Kamenje

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Tavher
Kraj: Koroška

Re: kamenje

OdgovorNapisal/-a Tavher » 13 Jan 2013, 12:52

isht napisal/-a:Po nekaj raziskovanja sem se odločil spisati spisek kamenja in mineralov ter primernost za akvarijsko rabo.

Alabaster
- glej Mavec

Ametist
kvarčna kamnina, ki vsebuje železo in mangan - to ji daje značilno vijolično barvo. Več vsebnosti železa, bolj je vijolična, in posledično tudi bolj neprimerna za uporabo v akvariju.
ametist.jpg

Apnenec
Neprimeren za akvarijsko rabo (razen potencialno za kake afriške ostrižnike). Zaradi topnosti v vodi dviguje trdoto in tudi PH.
apnenec.jpg

Geode
So neprimerne, primarno iz apnenca, kristalne strukture pa so kvarčne. Pogosto so lahko kristali v geodah strupeni, zaradi ostrih robov pa tudi nevarni ribam.
geode.jpg

Granit
Je varen za uporabo v akvariju. Zelo težka kamnina, da se jo dobiti v zelo različnih barvah.
granit.jpg

Jaspis
poldrag kamen, mešanica kvarca in SiO2. V vodi oksidira.
Mavrični jaspis zaradi vsebnosti kovinskih nečistoč je za akvarijsko rabo neprimeren.
Rdeči jaspis je za akvarijsko rabo neoporečen.
rainbow jasper.jpg
red jasper.jpg

Korale - mrtve
Primerne samo za morske akvarije zaradi topljivega apnenca.
mrtve korale.jpg

Kremen
Kemično neoporečen, vendar lahko zaradi ostrih robov opraska ali poškoduje steklo (torej pozor pri postavljanju) in tudi ribe. Različnih barv.
kremen.jpg
kremen2.jpg

Kremenjak, oniks
Je kriptokristalna oblika kvarca in je kot tak varen za uporabo v akvariju.
oniks.jpg

Kvarc
Je kemijsko neoporečen, toda zaradi ostrih robov lahko opraska ali poškoduje steklo, kot tak je nevaren lahko tudi za ribe.
kvarc.jpg

Lahnjak, plovec
Je vulkanska kamnina, nastala ob hitrem ohlajanju lave na površini, zaradi česar so v kamnu ujeti žepi zraka. Ker je lahek, lahko plava, in je kot tak neprimeren za rabo v akvariju. Kemijsko je sicer neoporečen.
lahnjak1.jpg

Lehnjak
Zelo porozna kamnina, lahka, oblika apnenca. Dviguje trdoto vode, zato je primerna kvečjemu za morske ali avriške ostrižniške akvarije.
lahnjak.jpg

Marmor
Neprimeren za uporabo. Je oblika apnenca, sestavljen iz pretežno čistega kalcita. Lahko je zelo nevaren za uporabo v akvariju.
marmor.jpg

Mavec, sadra
Ni primeren za uporabo v akvariju, saj je to kalcijev sulfat.
gypsum.jpg

Nefrit
Ni primeren za uporabo v akvarijih zaradi magnezijevih in železovih ionov. Ne ga zamenjati za Žad.
nefit.jpg

Obsidijan
Vulkanska kamnina, pravzaprav steklo. Kemijsko neoporečen, vendar so robovi lahko zelo ostri in poškodujejo steklo in ribe.
obsidijan.jpg

Okamenel les
Je večinoma varen za uporabo v vseh akvarijih, ker je sestavljen iz mikrokristalinskega kvarca. Za vsak slučaj (zaradi izjem) ga je vseeno dobro preveriti s kislino ali kisom.
okamenel les.jpeg

Peščenjak
Ni priporočljiv, saj so kamenčki ujeti med glino, ki lahko vsebuje kalij, natrij ali kalcij.
pescenjak.jpg

Pirit
Ni primeren, ker močno spusti PH vrednost (poveča kislost) in ker pogosto vsebuje tudi druge težke kovine, ki so strupene ribam. Pirit se pogosto pojavlja kot primes v drugih kamninah, tudi v skrilavcu, zato je pri uporabi slednjega potrebno biti pozoren.
pyrite2.jpg

Skrilavec
Zelo primeren, saj je popolnoma inerten. Dobavljiv v različnih odtenkih, veliki tanki kosi so uporabni tudi za izdelavo ozadja. Problematični so lahko ostri robovi.
metamorfne_kamnine_skrilavci.jpg

Železovec
Ni primeren za akvarije, ki imajo malo rastlin, saj je zaradi velike vsebnosti železa lahko škodljiv za ribe. Za rastlinske akvarije lahko vpliva pozitivno (kot vir železa). Zaradi kombinacij drugih elementov je lahko v zelo različnih barvnih odtenkih.
zelezov kamen.jpg

Žad
Primeren za akvarijsko rabo. Ne ga zamenjati za nefrit.
Jadeite.jpg

Živi kamen - Live rock, morska kamnita tvorba (ne zamenjati za rastline Živi kamen!)
Primeren samo za morske akvarije. Sestava so okostja koral in drugih organizmov, iz kalcijevega karbonata. Zaradi velike površine deluje kot dober biološki filter. Z vnosom živega kamna v akvarij lahko vanj vnesemo tudi precej organizmov (nekateri so lahko tudi nezaželjeni).
zivi kamen.jpg

Žlindra, vulkanski kamen
Je popolnoma inertna, zelo lahka. Kemično popolnoma neoporečna in primerna za uporabo v akvariju.
zlindra.jpg

Viri:
http://aquarticles.com/articles/managem ... Decor.html
http://www.sydneycichlid.com/aquarium-rocks.htm
http://www.cichlid-forum.com/articles/rock_metals.php
http://www.fishforums.net/index.php?/to ... -aquarium/
http://aquarticles.com/articles/managem ... aping.html

Zakaj administratorji takšne stvari in veliko drugih kvalitetnih opisov ne skopirate pod neko rubriko v glavni meni Aquanubisa? Tu na forumu se enostavno izgubijo in če že točno veš kaj iščeš pogosto ne najdeš.

bruparci
Kraj: ribnica

OdgovorNapisal/-a bruparci » 02 Mar 2013, 12:06

Mene pa zanima kako je z starimi zidaki iz gline .Z obdelavo se da dobit kar lepe primerke.

lp. Brane

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a pari903 » 02 Mar 2013, 20:47

Če so res glineni ne bi smelo biti problema, seveda če se jih prej primerno "pripravi".
Life is but a dream for the dead.

bruparci
Kraj: ribnica

OdgovorNapisal/-a bruparci » 03 Mar 2013, 08:58

Hvala za odgovor.Priprava je bila sledeča,najprej obdelava z kladivom in špico ,potem krtačenje z žično ščetko (čiščenje) nato pa vse skupaj prekuhano v vodi.Mislim da je to primerna priprava,če se priprava dela še kako drugčce se priporočam za nasvet.

Lep zimski pozdrav Brane !

Volcano.fish

OdgovorNapisal/-a Volcano.fish » 07 Mar 2013, 13:27

A to lava kamenje je treba tud prekuhat? Drgač, pa če kdo rabi mam eno velko vrečo lepega popolnoma črnega kamenja z Etne.
"Veliko je majhnih stvari, ki so vredne spoštovanja. Malo je velikih stvari, ki so vredne občudovanja."

Lp,
Volcano.fish

Uporabniški avatar
pari903

OdgovorNapisal/-a pari903 » 07 Mar 2013, 18:14

Škodilo vsekakor ne bi.
Je pa vprašanje koliko bi to kamenje znalo bit škodljivo, saj zna vsebovati tudi večje količine žvepla.

Naj še kdo napiše svoje mnenje, saj nisem prepričan.

babika77
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a babika77 » 11 Okt 2013, 21:04

Pozdravljeni
Če še koga zanima škrilavec, se ga da brezplačno dobiti malo pred Slovenskimi Konjicami oz. med Konjicami in odcepom za zreče je Trgovina z prodajo kamna, venda imajo tudi en precej velik kup škilavca. Jaz sem ga tam dobila :)
Valerija

Happy

OdgovorNapisal/-a Happy » 11 Jan 2014, 10:08

Se komu sanja, kako bi lahko na ta način zalimala kamenje skupaj (ne mislim točno takšnega kamenja)? Bi bil silikon, ki je odporen na vodo vredu oz. ali bi držalo?

Še slikica

pPETS-5511134t300x300.jpg
mostiček

Uporabniški avatar
kkaty
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kkaty » 11 Jan 2014, 10:23

Morda bi si lahko pomagala s tem lepilom
Lp

Happy

OdgovorNapisal/-a Happy » 11 Jan 2014, 11:07

Ooo, tole bi bilo ravno za ta namen :) Hvala! Škoda samo, ker ga nimam pri roki :P

Uporabniški avatar
daver200
Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a daver200 » 16 Feb 2014, 08:13

Da ne bom po nepotrebnem odpiral nove teme...
Kje bi lahko človek dobil takšno kamenje?
akvarij kamenje.jpg

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 17 Feb 2014, 09:29

Pozdravljen

Takšno kamenje lahko dobiš pri meni.Mislim da ga je še ca 200 kg. mogoče v malenkost bolj rjavkasti barvi, pa tudi takšni sivi bi se našli.

rakica

OdgovorNapisal/-a rakica » 18 Feb 2014, 20:01

Pozdravljeni,
prosim za pomoč, po branju različnih člankov sem malce zmedena. Za akvarij s kozicami in neonkami sem dobila pohorski skrilavec, ki ne vsebujejo apnenca, me pa skrbi, da nimajo preveč silikatov - pojav rjavih alg? oz da vsebujejo kakšne kovine. Najraje bi kamenje kupila v zoo trgovini (čeprav so cene neslane), a ne vem kaj bi bilo za tovrsten akvarij najprimernejše. Zdi se mi pa, da če na vse načine skrbimo za "čisto" vodo, da je neodgovorno, da daš kar nekaj noter, pa ne veš kako vpliva... Ima kdo kakšen predlog?

Hvala za mnenja in lep pozdrav.

Uporabniški avatar
pari903

OdgovorNapisal/-a pari903 » 18 Feb 2014, 20:10

Jaz imam skrilavec v akvariju, sicer ne vem, če je ravno pohorski.. Dobil sem ga v Mercator gradbeni trgovini. Ker ga nisem nameraval kupiti cele palete (četudi bi je cena na paleto/cca. 1m3) sem povprašal, če bi se lahko kako drugače zmenili nakar sem dobil odgovor, da naj si kar naberem nekaj koščkov.
Skratka, o rjavih algah v mojem akvariju ne duha ne sluha. Imel sem probleme nitastimi algami, vendar dvomim da zaradi skrilavca, to sem pa rešil na drugačen, relativno naraven način.

Uporabniški avatar
BullD
Kraj: Frankolovo

OdgovorNapisal/-a BullD » 18 Feb 2014, 20:28

Sam sem mel pohorski skrilavec, ki sem ga nabral v potoku in nisem imel nobenih problemov.

Vrni se na “Izbira dekoracije”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost