vaše mnenje

Moderator: Ekipa Aquanubis

jernejG

vaše mnenje

OdgovorNapisal/-a jernejG » 23 Dec 2014, 16:05

Pozdravljeni.
Imam 120 l akvarij,kjer prebivajo rumene ustanoše.
Recimo,da opazim kdaj jih že ima v gobčku mladice.
Potem pa sem mislil če bi dal akvarij neko pregrado iz inoxa,kjer je tako tenka mrežica da ne bi mogle uiti ven,kjer jih bi ostale pojedle. In s tem ne bi bilo treba imeti še enega ciklanega akvarija.
Ali smem sploh dati ta okvir v akvarij?(inox).Zaradi preostalih ribic.Ta okvir bi postavil proti levi.To se pravi od začetka akvarija potem 12-18 cm razmak,potem pa naprej kot bi bilo vse normalo.In s tem bi pridobil vse enake parametre.
Hvala za vaš odg.
Lp:Jernej

Uporabniški avatar
Bakl

Re: vaše mnenje

OdgovorNapisal/-a Bakl » 23 Dec 2014, 17:45

Odsvetujem ti, da ribam še dodatno zmanjšaš že tako premajhen prostor v akvariju. Raje razmisli o nakupu večjega akvarija, mladice pa lahko daš v manjšega.

Kaj pa je bilo narobe s tvojim 10 l akvarijem za mladice? Če imaš utečen filter in grelec, hraniš zmerno in redno zamenjaš del vode, potem bi moralo biti vse okej, vsaj dokler so ribice še čisto majhne.

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 23 Dec 2014, 17:46

Zakaj ne bi raje pregradil akvarija z modro gobo debeline 2,5cm ali 5cm? Cenejsa jn bolj varna varianta, ce ze mores pregraditi...

Lp

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 23 Dec 2014, 17:49

Se strinjam z Bogdanon. Akvarij je že tako premajhen. Jaz imam sicer poseben akvarij za mladice, imam pa tudi tole:

Če že, bi jaz uporabil kaj takega, kamor lahko, ko je tako daleč daš mladice. Oz. tam okrog 18 dneva odvzameš mladice samici in jih daš začasno sem, dokler zadosti ne zrastejo. Vsekakor pa razmišljaj o večjem akvariju, ker 120 L je premalo za rumene ustonoše oz. kakršne koli mbune.

jernejG

OdgovorNapisal/-a jernejG » 24 Dec 2014, 05:39

Sem imel tudi jaz tako škatlico.
Toda preko noči so bile ribice vse mrtve.
Vzrok je bil ,da so jih posesale k sebi in ubile ostale odrasle mladice.
Ja vem, da moram kupiti večji akvarij.
Koliko pa vi kaj priporočate?
Jaz bi imel več ribic notri,kot zelenja.
Videl sem pri nekomu, da ima po tleh bel pesek in kamenje-(belo) z veliko skrivališi in notri sigurno 100 ribic modre in rumene ustanoše.(to mi je bilo zelo všeč).
Me pa zanima koliko dela je s tem,če imaš vse večje.Sploh kako se tisto kamenje čisti.
A je tudi samo menjava vode 1 na mesec 30%.
Skratka če mi lahko nekdo od vas opiše kako vi vaš akvarij sčistite.(govorim od 240 l naprej.)
Hvala ,za vašo vsako pomoč oz odgovor.
Lp:Jernej

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 24 Dec 2014, 06:59

Ne vem, kako so ti lahko skozi tole čisto drobno mrežico posesale, to skoraj ne verjamem, razen če si imel kaj podobnega (plastičnega). Za mbuna ostrižnike priporočam vsaj 200L in več. Večji je akvarij večja je izbira rib, ki se lahko naselijo (za 200L npr. kake agresivnejše ne pridejo v poštev).
Za večji akvarij je potrebno več ali manj isto skrbeti kot za manjšega (30% menjava vode, itd...). Za mbune se priporoča rahla prenaseljenost ampak to spet ne pomeni, da lahko daš v 200L akvarij 100 rib. Za 100 odraslih rib (mbuna ostrižnikov) bi rabil tam cca. 1000 L akvarij.

context
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a context » 29 Dec 2014, 14:35

s to mrežasto valilnico sem imel tudi jaz probleme, vse razen ene so mi odrasle pobile in to tako da so jih ugriznile kar preko mreže. Nekatere pa so se zagozdile med plastičen okvir in mrežo.
Nato sem kupil plastično valilnico, in tisto eno preživelo dal tja notri, kjer je do danes že lepo zrastla (2 meseca). Vsekakor priporočam plastično vsaj prvi mesec življenja ribic.

Drugače sem pa jaz imel podobno pregrado narejeno iz lesenih (lahko tudi plastičnih) palic (nekje 5x5mm) in čez napeto mrežo za komarje. Moraš pa res paziti da se tesno prilega steklu, da ribice ne pobegnejo mimo, saj bi takoj postale malica. Zgoraj naj bo malo nad gladino vode (2cm), ter seveda čimglobje, vsaj 2-3 cm v podlago. Zagradil sem nekje 20% akvarija na nasprotni strani filtra.

Seveda pa je najbolje, če imaš možnost, ločen akvarij za mladice, saj te razne valilnice in pregrade vizualno naredijo akvarij manj privlačen.

Upoštevaj pa seveda tudi splošno pravilo naseljenosti 1cm odrasle ribe na 1 liter vode, pri omenjenih ostrižnikih je to okvirno 1 riba na 10 litrov.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 29 Dec 2014, 14:52

Tole je mogoče res možno, da bi jih posesale skozi, pa skoraj ne morem verjeti. Je pa res, da imam jaz te mrežaste valilnice v posebnem akvariju, kjer so samo mladice in nimam nobenih težav z njimi. Do zdaj se mi še tudi ni zgodilo, da bi se katera koli zagozdila, pa jih je bilo že precej notri.

Pri ostrižnikih lahko gremo oz. je priporočljivo iti malo čez "splošno" pravilo naseljenosti. Akvariji z ostrižniki naj bi bili rahlo prenaseljeni zaradi porazdelitve agresije, seveda ob ustrezni filtraciji. Sploh pri agresivnejših vrstah, kjer mora biti tudi akvarij dovolj velik, je to toliko bolj pomembno.
Bi pa rekel, da je 1 riba na 10L vode OK ja, ker je kar nekaj ostrižnikov velikosti tam okrog cca. 15 cm in pride potem to od 1-1,5 cm / 1L vode.

Vrni se na “(Ne)varnost v akvaristiki”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost