Akvarijska razsvetljava, T5 ali T8 ?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
EatTheGras
Kraj: Maribor
Kontakt:

Akvarijska razsvetljava, T5 ali T8 ?

OdgovorNapisal/-a EatTheGras » 08 Okt 2006, 23:17

Sem v fazi studiranja o nabavi novega akvarija, pa me zanima, dobre/slabe  lastnosti obeh sistemov. Prosim da niste pristranski, ampak da podate kaksne tehnicne znacilnosti? Nevm so katere mocnejse? al je samo razlika v debelini...
Po domace povedano, zakaj dat 8k vec za isto Woltazo...

LP
Nazadnje spremenil repa, dne 08 Feb 2008, 14:24, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Aquanubis

Odg: Akvarijska razsevtljava, T5 ali T8 ?

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 09 Okt 2006, 07:08

Preglej si tabelo TUKAJ SPODAJ.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 09 Okt 2006, 09:19

Vsakakor ni kaj razmišljat. Ko delaš na novo se odloči za T5. Toliko je prednosti, da boš sigurno zadovoljen. Če imaš dvome vprašaj repo ;-)
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
EatTheGras
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EatTheGras » 09 Okt 2006, 09:57

povzetek:

T8:
+za morske akvarije (bo sladkovodni)
+solidni rezultati pri koralah (nebom mel koral)
+dobra izbira cevi
+relativno nizka cena
-majhna svetlobna intenziteta (jaz hocem CIFRE!)
-zavzemajo precej prostora (mam plac)
-krajsa zivljenska doba v primerjavi z t5 (kolko krajsa?)
- vec razlicnih cevi (to bom pa tk mel ce bom nabavo 4*X)

T5:
+visoka intenziteta,majhna sirina => vecje stevilo cevi (ne rabim mi grejo 4 t8 tud not...)
+dolga zivljenska doba 10-20.000 ur
+moznost zaprtega akvarija kot tudi odprtega (bom mel zaprtega, torej me to ne zanima oz je isto kot t8)
+dober svetlobni izkoristek (kolko dober spet v primerjavi z t8?)
-visje temparature (to ze morem gledat ce bom mel zaprt pokrov)
-vec razlicnih cevi (to bom tak mel)
-vecja cena

p.s. ne probmel je da bi jaz kupi ze narejen komplet, ala RIO, ki ima t8 cevi, kolko je meni znano. In zaj vprasanje, al naj dokupim se en komplet juwelovih svetil, al naj prodam obstojece in kupim komplet t5 (pri tem pa ze nastane kr velika razlika pri dnaru)...

LP

Bojan
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bojan » 09 Okt 2006, 10:17

Mislim , da je prišlo do malo napačne interpretacije , ker te je Aquanubis pomotoma usmeril na tabelo, ki ni primerna za tvoje potrebe. Tabela ima naslov RAZSVETLJAVA MORSKIH - REEF AKVARIJEV in opisuje problematiko pretežno iz tega zornega kota. Tebe zanima zorni kot sladkovodnega akvarija.

Mislim , da te je malo zmotil že prvi stavek v tabeli ZA
- predvsem za morske in koralne akvarije z mehkimi koralami

Tu ni mišljeno, da se te cevi uporabljajo predvsem za morske akvarije , ampak za tiste morske akvarije, kjer je potrebna manjša intenzivnost svetlobe.

Če bi bil tekst napisan za akvarije na splošno , bi pisalo:
T8 svetila se uporabljajo pretežno za tiste morske in sladkovodne akvarije, kjer je potrebna manjša intenzivnost svetlobe.

Bojan
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bojan » 09 Okt 2006, 10:22

Natančne tehnične primerjave boš dobil v sledečem dokumentu. Napisane so za žarnice podjetja Osram , ampak so povsem ustrezna primerjava tehnologij in skoraj identično velja za vse proizvajalce.

http://www.osram.com/pdf/service_corner/farb_lumenkarte.pdf

Koliko svetlobe dobiš preveriš v lumnih (lm), ki je merilo za količino izsevane svetlobe.

Pri tolmačenju pazi predvsem na sledeče:

1.)Pri T5 in T8 žarnicah so zelo pomembne predstikalne naprave (ECG ali klasične dušilke). Za akvarije je smiselno imeti ECG, saj je z njimi bistveno daljša življenska doba žarnic , boljši izkoristek in tudi manj utripanja. Večina kupcev pa ne ve kaj je ECG in kaj je klasična dušilka. Poznajo W in tehnologijo T5 in T8. Proizvajalci standardnih akvarijev pa se borijo za trg z nizkimi cenami. Zakaj bi torej vgradili ECG, ki stane 8000 SIT, če lahko vgradijo klasično dušilko in štarter , ki staneta 200 SIT in tako imajo skoraj vsi standardni akvariji vgrajeno klasično dušilko. Kupci seveda razliko v ceni kasneje plačajo skozi večji račun za električno energijo in pogostejšimi menjavami žarnic, poleg tega pa imajo še utripajičo svetlobo.

Pri tolmačenju torej pazi , da so podatki za T5 in T8 izraženi za ECG. T8 v zgornjem dokumentu torej ni takšen , kakršnega dobiš v standardnem akvariju.

2.) Drugi pomemben parameter, ki se ga v primerjalnem dokumentu ne vidi, so odsevniki. Kvalitetni odsevniki so zelo zelo pomembni, večina standardnih akvarijev pa ima odsevnike, ki so zelo slabi ali pa jih niti nima.

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a repa » 09 Okt 2006, 16:07

Naj še sam mogoče pomagam.
Če razmišljaš o novem akvariju, potem verjetno že veš kaj bi rad v njem imel. Če nameravaš naseliti ostrižnike, potem ti predlagam elektronske dušilke in T8 žarnice, saj ostrižniki ne marajo premočne svetlobe.
Če pa razmišljaš o rastlinskem akvariju ali celo morskem, potem nimaš kaj razmišljat. T5 ima v primerjavi s T8 toliko prednosti, da jih je že kar težko našteti. Sam sem pred dobrim mesecem zamenjal Luči T8 za T5 in rastline so "ponorele". Tudi ribicam se pozna, da jim svetloba ugaja, saj so bolj živih barv, lahko rečem bolj zdrave. Ob dodajanju Co2, pa je v popoldanskih oz. proti večeru v akvariju že toliko mehurčkov kisika, ki a proizvajajo rastline, da se mi včasih zdi, da imam vrelec namesto akvarija :-D

Kot pravi rek: "Mal dnarja, mal muzke" se pri akvarijih še kako pozna. Sam vem, da rastlinskega akvarija brez T5 ni. Začetni vložek je mogoče res velik, ampak na dolgi rok se splača.

Mogoče sem ti pomagal pri lažji odločitvi.

LP
Repa
Teorija je, da vsi vse vejo, a nič ne deluje.
Praksa je, da vse deluje, a nihče ne ve zakaj :-)

Uporabniški avatar
EatTheGras
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EatTheGras » 09 Okt 2006, 18:01

Pogledo sm tabelo ki jo je prilepil bojan, pac pri vrstici ki je najbol zapolnjena in dobil tole:

tip zarnic : barva: osram 840 cool white (v fluxih)

lumninux T5 HO, 39w 3100
luminux T8 , 38w 3300

luminux T5, 13w 950
luminux T8 , 15w 950

zej pa se po dolzini primerjava:

luminux T5, 54w, 115cm 4450
luminux T8, 36w, 120cm 3350

Kolko jaz tu razberem je edina prednost, da lahko v manjsi plac stisnes vec W.(isto dolga neonka je dost mocnejsa v W)

Uporabniški avatar
levak
Kraj: Okolica Kranja
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 09 Okt 2006, 19:31

VEč žarnic v manjši prostor je najmanjša pridobitev. Glavna pridobitev je večji izkoristek, daljša življenska doba, večja moč, in izvrsti odsevniki od podjetja Reflekta. Zame kaj drugega kot T5 ne obstaja več. To bodo potrdili tudi vsi ostali, ki so preklopili iz T8 na T5.

Matej
http://www.zunaj.si/ - blog o športnih aktivnostih v naravi

Uporabniški avatar
EatTheGras
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EatTheGras » 09 Okt 2006, 19:39

no te bom pa rajse se sparo par mescov vec, za mene je razlika obcutna, 40k sit

Uporabniški avatar
repa

OdgovorNapisal/-a repa » 09 Okt 2006, 20:07

zej pa se po dolzini primerjava:

luminux T5, 54w, 115cm 4450
luminux T8, 36w, 120cm 3350

Kolko jaz tu razberem je edina prednost, da lahko v manjsi plac stisnes vec W.(isto dolga neonka je dost mocnejsa v W)

V bistvu si si že sam odgovoril. Če samo pogledaš pri skoraj enaki dolžini imaš pri T5 za 1/3 večjo svetilnost, kar je zelo veliko. Sem danes očistil šipe in je še motna voda, zato bom jutri objavil slike, in boš videl približno kakšno razliko naredijo samo žarnice.
Ti je pa že LeVak tudi povedal svoje mnenje :-D

LP
Repa

Uporabniški avatar
EatTheGras
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EatTheGras » 09 Okt 2006, 20:19

no potem pac velja normalna formula W/L , in je vseeno al so T5 al T8....

Uporabniški avatar
repa

OdgovorNapisal/-a repa » 09 Okt 2006, 20:26

Nikakor ne, saj so T5 v razredu varčnosti A, T8 pa v B. W/l je groba ocena, ki praktično ne velja več, saj imaš na trgu toliko različnih svetil, da je tako, kot če bi primerjal hruške in jabolka.

LP
Repa

Bojan
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bojan » 09 Okt 2006, 21:29

Izkoristek, ki se meri v lumnih/W, je  za T8 in T5 žarnice podoben.

Primerjati moraš  vse elemente:

1.) Najprej je pomembna ECG, kot sem ti že povedal. Podoben izkoristek  velja za T8 in T5, ki imata oba ECG. Ne smeš pozabiti, da imajo vse T5 ECG, standardni akvariji s T8 pa nimajo ECG, zato so lahko tudi toliko cenejši. T8 brez ECG ima bistveno slabši izkoristek kot T5, saj se klasična duš;ilka močno greje in s tem porablja električno energijo. Torej pomebno je kakšne T8 sploh primerjaš.

2.)Ko dobiš svetlobo (lumni), pa je pomebno, kako jo sploh izsevati v akvarij. Tu so bistveni reflektorji. Reflektorji v standardnih akvarijih so običajno povsem zanič in ogromno svetlobe iz žarnic se izgubi preden sploh pride v vodo.

3.) Tudi velikost je pomebna. Pri T8 in T5 žarnicah je vedno dobro imeti tem daljše žarnice (več W), ker imajo daljše žarnice boljši izkoristek in potrebuješ  manj žarnic. Manjši premer cevi tudi omogoča, da se lahko naredi boljši reflektor.

To so osnovni elementi. Ocenjavati je potrebno celoto in tu velja, da so T5 svetila podjetja Reflekta nekaj povsem drugega kot T8 svetila v standardnih akvarijih.

Primerjavo lahko narediš  z meritvami svetlobe v akvariju. Žal pri standardnih akvarijih ne dobiš podatkov o karakteristikah odsevnikov, kot pri Reflekti in teh podatkov tako nimaš možnosti  primerjati preko tehničnih karakteristik. Nihče se pač ne hvali z lastnostmi, ki niso dobre. Lahko pa se z luksmetrom odpraviš  v prodajalne in nato še v Reflekto in ugotovil boš, da bo izkoristek celotnega svetila Reflekta bistveno boljš.

V bistvu, so ti že ostali povedali bistvo. Če potrebuješ  veliko svetlobe, majhno porabo električne energije, potem pozabi na svetila v standardnih tovarniško izdelanih akvarijih. Te so zaradi cenovnega boja med konkurenti , res izbor najslabšega možnega. Reflekta je v tem primeru najboljša možnost. Če želiš bolj temen akvarij , se nekako lahko shaja tudi s slabšimi standardno vgrajenimi T8 svetili.

Uporabniški avatar
levak
Kraj: Okolica Kranja
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 10 Okt 2006, 09:31

Slika

Evo primerjava T8 in T5: 1st T8 120cm 39W lamp, 2nd T5 39W 85cm and 3rd T5 39W 85cm with reflector.

Matej
http://www.zunaj.si/ - blog o športnih aktivnostih v naravi

Vrni se na “Izbira svetlobnega vira”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost