Prenos ribjih bolezni na človeka

Moderator: Ekipa Aquanubis

Ying

Prenos ribjih bolezni na človeka

OdgovorNapisal/-a Ying » 01 Feb 2011, 19:51

Pozdravljeni

Kot vidim je na tem forumu veliko izkušenih akvaristov, ki poznajo zadeve tudi iz prakse. Nekoč sem imel akvarij in me mika, da bi zdaj spet obudil ta pozabljeni hobi. Ampak imam majhne otroke zato me zanima, če je v praksi mogoče, če pride do raznih bolezni, kot je tuberkoloza in gliste itd. možen prenos na človeka? Sem prebral cel forum verjetno 2x pa še kakšne zadeve in sem zasledil, da lahko ribe imajo oz. dobijo ter prinesejo veliko bolezni, zato me zdaj zanima koliko je v praksi možnosti, da se prenesejo bolezni na človeka. In, če je dejansko kdo dobil kakšno bolezen od ribic? Vem, da je pomembna menjava vode, zdravljenje itd. ampak, ker ne vidimo v ribe nikoli ne vemo kaj dobimo zato me takšne stvari zanimajo

Uporabniški avatar
Silver

Re: Prenos bolezni na človeka

OdgovorNapisal/-a Silver » 01 Feb 2011, 20:24

Bolezni naj bi se prenašale samo preko vode, verjetnost prenosa pa se precej poveča, če imamo na rokah kakšne ranice. Sam še nisem iz prve roke slišal za prenos bolezni iz akvarija na akvarista, je pa možno - google najde tudi to. :)

Ti priporočam še branje zadnjega dela vodiča na varnost-v-akvaristiki/ne-varnost-v-akvariju-t12342.html

Ying

OdgovorNapisal/-a Ying » 01 Feb 2011, 22:29

Kako pa je s tistimi startnimi batkerijami? So škodljive za ljudi?

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 01 Feb 2011, 22:44

Niso.

Uporabniški avatar
Gupijevsky
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a Gupijevsky » 01 Feb 2011, 23:37

O različnih patogenih mikroorganizmih poznam kar nekaj teorije, nikoli pa še nisem slišal iz prve roke zgodb o akvaristu, ki bi se zagotovo okužil pri delu z akvarijem. Načeloma je akvarij le delček narave v našem domu in ne bi smel biti nič bolj nevaren kot kopanje v bližnjem potoku, tolmunu, jezeru,... Je pa po mojem mnenju možno, da ribe z ribjih farm ali pri neprimernem transportu prinesejo kakšno bakterijo, ki bi lahko bila potencialno nevarna. Je pa možnost za to, po moji oceni enaka kot če bi se okužil z redkim patogenom na pirmer prodajalec v trgovini od kakšne stranke. Slišal pa sem že zanesljivo zgodbo, ko so v bolnišnici na Golniku zdravili morskega akvarista za ''nežnejšim'' tipom tuberkuloze, ki so ga pripisali patogenu Mycobacterium marinum in s katerim naj bi se okužil pri delu z živim kamenjem. Je pa to zelo osamljen primer.
Startne bakterije nikakor niso škodljive, bi pa odsvetoval pitje koncentriranega pripravka. Sam sem mnenja, da je sicer akvarijska voda popolnoma pitna voda in sem jo sam hote ali nehote spil že precej litrov. :)
Tudi sam imam otroke in moram reči, da me niti najmanj ne skrbi, da bi se kakorkoli okužili z akvarijskim materialom, bolj me skrbi da mi ga bojo razbili s kakšnimi igračami, zato sem ga dal narediti iz debelejšega stekla, kot bi bilo to običajno. Jim je pa akvarij zelo všeč in če te res mika povratek v akvaristiko, ti to zelo priporočam.

ribika

OdgovorNapisal/-a ribika » 03 Feb 2011, 16:45

Vidim, da sama precej neprimerno ravnam pri čiščenju akvarija si nisem nikoli nadela zaščitnih rokavic. A to vsi uporabljate, ko čistite akvarije?

Uporabniški avatar
seboran
Kraj: Prekmurje

OdgovorNapisal/-a seboran » 03 Feb 2011, 17:05

Jaz osebno ne uporabljam rokavic. Je pa priporočljivo imeti rokavice, če imamo na rokah kakšne ranice ali kaj podobnega.
You only know my name, not my story...So don't judge me.
Have fun, Seboran

Moj 54l akvarij
Moj 135l akvarij
Moj 54l akvarij (2. del)

Uporabniški avatar
Silver

OdgovorNapisal/-a Silver » 03 Feb 2011, 17:20

Večina sladkovodnih akvaristov ne uporablja rokavic.
Rokavice večinoma uporabljajo morski akvaristi, saj je v živemu kamenju lahko veliko živalic, ki bodejo/grizejo in se lahko tako poškodujemo, nekateri morski organizmi imajo tudi zelo boleč pik, zato je uporaba rokavic priporočljiva.

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 03 Feb 2011, 20:24

Ying napisal/-a:Pozdravljeni

Kot vidim je na tem forumu veliko izkušenih akvaristov, ki poznajo zadeve tudi iz prakse. Nekoč sem imel akvarij in me mika, da bi zdaj spet obudil ta pozabljeni hobi. Ampak imam majhne otroke zato me zanima, če je v praksi mogoče, če pride do raznih bolezni, kot je tuberkoloza in gliste itd. možen prenos na človeka? Sem prebral cel forum verjetno 2x pa še kakšne zadeve in sem zasledil, da lahko ribe imajo oz. dobijo ter prinesejo veliko bolezni, zato me zdaj zanima koliko je v praksi možnosti, da se prenesejo bolezni na človeka. In, če je dejansko kdo dobil kakšno bolezen od ribic? Vem, da je pomembna menjava vode, zdravljenje itd. ampak, ker ne vidimo v ribe nikoli ne vemo kaj dobimo zato me takšne stvari zanimajo

Pozdravljen

Sicer obstajajo redki primeri okužb z ribjo tuberkolozo, vendar ob primernem umivanju rok z milom in toplo vodo skoraj ni bojazni, da bi se kdorkoli okužil s kakšno boleznijo akvarijskih rib. Kot je bilo omenjeno pa se vseeno izogibaj kontaktu z akvarijsko vodo, če imaš na roki odprte rane.

Vedran
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Vedran » 03 Feb 2011, 20:31

Kakšne rokavice bi se lahko uporabljale v akvaristiki?

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 04 Feb 2011, 15:57

Gupijevsky napisal/-a:Sam sem mnenja, da je sicer akvarijska voda popolnoma pitna voda in sem jo sam hote ali nehote spil že precej litrov. :)

Heheheh...če je res tako si me potolažil.O tem sem se dostikrat spraševal ko sem imel cev v ustih :wide:

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 04 Feb 2011, 22:38

Labrax napisal/-a: ko sem imel cev v ustih :wide:

Pozdravljeni

Tudi sam sem kdaj pa kdaj pred leti naredil požirek akvarijske vode pri sesanju vode skozi cev, vendar tega iz čisto higienskih razlogov absolutno več ne počnem. Sem sicer očitno še vedno med živimi, vendar se mi dan danes to gabi.

Menim tudi, da ni potrebno vode vleči z usti skozi cev prav nikomur, saj se lahko cev zelo enostavno pritisne na odprto vodovodno pipo pri čemer voda prodre skozi in jo napolni. Ko priteče voda skozi cev, jo na eni strani enostavno primeš (zamašiš) s prstom, na drugi pa jo dvigneš na isto višino kot držiš prvo. Nato tisti prosti konec cevi na hitro vtakneš v akvarij, drugi konec ki ga držiš s prstom spustiš navzdol proti vedru v katerega boš prelil vodo, spustiš prst in voda sama steče skozi. S tem se izogneš vsem neprijetnostim, ki jih nudi "okusna" akvarijska voda, prav tako ribji tuberkolozi (še posebej če imaš v ustih ranice) in kakšnim vnetjem ustne sluznice, sorom ipd.

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 04 Feb 2011, 23:11

sama imam na zalogi nenavadno časovno povezanost med čiščenjem akvarija (sobota zvečer) in trebušno gripo (nedelja zjutraj) ki me je onesposobla za cel teden...

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

Re: Prenos ribjih bolezni na človeka

OdgovorNapisal/-a isht » 05 Feb 2011, 08:17

Cev v ustih v časih, ko lahko kupiš čistilni zvon na cevi z zelo enostavnim sistemom enosmernega ventilčka, je nesmisel.

Čistilni zvon potopiš v vodo obrnjenega, da se napolne, potem ga obrneš v pravo smer in s hitrimi gibi gor-dol se napolne tudi cev (preprosti koncepti fizike in ventila). Ko je enkrat cev polna, itak samo teče, mokra pa je samo ena roka (če pa delaš v rokavicah, niti to ne).

Prihodnost je že tu! In to za manj kot 10 evrov!
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
Lukasem
Kraj: Ljubljana - Šentvid

Re: Prenos ribjih bolezni na človeka

OdgovorNapisal/-a Lukasem » 05 Feb 2011, 08:34

Ko se kopate v morju, reki ali jezeru ste tudi oblečeni v skafander? :-\
Voda v mojem akvariju je dosti bolj neoporečna, kot recimo voda v našem morju, kjer dobesedno vohaš fekalije, pa se nekateri(tudi otroci) kopajo v njej, med tem jo tudi malo popijejo in jim očitno nič ni!
Zato akvarijske vode pil ravno ne bom, rokavic pa ne bom uporabljal(dokler ribe ne kažejo kakih znakov bolezni) saj se mi to zdi nesmisel!

Pa še en citat iz članka na akvazinu:
''Mirno lahko poudarimo, da so glede nevarnosti morebitne okužbe nas samih, akvarijske ribe daleč najbolj varna domača žival!''(Bojan Dolenc, Brez panike o ribji tuberkulozi)

lp luka

Vrni se na “(Ne)varnost v akvaristiki”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost