Morsko kamenje v sladkovodnem akvariju?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Ceks
Kraj: Izola

Morsko kamenje v sladkovodnem akvariju?

OdgovorNapisal/-a Ceks » 09 Jan 2011, 14:14

Pozdravljeni,

Na forumu sem opazil veliko debat o morskem kamenju v sladkovodnem akvariju, toda nikjer nisem dobil točnega odgovora, ali se kamenje lahko da v akvarij ali ne?

Sam sem nabral nekaj kamnjev v morju, jih doma spral s sladko vodo (brez dodajanja kemičnih sredstev) in jih s krtačo dobro prekrtačil. Sedaj sem jih mislil še prekuhat in dat v akvarij, pa me zanima konkreten odgovor, ali se sme dat prekuhane morske kamnje v sladkovodni akvarij ali ne?

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

Re: Morsko kamenje v sladkovodnem akvariju?

OdgovorNapisal/-a moto » 09 Jan 2011, 14:19

Kamenje iz morja običajno vsebuje zelo veliko apnenca, zato zna dvigati trdoto vode v akvariju.
Poleg tega pa ni primerno niti iz estetskega razloga... Morski videz ureditve akvarija in sladkovodne ribe pač ni videti najbolj naravno, se ti ne zdi?
LP, Matija

Uporabniški avatar
Ceks

OdgovorNapisal/-a Ceks » 09 Jan 2011, 15:01

Pravzaprav sem nabral le 2 srednje velika kamnja, s katerim sem želel obtežit napravo za zrak, ki mi sicer stalno leze k vrhu in nekaj manjših kamenčkov, ki bi jih položil poleg, kar bi estetsko zelo lepo zgledalo.

Ali lahko trdota vode slabo vpliva na ribice?

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 09 Jan 2011, 15:09

Ako imaš mehko vodne ribice bo to vsekakor slabo vplivalo na njih.

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 09 Jan 2011, 15:11

Nihanje parametrov - tudi trdote nikoli ni pozitivno.
Povišana trdota pa lahko škodi mehkovodnim ribam. Recimo v trdi vodi brez problema uspevajo gupiji, med tem ko neonke, ki jih vsi neizkušeni kupci tako radi kupijo "malce za zraven" hitro zbolijo in poginejo. Za vsako vrsto je potrebno imeti primerne parametre, kot jih imajo v naravnem okolju.

Kar se tiče pa kamenja vnos ne bi smel biti problem, če ni preveč topno oziroma če ga količinsko ni preveč. To lahko preveriš tako, da jih poliješ z močnim kisom ali pripravkom"pH minus." Če šumi in se peni to pomeni, da kamen vsebuje dosti topnega apnenca.

Uporabniški avatar
Ceks

OdgovorNapisal/-a Ceks » 09 Jan 2011, 17:21

V akvarju bom imel gupije in morda še kakšne živorodke. Katere živorodke ali morda še katere druge ribice niso občutljive na trdoto in jih nekaj morskih kamnjev nebi motilo?

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 09 Jan 2011, 18:09

Na trdoto ni občutljiva nobena riba, le ribam moramo prilagoditi trdoto ali pa izbrati ribe glede na trdoto. Jaz vseeno apnečastih kamnov ne bi dajal v akvarij, ke rob menajvi vode pride do nihanja, če je voda za menjavo mehka.
Poleg gupijev bi plavali tudi platiji, ampak kot so ti že drugi svetovali je bolje, da imaš v akvariju samo npr. gupije, ti se bodo bolje počutili, če jih bo več.

Lp, C

ChaCho

OdgovorNapisal/-a ChaCho » 16 Mar 2011, 20:04

Pozdravljeni

Če smo že v temi morsko kamenje bom še jaz stisniu zraven moje vprašanje.
Nikjer na forumih in na internetu nisem zaslediu da bi gdo dau v akvarij kamen iz otoka pag (paški kamen),
in nikjer zaslediu če vsebuje apnenec, zato me zanima če je že gdo od vas zaslediu kaj o tem ali celo probau?

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 16 Mar 2011, 20:15

Pag je apnenčast
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Vrni se na “Izbira dekoracije”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost