Nov pokrov... T5 1x24w ali 2x24w + reflekta odsevniki

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Erythrocyte
Kraj: Ljubljana - Župančičeva jama

Nov pokrov... T5 1x24w ali 2x24w + reflekta odsevniki

OdgovorNapisal/-a Erythrocyte » 09 Dec 2012, 14:48

Pozdravljeni!

Imam 60 litrski akvarij (60x30x36), kateri je star cca 10let. Sam pokrov je že malo "bogi" (skratka je odslužil svoje, vse je že trdo/lomljivo - tudi navoji za sijalko). Notri imam 15w T8 žarnico z reflekta odsevnikom.

Rastline:
Cryptocoryne wendetii
bacopa caroliniana
1x echinodorus x barthii
hygrophilia polysperma
Ceratophyllum demersum
hydrocotyle leucocephala
(pa se ena za katero žal nevem...)

Na dan dajem:
Easy life Ferro 0,5-1 ml
Easy life Nitro in Fosfo (po potrebi...prej zmerim NO3/PO4)
Easy Carbo 1,5ml/dan
Easy Potassium 1 ml /dan
Easylife ProFito 1 ml oz. zdaj po novem 2ml

Luč gori 9h. Co2 dovajam (Jeklenka)

Rastline sicer rastejo, sam zelo počasi... 15W svetlobe je bore malo in to je najverjetneje eden iz večjih razlogov, da je rast v mojem akvariju počasna. Kljub dokaj zadostni količini CO2ja, ne vidim nobenih mehurčkov na rastlinah, ki bi se sproščali (morda sem kdaj pa kdaj kakšnega opazil pa se to nisem prepričan ali je bil kisik od rastline ali kake drugega bitja ki je plaval/lazil mimo)..najverjetneje spet pomanjkanje svetlobe, zato tudi ne delajo rastline na "polno". Trdi rogolist je tudi tak "bogi", sicer je še živ in raste, vendar tak bolj bledo/rjavkasto zelen. Najverjetneje spet svetloba?

V bližnji prihodnosti imam namen nabaviti nov pokrov. Odločam pa se kolikšno svetlobo bi imel notri. 1x 24W t5 ali 2x 24W t5 ?

Zanimajo me pa vaša mnenja, sam sicer se bolj nagibam k 2x24W + odsevniki, ker svetlobe naj nebi bilo nikoli dovolj... Če sem prav zračunal 2x24 / 60litrov = 0.8 W/L (je pravilen izračun? to očitno še za cubo ni čist najbolj... sem zasledil da mora biti 1w ali več na liter...)

A bi se mi z reflekta odsevniki izkoristek še "povečal" (večja moč kot 0,8W/l - no s tem ne mislim da bi več wattov pridobil :P )? Mal se bojim da bi bilo preveč svetlobe za tak mali akvarij? Ali pač ne?

Nameravam potem tudi kupiti kakšno rastlino ki je malo bolj zahtevna. Poskusil bi tudi kak "tepih" narediti (cuba?). Ali v primeru če imam notri več svetlobno manj zahtevnih rastlin in skupaj 48W ali potem tvegam izbruh alg? (+ da pridno pazim na nitrate in fosfate, menjam vodo, ipd). Hkrati pa tudi nebi rad vsak dan metal ven rastlin z vilami (tedensko bi šlo z veseljem, saj rad brkljam po akvariju), no sej v vsakem primeru pa bi lahko eno luč izklopil če bi bilo preveč, kar sicer dvomim da bi bilo preveč.

Skratka:

1x24w t5 ali 2x24W t5? Prosim za mnenja.

Že vnaprej se vam zelo zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav,
Erythrocyte
"Eppur si muove"

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

Re: Nov pokrov... T5 1x24w ali 2x24w + reflekta odsevniki

OdgovorNapisal/-a irccar » 09 Dec 2012, 15:22

Tudi sam sem razmišljal o 2x24W T5 in 1x15 T8 vendar so mi v Reflekti rekli, da bo T8 bolj grela kakor svetila :) Glede odsevnikov je tako, da jih večina podcenjuje. Sem že v parih nitih videl "sem namestil odsevnike in so alge ponorele. Nisem si mislil, da se toliko pozna...". Mislim, da bi cuba rastla pri taki osvetlitvi vendar sama svetloba ni zadosten pogoj. Ob močnejši svetlobi pride tudi pogoj po večjem dodajanju hranil itd... Je pa tako, da če žeilš tepih variante je ponavadi veliko svetlobe obvezno. Pri taki moči boš zelo vrjetno potreboval CO2 vendar ga že imaš tako, da tukaj ni problema.

Sicer ne vem točno vendar pri 2x24W z eno dušilko mislim, da ni možno izklopiti samo ene žarnice, ker v tem primeru tudi druga ne bo svetila.

Drug problem, ki nastane je ta, da so pokrovi običajnih 54L oz 60L ravno toliko veliki, da je zelo težko spraviti notri normalno 24W T5 žarnico. Reflekta vem, da ima neko Juwel dolžino vendar si s tem omejen na nekaj proizvajalcev sijalk.

Uporabniški avatar
Erythrocyte

OdgovorNapisal/-a Erythrocyte » 09 Dec 2012, 18:54

Hvala za hiter odgovor.

Tega se zavedam da bodo samo una t5 juwel dolžina 438mm... ampak sem vesel da se dejansko da spravt t5 notri v moj bogi mali akvarij :) žal za večjega prostora ni.

Kar se tiče gnojil se zavedam da bo treba dodajati. Saj že zdaj imam vsakodnevni ritual z mililitri ki jih dodajam :D Mal se sam bojim da bo zaradi prevelike svetlobe gojišče alg (alga boom :D ) sam z zadostno količino rastlin, co2 in gnojil menim da ne bo problemov. no mogoče na začetku dokler ne spravim vsega v ravnovesje.

Moram še malo premleti to, tako da če ima še kdo kakršno koli pripombo/komentar/mnenje je vsekakor dobrodošlo.

Hvala
"Eppur si muove"

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 09 Dec 2012, 19:12

Če ti ni tuje naročanje iz ebay-a oz tujine, lahko poiščeš over tank sistem.

Nekaj takega kot ima uporabnik mi2klukca:
izbira-akvarija/nasvet-star-podarjen-akvarij-63l-t17299-15.html#p181086

Uporabniški avatar
Erythrocyte

OdgovorNapisal/-a Erythrocyte » 09 Dec 2012, 20:26

Hvala! Sam nisem navdušen nad over tank sistemi oz. bi moral potem še nekak steklo dati na akvarij. Nočem imeti odprtega akvarija saj bi mi polži ven zlezli :) cene so pa tudi malo visoke.

Pri amazoni sem se že pozanimal in bi mi okvir naredili za 110 - 120€ (se pravi 2x24 t5)
"Eppur si muove"

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 27 Avg 2013, 00:02

Sicer malo stara tema, vendar vseeno. Kako si se potem odločil? 2x24 ali 1x24?

Uporabniški avatar
Erythrocyte

OdgovorNapisal/-a Erythrocyte » 27 Avg 2013, 00:12

Po pravici povedano sem ostal kar pri tem kar imam zaeenkrat :) v kolikor sem spremljal bi najverjetneje narocil pokrov pri aquareji in bi dal 2 x 24 notri.

Sem se pa zato odlocil za nakup nano akvarija 20L, kjer bom imel 20w zarnico in se malo igral s rastlinjem (tepih s cube).

Lp
"Eppur si muove"

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 27 Avg 2013, 00:20

Aja aja. Mah sprašujem ker se tudi jaz odločam za 2x24W vendar me malo stiska, da ne bo malo prehuda osvetlitev v 54L aq. :)

Uporabniški avatar
Erythrocyte

OdgovorNapisal/-a Erythrocyte » 27 Avg 2013, 06:55

Odvisno kaj zelis. V kolikor sem prebral po forumu(ih) nebi smelo biti prevec... Ce zelis rastlinski akvarij, imas co2 + zahtevnejse rastline, je kar nuja...

Mene je tudi stiskal (no sej me se mal :p) za ta moj nano akvarij...20l ...20w... Se bojim alg :D. Sam bom zacel. S 5h osvetlitvijo + co2 (skoraj do rumenega) + easy carbo (in tudi ostala gnojila) dnevno. In bom upal na najboljs :)
"Eppur si muove"

Uporabniški avatar
Erythrocyte

OdgovorNapisal/-a Erythrocyte » 27 Avg 2013, 06:56

+ na zacetku bom kupil kak loncek vec, da fino zasadim
"Eppur si muove"

Vrni se na “Izbira svetlobnega vira”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost