Korenine

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
EddyEK
Kraj: Ljubljana/Bežigrad
Kontakt:

Re: Korenine

OdgovorNapisal/-a EddyEK » 29 Jun 2014, 20:39

Živjo,

Kupil sem korenino v akvaristični trgovini in jo namakal 1 teden, prelival z vrelo vodo ipd. Sedaj sem opazil da se svetlejši del korenine na enem mestu kruši, izgleda nagnit. kaj predlagate da naredim s to korenino, oz s tem nagnitim delom?

Korenina-1.jpg
cela korenina.

Korenina-2.jpg
del kjer je les strohnjen in se kruši.

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a pari903 » 29 Jun 2014, 21:09

Nekako dvomim, da bi to kar tako hitro "zgnilo". Les med gnitjem smrdi (gnitje je bakterijski razkroj). Ogabno smrdi. Razpon smradu je od zelo različen; od siratega vonja do izrednega vonja raznih iztrebkov. Večja verjetnost je lahko, da les trohni..vonj po zatohlem.
Ko tako na hitro pogledam, bi rekel, da je to beljava - del lesa, ki je imel še žive parenhimske celice med posekom/lomom drevesa, nanj se še niso vezali polifenoli in je zato še dokaj dimenzijsko in biološko neodporen.

Predlagam ti, da korenino skrtačiš s kakšno tršo krtačo. Mehkejši les beljave bi moral kar z lahkoto iti stran.
Life is but a dream for the dead.

Uporabniški avatar
EddyEK
Kraj: Ljubljana/Bežigrad
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a EddyEK » 29 Jun 2014, 21:31

Hm hm, dobro vem kaj pomeni beljava :) mogoče res ni les nagnit, je pa zagotovo mehek, da da z nohtom takole krušim. Potemtakem, bi moral ves svetel del odstraniti, tega pa ne želim. Nimam ne orodja ne časa :) Iz druge strani pa izgleda korenina takole:

Korenina-3.jpg
korenina iz druge strani

Uporabniški avatar
pari903
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a pari903 » 29 Jun 2014, 21:37

Ah, saj ni potrebno ves beli del odstranit..začneš tam kjer se lušči in se ustaviš kjer se neha :)
Life is but a dream for the dead.

iskrbot

OdgovorNapisal/-a iskrbot » 31 Maj 2015, 15:11

Pozdravljeni !
Včeraj sem pričel s ciklanjem svojega 450L akvarija. Noter sem dal eno veliko korenino, ki še prej ni bila v akvariju in plava. Ampak to ni problem, saj jo bom obtežil s kamenjem. Problem je, da korenina pušča barvo in tako barva vodo( vodo je rjavkaste barve). Zanima me, kaj mi priporočate, da voda ne bi bila rjavkasta(Komaj sem pričel s ciklanjem).

Se v naprej zahvaljujem za vaše odgovore.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 31 Maj 2015, 15:27

Da bi popolnoma odpravil "puščanje barve" skoraj ni mogoče, bo pa korenina v dalšem obdobju spustila svoje tanine in se voda nebo več toliko barvala. Kako pa si pripravil korenino ? ali si jo samo dal v akvarij ?
Z prekuhavanjem tudi prisiliš korenino da spusti svojo barvo, saj se ob toploti odprejo pore v lesu in oddajo barvo. Ob večkratnem prekuhavanju bi ti morala spustiti dovolj tanina da ti ta nebi več kot toliko "mazal" vode ::)

iskrbot

OdgovorNapisal/-a iskrbot » 31 Maj 2015, 20:35

Aha, hvala za nasvet. Zanima me še, ali lahko obarvana voda negativno vpliva na ribe(diskusi).
Lp

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 31 Maj 2015, 20:39

Obarvana voda, lahko blagodejno vpliva na zdravje rib nikakor pa ne more škoditi :D

LThor

OdgovorNapisal/-a LThor » 01 Jun 2015, 09:58

Obarvana vod moti bolj opazovalca akvarista kot ribe. Če si bolj občutljive sorte je bolje, da korenino parkarat prekuhaš, saj bo sicer voda lahko postala pretemna in lahko povzroči težave z rastlinjem zaradi slabše osvetlitve (če seveda imaš rastline). S časom pa korenina to obarvanje popušča, tako, da po kakem letu ali več je to puščanje taninov minimalno in sploh ne bo vpliva na obarvanost vode.
Sam imam izkušnje z lesom domačega kostanja, ki ima zelo veliko tanina, še več kot kupljene korenine in se voda lahko zelo zelo temno obarva, kar pa z rednimi menjavami vode zmanjšujem in po določenem času se zadeva umiri.

Uporabniški avatar
HeavyT
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a HeavyT » 02 Jun 2015, 07:25

Meni osebno malo obarvana voda od korenine deluje bolj naravno, da nekakšno piko na i biotopu.

anamarija
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a anamarija » 24 Mar 2016, 14:54

Meni se je pa pojavila plesen na novi korenini in zdaj ko sem jo že 3krat prekuhala spet(vrela je nekje 2 uri pa pol) zdaj pa se je pojavila se na cevi za zračno črpalko. Kaj naj naredim? Naj tudi cev prekuham? Samo cev je iz mehke gume in se bojim da se bi stupila. Prosim za hiter odgovor da lahko tudi jaz hitro ukrepam. Če bodo potrebne kemikalije pa naj bo samo res se bojim za moje ribice, saj sta se ravno včeraj nekaj skregala samcka gupija in ima zdaj en rahlo nacufan rep.
Lp

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 24 Mar 2016, 15:48

Pustiš vse pri miru - plesen na korenini in opremi (Nove cevi, filtri, črpalke,priseski,korenine in ostala plastika,...) - je normalen pojav - traja do 2 meseca tudi pri "sciklanim" :redangry: - biološko utečenim sistemu.Ne diraj akvarija pusti mu živeti!S prekuhavanjem - pobiješ vse organizme in si v začaranem krogu - škoda tvojega časa za to - nepravilno pot,težjo si si izbrala...Vsi na našem plavem planetu živimo z vsemi možnimi bakterijami, virusi, plesni, brez njih bi vsi umrli že v nekaj urah- posegi v to so nesmiselni, (nevarno) škodljivi, saj narava skrbi za svoj obstoj "ravnotežje"- prav gotovo tudi brez nas - (akvarijska voda,filter - je enako kot kri v tvojem telesu - zato torej ne "prekuhavaj, in vlivaj kemijo" ne čisti in neguj to kar vidiš- če opaziš nekaj, kaj ti ni všeč dojemi, da narava ve kaj dela!Ne bodi - neučakana in ne počni "bliskovitih dejanj" akvarij pusti pri miru naj dozori!

Upam, da ga predstaviš v svoji temi in pusti akvarij pri miru, če tudi alge, plesni, preganjanje ribic, 3 tedne - in ne diraj filtra, opreme - pusti kot imaš!kakšno sliko prilepi in ti bomo lažje pomagali, če tudi ni po tvojih merilih "najlepši" je zame in mnoge zelo lep, ki nas vse uči, biologije, postopanja, in celo pozabljenega znanja - obnavljanje le tega - inspiracije,.. :toja
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

anamarija

OdgovorNapisal/-a anamarija » 24 Mar 2016, 19:41

Prav bom pustila vse pri miru. Samo cev sem že očistila to je pa vse pa to sem samo z gobico odstranila plesen ker je bila že zelo velika pa še malo me je skrbelo za rogatca ki je vzceraj to pojedel. No upam da mu nebo ravno škodilo.
Lp

Uporabniški avatar
thesilos

OdgovorNapisal/-a thesilos » 24 Mar 2016, 22:15

Za rogatca je to poslastica in počasi ti bo pojedel vso plesen.

anamarija

OdgovorNapisal/-a anamarija » 25 Mar 2016, 07:36

:) O v redu sem že mislila da mi bo zato zbolel
Lp

Vrni se na “Izbira dekoracije”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost