Razkuževanje akvarističnega orodja

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
FASULAS
Kraj: Celje

Razkuževanje akvarističnega orodja

OdgovorNapisal/-a FASULAS » 25 Feb 2007, 19:26

Ali se že dalj časa ukvarjate z akvaristiko? A ste že kdaj razkužili vaše orodje, ki jih uporabljate pri akvaristiki? No, če še niste je že skrajni čas, da to naredite. Tukaj je pa nekaj nasvetov kako to naredite.
Ko govorim o orodju ne mislim samo na tiste stvari , ki jih imate v akvariju (filtri, grelci itd) ampak mislim tudi na druge stvari kot so: mrežica, zvon, škarje, magneti, razne cevi in itd… Te predmete lahko razkužimo na več načinov. Najbolj znan je sigurno kis, s katerim si pomagamo največkrat pri čiščenju akvarijskega stekla. Poznamo pa še hipermangan, katerega največkrat uporabljamo za razkužitev akvaristične opreme. Kis ima slabo lasnost vonj in ceno, ampak se mu kljub temu ne moremo izognit. Uporabite ga tako, da na gobico stisnete kis. S to gobico očistite steklo akvarija potem pa še z čisto vodo splahnete. Dobro splahnite, da kasneje ne boste imeli težave z rastlinami, ribami oz. z bakterijami. Ko potrebujemo večjo količino razkužila uporabljamo hipermangan. To je dezinfekcijsko sredstvo, katero se uporablja v zdravstvo (npr. za razkužitev rane), sadjarstvu, vinogradništvu in ga dobite v vsaki lekarni. Cena je zelo ugodna in je odvisna od količine, ki jo vzamete. Ne kupujte večje količine, ker ima tudi ta izdelek določeni rok uporabe. Hipermangan se dobi v obliki majhnih kristalov in se z dotikom vode obarva v vijoličasto barvo. Z količino ni potrebno pretiravati, ker že mala količina zadostuje za razkužitev orodja. Orodje pustite namočeno cca. 1uro. Na tak način lahko tudi razkužimo rastline, vendar je treba imeti malo koncentracijo hipermangana. Potrebno je tudi vedeti, da se namočijo samo listi rastlin in nikakor ne korenine. Za rastline je dovolj, če so namočene cca 5 do 10 min (v zelo blagi koncentraciji hipermangana). Z večjo koncentracijo lahko uničite svoje rastline. Tega ne boste takoj opazili, ampak se bo pojavilo kasneje v obliki gnitja rastlin. Pazit je treba tudi, da ne daste premalo, ker potem ni učinka.
Hipermangan je tudi sredstvo, ki ima lasnost obarvanja poroznih  materialov.  S tem ne razkužujte akvarijskih štorov, peska, različnega kamenja itd….
Za opremo oz. orodje se vam ni treba bat, ker se barva ne veže na plastiko, če je namočena relativno kratek čas ( do cca. 2 ure). Če pa že pride do obarvanja, pa lahko to barvo podrgnete z gobico in  sperete z vročo vodo. Jaz to opravljam v majhnem 10 litrskem akvariju, ker se na steklu ne pozna barva hipermangana. 

slika1
Slika
10 litrski akvarij z hipermanganom- razkužitev mrežice
Nazadnje spremenil Dean, dne 06 Maj 2008, 22:44, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Odg: Razkužitev akvarističnega orodja

OdgovorNapisal/-a Dean » 25 Feb 2007, 19:52

No bravo, to je koristen nasvet, ki morda še ni bil tako posebej izpostavljen.
K temu bi še dodal, da poleg kisa lahko za razkuževanje uporabljamo tudi varekino za katero vsi dobro vemo kako se le-ta obnese na tkaninah in kako strupeni so njeni hlapi. Varekina je dejansko klor, ki draži sluznico nosu, oči, dihal, ... in je v bistvu celični strup. Prav zato predlagam njeno uporabo v prezračenih prostorih ali na prostem in obvezno uporabo rokavic.
Ker si že omenil razkuževanje rastlin s hipermanganom (Fasulas, lahko bi podal točne deleže za pripravo mešanice za to početje), pa bom še sam omenil možnost razkuževanja in hkrati odstranjevanja alg s trdolistnih rastlin. To je opisano v članku z naslovom Uporaba belila, kot razkužilo oz. odstranjevalec alg. Tam jeopisan postopek in pa mešanica v primeru odstranjevanja alg (1:19), če pa jo še parkrat (recimo 1:59) razredčimo pa jo lahko uporabimo za razkuževanje rastlin. Pri tem velja povedati, da se različne rastline različno odzovejo na take postopke, so pa lahko v celoti potopljene v tej mešanici, ker so ji izpostavljene le kratek čas (minuta, dve).
Ampka to je že malo izven teme te niti. Pomembno je, da se varekino uporablja tudi za razkuževanje akvaristične opreme, vendar pa moramo paziti, da jo potem res temeljito speremo pod res veliko vode.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
FASULAS

OdgovorNapisal/-a FASULAS » 26 Feb 2007, 21:37

Se opravičujem, da se nisem javil že prej, ampak mi služba vzame veliko časa, da sem šele zvečer prost.
Glede količine hipermangana težko govorim, ker sam delam po občutku. Pri razkuževanju orodja ni noben problem, če daste več, ker s tem ne boste naredili nobene škode, prej če boste dali premalo. Količina hipermangana katero dajem je ekvivalentna količini soli s katero solim neko hrano. Vse je pa odvisno od posode oz. od količine vode.
Dean. Upam, da sem ti vsaj prebližno odgovoril. Verjetno si pričakoval bolj natančen odgovor, katerega pa ti ne morem dati.
Glede varikine sem pa mal skeptičen, če bi ga uporabljal v svojem akvariju. Se mi zdi kar malo preveč agresiven. Je pa res, da ga nisem nikoli uporabljal in ga zato tudi ne poznam.
Glede hipermangana bom pa v kratkem napisal še nekaj stvari, ko bom imel malo več časa.
Nazadnje spremenil FASULAS, dne 26 Feb 2007, 22:11, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
UrOs
Kraj: Okolica Lenarta
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a UrOs » 26 Feb 2007, 22:04

Mene pa zanima....Če si že to napisal, kdo je že kdaj vsaj enkrat razkužil te "pripomočke"(jas priznam jas še jih nikoli nisem).
Pa če je to nujno potrebno ali kako? Ker fasulas sicer pa si zelo zanimivo opisal pootek.
Lp
...................................:........................................

Uporabniški avatar
levak
Kraj: Okolica Kranja
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 26 Feb 2007, 22:13

Jaz tudi še ne... Ponavadi samo operem pod vročo vodo in je.

Matej
http://www.zunaj.si/ - blog o športnih aktivnostih v naravi

Uporabniški avatar
FASULAS

OdgovorNapisal/-a FASULAS » 26 Feb 2007, 22:34

Jaz moje orodje 3 do 4x na leto razkužim. Vzame mi malo časa in tudi dela ni nobenega.
Hipermangan premalo uporabljamo. Bi ga pa morali uporabljat vedno kadar vnašamo novo rastlino oz. drug organizem. Na ta način bi preprečili vnos nezaželjenih organizmov v svoj akvarij. Predvsem preprečimo vnos polžjih jajčec, vnos raznih alg ter vnos nevarnih virosnih, bakterijskih in parazitskih obolenj. Ne zavedamo se, da preveč tvegamo, kadar direktno iz drugega akvarija vnašamo v svoj akvarij. Ko se pa tega začnemo zavedat je pa ponavadi že narejena velika škoda v akvariju
Nazadnje spremenil FASULAS, dne 26 Feb 2007, 22:36, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
levak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 27 Feb 2007, 00:02

Odvisno iz kakšnih akvarijev v kakšne. Ponavadi prenašam ribe in rastline iz akvarijev, ki jih poznam in vem kakšno je stanje v akvariju in se ne bojim bolezni in ostalih problem.

Je pa res, da sem dobim en kup polžov z rastlinami:) To pa je bila napaka ja:)

Matej

Uporabniški avatar
FASULAS

OdgovorNapisal/-a FASULAS » 27 Feb 2007, 20:27

Hipermangan
Slika
Slika prikazuje razbarvanje hipermangana.

Opozorilo!
Nikoli ne smete uporabljati hipermangan in formalin skupaj, ker pride do eksplozije pri katerem nastanejo tudi strupeni plini.
Pri uporabi hipermangana uporabljajte rokavice in očala. Očala zato, da vam slučajno ne " špricne" v oči, rokavice pa zato, da ne boste imeli rumenih prstov. Še posebej okoli nohtov, ker je zelo težko umiti to barvo dol.

Uporabniški avatar
ANDY
Kraj: Velenje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a ANDY » 19 Apr 2007, 00:25

Kadar delam z orodjem, ga vsakič po delu operem pod vročo tekočo vodo.
Lepo je vodno življenje. ;-)

Uporabniški avatar
boklavdi
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a boklavdi » 19 Apr 2007, 07:57

Menim, da ni potrebno pretirano pretiravati z raznim razkuževanjem, prekuhavanjem in kaj vem s čim še.
Morda se le v primeru, če se iz akvarija prenese resno bolno ribo, mrežico spere pod vročo vodo.

Dodal bi še, da velikokrat v akvaristiki naredimo s kompliciranjem več škode kot koristi. Iščemo vse možne variante, kako nekaj narediti bolje,...namesto da bi večkrat menjali vodo in ribe (vsaj odrasle) hranili malo ter imeli v akvariju ustrezno konstantno temperaturo.
Koliko nas je med nami, ki redno menjamo vodo vsak teden npr. obdobje večih let ali vsaj enega leta? Koliko pa nas je, ki smo vodo menjavali le prva dva meseca in potem našli milijon razlogov, zakaj smo intervale zavlekli zaradi raznih dogodkov (pa dopust, pa je treba v nedeljo k maši, pa rastline rabijo za rast, pa danes se mi ne ljubi, pa bom jutri, pa je voda draga, pa ....)

Po pameti in brez pretiravanja :).

To je le moje mnenje.

lpB
I wish we were all colour-blind, so we could live together peacefully and realize that there is only

Uporabniški avatar
levak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a levak » 19 Apr 2007, 09:49

Jaz se najdem v tisti drugi opciji:) Sicer se trudim na 7 dni menjati, vendar ponavadi ne rata... 1 ali 2 akvarija še, da bi pa vse 4 pa ponavadi ne:)

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 07 Jun 2007, 21:03

boklavdij, se strinjam s tabo. Odkar imam ta moj novi večji akvarij, vodo v njem menjujem vsaki deseti dan, saj do sedaj ne vidim potrebe po tedenski menjavi, to počnem v 130l akvariju, saj kot vemo, je pogostejše čiščenje oz. menjave vode pri manjših akvarijih, kot pri velikih. Jaz mojih pripomočko, ki jih za delo v in pri akvariju ne razkužujem (no občaso jih sperem pod toplo vodo), sicer pa je moja metoda ta, da uporabljam del orodja za en akvarij, za drug akvarij pa uporabljam drug komplet orodja. Če pa bi se zaradi kakršnega koli primera pojavila bolezen, pa bi po uporabi to razkužil, ampak kot sem že povedal, mi trenutno stanje ne povzroča problemov. Sem pa tudi sam mnenja, da bolj kot kompliciramo, slabše je. No vse v mejah normale.

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 06 Dec 2007, 22:33

Lepo pozdravljeni

Poleg hipermangana, ki ga omenjaš je zelo dobra metoda "razkuževanja" tudi izsušitev. Če kos opreme spereš pod vročo vodo in ga kasneje obesiš na "klin" da se temeljito posuši, se s tem prav tako rešiš bakterij in parazitov. Idealno je opremo (predvsem mrežice za izlov) sušiti v topli kurilnici. Tudi kamne in korenine, ki jih nekateri prinesejo iz narave (potoka, reke) je najboljše najprej sprati z vročo vodo iz tuša in kasneje postaviti v kurilnico, da se popolnoma izsuši. Po izsušitvi kamen ali korenino samo še enkrat "stuširaš" prahu, ki se je eventuelno nabral na dekoraciji in direktno v akvarij.

Prav na smeh mi gre ko berem, kakšna prekuhavanja, sterilizacije in razkuževanja izvajajo nekateri s kamni in koreninami. V življenju še nisem prekuhal nobene korenine in nobenega kamna, pa s tem nisem imel nobenih problemov. Če gre za material, ki je bil poprej v naravi v vodi - spiranje, izsušitev- spiranje. Če pa gre za korenino iz trgovine ali kamen, ki je več let na suhem pa samo tuširanje pod vročo vodo in direkt v "biotop".

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a repa » 06 Dec 2007, 23:23

Česa vsega se človek nauči. Hvala.

LP
Repa
Teorija je, da vsi vse vejo, a nič ne deluje.
Praksa je, da vse deluje, a nihče ne ve zakaj :-)

Uporabniški avatar
popek
Kraj: Rogaška Slatina
Kontakt:

Re: Razkuževanje akvarističnega orodja

OdgovorNapisal/-a popek » 06 Jul 2009, 14:14

Dobil sem 2 40l posodi ki jih bom uporabljal za staranje vode. Problem je pa da je bil v teh posodah prej detergent. Posode sem namakal z vodo večkrat spraznil in "tresel" tako da ne nastajaja več pena od detergenta. Ampak posoda še vedno ima močan vonj po detergentu. S čim še naj razkužim posodo z kropom ne upam ker so posodi plastični.
Defining Innovation.

Vrni se na “(Ne)varnost v akvaristiki”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost