Gnojenje rastlin

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

Re: Gnojenje rastlin

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 13 Jan 2011, 18:30

Višja rastlina rabi narediti aminokislino, za kar rabi amonijak. A je laže vzeti en amonijak in ga hitro pretvorit v aminokislino, ali je lažje vzeti en nitrat in zapravit cel kup energije za cepljenje vezi? Ker je pač lažje vzeti amonijak in ga vezat na nekaj kot vzet nitrat, ga spremenit v amonijak in ga potlej vezat na nekaj, pač višje rastline in alge preferirajo amonijak. ker ga obe sprejmeta enako lahko, bosta tekmovali za vir, zmagala bo alga ker se hitreje množi. če pa je na voljo nitrat , ga višja rastlina hitreje spremeni (v svoji celici) v amonijak in pač zmaga ona. Logično, ne?
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

janip
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a janip » 13 Jan 2011, 18:35

Če bi to držalo, potem v gnojilu ne bi bilo amonijskega dušika. Se ti ne zdi :?
Mislim, da so sobne rastline "višje rastline" in ne alge. Mar se motim ;)
Vendar tu ni bistvo, kaj se hitreje veže, ampak kaj je manj strupeno.

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 13 Jan 2011, 18:36

Ampak pri sobnih rastlinah alg ni, zato tekma odpade in rastlina lahko porablja kar želi. V vodi pa višje rastline tekmujejo z algami ki se razmnožujejo veliko uspešneje kot one.
Nazadnje spremenil a2l2, dne 13 Jan 2011, 18:40, skupaj popravljeno 1 krat.
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

janip
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a janip » 13 Jan 2011, 18:39

Mi je vse razumljivo.
Samo ne morem reči, da amonijak alga kaj hitreje veže kot pa rastlina.
Ali pač :?

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 13 Jan 2011, 18:44

Saj ga ne, samo se potem hitreje razmnoži. Višje rastline morajo zacveteti, se oplodit, narediti plod in vzkliti, alge se pa pač iz ene celice razdelijo na dve ali pa brstijo. Tudi rastejo viš. rastline počasnje, ker so bol komplicirane.

Uporabniški avatar
sandimoto
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a sandimoto » 02 Feb 2011, 08:59

pozdravljeni
Kupil sem gnojilo easy life carbo. na navodilih piše da se dnevno dozira po 1ml. Zanima pa me če je to dovolj ali moram še vedno dodajati tudi easy life profito.
če bi dajal obe bi bilo to 2x1ml gnojila dnevno,kar se mi za mojih nekaj rastlinic zdi preveč. (akvarij je 60l).
mogoče ioma kdo kakšno boljšo kombinacijo.
Kupil pa sem ga ker imam premalo co2 v akvariju.
Hvala.

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 02 Feb 2011, 09:02

Easy life Pro fito in Easy life Carbo sta različni gnojili. S Pro fitom dodajaš v akvarij mikro elemente, s Carbom pa ogljik, zato se drži predpisane količine in ne bo preveč.
Carbo požge tudi nekatere alge, na primer rjave, in tudi kakšne mahove, zato ne škropiti direktno po njih.

Lp, C

Uporabniški avatar
sandimoto
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a sandimoto » 02 Feb 2011, 09:06

hvala za hiter odgovor.
Se pravi je easy carbo samo ogljik. Super.
Bom pa probal špricat zraven listov ker se mi je nabralo nekaj bradatih alg na anubijah.Upam da bo kaj bolje.
L.p S.

Uporabniški avatar
popek
Kraj: Rogaška Slatina
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a popek » 24 Feb 2011, 17:49

Eno vprašanje glede doziranja.
Tedensko dodajam 20ml profita po navodilih. Ampak ker menjam vodo 2 krat na teden po 30%, ne vem če je bolje da dodam samo enkrat na teden 20ml, ali pa ob vsaki menjavi 10ml ... ?
Defining Innovation.

Uporabniški avatar
DarkoZ
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a DarkoZ » 24 Feb 2011, 17:59

Še boljše je, da vsak dan dodaš po 20/7= cca 3 ml

Uporabniški avatar
lifestreamer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Rakek

OdgovorNapisal/-a lifestreamer » 22 Jul 2012, 13:21

Trenutno uporabljam: Sera popolno gnojilo in Sera dnevno gnojilo (zraven dodaja še Easy Life Nitro).
Ko porabim to pa sem nameravam uporabljati Easy Life ProFito in me zanima, če poleg njega potrebujem še kakšno drugo gnojilo, ali pa bo ProFito in po potrebi Nitro zadostoval?
Ima ProFito dovolj železa za Alternanthera reineckii "lilacina" in vejetno bom kupil še Rdečo rotalo?

Zanima me tudi koliko časa lahko ProFito stoji, ker bi rad vzel večjo količino za dve leti.

LP

MarkoK

OdgovorNapisal/-a MarkoK » 11 Apr 2013, 22:02

Zdravo! Mene pa zanima katera gnojila uporabljate. Iščem cenovno ugodno gnojilo, ki pa bo dobro delovalo. Sedaj sem imel nekaj časa od Tropica firme growt premium gnojilo. Se sicer manj dozira pa fino je ker samo pritisneš - ni treba nič meriti - ampak ni najcenejše. Sem pa bil zadovolen kako so rastline rastle.
Kaj mi predlagate? Imam srednje zaraščen akvarij s klasičnimi rastlinami (vodne čaše, valisnerije,...).
LP
Marko Koren

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 11 Apr 2013, 23:59

Sam uporabljam EasyLife gnojila. Imas jih tudi v vecjih doziranjih in se kar pozna na dolgi rok ce kupujes vecje kolicine, ne vem pa kako je z rokom trajanja....
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 12 Apr 2013, 08:36

Če ti rastline lepo rastejo in nimaš težav z algami, potem je najbolje, da ostaneš pri sedanjem gnojilu.

Če bi rad zmanjšal stroške in si pripravljen preizkušati kaj novega, lahko gnojila mešaš sam. Glej na primer: rastlinski-hranila/npk-gnojila-za-cvetje-vrtnine-sadje-t21411.html. Mešaš lahko na primer po metodi PPS-Pro: rastlinski-hranila/dodajanje-hranil-po-metodi-pps-pro-t5867.html ali pa uporabiš kakšen drug način. V pomoč ti bo kalkulator za gnojila: http://mojbiljniakvarijum.org/viewpage.php?page_id=5.

LP,
Bogdan

MarkoK

OdgovorNapisal/-a MarkoK » 12 Apr 2013, 18:56

Hvala, vendar mi hrvaščina ne pomaga kaj dosti..
Nebi mešal sam, ampak kaj pripravljenega že kupil.
LP
Marko Koren

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost