Svetloba - Malavi akvarij

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

BojanG
Kraj: Zaplana

Svetloba - Malavi akvarij

OdgovorNapisal/-a BojanG » 25 Avg 2012, 09:50

Po kratkem premoru sem se zopet "vrgel" v malavi vode. Sicer bi tu rad podel neko mojo izkušnjo in sicer glede svetlobe. Pa pojdimo kar po vrsti.
Pred naselitvijo ostrižnikov sem zamenjal obe sijalki in ko sem eno malo bolj privil mi je del ostal v roki, to sem potem nekako uredil v stilu ;malo potresi pa bo delala. No kakokrkoli že, tudi ta princip ni več deloval in tako imam prižgano v RIO 400 samo eno sijalko. Tu bi rad poudaril, da mi je sedaj akvarij dosti bolj zanimiv, kot takrat ko sta gorele obe sijalki.Ker imam sam temen pesek so barve ostrižnikov še lepše in pri tako "skromni svetlobi" pridejo še bolj do izraza. Ko sedaj gledam iz primerne oddaljenosti mi akvarij da vtis globine...ostrižniki pa si najdejo tudi bolj zatemnjene kotičke, kjer počno kar že počno.
Skratka kar želim povedati je le to, da ostrižniki vzhodnoafriških jezer ne potrebujejo neke ekstra svetlobe, bolj kot to potrebujejo zadosti velik akvarij, primerno prehrano in združljive sostanovalce.

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

Re: Svetloba - Malavi akvarij

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 25 Avg 2012, 10:42

Se povsem strinjam :) ne vem kako je z novimi rio konzolami ampak pri starih je tako da ce ena ne sveti potem tudi druga ne...sem videl eno fenomenalno malawi ureditev kjer je bila svetloba le malo mocnejsi moonlight..tudi v jezeri ni neka blazna svetloba v globini kjer vecina zivi (vsaj tako kaze youtube:) )
When in doubt, go monster!

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 25 Avg 2012, 10:51

Glede konzole, ta je stara 13 let in ima stikalo še tako, da lahko izbiraš ali ti svetita obe luči, sprednja ali zadnja ....se pravi samo ena. Kar se tiče svetlobe se večina avtorjev strinja s šibko svetlobo in nekako naj bi sijalka gorela 14 ur...približno toliko tudi traja dan tam doli...
Kot sem že napisal...pri dveh sijalkah so se barve , zaradi močne osvetljenosti, kar nekako zgubile...sedaj je to čisto druga zgodba... in ostrižniki so tudi temu primerno bolj aktivni in atraktivni...

Uporabniški avatar
kkaty
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kkaty » 26 Avg 2012, 14:43

Verjamem, je pa verjetno ravno zaradi tega to lepoto težje ovekovečit na spodobni fotografiji, kajne?
Res škoda, a kljub vsemu, lahko prilepiš eno fotko?
Prepričana sem, da imamo kar nekaj krasnih ostrižniških akvarijev pri nas, a jih lastniki, kdo ve zakaj, nekako držijo nazaj, kar je, vsaj po mojem mnenju, izredna škoda :'(
lp

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 26 Avg 2012, 16:03

Uh slikam vsak dan, samo fotografije so katastrofa..... sicer imam Olympus...bom še poizkusil.
Sicer pa se s tvojim slednjim mnenjem strinjam.
No za primer; če pogledamo ostrižniške akvarije na Hrvašekm in v Srbiji...so to lepi in zanimivi akvariji.In pa tam imajo /v BG/ dobro prodajalno ostrižnikov, kjer dobiš take ostrižnike, da se ti sline cedijo.
Hrvaški ljubitelji teh rib so pa tudi na nekem zavidnem nivoju in v njihovih akvarijih plava tudi veliko, nam težko, dobavljivih rib...no Cichlidenstadel. Bom pa tu naredil copy paste kolekcije ostrižnikov HR akvarista...ljubitelja M'bun -to so predvsem divjaki in F1 generacija
Cynotilapia pulpican- Kingsizei
Cynotilapia Hara Gallireya reef
Cynotilapia afra nkhata bay
Labeotropheus trewavasaeThumbi West Island
Labidochromis hongi Kimpuma
Labidochromis mbamba
Labidochromis caeruleus
Maylandia emmiltos mphanga rock
Maylandia callainos "Bright Blue"
Maylandia sp. "zebra gold"
Maylandia msobo magunga
Maylandia membe deep
Maylandia esterae OB
Maylandia esterae blu-red Minos reef
Maylandia esterae Albino
Melanochromis cyaneorhabdos maingano
Melanochromis paralelus
Melanochromis auratus
Pseudotropheus sp. "acei" itungi
Pseudotropheus flavus
Pseudotropheus saulosi
Pseudotropheus perscipax red top ndumbi
Pseudotropheus elongatus mpanga
Pseudotropheus sp. "elongatus chewere"
Pseudotropheus polit Lions cove
Pseudotropheus socolofi
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus demasoni
28 različnih vrst .......to pa so že "odvisniki"...

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 26 Avg 2012, 20:24

Se ne strinjam s tabo da je 50w dovolj osvetlitve v 400l akvariju.Čeprav imaš 14 ur osvetlitve, je to veliko manjša osvetlitev kot sonce v Malawi jezeru.Imej ribe nekaj časa v tem akvariju z takšno osvetlitvijo, potem pa jih prestavi v normalen akvarij, boš videl njihovo paniko in njihovo počutje.
Lp

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 26 Avg 2012, 21:09

Lej me veseli tvoje mnenje, vendar pa pretiravati s svetlobo pri Malavi ostrižnikih ni potrebe. Večina avtorjev o knjigah s temi ostrižniki svetuje malo svetlobe . Meni osebno so ostrižniki v malo "temnejšem" akvariju bolj lepši in njih barva tako pride bolj do izraza. V akvariju nimam nobenih rastlin, tako da nimam potrebe po dodatni sijalki. Včasih imam občutek, da tem ostrižnikom več svetlobe bolj škodi kot koristi....ista situacija kot imeti ostrižnike in čisto bel pesek.
Bom citiral: In aquaria without natural waterpalnts the light is not an important factor.Cichlids show better color and probably feel better when the light in somewhat sudued.... pa verjemi mi da je to res....

Miran

OdgovorNapisal/-a Miran » 26 Avg 2012, 22:00

Kdo govori o pretiravanju svetlobe ? Ti imaš na 100 litrov osvetlitev 10w.Poznaš ureditev jezera in kje se večinoma ribe zadržujejo, zato je ta osvetlitev daleč premalo.Akvarij je tvoj, veliko uspeha.
LP

Uporabniški avatar
smukc
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a smukc » 27 Avg 2012, 08:14

Se strinjam z Miranom ;)

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 27 Avg 2012, 08:37

Bom spremljal zadevo in poročal.Trenutno so ostrižniki v dobri formi, tudi tri vrste so se zdrstile /morda je vzrok sprememba okolja/.
Sicer pa , veliki gojitelji teh ostrižnikov na Floridi imajo te ostrižnike v bazenih, kjer imajo samo dnevno svetlobo, pa jim nič ne manjka.Tudi v jezeru ni tako svetlo kot bi si mislili.

Uporabniški avatar
zulf
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a zulf » 27 Avg 2012, 09:39

Tudi sam sem bral v tuji literaturi da akvarij naj ne bi bil močno osvetljen...
Jaz sem imel nekaj časa nameščene odsevike , ko pa sem jih odstranil so se ribe močneje obarvale.Tudi pri enemu rejcu sem videl zelo malo osvetljen malawi akvarij in ribe so bile čudovite, zelo močnih barv.Sedaj tudi sam razmišljam da bi odstranil eno sijalko, samo bojim se kako bi to vplivalo na Valisnerijo ki je že tako boga(ostrižniki pač ::) ).

avoavo

OdgovorNapisal/-a avoavo » 27 Avg 2012, 10:08

Zanimiva debata!
Mislim, da je količina svetlobe odvisna od več faktorjev.
Standardna osvetlitev (cca 0,3-0,4W/l) mislim, da je kar vredu. Seveda v takem biotop akvariju nimamo kaj dosti razmišljat o rastlinah, že zaradi karakterja teh rib. Odvisno je tudi od same višine akvarija ter katere vrste rib plavajo v njem. Zelo pomemben je tudi spekter svetlobe, že ta lahko naredi vizuelno in dejansko akvarij, vodo ter ribe v njej svetlejše, temnejše oz. bolj ali manj obarvane.
Količina svetlobe tudi v jezeru varira odvisno od globine. Tu namigujem na vrsto ribe, ki živi na določeni globini...
Mislim, da igra osvetlitev(kakor tudi drugi pogoji ter parametri) največjo vlogo pri kakšnih divjakih, ki so na takih pogojih dejansko živeli. Predstavljajte si, da preselite ribo(govorim o večini rib gojenih za trgovine - masovna reja), ki že več generaci živi v low-light akvariju v takega z 1W/l. Ali pa obratno. In še bi lahko kaj napisali.

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 27 Avg 2012, 16:16

<-- tukaj lahko sami presodite kaj in kako :)

edit- in ko vidiš KRATERJE, katere skopljejo v naravi si misliš "imam presneto premajhen akvarij" :lol:
Nazadnje spremenil kkaty, dne 27 Avg 2012, 20:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: popravek linka na video

BojanG

OdgovorNapisal/-a BojanG » 27 Avg 2012, 20:13

Neki mi je "ratalo" ..namreč to je moj prvi videoposnetek akvarija...upam, da bo...se bom pa trudil naprej

Nazadnje spremenil kkaty, dne 27 Avg 2012, 20:51, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: popravek linka na video

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 27 Avg 2012, 20:41

a tole so moji not? zgledajo super :) svetloba je pa za moje pojme kar pravšnja..

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost