Naselitev malawi akvarija

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
smukc
Kraj: Krško

Naselitev malawi akvarija

OdgovorNapisal/-a smukc » 30 Dec 2011, 14:05

Prebiram veliko tujih forumov in vidim, da veliko akvaristov z malawi ostrižniki svoje akvarije napolnejo z ostriži do roba. Naprimer zasledil sem v 300l akvariju 60 ostrižnikov v250l akvariju 50 ostrižnikov in seveda imajo temu primerno filtracijo. Ostrižniki pa so baje veliko bol tolerantni med sabo ni pretepanja itd zanima me kaj si vi mislite na "prenaseljenje" malawi akvarijev ??

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

Re: Naselitev malawi akvarija

OdgovorNapisal/-a isht » 30 Dec 2011, 14:28

Me zanima, kaj lastnik 250l akvarija s 50 ostrižniki smatra kot 'temu primerno filtracijo'.

Drugače pa princip 1cm ribe na 1,5 litra vode (raje 2 litra) ni iz trte zvit. Če odrasel ostrižnik doseže 10cm, rabi torej posamezna riba 15l vode (minimalno). Osnovnošolska matematika mi pove, da v 250l akvarij lahko daš cca 16 rib, ki imajo potencial 10cm.

Sicer pa, dajmo zadevo v spletni kalkulator aqadvisor:
309l akvarij s 60 rumenimi ustonošami in dvema Eheim Professionel 3 2078 filtroma = 253% naseljen akvarij z nezadostno filtracijo.

V glavnem, slaba ideja.
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
smukc

OdgovorNapisal/-a smukc » 30 Dec 2011, 14:42

To sem tudi sam takoj vnesel v aqadvisor in dobil podoben rezultat kot ti... sam imam 20 rib povrhu tega še zelo dobro filtracijo (aqadvisor izpiše 248%) in mi pokaže 130% naseljenost ampak to pač pri malawi ostrižnikih rabiš (Note: You have selected mbuna species. These species in general, need to be overstocked to control aggression (over 100% stocking level). Make sure your filtration is sufficient and keep up with water changes ) :)

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 30 Dec 2011, 14:44

Bravo isht, 5 l na odraslega malavijca je 3 - 4 X premalo. Mora biti veliko rib v malavijskem akvariju, ker sicer pride do prevelike intraspecifične (znotrajvrstne) agresivnosti, a ne toliko, ker v taki naseljenosti posamezne ribe izgubijo svoj minimalni individualni teritorij in se ne obnašajo več normalno. Sploh je pa sam po sebi 250 - 300 l akvarij premajhen za malavijske ostrižnike, za večino njih.
Obnesejo se "sump" - mokro-suhi filtri pod akvarijem, kakršne uporabljamo v morski akvaristiki, kjer pa mora biti pretočna črpalka dovolj močna, imeti mora visoko pretočno višino in pretok tam nekje od 3000 l/ h naprej, vse drugo je kmalu "ribja mlakuža". Obnese se tudi stalna/avtomatska menjava vode, stalno kapljanje vodovodne vode v sistem z odtokom.

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 30 Dec 2011, 14:57

Zdravo
Kalkulator računanja ostrižniki, voda, cm, ni premerljiva.Tu je najbolj važno, skupina in število rib, koliko različnih vrst in njihova agresivnost.Seveda je važno, volumen aq., filtracija, tokovanje.Je pa res, da večja količina rib z večjim razmerjem Ž-M pripomore k manjši agresivnosti in toleranci med različnimi vrstami.Zato je večina aq. z ostrižniki bolj napolnjena, kot izgleda v računanju.

Uporabniški avatar
isht
Kraj: Mirna Peč

OdgovorNapisal/-a isht » 30 Dec 2011, 15:12

isht napisal/-a:rabi torej posamezna riba 15l vode (minimalno)

BojanD napisal/-a:Bravo isht, 5 l na odraslega malavijca je 3 - 4 X premalo.

:?
Si se zatipkal, ali narobe prebral moj post?

Se pa strinjam z Miranom glede računanja obremenjenosti. Vsa matematika (centimetri na liter, spletni kalkulatorji) je izredno relativna in je pomembno prav vse: od karakterja ribe, do njenih plavalnih sposobnosti, teritorialnih karakteristik, hitrosti plavanja, prehrane in presnove (količine odpadkov), pa tudi 'izpodriv' vode... Za vsako ribo je zgodba čisto drugačna.
Moj akvarij - 100l V2.0
Moj akvarij - 112l - zadnja sprememba 21.6.2011
Moj akvarij - 495l - raj za zlate ribe

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 30 Dec 2011, 15:20

isht napisal/-a:
isht napisal/-a:rabi torej posamezna riba 15l vode (minimalno)

BojanD napisal/-a:Bravo isht, 5 l na odraslega malavijca je 3 - 4 X premalo.

:?
Si se zatipkal, ali narobe prebral moj post?

Pa ne, strinjam se s teboj, prav si napisal... 10 - 15 l/ odraslo ribo...

Uporabniški avatar
smukc

OdgovorNapisal/-a smukc » 30 Dec 2011, 15:30

Me veseli da je tema prijela tak odziv in mislim, da bo v pomoč marsikateremu novincu na forumu... sicer pa vidim, da sem tudi sam naredil nekaj napak, ki jih morem v svojem akvariju odpravit oz začeti planirati akvarij "malo" večjih dimenzij :)

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 30 Dec 2011, 17:10

mislim da je pri malavijcih problem predvsem karakter..naseljenost pa je lahko pod mejo,ideala ali pa nad mejo (z dobro urejeno filtracijo)-lahko je v 200L 5 rib pa se bojo pobile med sabo ali pa 15 pa bo vse uredu :) sam sem odstranil divjake posamezne vrste (razen alfa) in ni nobenega problema od takrat - tu je seveda govora o mirnejših mbunah :)
When in doubt, go monster!

Linca
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Linca » 15 Jan 2012, 11:11

ojla

Ker sem nova na tem forumu,upam da mi lahko pomagate. Namreč imam 350 L akvarij (juwel 300) in me zanima koliko malavijcev lahko imam v tem akvariju. Imela bom pa demasonije in rumene ustonoše. Hvala vam za pomoč :-*

By :P
Lp Lina

Uporabniški avatar
smukc

OdgovorNapisal/-a smukc » 15 Jan 2012, 12:13

Na začetku bi jih naselil malenkost več (okoli35) in bi z odraslostjo oddal odvečne samčke oz jih menjal za samice (demasonije v razmerju 1 samec 9 samic), oziroma tako bom reku vsekakor pazi da nebo več samčkov, ker so res pretepeni in nakoncu tudi ubiti od alfa samčka ( pri meni je ubil 2 samčka ). vsekakor pa moraš razmišlati v MOČNI filtraciji in tedenski menjavi vode okoli 30-40% ;)

Linca
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Linca » 15 Jan 2012, 12:31

Aha hvala za nasvet:)....Glede filtracije imam enega 1200/uro na levi strani in na desni 200/l za pretok in kroženje. Sedaj moram samo še najti malawijce ker v trgovinah raje ne kupujem ker mi ne delujejo nekaj zdrave.;)......se priporočam če jih kdo pozna in po solidni ceni;).....zdaj sem že zašla z teme :lol: se oproščam :wide:
Lp Lina

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 15 Jan 2012, 13:15

Linca poglej med oglasi-dostikrat se malavijci oddajajo ali "oddajajo" po dokaj nizki ceni:)
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
tadej
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a tadej » 15 Jan 2012, 13:27

Pozdravljeni!

Razmišljam da bi v prihodnosti poskusil z malavijci, saj bi nekako bili najprimernejša izbira za mojo vodo. Kolikor berem to temo, začenjam razmišljati da bi bil moj 100 litraš neprimeren za te vrste? Kaj pa če bi naselil kakšne manjše, naprimer mbamba? Je primerno zraven teh še naseliti majhne ocelatuse? Filter bi obdržal kar ta (klik), po potrebi pa bi dodal še notranjega vita tech 500.

Hvala in lp
Nikoli ne veš toliko, da se ne bi mogel naučiti še več.

avoavo

OdgovorNapisal/-a avoavo » 17 Jan 2012, 16:54

@Tadej
Mislim, da je minimum za ostrižnike iz jezere malawi nekje 200l.
Da ne bo pomote, tu so mišljeni ostrižniki kot Labidochromis caeruleus , Pseudotropheus Socolofi, Pseudotropheus saulosi,..
Velikost posamezne vrste, še ne pomeni, da lahko imaš le te v manjšem aq, veliko je odvisno tudi od karakterja in agresije posamezne vrste. Pomenbno je tudi pazit na vrsto hrane, ki jo vrsta potrebuje.
Za tak aq bi bolj prišle v poštev polžarke iz jezera Tanganjika. Recimo nekaj takega:
http://www.aquanubis.com/baza-organizmo ... 1326815448
http://www.aquanubis.com/baza-organizmo ... 1326815545
+ še ostale, ki se jih dobi po naši trgovinah.

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost