Ureditev akvarija

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

charlie9

Ureditev akvarija

OdgovorNapisal/-a charlie9 » 12 Nov 2013, 16:43

Pozdravljeni,

imam akvarij volumna 300 litrov (dimenzije 100(d) x 50(š) x 60(v), ki bi rad preuredil v ostrižniški akvarij.

Prosil pa vas za par nasvetov glede kamenja, ker je akvarij zelo visok, ne vem katero kamenje bi bilo najbolj primerno, da bi se ga dalo lepo urediti in da bi bilo dokaj stabilno. Kje ga kupiti oz. nabrati?

Pesek bi imel temen, ker sem prečital na forumu, da je bolj primeren za ta tip akvarija. Kateri je najbolj primeren (velikost granulacije) in koliko naj ga bo?

Filter imam Eheim Professional II 2028. Bo dovolj močan?

Na razpolago imam dvojno osvetlitev in sicer 2x39W T5 in 2x24W T5. Kolikšna moč razsvetljave je priporočljiva za tak tip akvarija in katere sijalke svetujete?

Kakšno naj bo ozadje (tapeta)?

Najlepša hvala za odgovor in pomoč že vnaprej.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

Re: Ureditev akvarija

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 12 Nov 2013, 17:35

Katere ostriiznike imas v mislih sploh? Afrika, Amerika, Južna Amerika?
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

charlie9

OdgovorNapisal/-a charlie9 » 12 Nov 2013, 17:48

Afriške bi rad imel.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 12 Nov 2013, 19:39

Domnevam da ciljaš na malavi prebivalce.

Glede kamenja, ti priporočam apnenčasto. Kakšno kamenje po izgledu bi imel, je pa čisto stvar tvojega okusa. Na kraškem delu slovenije bi ga naj bilo ogromno.

Omenjen filter bo ob normalani poseljenosti akvarija zadostoval.

Osvetljava naj ne bo preveč močna, drugače pa čisto stvar okusa. Toliko da je na pogled lepo.

Tapeta je tudi stvar okusa.

LP!

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 13 Nov 2013, 10:25

Ne kupuj kamenja, naberi ga v kakšnem potoku ali ob reki. Voda v afriških jezerih je trda, zato lahko uporabiš tudi apnenčasto.

Pesek v jezeru je svetel in droben, glej na primer tole: http://www.youtube.com/watch?v=1bb7q3L7uVM. Ne rabiš ga več kot kakšnih 3-4 cm oziroma kakšnih 25 kg. Morda kaj takšnega: http://www.aquareja.si/izdelek/160/beli-kremencev-pesek ali tole: http://www.kema.si/si/vsebina/produkti/ ... vrecah/163, če naročiš v kakšni trgovini z gradbenim materialom.

Lahko, da boš moral v vodo dodajati kakšne minerale, če imaš vodo iz pipe mehko.

LP,
Bogdan

charlie9

OdgovorNapisal/-a charlie9 » 13 Nov 2013, 13:30

Najlepša hvala za informacije.

Se pravi, apnenčasti kamni in kremenčkov pesek. Vodo imam trdo.

Zanima me še glede razsvetljave, če bo 2x39W T5 dovolj in katere sijalke so najbolj primerne za malawi biotop?

Ozadje naj dam temno modro ali kakšno temnejšo?

Uporabniški avatar
Cichlid

OdgovorNapisal/-a Cichlid » 13 Nov 2013, 15:34

Pozdravljen!

Če imaš že trdo vodo ne rabiš veliko apnenčastih kamnov. Za podlago daj fin pesek, skrivališča pa uredi iz apnenčastih kamnov lahko pa tudi iz škriljavca (zelo dober nevtralen in netopen kamen za ustvarjanje skrivališč , prehodov itd.)
Glede ozadja je to popolnoma osebna preferenca. Prednost modrega je, da bo akvarijska voda izgledala "kristalno čista", saj se lebdeči delci na modrem ozadju ne vidijo. Črno ozadje pa je nevtralno, ribe pridejo do izraza, se pa vidijo vsi lebdeči delci v vodi.
Razsvetljave je prav tako dovolj. Barve rib najbolj izstopajo pod marine ali pa kombinacijo bele in svetlo modre sijalke.

Lep pozdrav :)
Malawi cichlid enthusiast

charlie9

OdgovorNapisal/-a charlie9 » 19 Nov 2013, 17:12

Pozdravljeni,

zanima me kje lahko dobim temno tapeto dimenzije 100x60 ali 100x50, modro ali črno?

Hvala in lp

Polarbear
Kraj: Hrastnik

OdgovorNapisal/-a Polarbear » 19 Nov 2013, 17:42

Pojdi v najbljižji Baumax ali Slovenijales in si daj odrezati 5mm iveral v željeni barvi,te bo prišlo nekaj evrov pa še zamenjaš ga kadar te je volja.

charlie9

OdgovorNapisal/-a charlie9 » 27 Nov 2013, 13:53

Danes popoldan bom uredil akvarij. Zanima me, katere dodatke priporočate za pripravo vode za ostrižnike, koliko časa je potrebno počakati pred vnosom rib in katere in koliko ostrižnikov mi svetujete za 300L velik akvarij?

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 27 Nov 2013, 14:38

Če govorimo o mbunah, je primerno število 20 ali največ 30 rib.
Predlagam, da prebereš tole: ostrizniski-akvariji/naselitev-malawi-akvarija-t16701.html.

Ribe lahko vneseš, ko je akvarij sciklan, torej po približno enemu mesecu od zagona. Če le preurejaš in filter tačas stalno deluje, potem lahko takoj.

LP,
Bogdan

charlie9

OdgovorNapisal/-a charlie9 » 28 Nov 2013, 17:49

Včeraj sem uredil akvarij.

Ozadje sem dal temno plavo. Kamenje sem nabral na Pohorju iz čistih potokov, tako so lepo zaobljeni, večinoma temni. Pod kamenjem sem dal stiropor, ki sem ga lepo obrezal (kolikor se je dalo). Pesek sem kupil od Keme Puconci in sicer Baby sand, porabil sem ga približno 20 kg.

Temperaturo vodo sem nastavil na 26 stopinj. Bo vredu?

Osvetlitev imam trenutno 2x24W T5 (sijalki 4900K in 12000K), kasneje bom imel 2x35W T5 istega barvenga spektra. Osvetljujem 9 ur na dan. Je to za začetek preveč?

V filtru Eheim Prof. II 2028 imam v enem prekatu gobo in ostalih dveh Serin SIporax. Je to vredu ali svetujete kaj drugega?

Danes sem v vodo začel dodajati Nutrafin Cycle za vnos koristnih bakterij. Bi moral dodajati še kaj?

Ko se bo akvarij sciklal me zanima kje kupiti ostrižnike?
Razmišljam da bi imel 3 vrste in sicer:
- Rumena ustonoša (labidochromis caeruleus)
- Demansonijeva ustonoša (pseudotropheus demasoni)
- za tretjo vrsto še ne vem. Kakšen predlog?

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 28 Nov 2013, 21:13

charlie9 napisal/-a:Včeraj sem uredil akvarij.
Ozadje sem dal temno plavo. Kamenje sem nabral na Pohorju iz čistih potokov, tako so lepo zaobljeni, večinoma temni.
Osvetlitev imam trenutno 2x24W T5 (sijalki 4900K in 12000K), kasneje bom imel 2x35W T5 istega barvenga spektra. Osvetljujem 9 ur na dan. Je to za začetek preveč?
V filtru Eheim Prof. II 2028 imam v enem prekatu gobo in ostalih dveh Serin SIporax. Je to vredu ali svetujete kaj drugega?
Danes sem v vodo začel dodajati Nutrafin Cycle za vnos koristnih bakterij. Bi moral dodajati še kaj?

01)Pri nekaterih vprašanjih stvareh ti lahko pomagam, pri ostrižnikih ti nemoram svetovati, saj iz tega področja nimam dovolj znanja in izkušenj.
Vsako kamenje ni najbolje, saj lahko vsebuje težke snovi - (Svinec, baker, živo srebro..)
Katero kamenje si nabral ? Če si iz potočka, bi bilo potrebno kamen dezinfekticirati.Saj na pohorju gojijo
postrvi in ostale ribe, ki so lahko prenašalke bolezni, parazitov.Najbolje je kamenje nabirati pri izviru, kjer še ni vodnih organizmov.Kamenje lahko preveriš, če je apnenčasto z ph minus .Ali ocetno kislino vinskega kisa.

02)Temperaturo vode se nastavi na podlagi biotopa / zahtev organizmov.Če akvarij biološko utekaš
je bolje imeti malenkost višjo temperaturo, bazično vodo - saj je razvoj "koristnih bakterij mikrofavne
hitreje napreduje.

03)Svetlobna perioda 9ur je v času utekanja, ostrižniškega akvarija lahko neizmerno - tečna razlog za to so (Alge).
1. mesec akvarij utekaj brez vklopljenih sijalk - (V temi).Ko bodo organizmi naseljeni, stopnjuj z svetlobno periodo z od 4 urami dalje.Ob takojšni vselitvi organizmov, je je bolje zaradi stresa akvarij pustiti v temi.
V akvarij ne "vlivaj" ostalih preparatov.Koristne bakterije in dnevna doza šepc luskaste hrane bodo dovolj.
Za pripravo vode za ostrižnike bo potreben nakup "mineralne soli" - katero dodajaš ob rednih menjavah vode.
Filter kot ga imaš - bo super le utekati ga bo potrebno.Ribe kupi pri domačem rejcu, gojitelju.Potrebuješ še testerje in nekaj obširnega branja foruma o ribah in ostrižniških akvarijskih biotopih. Lp
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 28 Nov 2013, 21:43

charlie9 napisal/-a:Včeraj sem uredil akvarij.
...
...
Osvetlitev imam trenutno 2x24W T5 (sijalki 4900K in 12000K), kasneje bom imel 2x35W T5 istega barvenga spektra.
Osvetljujem 9 ur na dan. Je to za začetek preveč?
...
Ko se bo akvarij sciklal me zanima kje kupiti ostrižnike?
Razmišljam da bi imel 3 vrste in sicer:
- Rumena ustonoša (labidochromis caeruleus)
- Demansonijeva ustonoša (pseudotropheus demasoni)
- za tretjo vrsto še ne vem. Kakšen predlog?

-26 stopinj +-1 stopinja je primerna temperatura

-Kot ti je ze rekel boysta, akvarij utekaj v temi.

-Ribe kupuj izrecno pri domačih gojiteljih! Ostrižnikov je res malo morje v domačih akvarijih. Sam sem ravno prejšni teden podaril dovolj ostrižnikov za 500l akvarij.
Demasonijev jaz nikoli ne bi mešal z vsejedi ostrižniki. Sam sem imel nemalo težav z hranjenjem. Demasoniji so izrecno rastlinojedi, vendar drugim ribam zaradi tega ne smeš umakniti mesa iz jedilnika. Ob uživanju mesne hrane bo hitro prišlo do pogina. Za začetek ti priporočam vsejede ostrižnike. Rumena ustonoša je pa tako ali tako prva izbira ob postavitvi večine malavi akvarijev.

boysta napisal/-a:
....Kamenje lahko preveriš, če je apnenčasto z ph minus .Ali ocetno kislino vinskega kisa....

Ni nujno potrebno, saj kamenje pri malavi biotopu ne igra velike vloge na prebivalce.

boysta napisal/-a:....Za pripravo vode za ostrižnike bo potreben nakup "mineralne soli" katero dodajaš ob rednih menjavah vode....

Če ima voda dovol visok pH tudi to ne bo nujno potrebno, v obratnem primeru zadostujejo že apnenčasti kamni.

Naj omenim da je voda v malavi jezeru zelo mehka in zelo bazična. Za pripravo takšne vode bi potrebovali ogromne količine puferja, časa in osmozne vode, kar se niti približno ne izplača, saj rib malo trša voda ne moti.

LP!

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 28 Nov 2013, 22:19

Jap, Dejan ima prav. Malawi ima mehkejšo vodo, Tanganyika tršo. Se opravičujem, prej sem kar posplošil.

LP,
Bogdan

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost