(NE)VARNOST v Akvariju!!

Moderator: Ekipa Aquanubis

Vedran
Kraj: Maribor

Re: (NE)VARNOST v Akvariju!!

OdgovorNapisal/-a Vedran » 21 Dec 2010, 19:02

Bi se dalo kje kupiti ta komplet že narejen? Cena?

Vedran

OdgovorNapisal/-a Vedran » 11 Feb 2011, 13:15

Če že noben ne ve kje se lahko kupi cel sistem narejen, bi bilo fajn če bi kdo povedal kje se lahko kupi vsaj taprava elektroda? ;) Ker po meni je ona najbolj pomemben del sistema, saj FID 30mA varovalka se lahko kupi v vsaki elektro trgovini.

Ali že večina od vas ta sistem varovanja uporablja in kako si je to naredil (sam ali kupil v trgovini)?

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 18 Feb 2011, 10:25

Sistem se ne da kupiti, vsaj kolikor jaz vem.

Elektrodo lahko sam narediš iz nerjavečega železa, ki bo v saldkovodnem akvariju povsem dobro delovalo, zadovoljivo pa tudi v morskem. Pred časom so se pa pri Andreju v Korali na Brezovici dobile tudi te elektrode o katerih piše Bojan v svojem članku.

Pa še to, to ni FID 30mA!
Prvič FID po terminologiji ne obstaja več, temveč je to RCD, drugič pa je to KZS 30mA. Še enkrat preberi članek.

Vedran

OdgovorNapisal/-a Vedran » 18 Feb 2011, 11:15

To varovalko (povezava) bi potreboval ali katera druga bi bila boljša - iščem najboljšo rešitev, da bi bilo čim bolj varno in zanesljivo!?

Uporabniški avatar
irccar
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a irccar » 12 Sep 2011, 01:22

Je mogoče kdo videl Tokovno zaščitno z ozemljitveno elektrodo v kakšni trgovini?

Ima mogoče kdo kakšna navodila kako narediti celotno zadevo od A do Ž? :)

Uporabniški avatar
Gupijevsky
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a Gupijevsky » 12 Sep 2011, 22:37

Ozemljitvena sonda izleda tako, dobiš jo pa baje v trgovini Korala v Brezovici. Če se ne motim, potem jo preprosto vežeš na ozemljitev v vtičnici, a nisem električar, zato poišči še bolj strokoven nasvet preden to montiraš.
UL1711_99.jpg

Uporabniški avatar
primooz
Kraj: Vipava

OdgovorNapisal/-a primooz » 13 Sep 2011, 07:17

Samo za info...tako ozemljitveno sondo nekdo prodaja na sloreefu, tako da ga lahko kontaktiraš in dobiš informacije iz prve roke... :)

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 13 Sep 2011, 08:51

Hvala. Bom počekeral :)

Uporabniški avatar
femator
Kraj: Primorska-(okolica Pivke)

OdgovorNapisal/-a femator » 01 Okt 2011, 12:40

Še moje laično mneje, prvo voda sama na sebi je slab prevodnik prevodnost ji dajejo primesi v vodi ter nečistoče.
Poznam človeka ki mi je to demonstriral seveda z ro vodo žiče na filtru (pompi) so bile preperele od pregibanja ter se je videlo zice(baker).
On je pa veselo pucal akvarij brez posledic akvarij je bil brez prebivalcev ter se je ciklal.
Določena previdnost je zmeraj potrebna vendar s ozemljitvenimi elektrodami ?
Bolj je enostavno odklopit elektriko in je 100% varno to govorim za sladkovodne akvarije.
V morskih akvarijih je pa ta zgodba malo drugačna tam je prevodnost velika in lahko pride do udara ki, škodi ribam koralam itd.

Uporabniški avatar
Abby
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Abby » 20 Jan 2012, 16:50

Jaz vedno izklapljam elektroniko, kadar je zunaj nevihta in so strele nevarne. Je to smiselno? Sploh pride elektrika do vode, če trešči v napeljavo?
To have something you have never had, you must become someone you have never been.

Uporabniški avatar
Uroš
Kraj: Koper, Ajdovščina (Cesta)

OdgovorNapisal/-a Uroš » 20 Jan 2012, 17:03

Uporabniški avatar
irccar

OdgovorNapisal/-a irccar » 20 Jan 2012, 17:17

Abby napisal/-a:Jaz vedno izklapljam elektroniko, kadar je zunaj nevihta in so strele nevarne. Je to smiselno? Sploh pride elektrika do vode, če trešči v napeljavo?

Težava je, če so nevihte in strele več ur (redko, vendar vseeno). :)

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 30 Jun 2018, 11:07

Edino kar pri menjavi in čiščenju ne izklopim sta filter in luč, sprašujem bolj za filter, a tega tudi naj izklopim, menjava vode in čiščenje določenih delov akvarija mi vzameta ca 1 uro....p.s.šobo, kjer teče voda nazaj v akvarij imam namreč vedno obrnjeno dol k vodi in ne navzgor, voda tako teče dol in ne šprica vse naokoli.......

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 30 Jun 2018, 12:21

Jaz načeloma tudi ne izklapljam filtra in luči, slednja je sicer zaradi LED tehnologije nizkonapetostna in s tem ni neke nevarnosti, je pa tu stvar v preventivi, namreč v slučaju poškodovane opreme, kjer bi lahko prišlo do preboja električnega toka, zna biti nevarno seveda. Zdaj pri novih napravah naj se to ne bi dogajalo, bolj je problem pri kakih starejših zadevah ali pa rabljenih, ker ne veš v kako dobrem stanju je oprema. Pravijo, da je previdnost mati modrosti, zato je bolje nekaj delati na ziher, se pa akvaristi ne držimo vedno tega, vem. Ena od uporabnih rešitev je tudi zgoraj omenjena ozemljitvena sonda, ki v primeru preboja odvede električni tok.

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 30 Jun 2018, 15:14

Ja, saj sem bral o tej sondi, a ga jutri izklopim zaradi sesalne šobe, ker se je nekaj premaknilo, a bo kaj škode zaradi nedelujočega filtra ca 1 uro, mislim predvsem na odmrtje koristnih bakterij, sicer jih dodavam redno ob vsaki menjavi....mislim, da sem že v eni drugi niti dobil odgovor na to, tako da......pa tudi samo šobo in košarico bom očistil. pa še nekaj, na izključitev naprav po resnici povedano niti nisem kaj extra pomislil, pa te članke berem zdaj že drugič, lol. grelec in skimmer sem izklopil vedno iz drugih razlogov, ne zaradi elektrike same.

Vrni se na “(Ne)varnost v akvaristiki”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost