Korenine vinske trte

Moderator: Ekipa Aquanubis

jozy
Kraj: Petišovci

Re: Korenine vinske trte

OdgovorNapisal/-a jozy » 28 Feb 2012, 13:07

FASULAS napisal/-a:Nasvet, kako iz vinske trte lahko naredite izjemno lep primerek za v akvarij.

Z vinsko trto je treba biti zelo pozoren, ker se prav na njej uporablja največ strupov, katerim ni prostor v akvariju. Poiščite jo pri ¨slabih gospodarjih¨ oz. v zapuščenih vinogradih.
Postopek pa je sledeči:
- za začetek poiščite kakšno steblo ali korenino, ki je močna in ni trhla. Najlepši so tisti, ki so stari 10 in več let.
- dobro očistite korenino. To je najbolje narediti z grobo plastično krtačo, staro zobno ščetko, nožem itd. Z nožem odstranite skorjo in ostale trhle dele. Trhli deli zelo umažejo vodo ter pacajo filtre. Zato temeljito očistite vse do zdravega, trdega lesa.
- temeljito operite korenino oz. steblo.
- če je korenina oz. steblo preveč belo ga lahko pazljivo potemnite na ognju. Običajno tega ni potrebno, ker se obarva pri kuhanju.
- vstavite korenino v veliko posodo in jo pustite dokler se ne potopi. To traja nekaj ur lahko pa tudi kakšen dan. Dobro bi bilo, da ga pustite vsaj teden dni v posodi. V tem času se bo ¨napil¨, izpustil del barve (tianin), lahko se pa tudi pojavi plesen. Bolje, da se vam to zgodi izven akvarija kot v njem.
- ko ste sigurni, da je steblo, korenina dovolj ¨napita¨ in da ne bo plavala, ga je potrebno razkužiti. To se naredi z kuhanjem v slani vodi.
- slana voda bo uničila vse glivice in mikroorganizme , kateri bi se lahko kasneje pojavili v akvariju. Ne uporabljajte nič drugega kot slano vodo! Korenino oz. steblo prekuhamo v veliki posodi v katerem je kompletno potopljen.
- Na 10 litrov vode dajte eno do dve pesti soli. Kvaliteta soli ni pomembna. Vsaka bo naredila svoje. Voda mora vreti čim dalj časa. Najmanj 2-3 uri, da voda prodre do sredice. Najbolje je kakšen dan, ampak to je zdaj skoraj nemogoče izvest.
- ko ste ga prekuhali ga pustite, dokler se voda ne ohladi. Drugi dan zamenjate vodo in ponovite postopek kuhanja.
- po kuhanju steblo oz. korenino splahnite z čisto vodo, in ga ponovno očistite (uporabite nož, ščetko..) ko ste to naredili ga ponovno splahnite.
- če bi korenina oz. steblo plavalo, ga po kuhanju takoj dajte v mrzlo vodo. Potopil se bo v parih sekundah, eventualno v kaki minuti.
- zdaj lahko korenino oz. steblo damo v akvarij

Možni problemi:
- plesen – včasih tudi, če vse naredite pravilno se pojavi plesen. Sama po sebi ni nevarna za ribe. Nevarna je le v primeru, če imajo ribe poškodovano kožo. Takrat se lahko pojavi tudi plesen na ribi. V drugem primeru se lahko plesen pojavi, če je bila korenina nekaj časa izven akvarija. Rešitev je, da ga ponovno nekaj krat prekuhamo v slani vodi.
- temna voda – vsako drevo v vodi spušča barvo. Odvisno je tudi od tega, koliko smo ga očistili. Nekateri spuščajo barvo leta in nervirajo lastnike akvarijev, pri nekaterih se pa ta proces ustavi po prekuhavanju. Rešitev je večkratno menjavanje vode ali filtra z aktivnim ogljem, kateri bo razbarval vodo.

Izogibajte se smrekovega lesa (smola), hrast in kostanj (zelo barvata vodo), oleander, tisa, oreh (strupeno vsebujejo alkaloid – juglandin).

Hvala za odgovor, zelo lepo ste mi opisali, vem, da mora bit stara korenina trsa, pa, da ne sme biti v vinogradu, kjer je prisotno škropljenje, ta trs sem dobila z Primorske od mojeih sorodnikov, ni bil nikoli škropljen čist naraven, tako, da vem, da ne smem dajat noter trs, ki ni zdrav za akvarij, sem ga očistila z krtačo, sedaj ga prekuhavam, ker vem, koliko sem prebrala, da se mora iz trsa izločit tianin, ko bo čista voda bom ga seveda dala noter in na njega posadila rastline, tako so mi svetovali v trgovini, da jih oviješ z laksom, da potem ostanejo rastline na svojem mestu, pa še lepo izgleda akvarij. Seveda tudi tega nisem vedla, da moraš dat noter sol, da se vse to lepo prekuha, včeraj sem korenino dvakrat prekuhala, bom pa še to vse enkrat ponovila in seveda naredila po vaših nasvetih, hvala vam za zelo dober nasvet, vem pa, da ne sme biti drugo drevo v akvariju, to sem seznanjena, lep pozdravček in še enkrat hvala :-* ;)

Vrni se na “Izbira dekoracije”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost