Gnojenje rastlin

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

Guest

Gnojenje rastlin

OdgovorNapisal/-a Guest » 08 Dec 2005, 08:07

A mogoče kdo ve na koliko časa se dajejo kroglice gnojila. Kupila sem jih od znamke JBL in na škatli piše enkrat letno pa se mi zdi malo. Ta podatek sicer ni preveden v slovenščino, ampak piše tako v angleškem jeziku.

Slika

Uporabniški avatar
Aquanubis

Re: Gnojenje rastlin

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 08 Dec 2005, 08:08

Mogoče se pa res te krogljice dodaja enkrat letno, najverjetneje k koreninam rastlin. Ampak ti najverjetneje tudi piše k0oliko kroglic na koliko vode?

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 08 Dec 2005, 08:10

Zdi se mi, da se to gnojilo da eno krogljico k eni rastlini (v bljižino korenik v podlago). To se pravi da če imaš 5 rastlin daš k vsaki rastlini eno kroglijo, skupaj 5 krogljic.

For long term root fertilising in an established aquarium
Contains iron and minerals in a form readily accessible for plants to absorb through their roots
Does not contain phosphates and nitrates
Depending upon the size of the plant, press one or several balls into the root zone once a year

Natančno pa ti nebi znal povedat, ker sam sem do sedaj uporabljal Sera tekoče gnojilo (sera florena), ampak brez vidnih sprememb na rastlinah in sedaj bom to gnojilo zamenjal z gnojilob FLOROTON, ki je baje eno najboljših. To gnojilo pa najdeš tu http://www.akvaristika.si/

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 08 Dec 2005, 08:11

Lahko pa da ti bo tudi ta pdf fail pomagal. http://www.jbl.de/uk/downloads/JBL_Pflanzenhilfe_GB.pdf

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 08 Dec 2005, 08:12

Jaz sem tudi imela tekoče gnojilo od sere pa ni bilo sprememb. Pred 10 dnevi pa sem dala te kroglice in se pozna, da rastline hitreje rastejo.

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 08 Dec 2005, 08:12

Aha zanimivo. Če ne bo floroton pomagal bom pa te krogljice probal

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 31 Dec 2005, 00:17

Kroglic z gnojilom ne uporabljam.
V svojem akvariju imam pod peskom hranilno podlago SERA Floredepo in do sedaj sem bolj po malem in pa zelo neredno (dejansko ob menjavi vode) uporabljal le od sere tekoče gnojilo in to je SERA Florena.

Na policah pa izgleda takole:

Slika

Denis pa je pohvalil sledeči izdelek - Floroton in baje da vsebuje take vrste železo, da ne škoduje ribam.
Danes pa sem končno le prišel do Florotona (250ml obstaja pa tudi manjše pakiranje). Kupil pa sem ga v trgovini Korala na brezovici pri Ljubljani.

To tekoče gnojilo proizvaja g. Bojan Dolenc (BojanD), ki ima tudi svoje podjetje in internetno stran Aqua Vita d.o.o. Biotop akvaristika.

Prepisano s plastenke Florotona

Floroton je sredstvo za optimalno uspevanje in boljšo rast vodnih rastlin v akvariju

Je brez fosfatov!
Vsebuje pa: K, Mg, org. Fe ter mikroelemente, vezane z naravnimi helatorji

Doza:
7ml / 100 litrov 1 x tedensko ali vsak dan 1 kapljico na 5 litrov vode (20 kapljic / 100 litrov)

Izgleda pa tako:

Slika

Bomo videli kako se bo obnesel pri meni (upam, da dobro;-)).
Denis, kako pa ga ti uporabljaš, vsakodnevno?

Kaj več o tem pa bi lahko BojanD povedal ... na primer kakšno je to zaeno železo, ki ne škodi ribam?
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 31 Dec 2005, 08:34

Ja dean, na akvazinu sem prebral, da vsebuje drugo vrsto železa...hmmm sem že pozabil od česa sem bral, ampak sem ta post spet našel.

To je na Akvazinu vprašal mito3000:
Ali je to normalno ali pa floroton pri meni ne učinkuje saj le ta vsebuje tudi Fe in sem pričakoval, da se bo le ta dvignil? PH vode pa je 7,2 po dovajanju CO2 (prej in morda je tu vzrok saj sem že nekje prebral, da pri večjih PH ti pripravki niso tako učinkoviti.

To mu pa je BojanD odgovoril:
Brez panike, železo v Florotonu je vezano na naravne helatorje, ki so bistveni za fiziološko sprejemanje mikroelementov v rastline! V taki obliki pa običajni "akvarijski testi" železa ne pokažejo. Zakaj nekateri delajo in prodajajo take teste, nisem nikoli razumel ali uspel zvedeti, a kolikor sem govoril z nekaterimi proizvajalci na svetovnih sejmih, sem dobil potrditev, da je komerciala pač komerciala - "The show must go on". Verjetno bi moral tudi jaz delati še poseben test za Floroton, ki pa bo pokazal železo? Nujno si preberi o železu tuje

Jaz uporabljem floroton dnevno po predpisani količini, ki je opisan na embalaži Florotona.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 31 Dec 2005, 12:55

Aha, najlepša hvala za tole povezavo.
Potem pa bi lepo prosil, da mi jasno in glasno poveste točno kateri test priporočate za kontrolo vsebnosti "škodljivega" železa v akvarijski vodi.

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 08 Jan 2006, 20:44

Od kar uporabljam to gnojilo se mi je pojavilo nekaj čudnega in mislim, da vem zakaj.
Po moje bi se to zgodilo pri uporabi kateregakoli gnojila, zato objavljam slike:

Takole izgleda poškodovan list:

Slika

Slika

Slika

Po moje je to naredila prevelika koncentracija gnojila, zaradi mojega spodrsljaja. Ko sem dodajal gnojilo po kapljicah, se mi je na enem mestu malo preveč "ulilo" in sicer tri kapljice (na enem mestu). Opazoval sem ta oblaček gnojila kako se je spuščal vse nižje, dokler ni dosegel tega lista, ki je bil najvišje, in se ob njem še bolj ali dokončno razpršil.
Če dobro pogledam je ob robu luknje kot neke vrste ožganina, oz. kot bi razpadli ali se stopili. Če so listi ogriženi tega ni opaziti na njih. Poleg tega pa je to list Anubije barteri var. nana "bonsai", katera spada v skupino Anubij, teh pa rastlinojede ribice ne jedo. Edino moja Trnooka jih rada od časa do časa malo naluknja, vendar je očitna razlika med tistimi luknjami in pa temi.
Pri meni se je to pojavilo prvič in samo na tem listu.
Nekaj takega pa sem opazil tudi pri Denisu, ki tudi uporablja tekoče gnojilo, pa me zanima ali si tudi ti slučajno zlival to gnojilo ravno nad mestom kjer si imal to poškodovano rastlino?

A je še kdo opazil kaj takega v svojem akvariju?
Nazadnje spremenil inaaj, dne 07 Feb 2007, 19:10, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 08 Jan 2006, 20:51

Če dobro pomislim, sem od časa do časa tudi sam kapal prav nad to mojo anubijo, ki je tudi nekako tako preluknjana. Sedaj ko to vem, bom poizkušal na drugačen način to izvesti, in sicer tako, da bom najprej nakapal gnojilo v epruvetku za testiranje vode in nato še v epruvetko dodal nekaj vode, da se bo gnojilo razredčilo.

Uporabniški avatar
Aquanubis

Odg: Gnojenje rastlin

OdgovorNapisal/-a Aquanubis » 02 Maj 2006, 08:00

Kot odličen predlog naj povem to, da nam je že pred časom Camaleonte zaupala kako in kdaj je najbolje gnojiti rastline našega akvarija.
Gnojiti jih je dobro dnevno in to še pred časom, ko se nam luči v akvariju vključijo, kajti gnojilo na svetlobi izgubi na moči. Torej najbolje bo, če v vodo nakapate gnojilo dnevno in to eno uro pred lučjo;-)

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 02 Maj 2006, 12:37

Ja, lahko bi se reklo "na moči", gre pa se za reakcijo snovi v njem, ko so izpostavljene svetlobi, pri tem pa je povdarek na železu, če se ne motim.

Uporabniški avatar
ANDY
Kraj: Velenje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a ANDY » 12 Maj 2006, 20:33

To je zelo močno gnojilo. Jaz najraje uporabljam floreno. Se mi zdi še najbolj ziher.
Lepo je vodno življenje. ;-)

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 14 Maj 2006, 12:49

"Zihr" manj učinkovita, preizkušeno.
To gnojilo je po mojih izkušnjah vsekakor veliko boljše od Florene, samo po pameti ga je potrebno uporabljati. Po teh začetniških težavah, ki so se pojavile nisem potem nikoli več imel teh težav in rastlinam se vsekakor pozna, da jih nič ne manjka ;-)

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost