Korenine

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

Re: Korenine

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 31 Jul 2011, 16:20

Načeloma bi res lahko uporabil tudi naplavine, vendar boš imel kmalu težave, ker ti bodo začele razpadati.
Korenine tropskih dreves (ki jih je moč kupiti v aqua prodajalnah) imajo pač to prednost, da potopljene v vodi zdržijo ogromno let, preden se pri njih prične proces razpadanja.
To je tudi največji razlog, zakaj v akvaristiki recimo ne uporabljamo korenin jablane, hruške, lipe..., ki bi jih lahko dobili zastonj.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

nejc21
Kraj: Maribor

Akvarijske korenine

OdgovorNapisal/-a nejc21 » 19 Nov 2012, 14:44

No tukaj predlagam , da napišemo kar se da o akvarijskih koreninah. Vrste , katere korenine , problemi .

Jaz sicer sem v petek kupil v Mr.Pet korenino , namakam jo že 3 dni imam tudi kamen na korenini , da se drži pod vodo , vendar danes sem kamen vzel stran in korenina spet lepo priplavala na površje. Sedaj pa me zanima kaj naj nareim , kr tako korenino je brezveze dajat v akvarij če plava :)

Uporabniški avatar
she
Kraj: Kamnik okolica

Re: Akvarijske korenine

OdgovorNapisal/-a she » 19 Nov 2012, 16:34

Pri nekaterih traja res dolgo da potonijo, ne obupat :)

miki76
Kraj: Maribor

Re: Akvarijske korenine

OdgovorNapisal/-a miki76 » 08 Feb 2013, 22:34

nejc21 napisal/-a:No tukaj predlagam , da napišemo kar se da o akvarijskih koreninah. Vrste , katere korenine , problemi .

Jaz sicer sem v petek kupil v Mr.Pet korenino , namakam jo že 3 dni imam tudi kamen na korenini , da se drži pod vodo , vendar danes sem kamen vzel stran in korenina spet lepo priplavala na površje. Sedaj pa me zanima kaj naj nareim , kr tako korenino je brezveze dajat v akvarij če plava :)

nejc21, ti je uspelo korenino potopit? Koliko časa je trajalo? Mi imamo isti problem. Nabavli smo korenino na kateri je pisalo ,,Bone wood (caves),,, ki pa veselo plava. Sedaj jo oteženo namakamo in upam da jo uspem ,,utopit,, :D . Ima kdo izkušnje s tako korenino in kako lahko zadevo pohitrim?

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a pari903 » 08 Feb 2013, 22:54

Zadevo bi lahko pohitril tako, da les kuhaš, saj s tem omehčaš/razrahljaš vezi med celičnimi stenami - piknje, poleg tega bi vodna para lažje prodirala skozi samo celično steno.
Postopek bi bil hitrejši ampak še vedno počasen.

"Suh" les je težje vlažit kot "mokrega" sušit.
Life is but a dream for the dead.

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 09 Feb 2013, 20:58

Korenine so ponavadi večje kot vsak lonec v hiši, zato kuhanje nekako odpade. Ni druge kot počakati, da se napijejo vode. Obtežiš jih lahko tudi v akvariju, za par tednov ali po potrebi tudi več.

LP,
Bogdan

Uporabniški avatar
fish.si
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fish.si » 03 Nov 2013, 12:45

Živjo,
mene pa zanima če dam lahko v akvarij bukove veje ter kako jih je treba prej obdelati? Bukov les na splošno naj bi bil kar primeren. Če bodo začele razpadati jih pa lahko itak kadarkoli zamenjam... :)

Uporabniški avatar
pari903

OdgovorNapisal/-a pari903 » 03 Nov 2013, 22:50

Prekuhaš, postrgaš lubje dol, prekuhaš še enkrat, načeloma bi bilo to to.. Sicer pa piše v tej isti temi na prvi in drugi strani način priprave.

Uporabniški avatar
fish.si
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fish.si » 03 Nov 2013, 22:58

Ja, sem si že prebrala vse, ampak na prvi strani je govora o koreninah, jaz pa govorim o vejah... Torej lahko? Ker navadno se res uporabljajo korenine, ampak sem ravno danes nabrala nekaj lepih vej. Jih bom pa prej dobro posušila in prekuhala, da ne vnesem kakšne "svinjarije" v akvarij.

Uporabniški avatar
pari903

OdgovorNapisal/-a pari903 » 03 Nov 2013, 23:16

Vejevje ima drugačno mikroskopsko strukturo kakor korenine. Veje bodo zato veliko prej razpadle/strohnele (posledica napada gliv - zatohel vonj)/zgnile (posledica bakterijskega napada - les smrdi) kakor korenine, sploh pa je bukov les netrajen iz več razlogov..en od njih je tudi ta, da bukev nima prave črnjave oz. obarvane jedrovine kot na primer hrast.

Uporabniški avatar
Andromeda
Kraj: Kresniške Poljane

OdgovorNapisal/-a Andromeda » 06 Nov 2013, 23:04

Razen vrbe, ki ti bo na polno pognala.

lencior
Kraj: Ankaran

OdgovorNapisal/-a lencior » 06 Dec 2013, 18:28

pozdavljeni, imam podoben problem kot večina drugih. kupil sem v mr petu mopan korenino. Kot prebrano na forumu sem jo prekuhaval v slani vodi približno 6 ur, nato sem jo še par dni držal v eni posodi ter menjaval vsak dan vodo. Po večkratni ponovitvi postopka sem končno postavil korenino v akvarij. Že drug dan je bila voda čisto rumena. Par dni sem menjaval 1/3 vode v akvariju v upanju da voda ne bo več rumena, samo ni bilo nobenega efekta. Nato sem spraznu celotno vodo iz akvarija ter spet postavil noter korenino, po dveh dneh je bila voda spet umazana. Akvarij je 100 l korenina pa je dimenzij cca 30*30 kot je razvidno iz slike.
zanima me kaj bi pomagalo da bi nehala korenina spuščat barvo? jo še parkrat prekuham? nekaj sem prebral o tem da se jo da v pečico, toda je moja je malo prevelika. akvarij je bil že skoraj sciklan ko sem dal noter korenino zdaj pa se mi je vse porušlo, nočem pa dat rib v akvarij z rumeno vodo. HELP PLEASE!!!
Priponke
IMG-1386326946-V.jpg

Uporabniški avatar
pari903

OdgovorNapisal/-a pari903 » 06 Dec 2013, 18:34

Ta "rumena" voda je drugače koristna za ribe..pomagalo bi pa le, če bi jo prelakiral tako, da zablokiraš vse pore in špranje na korenini, ampak ti tega ne predlagam iz večih razlogov. Iz korenine izhajajo tanini in edini način, da jih dobiš ven je, da menjuješ vodo ali pa malce pohitriš zadevo in korenino prekuhavaš.

lencior
Kraj: Ankaran

OdgovorNapisal/-a lencior » 06 Dec 2013, 18:52

hvala za nasvet kolega z obale :) bom probal še parkrat prekuhat korenino pa upam da bo pol pomagalo.
a se mora prekuhavat v slani vodi al ni pomembno?

Uporabniški avatar
pari903

OdgovorNapisal/-a pari903 » 06 Dec 2013, 19:42

Ni pomembno. Jaz bi raje kuhal v navadni, nesoljeni vodi, saj zna sol zaradi temperature, visokega pritiska in pomanjkanja vode kristalizirat v notranjosti korenine - v lumnih/trahejah (tisti del, ki se ob prečnem prerezu lesa vidi kakor luknjica) in s tem upočasni izhajanje taninov.

Vrni se na “Izbira dekoracije”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost