Kako začeti z diskusi

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
blazooo
Kraj: PTUJ
Kontakt:

Re: Kako začeti z diskusi

OdgovorNapisal/-a blazooo » 29 Mar 2011, 14:08

cebrica2 napisal/-a:
blazooo napisal/-a:Sem v veliki dilemi ker se malo bojim da bi za 1 diskusa odštel 20€ pa bi mi pogilnil takoj.

Denar je pa ja bolj pomemben od življenja ribe, seveda. ::)
Se že pri tem opazi, kakšen odnos imaš do rib ( in akvarijev)...

Moje mnenje je še vedno, da za začetnike diskusi niso primerni.

Lp, C

Ja saj zato pa sprašujem kaj naj naredim da nebi napake naredo.
Mi nimamo denarja na pretek zato mi je vsakih 20 € žal zato pa hočem izvedet največ podatkov kar se da glede diskusov.
Jas ne dobivam žepnine, kar si zaslužim je to da prodavam platije to je edino. In zdaj imam že tolko izkušenj da bi lahko začel z drugimi ribami. V akvaristiki sem res začetnik ker se nisem ukvarjal z njimi že 3 leta.
Oprosti cebrica2 mogoče boš užaljena ampak je pač tako pri nas :D :D

LP BLAŽ
Danes je na svetu 2738469358751 lenih ljudi. In ti si tako len, da ??tevila niti prebral nisi.

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 29 Mar 2011, 14:14

Narobe si me razumel...
cebrica2 napisal/-a:Denar je pa ja bolj pomemben od življenja ribe, seveda.

Verjamem da ni denarja, ampak se mi ob tem poraja vprašanje, kako boš sploh kupil vse potrebno za diskuse, potem so pa tu še vedno dodatni stroški ?
Zelo pohvalno, da se prej zanimaš itd., ampak vseeno, je kar pomembno, da imaš že veliko znanja pridobljenega ( predvsem v praksi).

Lp, C

Uporabniški avatar
MTB75
Kraj: Posavje

OdgovorNapisal/-a MTB75 » 29 Mar 2011, 14:35

Od platijev do diskusov je še dolga... Glede na to da ti še platiji zbolevajo, se kar še nekaj časa ubadaj še z njimi.

Uporabniški avatar
blazooo
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blazooo » 29 Mar 2011, 14:38

Saj zaj so platiji že vredu. Sem pa imel že mladice SBR in Pritlikavih nitkarjev. Pa tudi oče mi pomaga, ki je imel dolga leta akvarij in je imel noter diskuse tako da imam vsaj neko izobraženo osebo tudi zraven sebe :D
Danes je na svetu 2738469358751 lenih ljudi. In ti si tako len, da ??tevila niti prebral nisi.

akvamax
Kraj: Ravne na Koroškem

OdgovorNapisal/-a akvamax » 29 Mar 2011, 22:51

cebrica2 napisal/-a:Narobe si me razumel...
cebrica2 napisal/-a:Denar je pa ja bolj pomemben od življenja ribe, seveda.

Verjamem da ni denarja, ampak se mi ob tem poraja vprašanje, kako boš sploh kupil vse potrebno za diskuse, potem so pa tu še vedno dodatni stroški ?
Zelo pohvalno, da se prej zanimaš itd., ampak vseeno, je kar pomembno, da imaš že veliko znanja pridobljenega ( predvsem v praksi).

Lp, C

Ne vem zakaj delate takšno paniko okrog teh prečudovitih rib. Meni so čisto normalno živeli v vodovodni vodi z parametri dgh 7, dkh 4 in ph 6,5- 7 (izmerjeno z serinimi kapljicami), temperaturo vode pa 28 stopinj celzija. Imel sem jih 6 v 240 litrskem akvariju, vsakih 14 dni pa sem zamenjal 1/4 vode.
Za drst (Pigeon blood) sem par prestavil v 120 literski akvarij, kjer sem postopoma v roku 3 dni z delno menjavo vode spustil trdoto vode na dgh 1, dkh 0 in ph 6 (izvirska voda z dodatkom Eichen extrata od Amtre 8 ml na 100l vode).
Pri teh parametrih sem vsak dan zamenjal 50% vode.
Preživelo mi je okoli 120 ribic, kar pa se mi zdi zelo lep dosežek.

lp Max

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 29 Mar 2011, 23:02

akvamax napisal/-a:Meni so čisto normalno živeli v vodovodni vodi z parametri dgh 7, dkh 4 in ph 6,5- 7 (izmerjeno z serinimi kapljicami), temperaturo vode pa 28 stopinj celzija.

He, he, he. Zakaj ti pa nebi normalno živeli, če je pa to kar si napisal skoraj idealna voda za diskuse :lol:

Uporabniški avatar
David7
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a David7 » 29 Mar 2011, 23:06

Ravno to sem želel komentirati, seveda diskusi niso nič zakomplicirane ribe, samo stvari morajo biti poštimane. To pa je vprašanje ali je začetnik sposoben ali ne, zelo odvisno od vsakega posameznika.

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 30 Mar 2011, 07:39

Diskusi niso zakomplicirane ribe res. Ne dopuščajo pa napak in ne prenesejo neprimerne, še posebej onesnažene vode. Dušik jih ubija bolj kot večino drugih rib.

Uporabniški avatar
Cyberddp

OdgovorNapisal/-a Cyberddp » 30 Mar 2011, 18:40

Vse karkoli boš naredil samo ne tlači duskuse v premajhen akvarij z preslabo filtracijo! Ribe so lahko živahne in vse samo rabijo prostor in ne samo 40L ali 50L za eno ribo, vsak liter več je le +. kar se pa tiče 20€ za diskusa da ti je veliko, lahko te potolažim da se na svetu prodajajo kozice za 1000€, in diskusi tudi za več tisočakov! Curipere divje so tam od 250-500€ po tamalm, kar se tiče pa ostalih rib skalark divjih npr altumi so 250€ +++ odvisno od velikosti (XL in XXL) ostalih velikosti pa redkogdaj sploh prodajajo. :) se ti zdi 20€ zdaj veliko? :D

Uporabniški avatar
blazooo
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blazooo » 30 Mar 2011, 18:45

Ne ne zdi se mi preveliko. Samo strah me je ,da bi za njega dal 20€ te pa bi mi poginil zaradi neke napakice v vodi.
Zato sem tudi odprl to temo da se malo pozanimam kak z diskusi začet.
:D drugač pa 20E za diskusa mi ni veliko glede na to kako cenjena je ta riba :)

akvamax
Kraj: Ravne na Koroškem

OdgovorNapisal/-a akvamax » 30 Mar 2011, 22:26

Ko se boš odločil za nakup ti priporočam, da ribice kupiš od gojitelja in ne v kakšni trgovini, kjer ribe vsaj iz mojih izkušenj ne živijo v primernem okolju in so pod stalnim stresom.
Jaz bi se odločil najprej za dve ribici, po parih mesecih pa še za kakšno.
Pred nakupom se pozanimaj o parametrih vode v kateri ima gojitelj ribice, nato pripravi vodo v svojem akvariju, da bo čim bolj podobna tej, šele potem kupi ribice in jih naseli v akvarij.
Zanima me kako velik akvarij imaš v mislih in kakšni so parametri vode, ki jo imaš.
lp max

Uporabniški avatar
Cyberddp

OdgovorNapisal/-a Cyberddp » 30 Mar 2011, 22:43

2 diskusa ni jata :/ ...

Uporabniški avatar
blazooo
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blazooo » 31 Mar 2011, 06:17

V mislih imam 300l akvarij. Bom pa diskuse kupil od g.Romana. Pri njem sem 100% da ribice neživijo pod stresom. Je pa res da 2 ribici nista jata :-\

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 31 Mar 2011, 07:44

To drži, pa vendar nimam občutka, da je bil to nasvet, da imej samo dva diskusa temveč, da najprej začni z dvema ... kar pa tudi ni dober nasvet, ker se te ribe bolje počutijo v jati ... no, pa smo spet na začetku.
Če se že odločiš za par, naj bo to formiran par, sicer to ni dobro, ker se bolje počutijo, v skupinah.

Uporabniški avatar
popek
Kraj: Rogaška Slatina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a popek » 31 Mar 2011, 10:52

Tudi sam sem začel takoj z diskusi in so mi že od začetka lepo uspevali.
O filtraciji, parametrih in akvariju ne bom pisal, saj so ti že drugi lepo razložili. Pravtako sem prepričan da ti bo G. Roman vse razložil ob obisku..
Bom pa napisal par nasvetov ki sem se kih naučil iz izkušenj in napak.... :)

Moj prvi nasvet je da že v štartu naseliš 6 diskusov. Zakaj ? Kot so že omenili se v jati počutijo veliko bolje,pri majhnem številu diskusov se lahko formira par in bo stalno kljuval drugega diskusa kar bo sčasoma pripeljalo do bolezni in zastale rasti. Pravtako boš ob enkratni naselitvi zmanjšal možnost vnosa bolezni. Spoh v primeru da nimaš karantenskega akvarija.

V začetku ne šparaj pri nakupu diskusov, Kupi čimvečje ki si jih lahko privoščis. Manjši diskus je bolj občutljiv kar se tiče vode in prehrane. Da manjši diskus zraste na zadovoljivo velikost ga moraš hranit vsaj 4-5 na dan. Posledica obilnega hranjenja je seveda vsakodnevna menjava vode. Kar boš težko dosegel v dekoriranem akvariju.

Glede menjave vode, oljašaj si zadevo kolikor se lahko... Ker če boš hotel zdrave in lepe diskuse boš moral opraviti vsaj 2 menjavi vode na teden. In če boš menjavo delal z vedrom mi verjami da te bo po nekaj časa minilo tovorjenje vedra sem in tja. Pravtako kar se tiče bolezni boš v sčasaoma opazil kake rahle simptome in boš panično iskal po internetu vzroke bolezni in zdravila. Skoraj vedno je problem v vodi zato rajši naredi več zaporednih menjav vode, in sem prepričan da se bo stanje izboljšalo. Zdravljenje diskusov z zdravili je drago in nevarno, sploh kot začetnik boš verjetno naredil več škode kot koristi. (Ena menjava na dan odpelje zdravila vstran... :lol: )

Da ti še mogoče omenim nekaj malenkosti ki sem se jih jaz naučil zlasti iz mojih napak.
Ko boš prvič nasellil diskuse v akvarij, prezračuj vodo, diskuse boš držal na 28-29*C večja kot je temp. manj je kisika v vodi. Sam sem naredil tako napako in so že prvo večer hlastali na površini za zrakom...
Akvarij postavi na mirno mesto, vstran od vrat. Podlaga naj bo svetla, pri temni podlagi so diskusi temnejši, neketere vrste celo dobijo črne pike po telesu "pepering"...
Pazi na otroke v bližini akvarije, imel sem neprijetno izkušnjo ko so bili sorodniki z otroci na obisku in so otroci občudovali akvarij bolj z rokami kot z očmi. Posledica je bila draga, ko se je divjak prestrašil in z vso silo zaletel v stranico akvarij in je v roku 20min poginil...

Mogoče sem še kakšno stvar pozabil zapisat ampak se bom že spomnil in dodal. Ti pa samo vprašaj če imaš kakšen dvom ali vprašanje.
Defining Innovation.

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost