Pomagajte pri izbiri rib

Moderator: Ekipa Aquanubis

mariozagar50

Re: Pomagajte pri izbiri rib

OdgovorNapisal/-a mariozagar50 » 20 Jan 2019, 15:09

Pozdravljeni!

Jaz bi pa prosil za malo pomoči pri svetovanju izbire prebivalcev.
Vodovodno vodo imam Ph 7.5 GH 6, Kh 5. Sedaj me pa zanima katere vrste bi pasale v to vodo? Vem da se vrednosti v akvariju še malo spremenijo.
Vodo sem meril s kapljičnimi testi tako da so vrednosti kar točne, vode še ni v akvariju ker hočem akvarij urediti tako da bo ustrezal prebivalcem.
Akvarij je dimenzij 100x40x45cm. Rad bi imel tako da je tudi malo rastlin notri ne pa čisto rastlinski. Malo sem gledal že na bazi organizmov pa bi rad še vaše mnenje.
Hvala

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 20 Jan 2019, 21:52

Zdravo , če si že pogledal kaj po bazi organizmov si najbrž že opazil določene vrste ki bi bile primerne. Izhajamo iz tega da gre verjetno za začetnika, če gledaš ribe jate potem ti priporočam naslednje:

Corydoras ananeus
Thayeria boehlkei
Hesemania Nana
Barbus titeya
Danio reiro
Tanichthys Albonubes
Pristela Maxillaris
Nematobrycon palmeri
Moenkhausia sannctaefilomenae

Če bi želel dodati pa ribe parov pa priporočam:

Trichogaster leeri
Macropodus opercularis
Trichogaster colisa China
Nanacara anomala
Pelvicachromis pulcher
Thorichthys Ellioti

Se bo voda se nekoliko spremenila, tako da bi sam razmišljal o ribah po ciklanju, lahko pa na grobo izbereš že prej .

mariozagar50

OdgovorNapisal/-a mariozagar50 » 21 Jan 2019, 11:36

Hvala za odgovor.
Bom pa sedaj še malo pregledal ter premislil, dokončno se bom pa odločil ko bo akvarij primeren za prebivalce po ciklanju.

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 21 Jan 2019, 17:52

odvisno kaj želiš... s to vodo imaš lahko skoraj karkoli, razen živorodk in res mehkovodnih rib.

Če želiš imeti jato majhnih ribic imaš na izbiro celo vrsto mrenic, cebric, razbor in teter. Kevin je že naštel najmanj zahtevne, ampak ker imaš že kar mehko vodo, lahko tudi kakšno malo bolj mehkovodno... Meni npr so všeč cebrice, Danio choprae, tinwini, roseum, hikari in razbore, Rasbora hengelii, trogonostigma, espei, dorsimaculata, Microrasbora kubotai. Od teter pa tale: Aphyocharax paraguayensis. Ni zahtevna, slike pa ji delajo krivico, v resnici se zeleno-zlato sveti. Pa Moenkhausia pittieri... google, google, google

če želiš imeti še jato talnih, imaš na izbiro en kup činkelj (Pangio, Yasuhikotakia, Ambastaia, Lepidocephalychthys, Botia) in somičev (Corydoras) (vsi so načloma precej neobčutljivi, ampak bodi pozoren pri potočnih činkljah (Sewellia, Gastromyzon, Bailtora...), ker je za njh dobro malce prilagoditi akvarij...).

Potem imaš pa še ta "pametne" ribe, to so predvsem ostrižniki in labirintovci. Te ribe imajo lahko zelo zanimivo socialno obnašanje in razmnoževanje, ki ga je v veselje gledat. Tvoj akvarij je dovolj velik za večino pritlikavih ostrižnikov in nekatere bolj mirne srednje velike. Agresivni srednje veliki se bodo pa v takem akvariju lahko tudi pobili. Nezahtevni pritlikavci(/srednje veliki: Pseudocrenilabrus, Pelvicachromis vse vrste, Anomalochromis, Apistogramma trifasciata, allpahuayo, steindachnerii, borellii pa še kakšen bi se našel, Laetacara dorsigera, curviceps, araguiae, Cleithracara. Zna biti, da bi šlo tudi z Nanochromis parilus, sicer zelo majhen in lep ostrižnik in ne preveč zahteven, a znajo biti pasje agresivni drug do drugega.
Od labirintovscev imaš pa: bisernega in modrega nitkarja (pritlikavi nitkar rabi hladno vodo del leta), medeni nitkar, Betta splendens, Betta simplex.

Od vsake od teh skupin je dobro izbrati eno vrsto (največ dve). Vedno je treba tudi preveriti kompatibilnost rib med seboj (nitkarji in mrenice rabijo isto vodo, ampak ne grejo skupaj, ker mrenice maltretirajo nitkarje).

Za vtis vsega, kar obstaje si oglej strani seriouslyfish.com, https://www.cichlid-forum.com/, http://www.dwarfcichlid.com/index.php.

Kar se pa da dobit, je pa drugo :). Ampak ima fishbox kar dobro ponudbo.
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 21 Jan 2019, 19:48

mariozagar50 napisal/-a:Pozdravljeni!

Jaz bi pa prosil za malo pomoči pri svetovanju izbire prebivalcev.
Vodovodno vodo imam Ph 7.5 GH 6, Kh 5. Sedaj me pa zanima katere vrste bi pasale v to vodo? Vem da se vrednosti v akvariju še malo spremenijo.
Vodo sem meril s kapljičnimi testi tako da so vrednosti kar točne, vode še ni v akvariju ker hočem akvarij urediti tako da bo ustrezal prebivalcem.
Akvarij je dimenzij 100x40x45cm. Rad bi imel tako da je tudi malo rastlin notri ne pa čisto rastlinski. Malo sem gledal že na bazi organizmov pa bi rad še vaše mnenje.
Hvala

Voda, ravno ne vem, ce se bo kaj spremenila tekom ciklanja, ph, gh, kh, razen, ce bos ze med ciklanjem vodo pripravljal za doloceno vrsto rib, ki ne ustreza tem parametrom, moj primer, ph 8, gh 10, kh 8 na zacetku, izhlapelo vodo nadomescal z destilirano, kar konkretne kolicine so sle not, na koncu stanje enako, vodo, primerno za diskuse dobil sele po ca 2x menjavi z osm. vodo plus minerali, takrat vodov. vode vec v akvariju nisem imel, sedaj delam vsak teden po istem postopku,v 5,5 mesecih vedno enake vrednosti.

general74
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a general74 » 21 Jan 2019, 20:14

Te vrednosti, ki jih navajas, komot tudi za stendker diskuse, mogoce ph za kaksnih 0,3 previsok, ostalo ok, 6x 5cm diskusov komot oz. lahko tudi 10x, stendker namrec priporoca pri majhnih d. manjse mere, seveda pa se to spremeni potem z rastjo rib........

mariozagar50

OdgovorNapisal/-a mariozagar50 » 21 Jan 2019, 20:16

Res najlepša hvala za tako obsežen odgovor, imam pa sedaj po vaši zaslugi na izbiro kar nekaj zanimivih vrst prebivalcev, tako da si bom mogel vzeti kar nekaj časa da malo naštudiram. Bom pa ko bom tako daleč akvarij tudi predstavil v ustrezni rubriki.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 22 Jan 2019, 00:05

general74 napisal/-a:Te vrednosti, ki jih navajas, komot tudi za stendker diskuse, mogoce ph za kaksnih 0,3 previsok, ostalo ok, 6x 5cm diskusov komot oz. lahko tudi 10x, stendker namrec priporoca pri majhnih d. manjse mere, seveda pa se to spremeni potem z rastjo rib........

Daj no Diskuse v niti 200 l akvarij, resno? saj se boga riba še obrnit ne more :? , če daš eno korenino pa tri rastline. Nevem kaj se priporoča na stendker strani ampak je popolni absurd v tako majhno litražo staviti diskuse, sploh pa če se gre za še ne tako izkušenega akvarista :offtopic

pa brez zamere 8)

general74
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a general74 » 22 Jan 2019, 09:32

Kevin17 napisal/-a:
general74 napisal/-a:Te vrednosti, ki jih navajas, komot tudi za stendker diskuse, mogoce ph za kaksnih 0,3 previsok, ostalo ok, 6x 5cm diskusov komot oz. lahko tudi 10x, stendker namrec priporoca pri majhnih d. manjse mere, seveda pa se to spremeni potem z rastjo rib........

Daj no Diskuse v niti 200 l akvarij, resno? saj se boga riba še obrnit ne more :? , če daš eno korenino pa tri rastline. Nevem kaj se priporoča na stendker strani ampak je popolni absurd v tako majhno litražo staviti diskuse, sploh pa če se gre za še ne tako izkušenega akvarista :offtopic

pa brez zamere 8)

Ni nobene zamere, povzeto po stendkerju......pravijo, da jih je prej skodljivo imeti v velikem akvariju kot pa teh mer kot sem navedel.........seveda govorim o malih......Pa se nekaj, govori in pise se, da diskusi niso primerni za zacetnike, osvojis jih dokaj z lahkoto, tudi divji mislim, da niso nek bavbav, le vedeti moras kaj pocnes, kot sem ze napisal, razen phja - ki je previsok, bi lahko komot imel heckla, a se mi kot barva ne dopade, recimo rjavega pa ali pa kaksne divje santareme.......pa si bom se malo temo izposodil, in nasprotje tega, vallisneria, akv. rastlina, za katero se po dolgem in pocez pise, da je nezahtevna, prej bi rekel ravno kontra in jo dal v srednje zahtevne rastline.......

mariozagar50

OdgovorNapisal/-a mariozagar50 » 01 Maj 2019, 09:48

Pozdravljeni,

Imam še eno vprašanje in sicer bi šla katera od vrsta kozic ali polžev zraven modroočk in jadralk tako da bi bilo vse iz Oceanije?
Vodo imam pa Ph 7.5 GH 6, Kh 5

Hvala
Lep pozdrav

Vrni se na “Izbira akvarijskih prebivalcev”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost