Korenine

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Kravzlj
Kraj: Zaboršt pri Dolu
Kontakt:

Korenine

OdgovorNapisal/-a Kravzlj » 22 Jan 2006, 16:17

Pozdravljeni!
Katere korenine uporabljati za akvarij?Ali uporabljate samo mangrove,in podobne ali tudi kaj domačega?? Ker me zanima kaj je uporabno, kajti po vonju sodeč imam doma 3 korenike kostanja, in jih bom uporabil v akvariju in me zanima ali so primerne?Kaj pa smrekove korenine?Kako je s tem če korenine trohnijo, ali so primerne za akvarij ali ne?
"One part of hero, three parts of fool!!"

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Re: Korenine

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Jan 2006, 18:44

S koreninami oz. z lesom na splošno je tako, da ga je potrebno pravilno pripraviti predenj se ga lahko da v akvarij.
Načeloma lahko daš katerikoli les, ampak samo načeloma, ker nekatere vrste iz takšnih ali drugačnih razlogov niso primerne.

Raje ne uporabljaj les:
- Kateri vsebuje veliko smole, ker boš moral precej časa prekuhavati, da se sprosti. Po moje tudi ni ravno prijetno za ribe, ki teh substanc niso vajene v vodi.
- Les kateremu se reče "jalov". To je les, katerega uporabljajo le za poceni pohištvo in pa embaliranje. To je največkrat smreka. Ta les ne zdrži dolgo v vodi.
- Les, ki je že po naravi mehak in hitro razpada - kot npr.: javor, smokva,...

Skratka les, ki hitro razpada in trohni v vodi ni primeren za v akvarije, ker vsako razpadanje ima znane posledice - gojišče za bakterije, amoniak preveč raztopljenih organskih snovi in posledično alg ... itd

Bolj kot te vrste so primerne korenine oz. kosi lesa katere kupite v zootrgovinah. Razlog za to je, da je ta les že po naravi zelo trd in odporen na vodo. To je lahko zato ker vsebuje ogromno tanina. Takšen je recimo hrast, na katerem stoji celo mesto - Benetke. Druga varianta je les oljke, vendar pozor, oljka, kjer jo gojijo je skoraj sveto drevo in bog ne daj da vas zalotijo rezati kakšne veje (čeprav so slikovite). Lahko pa izberete tudi les, ki je že v naravi zrasel v z vodo bogatem okolju, se pa sedaj za naše okolje, za to skupino ne spomnim nobenega tako zelo primernega.

Zato predlagam:
- že prej omenjen hrast
- oljka
- les, katerega kupite zootrgovinah (mangrova oz. na njem bo najbrž pisalo tudi "mopani" - to je težak afriški les)

... še nekaj slikic za v pomoč:

Mopani:
Slika

Mangrova:
Slika
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Bojan
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bojan » 22 Jan 2006, 19:08

Jaz sem uporabljal korenine, katere sem našel v vodi ali pa kot naplavine. Les, ki že navidez deluje, kot da je bil dolgo v vodi in obenem ni strohnel, je po mojem mnenju primeren. Takšne kose korenin (najdišča potoki in reke v Slovenji) so bili v mojih akvarijih več kot 20 let, pa se ni prav nič poznalo, da bi kaj strohneli.

Je pa tudi res, da je danes tudi izbira v trgovinah dobra in v trgovini hitreje najdemo lep, za naš akvarij primeren , kos korenine , kot pa med sprehodom ob rekah in potokih.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 22 Jan 2006, 19:15

Ja Bojan, glede tega pa se kar strinjava. Lepo je če dandanes najdeš čas za sprehode v naravi, morda še v dobri družbi ;-) in tam najdeš kakšen "že udelan" kos lesa (prekuhavanje pa je še vedno obvezno).
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Bojan
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bojan » 22 Jan 2006, 21:58

(prekuhavanje pa je še vedno obvezno).
Se strinjam. Prekuhavanje, pa še kakšno 2 tedensko namakanje v čisti vodi je potrebno.

Uporabniški avatar
levak
Kraj: Okolica Kranja
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 22 Jan 2006, 23:54

Na poti na Jezersko obstaja kar nekaj malo večjih potokov, ki imajo ZELO čisto vodo (tako je moje mnenje, zato ker so ti potoki skriti očem in tudi pot to njih ponavadi vodi po makedamski poti po par km iz glavne poti) in ko se potepam tam okoli zmerom opazim kake kose lesa potoplene v vodi. Torej bi lahko uporabil tak les ali naj rajši kupim les iz trgovine?

LeVaK
http://www.zunaj.si/ - blog o športnih aktivnostih v naravi

Uporabniški avatar
levak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 22 Jan 2006, 23:56

Imel bi nekaj takšnega:

Slika

LeVaK

Bojan
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bojan » 23 Jan 2006, 00:24

Torej bi lahko uporabil tak les ali naj rajši kupim les iz trgovine?
Če najdeš primeren kos lesa, ga lahko uporabiš, moraš pa preveriti, da ni strohnel. Načeloma so dobre korenine, veje pa so manj primerne.

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 24 Jan 2006, 12:14

Če boš kupoval korenine malo poglej cene. Ko sem jaz kupovala korenino je bila v Zooticu več kot enkrat dražja, kot v Mr.Petu. V obeh primerih je šlo za Mopan korenino in za približno enako velik kos.

Uporabniški avatar
Kravzlj
Kraj: Zaboršt pri Dolu
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kravzlj » 30 Jan 2006, 20:25

Naj povem, da sem glih danes vrgel smrekovo korenino iz akvarija! Ni bila ravno gnila, vendar se je na površini pojavljaja neka čudna stvar, na korenini pa tudi, tako da sem ugotovil, da smrekove korenine niso za akvarij!!

P.s. Denis-> oprosti...
"One part of hero, three parts of fool!!"

Uporabniški avatar
levak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 30 Jan 2006, 21:04

To je ugotovil že Dejan. Problem pri smreki je mehk les in veliko smole.

LeVaK

dulem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dulem » 01 Feb 2006, 09:29

Ves mehek les, kot so Kostanj, Smreka..... je po mojih izkušnjah popolnoma neprimeren za akvarij. Sam sem prekuhaval korenino Kostanja 2 dni v slani vodi in jo namakal še kaka 2 meseca v potoku pa je vseeno spuščala v akvariju ogromno rumene barve(tanina).
Ribe niso kazale nobenega nezadovoljstva, da je korenina v akvariju, samo mene osebno je motilo, da je po mejavi vode že po treh dneh ta postala spet rumeno rjava.
Precej barve pa odajajo tudi kupljene korenine, tako da se boš moral sam odločiti kaj boš naredil.
LP Dušan

Tasha

Korenine

OdgovorNapisal/-a Tasha » 08 Jul 2006, 00:25

Ko je debata o koreninah.
Jaz o teh koreninah nimam pojma,pa kot sem zasledila,jo je kar dobro imet tudi zaradi ribic.
Me pa zanima,katera bi bila za moje ribice najboljša?Imam gupije.Pa kje jo lahko dobim?Sem gledala tu pri nas v Novem mestu,pa je nisem našla.
Aha pa še kaki dobri in slabi učinki me zanimajo.Skratka vse,kar je pač o tem potrebno vedeti.

Uporabniški avatar
levak
Kontakt:

Odg: Korenine

OdgovorNapisal/-a levak » 08 Jul 2006, 11:30

Korenina doda estetskki videz akvariju, v vodo oddaja tanin ki obarva vodo rumeno in se mi zdi, da jo naredi tudi malo kislo. Kakšnih slabih lastnosti ni. Če je napačna, račne razpadat:)

Matej

Uporabniški avatar
isshino
Kraj: Ajdovščina
Kontakt:

Odg: Korenine

OdgovorNapisal/-a isshino » 24 Avg 2006, 12:46

Tisto je ene vrste plesen.
Zadevo najležje rešiš na sledeč način:

Korenino je potrebno odvzeti iz akvarija jo oprati prekuharti v ekonom loncu (tako da piska vsaj 30 min ) ter jo nato še spečemo v pečici 30 min na 200°. To je domači način avtoklaviranja in s tem priprave korenine na uporabo v akvriju.

ampak sigurrno si to že verjetno vedel saj si pred tem prebral vse forume ki jih je našel iskalnik če si v njega vpisal "priprava korenin"

ali pač
IsshREEF, I reef u 2 ?

Vrni se na “Izbira dekoracije”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost