Vegi debata

Pogovor brez omejitev: politika, računalništvo, blodnje,... =)

Moderator: Ekipa Aquanubis

deusB
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vegi debata

OdgovorNapisal/-a deusB » 01 Mar 2014, 13:18

BojanD napisal/-a:
BojanD napisal/-a:[
P.s. ta hip na FBju našel eno iskrivo na to temo: dr. Miloš je na steno pred svojo ordinacijo nalepil to obvestilo. Cool!
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 2715_n.jpg
:toja
Pa ljudje dragi, dajte že spregledat, oprali so vam možgane kot ovcam!

Nekdo, ki si je upal uradno reči: STOP.
Tako kot Gandhi, M. L. King, Rosa Parks in še mnogi drugi, ki so bili inicialna iskrica za korenite spremembe v družbi.
Čestitke, Gospod mag. Miloš Zidanik, dr. med., moj poklon. :worthy

Kolegica Tatjana Fister pravi: "To ne pomaga dosti, dokler šolski sistem zdravnike uči samo prepoznavati bolezni in predpisovati zdravila (beri akviziterstva za farmacijo), ne naučlijo jih pa nič o zdravju. Baaahhhh, bo še trajalo....."
Kolega Thomas Cuk: "Zdaj sta samo dve možnosti: ali da izgubi licenco ... ali pa je prva lastovka, znanilka pomladi in bo as med asi." :toja :clap

Ma ja de!! Res je da smo slovenčki OVCE, sam zato še ne bom travo jedu!!! Človek je lovec od pamtiveka in tako bo ostalo. Bolje da umrem bolan kot pa zdrav ( nikoli ni bil bolan pa ja kljub temu umrl).

Luksi

OdgovorNapisal/-a Luksi » 02 Mar 2014, 11:17

Pozdravljeni,

Malce me čudi, da se za ribe na veliko propagira raznorazna uravnotežena prehrana, ki vključuje celo živo hrano, saj jim le tako zagotovimo vse zaa življenje potrebne snovi. Sicer na tako visoki ravni na žalost še nisem, predvsem zaradi lenobe (gojenje raznih mušic), imam pa skrinjo po besedah boljše polovice polno črvov.
Malce sem že pozabil biologijo iz šole ampak kot se spomnim si z ribami delimo precejšen del genskega zapisa in predvidevam, da če one potrebujejo uravnoteženo prehrano živalskega in rastlinskega izvora velja to tudi za nas.

Lp, Luka

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Eddie » 02 Mar 2014, 15:43

Uravnotežena prehrana je za vsako vrsto (in podvrsto) živali drugačna. To ne pomeni nujno "vsega po malem". Primerjaj recimo hrčke in kunce. Prehrana je dejansko precej različna. Kunec (lagomorf) ima prebavila precej bolj podobna konju, kot hrčku (glodavec). Zato more bazirati na določenih vrstah trave in podobnih visokovlakninskih hran, ki so za nas neprebavljive.

Recimo razni oreščki so nepriporočljivi (mogoče res par procentov celotne prehrane, čeprav se tudi to odsvetuje). Ljudje mislijo, da lahko kuncu daš neomejeno marsikaj, še posebej glavnato zelenjavo (zelje in mehka solata). Zelja lahko kunec dobi zelo malo (max. 10% celotne prehrane in še takrat obstaja nevarnost vretja v prebavilih, kunci namreč ne prdijo in ne rigajo), mehke glavnate solate pa imajo zelo malo vlaknin in lahko v večjih količinah povzroča tekoče iztrebke oziroma v skrajnostih drisko. Nasprotno kot so nas naučile risanke, lahko korenčka poje zelo malo (neprimerno bolj primerno je perje, ki pri korenju raste iz zemlje), koruza pa je za kunca smrtno nevarna.

Večina ljudi bi me debelo gledalo ob tem, kar sem povedal, podobno pa je za ribe. Ne moreš živali hraniti kot svojega otroka, saj si v 99% naredil napako.

Luksi

OdgovorNapisal/-a Luksi » 02 Mar 2014, 18:42

Bom pa malo drugače povedal, morski pes že nekaj milijonov let kraljuje morjem in se prehranjuje s hrano mesnega izvora, kar se je očitno pookazalo kot uspešno. Živa bitja so se skozi evolucijo prilagodila na hrano določenega izvora in tako je rudi človek skozi vso zgodovino užival hrano živalskega izvora, v zadnjih nekaj desetletjih pa se pojavljajo razne ideje da je meso škodljivo. Poizkusi morskega psa hraniti s solato pa bomo videli rezultat in kar se mene tiče velja za nas podobno.

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 02 Mar 2014, 22:19

Je pa tudi res, da si precejšen del genov deliš tudi z narciso, pa dvomim, da si kdaj že zacvetel :). V resnici lahko že zelo majhne mutacije na bistvenih mestih spremenijo obnašanje in izgled živali. Samo poglej si ostrižnike: vsi spadajo v isto družino, v njej pa najdeš velike ribojedce, jedce aufwuchsa, rastlinojedce, jedce majhnih členonžcev, diskusi pa jedo tudi cvetove rastlin ...
Tudi če pogledaš naže ožje sorodstvo najdeš različne prehranjevalne navade: gorile in orangutani so rastlinojedci, navadni šimapnzi občasno uživajo meso, ljudje pa smo vsejedci.
Zato res ne moreš primerjati morskega psa in človeka glede prehranjevalnih navad, argument ne drži vode.
Se pa strinjam s tabo, da samo od solate ni smotrno živeti.
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Uporabniški avatar
ThaG
Kraj: Piran, Koper, Obala

OdgovorNapisal/-a ThaG » 03 Mar 2014, 17:44

Res ne vem od kje ideja da vegeterjanci zivijo/mo samo od solate ? Mogoce to pocno neizobrazeni najstniki, ki se v druzbi zelijo pokazati ali dokazati "jaz sem pa vegeterjanec ker se mi smilijo zivali" pha !
Ja seveda ljudje so od nekdaj jedli meso ... ampak ni bilo tako izobilje in preseravnanje kot je danes ! Ce ne verjames naredi si orozje sam brez uporabe elektronike in pojdi si lobit vecerjo. Pa da vidimo koliko x na mesec bos jedel meso ! Dandanes pa se ne gre toliko o zivalih samih te umirsjo vsak dan ampak o preseravanju in onesnazevanju okolja. Mesna industrija koliko skode naredi ? A ve kdo ? Postavljanje pasnikov z sekanjem gozdov, prevoz zivali umor zivali oz. Predelava mesa ... pa da ne govorim o sami prebavi zivali... ja prebavljajo od nekdaj ampak vcasih je bilo krav 1mil na svetu zdaj jih je 1 mil. (Samo primer)
Sam ne mislim nobenemu solit pameti kako naj jedo z cim se prehranjujejo... zivljenje je njihovo telo je njihovo in hrano si po vsej vrjetnosti zasluzijo. Na zivce mi pa gre ko druvi meni pametujejo ja kako pa to kako uno ... a niti prsuta ne jes ? Pa pismo ... resno brez veze prepirov in skoda besed ker tem temam itak nikdar ne bo konca.
LP
Arian

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 05 Mar 2014, 12:29

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 06 Maj 2016, 19:26

V niti o ribji hrani smo debatirali o omega 3 kislinah pri ribah. Vegani rib ne jemo, zato moramo iskati rastlinske vire omega 3: laneno seme in olje, Chia seme in olje, orehi, konopljino seme, ričkovo olje in tako dalje, dobi se pa tudi čisto veganske kapsule za nas, kjer so omega 3 pridobljene iz alg.
Recimo Viridian EPA & DHA vegan (uvaža ena moja frendica) ali tele na fotki: http://veganemporiumcouk.s3.amazonaws.c ... 50x300.jpg
P.s. jutri bo na Pogačarjevem trgu ob glavni ljubljanski tržnici Vegafest 2016 http://vegafest.si/
Tam se lahko dobi poceni take zadeve in se uči zdravega odnosa do okolja, živali in sebe. :toja

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 06 Maj 2016, 20:11

Ze to, da so to ugotovili ameriski znanstveniki in da je clanek objavljen na 24ur je vse skup ena navadna traparija.. kakorkoli obrnete zadeve - clovek je evolucijsko VSEjed..ni vegan, ni vegetarijanec in ni mesojed. Uravnotezena prehrana vsega skup najbolje funkcionira. To da ste vegani, vegetarijanci ali mesojedi, je IZKLJUCNO VASA izbira in ne izbira narave. Kaj pa je dandanes zdravo, je pa ze druga zgodba, ki vsebuje farmsko hrano, pesticide in podobne svinjarije zaradi ekonomije - estetika je vazna, kvaliteta niti ne.
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 06 Maj 2016, 20:27

D.Wolf napisal/-a:Ze to, da so to ugotovili ameriski znanstveniki in da je clanek objavljen na 24ur je vse skup ena navadna traparija.. kakorkoli obrnete zadeve - clovek je evolucijsko VSEjed..ni vegan, ni vegetarijanec in ni mesojed. Uravnotezena prehrana vsega skup najbolje funkcionira. To da ste vegani, vegetarijanci ali mesojedi, je IZKLJUCNO VASA izbira in ne izbira narave. Kaj pa je dandanes zdravo, je pa ze druga zgodba, ki vsebuje farmsko hrano, pesticide in podobne svinjarije zaradi ekonomije - estetika je vazna, kvaliteta niti ne.

:lol:
Kaj si se pa ti spet razburil, kdo ti kaj hoče? Jaz sem tu dodal nekaj o omega 3, ker se to navezuje na debate o ribji hrani.
Na tvoj komentar dodam glede uravnoteženosti: hrana živalskega izvora ni uravnotežena, ampak škodljiva iz okoljskega, etičnega in zdravstvenega (evolucijskega - naša fiziologija) vidika. Tudi ribje omega 3 so škodljive, sodeč pe enih študijah, menda celo povzročajo raka na prostati. Ne pa rastlinske omega 3 - zakaj že? Eh!

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 06 Maj 2016, 21:01

Ničesar nimam proti veganom. Jejte kar želite. Verjamem, da se vam zdi to bolj etično. Ampak trditi, da človek ni vsejed je neresnica.
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 06 Maj 2016, 21:44

Eno je kaj jes ko se telo se razvija in takrat je po moje nujno vse jest. Ko pa vidim kakega starsa ki 10 letnemu otroku vbija veganstvo v glavo bi mu pa kar prisolil eno.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 07 Maj 2016, 09:24

Andrej napisal/-a:Eno je kaj jes ko se telo se razvija in takrat je po moje nujno vse jest. Ko pa vidim kakega starsa ki 10 letnemu otroku vbija veganstvo v glavo bi mu pa kar prisolil eno.

Uradno je potrjeno, da je pravilno načrtovana vegetarijanska (sam dodajam: tudi veganska!) prehrana zdrava, ustrezna in celo preprečuje številne bolezni: primerna je za ljudi v vseh življenskih obdobjih, pomeni da vključuje tudi nosečnice, dojenčke, otroke in vse ostale.
► Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets. J Am Diet Assoc. 2009

Andrej
Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Andrej » 07 Maj 2016, 09:40

Ehh, tem korporacijskih raziskavah verjamem lih ene 20%.
Ce nase telo ne bi potrebovalo mesa, itd...ga nikoli v obstoju ne bi jedli, tako kot ga ne rastlinojede zivali. Eno so studije, drugo je kar meni telo narekuje da potrebuje, ceprav glede na kvaliteto hrane dandanes lahko tudi telo laze, pa vseeno.
Pa tudi ce je res. Otrok naj je kar kar misli da rabi jest, govorim o prehrani seveda, ne cokoladah, bombonih, itd...pa naj se sam odloci kasneje ce bo vegetarjanec, vegan, itd...ne pa da se mu od rojstva ubija v glavo nekaj kar morda sploh noce.
Kot tretje, veganska hrana mora bit pazljivo nacrtovana da telo res dobi vse kar potrebuje in otrok potrebuje kaj vec od odraslega ze razvitega cloveka.
Sej pac, je to moje laicno in logicno razmisljanje, ampak kot ze omenjeno, ce homo sapiens ne bi potreboval mesa, ga verjetno nikoli v obstoju ne bi jedu.
Je pa res da simpanz ki je najblizji nas sorodnik mislim da je tudi vegan, al se motim?

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 07 Maj 2016, 10:00

@ Andrej: človek je začel jesti meso zaradi ledene dobe in mrzlega podnebja, oz. prilagoditve na okolje, podobno kot meso jedo inuiti ali masaji pijejo kri in mleko; ker drugega tam niso imeli; imajo pa ljudje zaradi tega težave in krajšo življensko dobo; recimo masaji in eskimi imajo najkrajšo živlensko dobo med vsemi znanimi ljudstvi in ogromno koronarne bolezni - čeprav so na nek način prilagojeni nanjo zaradi velike telesne aktivnosti. Drugi krivec pa je živinoreja, tretji ijn najhujši pa industrijska revolucija, kemizacija kmetijstva, kapitalizem in lobiji. Ravno včeraj sem naletel na študijo, kjer so samir raziskovalci presenečno ugotovili, da je dokazano rak posledica naše napačne prehrane in kemizacije okolja; pred industrijsko revolucija je bil rak izjemno redka in eskotična bolezen.
Glavni krivec za večino civilizacijskih bolezni pa so živalske beljakovine in živalske nasičene maščobe - več kot dokazano!
Jaz sam iz svojih izkušenj vem, ker imam že 15 let težave s povečano prostato - oz. sem jih imel, ker mi sedaj veganstvo omogoča normalno nočno spanje in življenje - bolj kot vse tablete skupaj (te te celo pokončajo čez čas). Nasprotno pa rastlinske beljakovine niso škodljive! A tu je še bolj pomemben ozir (sploh za akvariste) zaščita okolja (Borneo, Amazonka,...) in da ne govorimo o dobrobiti in empatiji do živali. Pa prosim, da ne uleti spet kdo s "čutečo solato" >:D
CONFIRMED: Cancer is entirely a man-made disease
► Cancer: an old disease, a new disease or something in between? Nature Reviews Cancer 10, 728-733 (October 2010) | doi:10.1038/nrc2914

Vrni se na “Prosti pogovor”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost