalka ti je v vsakem primeru preslaba .Lahko bi imel samo dvopkrekatni filter,za mene je učinkovitejši. Ne vem kako imaš izdelan zadnji prekat in s tem izhod vode.Je pa v vsakem pogledu možnost nadgradnje z koleni in cevmi, kar je minimalni strošek. Sam sem večinoma uporabljal juwel črpalke, čeprav so dražje, vendar imajo porabo samo 4w in so zelo tihe,njihova življenska doba je zelo dolga. prednost je tudi v njihovi velikosti.Če lahko, poslikaj kako je narejen filter.

Billie Jean

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 24 Dec 2013, 19:04

Akvarij se bo šele izdelal. Govora je o filtru na zadnji strani, desno, ter cevjo s šobami, iz katerih naj bi voda tekla nazaj v akvarij. Te šobe naj bi se nahajale malo nad gladino vode, s čimer bi se dosegel učinek rahlega valovanja (?). Mojster, ki bo stvar izdelal, pravi da bi ob močnejši črpalki lahko bil prehiter pretok umazanije skozi filter in posledično bi bil zadrževalni čas krajši.

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 24 Dec 2013, 19:15

Če bodo šobe nad gladino vode, se sliši šumenje vode . Za 300l akvarij je minimalni pretok vode 1000l na uro. Za prehiter pretok vode skozi filter pa ne skrbi, sem v akvaristiki več kot 35let in s tem skozi prakso ni nikakršnega problema.

Billie Jean

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 25 Dec 2013, 11:58

Hmm, zbrka nastane, ko nekdo pravi tako, drug pa drugače. Je pa vseeno res, da je 35 let več kot 15.

Kakšno je to šumenje, če so šobe nad gladino? Je sliši šumenje črpalke, ali vode ki se pretaka v vodo (recimo kot žuborenje potočka).

Kako je z glasnostjo 1000 oziroima 1200l črpalke napram recimo dvem 600l?

In ko te že tako zasipavam z vprašanji - pri 300l akvariju zadostuje širina stekla 8mm, ali je bolje kaj debelejšega vzeti? Naj bi sicer bile nekakšne ojačitve na vrhu akvarija, ampak jaz bi rad videl, da je še nekaj rezerve pri vzdržljivosti.

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 25 Dec 2013, 12:36

Kar poslušaj Mirana. Rabiš močnejšo črpalko. V notranji filter bi dal jaz raje eno kot dve.
Iz tuša se sliši žuborenje, lahko da ti bo to celo všeč.

LP, Bogdan

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 25 Dec 2013, 12:39

Sliši se glasno žuborenje.Steklo raje vzemi 10mm z eno prečno ojačitvijo (verjetno je akvarij dol.120cm), kajti razlika pri ceni med 10mm in 8mm ni velika.
lp

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 25 Dec 2013, 14:06

Billie Jean, oglasi se enkrat pri meni, pa ti bom v živo predstavil vse podrobnosti o notranjem filtru, postavitvah iztoka, črpalkah z nastavljivim pretokom, namenskih črpalkah za tokovanje... Bo precej lažje, kot pisanje po forumu.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Billie Jean

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 25 Dec 2013, 14:22

Hvala TAL3MC, samo povej, kam se napotim :) Preko foruma je morda res težko vse to razložiti. Sploh opažam, da mi vsak odgovor tukaj odpre novo vprašanje o morebitnih stranskih učinkih... Po naravi sem nekoliko nagnjen v perfekcionizem, kar v tem primeru ni ravno olajševalna okoliščina.

Mislim pa, da bom zaenkrat kar dal delati s steklom 10mm ter ojačitvijo, naj bo ziher z rezervo, da se ne bom ponoči zbujal od skrbi.

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 26 Dec 2013, 13:03

Zbudil se boš le, ko boš imel mokre noge ... zaradi razlitega akvarija! :D

Je pa sigurno težko štartati iz nule z večjim sistemom, osebno bi ti mogoče raje priporočil, da si za začetek umisliš 60L malčka ali malce več in tam osvojiš osnove, saj napake ne stanejo toliko (časa, truda, pa tudi denarja) kot pri večjem sistemu. Nato lahko manjši akvarij uporabiš za drstni akvarij, karanteno ali kaj podobnega, lahko ga tudi prodaš dokaj ugodno, tistega večjega pa se lotiš z novo pridobljenim znanjem in osvojenimi osnovami.

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost