Filter na zadnjo stran akvarija?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Billie Jean
Kraj: Ljubljana

Re: Filter na zadnjo stran akvarija?

OdgovorNapisal/-a Billie Jean » 26 Dec 2013, 13:11

Zakaj bi pa naj prišlo do razlitja?

Brez zamere, ampak si najbrž prvi akvarist, ki mi svetuje, da naj z manjšim akvarijem začnem, saj je dobro znano, da je večjega lažje vzdrževati. S temle si negiral vse, kar sem glede tega doslej prebral.

Uporabniški avatar
ancistrus

OdgovorNapisal/-a ancistrus » 26 Dec 2013, 21:03

Ker vidim, da je govora o akvariju ki bi ga naj izdelal jaz , bi rad pojasnil nekaj mojih gledanj in predvsem izkušenj pri izdelavi akvarijev - predvsem glede predimenzijoniranja pri določenih stvareh.
Dilema o 600 l ali 1200 l črpalki je umestna, a iz izkušenj vem, da bo 1200 l črpalka povzročila malo preveč tokovanja, v mojem 350 l akvariju sem imel 1000 l črpalko ( ob isem filtru ), in rastline nikakor niso uspevale, ko sem zadevo zamenjal za 600 l črpalko so rastline dobesedno ponorele.

Sam pretok skozi filter je povezan tudi z prostornino filtra, saj več kot imamo filtrirnega materjala manjši je lahko pretok
Dalj časa kot se molekula zadržuje na filtrirnem materialu, več možnosti je, da jo bakterije ki živijo v tem filtrirnem materjalu predelajo...Če voda prehitro steče skozi filtrirni materjal je ti "delavci" ki živijo v filtrirnem materjalu nemorejo obdelat.
O tem je debata tekla pred kratkim v temi: izračun pretoka skozi filter
In ravno pri prebiranju te teme je razvidno, da so mnenja med udeleženci debate povsem različna, zato je odločitev res težka.
Moje izkušnje govorijo v prid manjšega pretoka skozi več filtrirnega materjala.

Izvedba filtra pri akvarijih ki jih izdelujem je klasična,in več 100 x preizkušena, je pa res da je stranska postavitev filtra funkcijonalnejša, estetsko pa malo kvari sam izgled akvarija.

akvarij z notranjim filtrom na dva prekata.jpg

klasičen pretočni filter.jpg
klasičen pretočni filter.jpg (7.25 KiB) Pogledano 781 krat

8mm ali 10 mm steklo ?

Pri dolžini 130 cm zadošča 8mm steklo z prečno zgornjo ojačitvijo in vzdolžnimi spodnjimi ojačitvami.
Naredil sem že kar nekaj akvarijev in do dolžine prednje stranice 150 cm in višine 60 cm zadostuje 8mm, a če kdo dvomi v to debelino stekla mu pač naredim iz 10mm stekla - da bo mirneje spal.

Torej vse v stilu - kupec je kralj, naredim vse kot reče kupec, lahko pa svetujem kaj je bolje in kaj bo bolj funkcijonalno.
LP Igor aquareja.si

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 26 Dec 2013, 22:24

Na dolžini 150cm in višine 60cm, pa steklo 8mm, vsaka čast, pa čeprav imaš akvarij v kletnih prostorih.Poglej si Juwelov akvarij RIO 45O, je izdelan iz 10mm, pa ne poznam lastnika, ki mu ne bi odtrgalo zgornjo prečno plastično prečko, pa je cel okvir silikonsko zalit na steklo.Kot sam veš, obstaja tudi tabela primeljivosti stekla, ki je predvsem odvisna od dolžine in višine aq. Če povprečno stane izdelava akvarija na bruto volumen vode iz 8mm 0.60 evra iz 10mm pa 0,70 evra ,mislim da ni nobenega pomisleka. Normalno da je kupec kralj, ne pa denar sveta vladar.
Lp

Uporabniški avatar
ancistrus

OdgovorNapisal/-a ancistrus » 26 Dec 2013, 22:57

Nevem če si prav razumel - do dolžine 150 cm in višine 60 cm, z vzdolžnimi spodnjimi ojačitvami in prečnimi zgornjimi ojačitvami.
Brez ojačitev ni šans da zdrži pri debelini 8 mm.
Recimo da sem naredil do sedaj že cca 30 - 50 akvarijev velikosti od 100 - 150 cm pri katerih sem uporabil 8mm steklo, pa dosedaj še ni nobenga razneslo, a kot sem rekel z prečnimi in vzdolžnimi ojačitvami.

300l akvarij.jpg
300l akvarij.jpg (40.92 KiB) Pogledano 767 krat

moja izdelava - 8 mm steklo, dolžina 130 cm, višina 50 cm, globina 45 cm = cca 300l stranski triprekatni filter, enkrat vezan na vrhu z 12 cm steklom na dve vzdolžni ojačitvi.
LP Igor aquareja.si

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost