osvetlitev

Moderator: Ekipa Aquanubis

Baudolino

osvetlitev

OdgovorNapisal/-a Baudolino » 16 Jul 2013, 19:41

Pozdravljeni
v akvaristiki sem še začetnik, čeprav skrbim za moj 60l akvarij že leto (bolj ali manj uspešno). Nedolgo nazaj sem dobil 150l akvarij ki čaka na zagon. Tukaj na forumu sem izvedel ogromno informacij in nasvetov kako se s stvarjo spoprijeti, tako da verjamem da lahko stvar izpeljem kot je treba (u nulo). Jezi me pa ena stvar, razsvetljava.... nepopisno mi gre na jetra. Prebral sem da rastline ki bi jih rad imel v novem akvariju potrebuje od 0.5w do 1w na liter vode. To pomeni tri T5 sijalke (24w je max za mojo dolžino akvarija) da pridem na 0.5w na l vode (minimum), s tem porabim ves prostor pod pokrovom in zapravim zajeten kup denarja za sijalke in vse priključke.

Zanima me če se temu lahko elegantno izognem s to sijalko, je primerna za akvarij?
http://www.svetila.com/en/light-bulbs-l ... -6050.html

v naprej hvala za vaše odgovore
lp.

Uporabniški avatar
jure95
Kraj: Črni Kal
Kontakt:

Re: osvetlitev

OdgovorNapisal/-a jure95 » 16 Jul 2013, 21:50

Vsi smo šli čez to, če smo hoteli pri osnovnem pokrovu narediti dokaj dobro osvetlitev. Jaz bi ti priporočal, da si narediš sam nov pokrov in v njega vgradiš 2x24W T5. Ta sijalka, ki si jo podal na linku ni dobra, ker ima 250W in se bo zelo segrela-posledica: stopljen pokrov akvarija in zelo segreta voda v akvariju.

LP, Jure

Baudolino

OdgovorNapisal/-a Baudolino » 16 Jul 2013, 22:07

sem malo pobrskal in je res ta stvar greje kot sam hudič
Burning position universal
Max. perm. outer bulb temperature 400 °C
Max. perm. base edge temperature 250 °C

Baudolino

OdgovorNapisal/-a Baudolino » 18 Jul 2013, 13:52

Kaj menite pa o halogenki? sicer tudi ta nekoliko greje ampak glede na velikost lahko z lahkoto uredim hlajenje.

http://www.iquaticsonline.co.uk/metal-h ... -bulb.html

hvala
LP

Baudolino

OdgovorNapisal/-a Baudolino » 18 Jul 2013, 15:12

http://www.efficientlight.co.uk/Intalite/507150.aspx - ta ima večji rdeč spekter
http://www.aquaristik.giesemann.de/584, ... opic,.html - ta je specifično narejena za tropske akvarije z velikim rdečim in manjšim plavim spektrom

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 19 Jul 2013, 03:08

Tudi sam bom probal z nečem takim osvetlit akvarij, ker želim imeti izvor svetlobe iz ene same točke. Zelo lepo se vidijo sence rib, rastlin, valov,...itd. Akvarij tako deluje tudi bol naravno.

Glede pregrevanja ne bom imel problemov, ker bo "pokrov" akvarija do stropa in bo osvetljava oddaljena vsaj meter od gladine vode. Cilam nekje na 500w, za 1200l akvarij. Če bo premalo, pa bom ob robih akvarija dodal še kakšen led trak za pomoč.
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Baudolino

OdgovorNapisal/-a Baudolino » 20 Jul 2013, 19:34

stvar še raziskujem, vendar več kot izvem bolj se mi ta varijanta dopade. zavzame malo prostora dobimo veliko vatov in naravno svetlobo in tudi življensko dobo imajo daljšo od t5. poleg tega s halogenko dosežemo "zahod" in "vzhod" brez truda saj potrebuje nekaj minut da doseže svojo maksimalno moč. (mogoče res ni optimum vendar vsekakor ni tako stresno kakor T5 ki se vključi v sekundi). Dober razlog se mi zdi tudi cena, sicer bo začetna investicija malo večja, ampak za isti efekt bi moral vsako leto kupiti 6 T5 sijalk :) ko stvar premislim do konca in raziščem kje se dobi najcenejše kose bom tukaj delil z vami kaj sem našel.
LP

Vrni se na “Izbira svetlobnega vira”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost