CO2 jeklenke in polnjenje

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

CO2 jeklenke in polnjenje

OdgovorNapisal/-a isht » 05 Avg 2011, 19:46

Danes sem imel ZELO neprijetno izkušnjo s CO2 jeklenko.

CO2 mi je namreč zmanjkalo, in po malo povpraševanja naokoli sem izvedel, da CO2 jeklenke polnijo tudi na GRC (gasilsko reševalni center) Novo mesto. Po mejlu sem dobil tudi ceno storitve.

Tako sem se danes popoldne oglasil na GRC Novo mesto, kjer sta mi prijazna gasilca zastonj napolnila pol kilogramsko jeklenko. Naj povem, da sem to delal prvič in nisem imel pojma, kaj se lahko pripeti.

Vse, kar pišem v naslednjih vrsticah, sem ugotovil šele kasneje, ko sem razmišljal, zakaj je prišlo do nesreče:

Težava je nastopila, ker sta mojstra (verjamem, da z dobrimi nameni) jeklenko napolnila preveč. Vaga, na kateri preverjajo težo, je namreč narejena za 100, 200, 300kg, in je pol kilograma razlike že težko prebrati na skali, zato sta delala po občutku.
In da bi bila jeklenka RES dobro napolnjena, sta jo pred polnjenjem ohladila s CO2jem, in šele nato napolnila s polnim pritiskom. Predvidevam, da je tako v polkilogramsko jeklenko šlo bistveno več CO2, kot je predvideno.

Po polnjenju sem imel še druge opravke po mestu in sem jeklenko veselo vozil v avtu spredaj pred sovoznikovim sedežem.
Ker je v avtu relativno toplo, se je (predvidevam) ohlajena jeklenka sčasoma segrela, CO2 v njej pa tudi. Predvidevam, da se je zaradi tega CO2 razširil in se je zelo povečal pritisk v jeklenki.

V enem trenutku je iznenada popustil varnostni ventil na jeklenki in celotno vsebino izpustil v roku 3 sekund v kabino avtomobila. Pri nenadni sprostitvi CO2 iz jeklenke se je ta tudi ohladil, naredila se je megla in vidljivost znotraj avtomobila je padla na nič centimetrov: nisem videl niti volana pred sabo.

Še huje: to se je zgodilo med vožnjo. Hvala bogu po lokalni cesti pri počasni vožnji na ravnem odseku, in hvala bogu sem bil toliko priseben, da sem avto varno ustavil in umaknil s ceste, da se ni zgodilo najhujše.

Toliko, v opozorilo, kakšna neumnost se lahko pripeti zaradi dobrih namenov... :8-:
Od sedaj naprej bom vsekakor bistveno bolj previden, kako se bo jeklenka polnila... Vsekakor se splača mojstra, ki vam to dela, opozoriti, naj polnjenje preveri na natančni tehtnici in naj ne dela 'po občutku' in po načelu 'kolikor gre not'.
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
cikaloka
Kraj: Idrija (kočevje)
Kontakt:

Re: CO2 jeklenke in polnjenje

OdgovorNapisal/-a cikaloka » 05 Avg 2011, 20:01

Naprimer na Viču, takoj na to opozorijo in zelo natančno stehtajo jeklenko.
Meni so 2x spuščali ves odvečni plin ven, ravno da ne bi prišlo do take nestreče.

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 05 Avg 2011, 20:01

Še dobro, da se je srečno končalo.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
celjan

OdgovorNapisal/-a celjan » 05 Avg 2011, 20:07

Tole je pa že malo epic fail :D

Drugače pa res sreča da se je tako končalo :). Mogoče bi bilo pametno obvestit gasilca da bi bila tudi pri drugih bolj previdna

lp

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 05 Avg 2011, 20:13

se dobro da ni blo to kje na avtocesti med kako turisticno guzvo...

Imam pa eno uprasanje-kolko cajta vam zdrzijo pol kilske jeklenke s co2?mesec?
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
celjan

OdgovorNapisal/-a celjan » 05 Avg 2011, 20:19

D.Wolf napisal/-a:

Na to vprašanje se nekako ne da odgovoriti saj je odvisno od porabe in velikosti akvarija.

pri 100l in 1-2 meh/s naj bi tam okoli 2-3 mesece. Ampak to je zelo približno

Uporabniški avatar
cikaloka
Kraj: Idrija (kočevje)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a cikaloka » 05 Avg 2011, 20:21

D.Wolf napisal/-a:se dobro da ni blo to kje na avtocesti med kako turisticno guzvo...

Odvisno od litraže in porabe akvarija.

Moj 110L porabi na leto 2- 3x po ....5kg
370L porabi 4-5x.... 5 kg jeklenko

Vsekakor se splača met večjo jeklenko, saj je največji strošek pavšal polnitve, plin pa je zanemerlivo poceni.

Uporabniški avatar
isht

OdgovorNapisal/-a isht » 05 Avg 2011, 20:27

Predvidoma grem v ponedeljek nazaj, pa jih bom prosil, da najprej tudi pregledajo jeklenko (da ni prišlo do kake trajne poškodbe varnostnega ventila). In seveda jih bom opozoril, da naj v bodoče pristopijo k stvari bolj... sistematično :)

Takih nesreč se je vsekakor najbolje izogibati.

D.Wolf: odvisno od doziranja. Meni je zdržala cca 2 meseca pri dozi 1 mehurček na 2-3 sekunde (doziranje samo ob prižganih lučeh) za 112l akvarij z veliko rastlinami.
Moj akvarij - 100l V2.0

Uporabniški avatar
kkaty
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kkaty » 05 Avg 2011, 20:58

Res, še dobro se je izteklo.
A nauk zgodbe je tudi to, da se izogibamo prevelikim temperaturnim spremembam in polne jeklenke ne prevažamo okoli v avtomobilu. Čimprej z njo domov. Sploh poleti.
lp

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 05 Avg 2011, 21:03

hvala za odgovore..sem mislil da je to bolj potratna zadeva :)
When in doubt, go monster!

Blister

OdgovorNapisal/-a Blister » 23 Sep 2011, 21:41

Pozdravljeni!
sicer se ne spodobi ravno za prvi post na forumu bit pameten, ampak vseeno... S CO2jem je kar problem glede pritiskov in temperatur...fanta sta jeklenko najverjetneje čisto vredu napolnila, po moje je bil problem v previsoki temperaturi, CO2 jeklenk se namreč NE SME puščati na direktnem soncu, na visoki temperaturi itd, v tem primeru namreč zelo hitro odpre varnostni ventil. sam prevažam CO2 jeklenke vsakodnevno (razvažam pline),manjša kot je jeklenka, bolj je delikatna...sam imam sicer direktne izkušnje z 7,5, 10, 20, 30kg jeklenkami in 240kg baterijami,s pol kilskimi ravno ne pogosto, pa vseeno ;)

LP,Blaž

Uporabniški avatar
Gupijevsky
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a Gupijevsky » 23 Sep 2011, 21:48

Lepo pozdravljen na forumu Blister!
Blister napisal/-a:sicer se ne spodobi ravno za prvi post na forumu bit pameten
:)
O ja pa se! Še posebej če je komentar konstruktiven in podkovan z lastnimi izkušnjami kot pri tebi.
Varnost pri rokovanju z jeklenkami pod visokim pritiskom je vedno premalo povdarjena! Mnogo ljudi je zaradi nepravilne uporabe slabo končalo, zato je vsako opozorilo zelo dobrodošlo.

Uporabniški avatar
isht

OdgovorNapisal/-a isht » 25 Sep 2011, 09:45

@Blister:
Pozdravljen na forumu!

Avtomobil, ki sem ga uporabil za prevažanje jeklenke, ni bil na direktnem soncu (razen med vožnjo) ter je klimatiziran. Zato v avtomobilu temperatura nikakor ni narasla nad 27 stopinj celzija, kar pa je čisto normalna temperatura tudi za stanovanje ali hišo v teh poletnih dneh (pa še nisem slišal oziroma prebral, da bi na taki temperaturi doma nekomu jeklenka spustila).

Težava je bila v tem, da sta fanta jeklenko pred polnjenjem še dodatno ohladila (s čimer je šlo v jeklenko še več plina), napolnila pa sta jo po sistemu 'kolikor je šlo vanjo' in ne z merjenjem teže jeklenke (kar je na tehtnici, ki jo imajo v GRC Novo mesto, nemogoče za pol kilogramsko jeklenko).

Vsekakor je tvoj komentar dober in je tudi dobro opozorilo za vse, ki bi jeklenke prevažali v pregretih jeklenih konjičkih. V mojem primeru temu ni bilo tako.
Moj akvarij - 100l V2.0

Uporabniški avatar
Medicius
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Medicius » 25 Sep 2011, 09:56

isht, torej nisi paničar. :)
D.Wolf napisal/-a:Imam pa eno uprasanje-kolko cajta vam zdrzijo pol kilske jeklenke s co2?mesec?

Jaz imam 2kg jeklenko, dovajam nekaj manj, kot 2 mehurčka/sekundo v 240L akvarij in mi jeklenka zdrži 1/2 leta. ;)
http://www.flickr.com/photos/medicius79/

Uporabniški avatar
femator
Kraj: Primorska-(okolica Pivke)

OdgovorNapisal/-a femator » 25 Sep 2011, 13:45

Poznam enak primer ko je spustil ventil ravno tako v avtu in vzrok ni bil v prenapolnjenosti jeklenke ampak v varnostnem ventilu.
Jeklenka je bila napolnjena 1no uro pred tem ko, je spustila po natančnem pregledu so ugotovili da, je bil ventil zanič oziroma iztrošen.
isht v tvojem primeru je vrjetno prišlo do več skupnih dejavnikov slab varnostni ventil prenapolnjenosti ter temparature.
Zanimivo je le to da so 30kg jeklenke polnjene 2-3kg več pa nikoli problemov skladiščene pa zunaj res da majo nadstrešek to je vse.
Moje mnenje pa je da zaradi 27c nebi smelo bit problemov, lahko pa je ravno toliko še mankalo do katastrofe.
Samo da se je srečno končalo.

Vrni se na “(Ne)varnost v akvaristiki”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost