Par vprašanj glede postavitve Malawiskega akvarija

Priprava in ureditev akvarija za ostrižnike

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
FishBone

Par vprašanj glede postavitve Malawiskega akvarija

OdgovorNapisal/-a FishBone » 04 Avg 2008, 17:00

Lep pozdrav. Imam par vprašanj glede postavitve Malawiskega akvarija in sicer gre za eno neobičajno zadevo. V sobi imam staro omaro in jo bom vrgel stran in tem kotu postavil kotno mizo nad njo pa bi želel postaviti Malawiski akvarij z ostrižki seveda. Prebral sem članek v reviji akvarij in videl da te ribice potrebujejo zelo veliko litražo za bivanje. Moj akvarij bi sicer bil v obliki ćrke L (glej sliko) dolžina 130x105x25 pride okoli 130l. Ali je zadosti za bivanje ostrižkov. Imam pa še eno vprašanje, pred kratkim si kupil nov zunanji filter in mi je prodajalec dodal keramiko in šoto, ali ostrižki tudi rabijo šoto, ker zvedel sem da imajo zelo radi dobro filtrirano vodo in bi se odločil za nakup še enega zunanjega filtra, ker bi imel dva enega notranjega in zunanjega.

Evo slikice in ideje. Predlogi zelo dobrodošli.
Slika
Nazadnje spremenil Dean, dne 08 Avg 2008, 19:44, skupaj popravljeno 1 krat.

Gregy

Odg: Akvariji z ostrižniki iz Afriških jezer (Malawi, Tanganjika, Viktorija,...)

OdgovorNapisal/-a Gregy » 04 Avg 2008, 18:24

emmm jaz pogrešam mogoče višino akvarija ker trenutno si lahko izračunamo samo površino, če pa domnevam da je višina vsaj 40cm ima vse skupaj volumen 210l ;-)

Glede filtra pa boš moral povedati kakšen filter imaš. Tudi kolikor je meni jasno ostriži ne rabijo šote za kisanje vode.

Uporabniški avatar
Mile
Kraj: Ljubljana-Dravlje

Odg: Akvariji z ostrižniki iz Afriških jezer (Malawi, Tanganjika, Viktorija,...)

OdgovorNapisal/-a Mile » 04 Avg 2008, 18:50

Ostrizniki ne rabijo šote. Kolikor jaz vidim, bi pri takem akvariju znala biti problematična globina akvarija, saj je 25 cm malo premalo za moje pojme. Ribe bi sicer imele kar nekaj prostora za plavanje v 130 in 105 cm vendar bo globina najbrž predstavljala težavo pri postavljanju kamnov in oblikovanju čimvečjega števila skrivališč.

P.S. Najbrž bi tudi sam poskusil narediti akvarij z ostrizniki v tako malem prostoru malo bi eksperimentiral, pa bi videl, če bi se obneslo.

LP Mile
Kritika brez nasveta je nekoristna!
I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work.///T.A. Edison

http://www.ostrizniki.com

Uporabniški avatar
FishBone

Odg: Par vprašanj glede postavitve Malawiskega akvarija

OdgovorNapisal/-a FishBone » 13 Avg 2008, 19:28

Lep pozdrav.

Ja res glede višine res nism še nič napisu. Sam zdej še zmeraj se lahko igram dokler ne bom šel do steklarja da vidim če bo sploh izvedljivo. Zdej sem razmišljal da bi raje dal 30cm širine in 35cm višine to bi po moje šlo. Ker problem je tak da to bo stalo na višini 150cm tko da nebi rad preveč se igral da si nebi kako veliko škodo naredil. 

Enega imam takege drugega bi pa kupil zunanjega.

http://www.mrpet.si/index.php?id=174&lang=sl

Uporabniški avatar
FishBone

OdgovorNapisal/-a FishBone » 13 Avg 2008, 20:00

Še eno vprašanje želev bi si tako ozadje kako se to izvede če je kak članek na forumu nisem našel.

Slika

Uporabniški avatar
Mile

OdgovorNapisal/-a Mile » 14 Avg 2008, 00:34

To ozadje ni težko narediti, če se ne motim je to ozadje, ki je na sliki naredil Inaaj. Prvo izrežeš stiropor in ga poljubno oblikuješ. Nato greš z brenerjem ali vžigalnikom na hitro čez, toliko da se stiropor lepo zaobli in bunkice niso več same zase ampak se "stopijo" in izgledajo kot celota. Nato zamešaš epoxy smolo in jo kar na debelo premažeš po stiroporju ter nanjo nasuješ pesek poljubne barve, granulacija je bolje, če je bolj drobna. Pustiš stati nekaj ur, da se pesek prime in se smola skoraj strdi, nato ozadje obrneš okoli, da odvečni pesek, ki se ni prijel dol popada. Najbrž bojo ostale posamezne luknje v ozadju, kjer se pesek ne bo najbolje prijel, tam naneseš nov sloj smole in tez pesek. To pustiš kakšnih 24 stati, še bolje kakšen dan, da se vse dobro strdi in sprime.
To je bil schnellkurs, če še kaj ni jasno pa lahko še kakšno podrobnost napišem. 
Samo pazi tako ozadje ti vzame kakšnih 4-5 cm minimum, kar bi pri tebi pomenilo že kar tesen akvarij za prehod.

Gregy

OdgovorNapisal/-a Gregy » 14 Avg 2008, 00:43

Glede filtra: Za malawijce rabiš filter s pretokom, ki je vsaj 5X-7X večji od volumna akvarija na uro, so namreč zelo veliki packi in za njih je vse manj kot velik zunanji filter s pretokom vsaj 1200l/h potrata denarja.

Uporabniški avatar
FishBone

OdgovorNapisal/-a FishBone » 14 Avg 2008, 15:54

Aha potem niti ni tak problem sepravi stiropor kak brenerček mali potem pa si oblikuješ obliko. Smola se da kupiti, v trgovi z barvi in laki. Kje se pa da kupiti pesek.

Ja bom mogu res paziti glede tega ozadja, vendar se razmišljaj da bom mev en velik probem ko se bom spravljal čistiti ta moj akvarij.

Glede filtra sem pa včeraj si ogledoval nekaj takega.

http://www.aquashop.si/si/eheim-profess ... 1143.shtml

Ker si enkat v akvaristiki te cene ne zanimajo, nimaš kej ko te not povleče ne moreš stran.  ;-)

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 15 Avg 2008, 12:06

FishBone napisal/-a:Aha potem niti ni tak problem sepravi stiropor kak brenerček mali potem pa si oblikuješ obliko. Smola se da kupiti, v trgovi z barvi in laki. Kje se pa da kupiti pesek.

... v zootrgovinah ali pa kakšni trgovini z gradbenim materialom - bolje če je kremenčev, da ne bo preveč dvigoval trdote

FishBone napisal/-a:Ja bom mogu res paziti glede tega ozadja, vendar se razmišljaj da bom mev en velik probem ko se bom spravljal čistiti ta moj akvarij.

... res je, bodo težave ...

FishBone napisal/-a:Glede filtra sem pa včeraj si ogledoval nekaj takega.

http://www.aquashop.si/si/eheim-profess ... 1143.shtml

Dobra izbira

FishBone napisal/-a:Ker si enkat v akvaristiki te cene ne zanimajo, nimaš kej ko te not povleče ne moreš stran.  ;-)

Zanimajo te že zanima, samo meje, koliko boš "zapravil" za to ali ono se pomikajo višje, ker pač začneš razumeti zakaj je kaj dobro in kaj to pomeni za prebivalce akvarija in končno zate - dolgoročno gledano.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
FishBone

OdgovorNapisal/-a FishBone » 17 Avg 2008, 20:18

Hvala na odgovore, ko postavim mizo pošiljam mizo. ;-)

Uporabniški avatar
Mile

OdgovorNapisal/-a Mile » 17 Avg 2008, 22:04

Glede peska, jaz sem se zapeljal do Moravč in v Termitu kupil kremenčev pesek, ki se ga prvotno uporablja za filtriranje bazenov. 

Uporabniški avatar
FishBone

OdgovorNapisal/-a FishBone » 18 Avg 2008, 05:18

Aha super sej bom prvo vprašal če se da dobit tuki v teh naših zoo trgovinacah po ljubljani potem pa pogledal še naokoli. ;-)

Uporabniški avatar
Labrax

Re: Par vprašanj glede postavitve Malawiskega akvarija

OdgovorNapisal/-a Labrax » 25 Jan 2010, 15:12

Naslov je že pravi, tako da bom kar tukaj vprašal.

Torej...kmalu se selim, v novem stanovanju pa nameravam postavit akvarij z ostrižniki.
Predvsem so mi všeč kot ribe in sam biotop, pa še vodovodna voda je ''taprava'' za njih.

Malo se zalomi pri velikosti akvarija, sicer nimam še točno določenega mesta...no upam na 200l+, če ne bo možno 200l oz. več bom moral ostrižnike pustiti.

Zadnje dni se malo lomim pred pcjem z raznimi opisi rib, biotopa itd. in me res že glava boli, preveč informacij na enkrat, tako da se potem zgubi bistvo.
Zato bi prosil koga če mi lahko napiše kakšne manjše Malawi ostrižnike in število osebkov za recimo 200l akvarij.
Seveda je zaželjeno da je druščina čimbolj pisana, pač kolko dopušča velikost akvarija.
Tudi kompatibilnost med vrstami je še neznanka...

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 25 Jan 2010, 15:15

Kaj pa Tanganyika? Za 200l je vsekakor bolj primeren slednji biotop oz. jezero.

lp Martin

Uporabniški avatar
Dejan_007
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Dejan_007 » 25 Jan 2010, 15:19

Labidochromis caeruleus
Labidochromis sp.´Hongi´
Pseudotropheus saulosi
Pseudotropheus Socolofi
Demasonijeva ustonoša

Če imaš možnost imej čim večji akvarij :)

Vrni se na “Ostrižniški akvariji”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost