Urejanje 300l akvarija za ostrižnike

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

Jerry007

Urejanje 300l akvarija za ostrižnike

OdgovorNapisal/-a Jerry007 » 16 Mar 2008, 21:59

Zdravo!
po dolgem času se spet oglašam (skoarj 1 leto)- redno sem prebiral forum, nič pa pisal.
Imal 120l Caymana in zdaj kupujem 300l Caymana- čakam novo pošiljko, kjer je novost v žarnicah T5 in zunanjem filtru Extreme 1500 - omislil sem si Malawi ostrižnike.
Zato sprašujem vas izkušene "ostrižnike" za določene predloge:

- podlaga svetla ali temna (kaj je bolje za njih)

- kako se kaj obnese svetla mivka Calcit

- kako je s sesanjem dna, če imaš mivko (ali moram dati spodaj bolj grob navaden pesek zaradi bakterijskih procesov ) in na vrh plast mivke, ali je lahko samo mivka?

- če bom noter dajal morda kako trdolistnato rastlino......ali moram dati potem v dnu hranilno podlago, ali se to rešuje kako drugače?

- glede razsvetljave: rad bi imel bolj "modrikasto svetlobo"...priporočate katero vrsto žarnic?

- noter bom dal več kamenje in pripravil skrivališča in votlinice

- prehrana malawi ostrižnikov

No, to je le nekaj mojih dvomov, če mi jih pomagate razčistiti.

PS: še nekaj- ali ima kdo kaj izkušenj z zunanjim filtrom FERPLAST EXTREME 1500l- zanima me kakovost (sicer je to najboljše kar ponujajo )..in njegova glasnost.
Nazadnje spremenil Dean, dne 19 Mar 2008, 22:31, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Odg: Novi forum ostrižniki

OdgovorNapisal/-a Dean » 19 Mar 2008, 15:26

Jerry007 napisal/-a:- podlaga svetla ali temna (kaj je bolje za njih)

Osebna stvar, ribam je veliko bolj prijetna temnejša, kot pa izjemno svetla podlaga.

Jerry007 napisal/-a:- kako je s sesanjem dna, če imaš mivko (ali moram dati spodaj bolj grob navaden pesek zaradi bakterijskih procesov ) in na vrh plast mivke, ali je lahko samo mivka?

Sesanje zahteva več pozornosti in širši sesalni zvon, da zmanjšaš pretok v njem, da ti ne vleče mivke iz akvarija.
Takšna kombinacija peskov ni pametna, ker bodo ribe in pa samo gibanje vode prej ali slej poskrbele za to, da se bosta poziciji zamenjali. Fina granulacija bo pronicala pod grobo in na vrhu boš imel samo grob pesek.

Jerry007 napisal/-a:- če bom noter dajal morda kako trdolistnato rastlino......ali moram dati potem v dnu hranilno podlago, ali se to rešuje kako drugače?

Ne, ni potrebno, črpajo hranila iz vode.

Jerry007 napisal/-a:- noter bom dal več kamenje in pripravil skrivališča in votlinice

Pametno, pazi pa, da je vse stabilno postavljeno od dna navzgor. Najprej postavi kamenje, pod njega daj kakšno podlago, kot sva jo s FiDo-m dala v tem primeru: http://www.aquanubis.com/content/view/44/33/
... šele nato natresi pesek. Na tak način ti ribe ne bodo spodkopale kamenje in akvarij bo ostal cel.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
neno
Kontakt:

Odg: Novi forum ostrižniki

OdgovorNapisal/-a neno » 19 Mar 2008, 20:14

Dean ti je v bistvu vse lepo povedal, dodal bi le, da razmisli o malo temnejšemu (svetlo sivo rjavkast pesek) temit moravče (kremenčev pesek). Sem ga videl v živo in se mi zelo dopade. Jaz imam zgoraj omenjen kalcit. Sicer stvar lepo izgleda samo vseeno daje preveč "umeten" občutek. Nič kaj naravno ne deluje.

Kar se pa filtra tiče imam s samimi (tukaj sicer mislim samo power head) črpalkami ferplast, kar se glasnosti tiče, slabe iskušnje. Ne slovijo ravno po tihosti. Sicer pa ne vem, če je pri tem filtru kaj drugače.
LP Neno

Jerry007

Odg: Urejanje 300l akvarija za ostrižnike

OdgovorNapisal/-a Jerry007 » 15 Maj 2008, 22:24

Današnje stanje je sledeče:
v akavarji sem dal veliko kamenja (črni skril - S Primorska ) in pesek 1-2mm sive barve.
- Zunanji filter Eheim e3 2078 profi (1850l/h+elektronska regulacija)
- instalacija dovoda in odvoda Eheim sistem
- zračni črpalki Ferplast 2x200l/h in Eheim 2x200l/h
- grelec Ferplast BluClima 300W
- luči so bile že serijske T5
- nitrati&nitriti včeraj pomerjeni - vse OK
- zadeva se cikla zdaj 2 tedna
- konec tedna planiram prvi vnos ostrižnikov
- ....kamenje že kar lepo zeleni, saj podaljšujem osvetlitev
- notri sem dal 4x Valisnerijo.....ki pa ne vem če bodo obstale zaradi "bodočih novih sosedov"
- jutri čakam še Hydor Koralio 3 za vrtinčenje toka....

Ostrižnike pa mi bo Majnk pomagal dobiti.

lp Jernej

Uporabniški avatar
Cyberddp

Odg: Urejanje 300l akvarija za ostrižnike

OdgovorNapisal/-a Cyberddp » 26 Okt 2008, 18:40

U lepo lepo...Bolj bi bilo če bi imel Tropheuse notri..bi blo več užitka gladat (vem k jih mam doma hehe :))
Drugačče pa bi lahko stvar s spodkopavanjem kamnov rešil tako d abi na dno najprej postavil stiropor in potem vse gor naložil, s tem pa bi se rešil dilem da bi ti kamen padej ter zbil dno :)
S tokol ni treba preveč pretiravat, važn je le tolk toka da ribi malo nese!

Uporabniški avatar
ANDY
Kraj: Velenje
Kontakt:

Re: Urejanje 300l akvarija za ostrižnike

OdgovorNapisal/-a ANDY » 09 Mar 2010, 15:00

Je kje kaka slika? :)

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost