Doziranje mineralov za višanje KH v Malawi/Tanganyika akv.

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

Doziranje mineralov za višanje KH v Malawi/Tanganyika akv.

OdgovorNapisal/-a ICs » 27 Avg 2014, 12:40

Ker bi rad razčistil določene zadeve okoli optimiziranja vode za ostrižnike iz jezer Tanganyika in Malawi, se pravi povišanja karbonatne trdote, me zanimajo zadeve okoli doziranja mineralov (soli) ki se uporabljajo v ta namen.
Pa poglejmo kar na konkretnem primeru:

Pri uporabi JBL Aquadur M/T se ob dodajanju ene dozirne žličke na 100l vode, kH po podatkih proizvajalca dvigne za cca 3 °dKH. Kar me zanima je:
- Kako oziroma koliko hitro se ti minerali potem "porabljajo" do naslednje menjave vode?
- Ali je treba ob naslednji menjavi v vodo, ki jo pripravljamo dati le tolikšno količino mineralov, da ustreza količini vode, ki jo menjamo? Naprimer če menjamo 36 l vode, potem v primeru omenjenega proizvoda 0,36 dozirne žličke?
- Ali pa se minerali "porabijo" v taki meri, da je treba ob menjavi dodati priporočeno dozo ekvivalentno celotni količini vode v akvariju?

Rad bi (že zaradi problemov, ki sem jih imel) prišel do nekega pravilnega razmerja dodajanja mineralov, da ne bi prihajalo do predoziranja. Podatki o tem bi prišli zelo prav, sploh ker ob vsaki menjavi vode pač ne merimo parametrov. Lahko bi sicer pomerili KH po takoj po menjavi vode (z dodatkom mineralov) in tik pred naslednjo, da bi prišli do razlike, vseeno pa me zanima, če ima kdo od vas kakšne konkretne izkušnje, oziroma že narejene kakšne podobne meritve.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

Re: Doziranje mineralov za višanje KH v Malawi/Tanganyika ak

OdgovorNapisal/-a gbauer » 27 Avg 2014, 13:35

Jaz ti lahko napišem moje izkušnje z dodajanjem Seachem mineralov k RO vodi, ker sem dlje časa po vsaki menjavi spremljal Kh in GH. Parametri KH in GH v mojih dveh tropskih akvarij so KH=3, GH=4. Nato sem z vsako menjavo v vodo dodal toliko Seachem. Equilibrium (tale zvišuje samo GH) in toliko Seachem. Alkaline Buffer (tale zvišuje samo KH), da sem dobil isti KH=3 in GH=4. Doziram pa s precizno tehnico na 0.01g. Vodo menjujem tedensko 1/3 in sta ta dva podatka že nekaj časa konstantna. Po tem takem neke bistvene porabe mineralov ni, do nalaganja pa tudi ne more priti saj jih toliko koliko jih odvzamem z vodo, ki jo dam iz akvarija, nato zopet dodam. Če je v akvariju kaj, kar dviguje oz. niža KH, pa jih kvečjemu s takimi menjavami držiš na določenih vrednostih.

Tudi pri tem novem akvariju sem pred 2 tednoma dodal toliko Seachem. Malawi/Victoria Buffer-ja da sem dvignil KH iz 11 na 13. GH je ostal na 11. Po 2 tednih sta KH in GH še vedno ista. Torej sem prepričan, da bom tudi tule z rednimi menjavami vode z istim GH in KH držal ta dva parametra na teh vrednostih in se tudi v akvariju ne bosta spreminjala.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 27 Avg 2014, 22:37

V mojem malavi biotopu je trdota vode pri nerednih menjavah začela padati. Zaradi odsotnosti v tujini sem akvarij zapustil za več kot mesec dni (ribe so hranili domači), vendar moram omeniti da sem zaradi predvidene odsotnosti naredil rastlinski filter, ki je zelo uspešno porabljal nitrate ter fosfate. Vrjetno je bil 300l (močno zaraščen) rastlinski filter razlog za padanje kh in gh vrednosti, posledično tudi pH vrednosti.Po več kot mesecu brez menjave vode so bili nitrati še vedno nizki (med 5 in 10ppm), kh vrednost pa je iz 13 padla na kh 7.

Nisem toliko podučen o kemizmu vode da bi ti znal svetovat, zato sem ti podal moj primer, sam pa ugotovi kaj se je z vodo dogajalo :)

LP! Dejan
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 27 Avg 2014, 22:45

Zanimivo. No saj v rastlinskih akvarijih (oz. v tvojem primeru z močno zaraščenim rastlinskim filtrom) je normalno, da nitrati ne narastejo oz. jih je potrebno celo dodajati. Ampak tudi v takšnem primeru, če bi bila tedenska menjava 1/3 vode z KH=13, ta prav gotovo ne bi padel na 7 (mogoče na 12, dosti več pa verjetno ne...).

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 29 Avg 2014, 16:37

Bom tole nit peljal naprej na izsledkih meritev na mojem konkretnem primeru:

Uporabljeno sredstvo za optimiziranje vode: JBL Aquadur M/T

- Vodo za menjavo sem nalil pred dvema dnevoma. V njo sem dal priporočeno dozo sredstva za pripravo vode Tropical Sanital + Aloe Vera.
- Po 30-ih urah sem dodal še Aquadur in sicer eno merico. Le ta naj bi v tej količini dvignila KH za 3.2 °dKH v 100l vode. To mero sem dal zato, ker je v mojem akvariju cca 100l neto vode.
- Danes, torej tretji dan, sem izvedel menjavo vode, uporabil sem jo cca 80%, torej bi naj bil dvig KH približno 2,5 °dKH.
- Po parih urah sem izmeril karbonatno trdoto, trenutna vrednost znaša 14 °dKH. Torej se je po dodajanju mineralov zvišala za 2°dKH. Pojavlja se torej manjše odstopanje med izračunano in dejansko vrednostjo pa nič zato, saj ni bilo vse merjeno na piko natančno.
- V kanistru kjer sem pripravljal vodo, je po menjavi ostala (mokra) usedlina in to v količini cca tretjine dozirne žličke (merice). Torej se toliko Aquadur-ja ni raztopilo v vodi. Prisotnost raztopljenega se je med menjavo videla v tem, da je postala voda v akvariju rahlo motna, ampak se je po dobri uri zbistrila. Da je bila usedlina ostanek Aquadur-ja, vem po tem, ker sem vodo istočasno pripravljal v še enem kanistru, kamor sem dodal samo Sanital in nič mineralov. V tem drugem kanistru usedline namreč ni bilo.

Iz tega lahko pridem do zaključka, da bi bilo dovolj dodati dve tretjini merice za isti rezultat, oziroma bi veljalo vodo pustiti starati še kakšen dan (poizkusim naslednjič).
Zdaj me predvsem zanima, ali se mi bo na steklu spet začelo kaj nabirati. Pri prejšnji uporabi Aquadur-ja, se je to zgodilo že naslednji dan po menjavi vode.
Bom pa pred naslednjo menjavo spet pomeril KH, da vidim ali prihaja do kakšne "porabe" mineralov. Rezultat meritve mi bo tudi povedal, koliko mineralov moram dodati v vodo, ki jo bom pripravljal za menjavo. Želim namreč čimbolj stabilne pogoje, kar se tiče KH.

Uporabniški avatar
wix
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a wix » 29 Avg 2014, 16:57

Ali je kdo od vas kdaj uporabljal Preis Mineral Salt za zviševanje karbonatne trdote?

Prav bi mi prišla kakšna dolgoročna uporabniška izkušnja, ker sam izdelka še nisem uporabljal.
Največja slovenska spletna trgovina za akvaristiko!
www.aquashop.si

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 29 Avg 2014, 18:38

No poročaj.
Po mojem mnenju, kolikor imam jaz izkušnje, bi za doziranje moral uporabiti precizno tehnico (dobiš že za kakih 15 eurov). S temi dozirnimi žličkami pride hitro do 1g oz. 0,5g napake, kar lahko pri 100 l vode, pomeni hitro spremembo KH za kakih 0,5... Da bi se minerali v taki merili porabili, da bi jih zaznal, boš moral verjetno tudi meriti KH malo bolj natančno, vsaj na 0.5 ali pa na 0.25. Med menjavami vode po mojih izkušnjah z dodajanjem mineralov k RO v enem tednu, do naslednje menjave vode,ne pride do take spremembe, da bi se KH spremenil za celo enoto.

Torej jaz pravim, da če imaš v akvariju npr. KH=4 in pripravljaš vodo z KH=4, boš v akvariju imel verejtno konstanten KH=4 ob menjavi 1/3 vode tedensko, ker se minerali ne porabljajo v taki meri. Seveda, če ni v akvariju česa ostalega, kar bi bistveno vplivalo na KH. Take so moje izkušnje z RO+Seachem minerali. Me pa zanima, kakšni bodo tvoji rezultati :)

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 29 Avg 2014, 20:10

Z vago ne bo problema, imam eno. Meriti KH na 0,5 ali celo na 0,25 bo pa s kapljičnimi testi težko, ker ti ki jih imam (Prodac, JBL), delujejo po principu 1 kapljica 1 °dKH.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 29 Avg 2014, 20:18

ICs napisal/-a:Z vago ne bo problema, imam eno. Meriti KH na 0,5 ali celo na 0,25 bo pa s kapljičnimi testi težko, ker ti ki jih imam (Prodac, JBL), delujejo po principu 1 kapljica 1 °dKH.

Igor za Prodac sicer ne vem (verjetno je isto), za JBL, Tetro in Sero pa velja, da je 1 kapljica 1 °dKH, če imaš 5 ml vode. Če vzameš 10 ml vode je 1 kapljica = 0.5 °dKH, če pa vzameš 20 ml vode pa je 1 kapljica = 0.25 °dKH.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 29 Avg 2014, 20:23

He, he, kratka "lajtunga" nimaš kaj, sploh nisem pomislil na to možnost :P .

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 31 Avg 2014, 17:19

Temu mojemu "projektu" ne kaže nič dobro. Zgodilo se je namreč točno to, kar se je dogajalo že prej. Največ bodo povedale slike:

20140831_163311 (1632 x 918).jpg

20140831_163327 (1632 x 918).jpg

20140831_163340 (1632 x 918).jpg

20140831_163353 (1632 x 918).jpg

20140831_163403 (1632 x 918).jpg

In tole gre dol s stekel le z žiletko in z ničemer drugim. In pri odstranjevanju se v vodo "zakadi" bel prah. Če s prstom potegnem po notranji strani stekel, je čutiti kot zelo fin smirkov papir. Včeraj so se že pojavili manjši zametki, danes je že praktično povsod po steklih. Pomeril sem tudi KH, le ta je padel na 13 °dKH. Nadaljnje testiranje s tem pripravkom tako definitivno odpade, ker ne morem določiti vzroka temu kar se dogaja. Ker sem v preteklosti že poizkušal Aquadur dodajati ne da bi sočasno s tem dodajal še kak drug optimizator vode (ko se je ta problem začel pojavljati) in ni bilo nič drugače, sedaj ne krivim tega, da sem v vodo ki sem jo pripravljal, dodal še Sanital + Aloe Vera. To nabiranje mineralov se ni pojavljalo le par mesecev po tistem, ko sem jih začel dodajati. Čim pa se je problem pojavil, se ga nisem rešil, razen takrat, ko sem minerale prenehal dodajati. Ne vem, mogoče bi poizkusil še z kakšnim drugim ekvivalentnim proizvodom....

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 04 Sep 2014, 15:59

Samo ena manjša informacija: Po mučnem čiščenju stekel - ko ni gorela luč, se v notranjost akvarija ponekod sploh ni videlo več, sem danes, torej šesti dan po menjavi vode, pomeril KH, ta znaša 12°dKH, torej toliko kot takrat, ko mineralov ne dodajam. Iz vode so se torej (predvidevam da) izločili vsi dodani. Trenutno bo glede tega "projekta" v mojem akvariju status quo, tema pa naj kar ostane za eventuelne poznejše poizkuse z minerali kakšnega drugega proizvajalca, mogoče kdo doda še kakšno svojo ugotovitev.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 04 Sep 2014, 16:11

Sedaj, ko si to napisal sem šel takoj preverjat svoje parametre v novem akvariju, kamor dodajam Seachem Malawi/Victoria Buffer...
Ribe sem naselil v ponedeljek, vode še nisem menjaval (ju3 bo prvič), pred naselitvijo sem dolil samo toliko, kolikor je izhlapelo med ciklanjem. Torej so minerali v vodi že več kot 4 tedne. KH je pri meni še vedno 13, kakor je bil takrat, ko sem dodal minerale... Se je pa še malenkost dvignil Ph (iz 8.1 na 8.2)...

Lp,
Gregor

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost