Slovenščina in latinščina na tem forumu? Halo!

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

Re: Slovenščina in latinščina na tem forumu? Halo!

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 03 Nov 2014, 17:46

1. se mi zdita najbolj primerena izraza, da živorodke povržejo ali pa skotijo, čeprav je tudi rodijo načeloma slovnično pravilno
2. nič od tega. Rabili bi poseben izraz. Dobesedni prevod angleškega je v bistvu ustovaleče, kar je v resnici tudi najbolj pravilen izraz, saj jih v ustih samo valijo. Brejost (nosečnost?) namreč ponavadi pomeni, da se jajčece(a) še ni spustilo iz samičinih spolovil (tudi kengurujkam z mladiči v vreči ne rečemo breje)
3. gnezdo
4. Ja

Pridevnik noseča naj bi se uporabljal izključno za ženske. Ker pa je glagol nositi ostal dosti splošen (to da nekaj nosiš, še ne pomeni, da si noseč), lahko pride do tega, da se reče da so rebe ustonoše (ker nosijo v ustih, ne zato ker so noseče v ustih).
Glagol roditi se tudi načeloma uporablja le za ženske, ampak pa v sskjju piše, da rodijo tudi živali.

Pri jeziku (sploh Slovenščini) se ni kaj prida zanašati na neke logične povezave. Tudi naseč načeloma pomeni samo to, da si v dejanju nošnje- in nič drugega, sa časoma pa je pridobila beseda precej specifičen pomen.
Najbrž so živirodke živorodke, ker se živoskotke butasto sliši, ali pa je bila napaka. Ampak jezike je šel naprej in zdaj je ta glagol načelom primeren tudi za živali.
Vse je navsezadnje stvar tega, kako se bodemo zmenili, kako bodemo stvari rekli. (kar pa seveda ne pomeni da si vsepovprek kar nekaj zmišljujemo, drugače pristanemo pri kakšnih razpočenkah :wide: )
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 03 Nov 2014, 18:11

dejan90 napisal/-a:Ribe niso niti sesalci, tako da jih ne moremo primerjat ravno z kengurujem.

Nisem mislila tega, toliko pa vem, da ribe niso sesalci, to ne spada v širno polje meni neznanih stvari, ampak to, na kar je opozoril tudi a212 - enako, kot kengurujke niso "noseče" ali "breje" v vreči, saj imajo tam že skotenega mladiča, tudi ustonoše nosijo od njih ločene ikre/jajčeca. V ustih... hm... zorijo in rastejo :lol: Tako da se strinjam, niso nič od tega. Nosijo. Torej so noseče v opisnem smislu, vendar niso noseče v smislu reprodukcije.

Kar se mene tiče, je (tudi naš) jezik čudovita reč :wide:
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 04 Nov 2014, 07:53

Res je, jezik je čudovita reč in ga je treba ohranjati. Ampak jaz gledam na to tudi malo drugače. Vse to kar opisujete zgoraj, so naravni procesi, ki se dogajajo in se bodo še naprej dogajali, ne glede na to, kakšno poimenovanje se bo vam (nam) zdelo pravilno ali vsaj primerno. Tega smo se namreč spomnili ljudje in ne glede na to, kako bomo določeno stvar zapisali, se bodo prej omenjeni procesi še naprej "izvajali" tako kot so se že do sedaj. Nekomu, ki laično gleda na stvar, je dovolj, da ima z opisom dokaj točno predstavo, o čem se gre, "profesionalci" pa ponavadi niti ne potrebujejo (odvečnih) besed. Seveda nekateri na to gledajo bolj "by the book", nekateri pač pavšalno. Ponavadi iz presežne debate o tem nastane samo še bolj zakomplicirana zadeva, včasih se je namreč težko zediniti o kakšni stvari. Tako da po mojem mnenju ni narobe uporabiti tudi več različnih poimenovanj (če le ta niso neka skrpucala), predsem je važno, da vsi dobijo pravilno sliko dejanskega dogajanja. Potem pa je vse kar rabiš, da zaprtih (ali pa odprtih) ust opazuješ naravne procese, ki se prav nič ne menijo za njim nesmiselno nametane krace :) .

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 04 Nov 2014, 08:27

Se popolnoma strinjam z napisanim. Sicer je prav, da se poizkušamo na forumu čim bolj točno izražati, ampak meni osebno je načeloma vseeno, če piše rodi ali skoti, noseče ali breje,... v tem primeru vsi vemo, kaj je nekdo mislil povedati. Sem pa seveda na forumu proti nekim "skropucalom", narečnim izrazom in podobno. Dosti bolj kot tole me motijo npr. napisana nepovezana sporočila, brez ločil, velikih začetnic in podobno...

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 04 Nov 2014, 12:52

Podpišem. Je pa vseeno zanimivo ugotavljati in raziskovati "neoporenčne" izraze. Četudi potem v akvariju plavajo nosečnice :wide:
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 28 Jan 2016, 19:59

Velikokrat tu na forumu zasledim besedo "uprašanje", ali ne bi bilo lepše napisati vprašanje, kot je pravilno.
Če v "iskanje" vpišete besedo uprašanje, boste dobili osem strani zadetkov :? !
Ko pišete prispevek in napišete besedo narobe, bo leta podčrtana z rdečo valovito črto. Ta črta ni za okras, beseda je napisana narobe.
Razočaran sem nad slovenščino in pravopisom tu na forumu.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 28 Jan 2016, 20:39

Boris, načeloma se strinjam s tabo. Bili smo že v dilemi in smo morda še vedno, kako tolerirati posamezne "kikse" v pravopisu in slovnici. Mnogokrat smo namreč bili tarča očitkov, da potencialne uporabnike odganjamo s tako strogimi zahtevami. Ampak naša pravila to še vedno narekujejo in tudi sam sem mnenja, da ni prav nič težko svoj prispevek pred objavo pregledati in popraviti kar je napačno zapisano. Razen, če ne veš kako pravilno napisati, kar dandanes na žalost ni več izjema.
Dejstvo pa je, da nekoga, ki se je tako odločil, oziroma je to njegov vsakdanji način komuniciranja, ne bomo spreobrnili pri tem. Če nas nekdo ne namerava upoštevati, nas enostavno ne bo. Zdi se mi pa škoda, da bi na ta račun izgubili koga, ki ima kljub tej "hibi" veliko pojma o akvaristiki, čeprav je - roko na srce, velikokrat prav obratno. Najpogosteje se s prehudo netolerantnostjo odžene prav začetnike, ki so se pripravljeni česa naučiti, morda tudi glede pravopisa. Vem da pravila veljajo za vse, a je morda včasih bolje biti malo fleksibilen in presojati od uporabnika do uporabnika.
Vsekakor pa na hujše kršitve pravil glede omenjene zadeve uporabnike še vedno opozarjamo in po potrebi tudi ukrepamo.

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 28 Jan 2016, 21:01

Se strinjam, da se uporabnike ne odganja s foruma. Apeliram pa nanje, da ne oddajajo takih skrpucál. Dvomim namreč, da se pri nas v šoli ne nauči dovolj, glavni vzrok je po moje malomarnost in nespoštljiv odnos do našega jezika.
Nazadnje spremenil BorisK, dne 28 Jan 2016, 21:29, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 28 Jan 2016, 21:21

BorisK napisal/-a:Apeliram pa nanje, da ne oddajajo takih skorpucal.
Verjetno si imel v mislih skrpucalo oz. skrpucal v množini ;)
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 28 Jan 2016, 21:33

Imaš prav. Mene take zatipkane napake niti ne motijo toliko, moti me, da se nekateri niti malo ne potrudijo.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 31 Jan 2017, 09:17

BojanD napisal/-a:... nekako še gre, če nekje piše "Barbus tetrazona - sumatranka" (čeprav vemo, da je to borneanka "Systomus (Puntius)" anchisporus" ali celo hibrid borneank,....

No ja, posodobljeno je trenutno veljavno ime za "sumatranko": Puntigrus anchisporus - zahodna borneanka ali tigrasta mrenica.
Vrsta rdečečrta algojeda mrenica je danes po latinsko Sahyadria denisonii.
In tako dalje, treba je slediti novostim na področju taksonomije in posodobljati stanje. ;)

Vrni se na “Kritike in Predlogi”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost