Problem z anubijo

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
sebastjan.kamensek
Kraj: Škofja Loka

Re: Problem z anubijo

OdgovorNapisal/-a sebastjan.kamensek » 08 Mar 2012, 08:59

Lep pozdrav,

Obračam se na vas po nasvet glede Anubije. Sicer ne vem točno katera vrsta anubije je v mojem aq ampak mislim, da mi boste lahko kljub temu pomagali.

Simptomi:
- Kakor v vsakem aq je tudi v mojem nekaj alg. Te alge so seveda tudi po listih anubije, dogaja pa se, da na listih te alge občasno izginejo in na mestu kjer so bile, se na listih anubije pojavijo najprej rumeni madeži čez kak dan pa luknje v isti obliki kot so bile prej alge. Kasneje ta list posatne popolnoma rumen in odpade. Ostali listi izgledajo OK, prav tako korenike.

Gnojenje :
- 10 ml/teden: profito
- 2 ml/dan : procarbo

l.p.
Akvaristina, Mehatronika in Gasilstvo...
Moj akvarij - 25L
Moj akvarij - 100L

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 18 Mar 2012, 23:02

Če lahko izmeriš Po4 kot tudi NO3 bi bil super podatek.In svetloba ter čas osvetlitve ?
Druga zadeva ali je glavno steblo anubije nad površino substrata in kamenja ?
Zadnje vprašanje ali jo morda gnojiš s gnojilnimi tabletami ? "železom"
Moja slaba izkušnja ter ugotovitev rumenih listov anubije,podtikal sem JBL kroglično gnojilo ,ki je polno železa začela je rumenet.Rešil sem jo tako ,da sem rumene liste porezal, ter jo prestavil na drug konec akvarija tam kjer ni bilo pognojeno ;)
Glede alg menjava vode ,s tem znižaš Fosfate Po4 in pa tudi Nitrate za nekatere je lepo če imaš Easy Carbo s katerim se jih vsaj deloma znebiš vzroka za nastanek ne odpraviš! Dokler ni podanih izmerjenih parametrov.No3 ? Po4 ? Co2 ?
Ali imaš morda kak tester listnati bolje če je kapljični in poveš količino izmerjenega No3 Lp
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

Uporabniški avatar
glasni
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a glasni » 18 Mar 2012, 23:41

@boysta podtikal jbl kroglice pod anubias!? Pa ja nisi imel skupaj z rizomom "posajeno"? Anubija črpa hranila iz vode in rizom ne sme biti zakopan!

Uporabniški avatar
boysta
Kraj: Slovenija 2104 Maribor Pobrežje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a boysta » 19 Mar 2012, 03:06

Skupaj z rizomom ni bila posajena,rizom je bil striktno nad podlago korenine ,pa v podlagi,ki so iz moje začetniške napake fasale JBL kroglico polno "železja" :D Iz tega razloga je rastlina rumenela, razlog je predoziranje z železom in onemogočanje absorbacije preostalih elementov iz tega sledi rjavenje listov stagnacija.
Predoziranje/pomankanje hranil pa veselo branje klik
01.)Spremenite odnos do živali!Raje jih uživajte na Satelitskem krožniku.
02.)Tudi majhne ribe imajo lahko velike apetite.
03.)Res je,da veliko živalskih vrst izginja.So pa zato ljudje vse manj človeški
04.)Ali je astronavte na Luni ponoči nosila zemlja ?

lola

OdgovorNapisal/-a lola » 16 Jan 2016, 20:46

Imam problem z anubiasom. In sicer anubias slabše raste, listi so različno obarvani, nekateri so svetlorjavi drugi so temnorjavi, na njem pa so tudi neke črne pikice, ki predvidevam, da niso alge. Anubias je star 3 leta in je že tudi dokaj velik. Parametri vode so vredu, dodajam tudi EasyCarbo in EasyProfi.
Še slike:
Priponke
IMG_7142.JPG
IMG_7141.JPG
IMG_7140.JPG
IMG_7139.JPG
IMG_7138.JPG
IMG_7136.JPG

lola

OdgovorNapisal/-a lola » 28 Jan 2016, 16:02

Nobeden ne bi vedel kaj je narobe z mojo anubio?

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 28 Jan 2016, 17:46

Videti je kot nekakšna mešanica GSA, ki se spreminjajo v black spot alge - ne vem če je to pravo poimenovanje, so različni opisi na netu. Lahko da so tudi začetki BBA (black beard algae, black brush algae). Slednje najpogosteje povzroča nihanje CO2.
Anubias slabše raste ravno zato ker ima liste prekrite s temi algami. Ta rastlina dejasnko potrebuje malo svetlobe za rast in najbolje uspeva v senci drugih rastlin. Ker raste počasi, večja izpostavljenost svetlobi ugodno pripomore ravno k rasti alg na njenih listih. Če lahko anubijo vzameš ven, te alge lahko fizično odstraniš oziroma uporabiš 5% raztopino varekine z vodo v katero za kratek čas potopiš rastlino in jo potem spereš pod tekočo vodo. Sicer s slike ne vidim, pa vseeno: Anubija mora biti posajena tako, da so v podlagi samo korenine, rizom mora biti prost. Zato se največkrat vežejo na kakšen korenine ali kamenje, kjer najbolje uspevajo.

lola

OdgovorNapisal/-a lola » 28 Jan 2016, 18:51

Anubija je na korenini, ni nič v pesku.
Anubija ni preveč osvetljena, saj je samo 15W luč.
V varekino sem jo že namakal, a ni nič pomagalo.
So lahko listi tudi že toliko stari, da propadajo, bi bilo dobro da jih morda postrižem in počakam, da zraste na novo?
Je pa anubija že velika kar mogoče na sliki ni videti.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 28 Jan 2016, 19:14

Če pogledaš list anubije iz spodnje strani, kakšene barve je ? oz bolše uprašanje, se ti zdi da propada iz spodnje strani ?
Pri anubijah je značilno da so polne alg saj so počasi rastoče rastline. Alge z anubije poiskusi spraviti z zobno krtačko, nič se ne boj ji nebo hudega je trdoživa rastlina, če pa še vedno ne gre poiskusi direktno na alge "kapniti" z pipeto raztopljeni ogljik oz glutaraldehid, ali po domače Carbo, katero znamko si izbereš v trgovini načeloma ni važno, sicer večina zagovarja Seachem Excel, sam ga še nisem preiskusil tako da ti težko rečem.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 28 Jan 2016, 19:17

Tudi če je le 15w sijalka, je lahko dosti samo to, da je direktno na svetlobi. Rastlina je namreč zrastla in so listi bližje viru svetlobe. Listi so od alg lahko že toliko poškodovani, da propadajo. Po vsej verjetnosti si bo težko opomogla, če alg ne moreš fizično odstraniti z listov. Morda bi jo vzel ven iz akvarija in jo dal v neko posodo, tako da bodo korenine v vodi, ostalo pa zunaj. In jo postaviš na okensko polico, kjer ni direktne sončne svetlobe. Anubije namreč čisto dobro uspevajo tudi zunaj vode. Ker ji tam alge ne bodo mogle do živega, se morda popravi. Kakšne pa imaš vrednosti fosfatov v akvariju?

lola

OdgovorNapisal/-a lola » 28 Jan 2016, 19:31

Kako pa naj ji zmanjšam svetlobo?
Alge se mi zdi da so nekako vraščene v list in jih je težko spraviti dol.
bom morda probal na zrak dati in samo korenino v vodo.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 28 Jan 2016, 19:38

Če imaš v akvariju še druge rastline, ki potrebujejo več svetlobe, bo problem z zmanjševanjem, saj ta sijalka že sama ne nudi pretirane osvetlitve. Če pa imaš anubijo na eni strani ločeno od ostalih, vseeno lahko poizkusiš z zatemnitivijo sijalke na tem mestu. To lahko narediš z navadno alu folijo. Seveda boš moral potem opazovati rast ostalih rastlin, da ne bodo zaradi zatemnitve prikrajšane.

lola

OdgovorNapisal/-a lola » 28 Jan 2016, 19:51

Ker ta anubija je v tem akvariju, ki ga zdaj nameravam preurediti in od začetka zaštartati, ker bom naselil tudi druge prebivalce.
Tudi rastline bodo druge. Edino to anubio bi rad obdržal, zato jo hočem "ozdraviti", ker zdaj izgleda res obupno.
Tako, da bi jo lahko tisti čas ko bom čistil akvarij, poiskusil dati liste na zrak in bom videl kako se bo obneslo.

Uporabniški avatar
BorisK

OdgovorNapisal/-a BorisK » 28 Jan 2016, 20:10

Najbolj učinkovito boš odstranil alge z anubije, če jo vzameš ven in jo s pršilko poškropiš z EasyCarbo_m. Pustiš 10 sekund in spereš pod tekočo vodo. Po nekaj dneh bodo listi spet čisti. Pri meni je to delovalo.

lola

OdgovorNapisal/-a lola » 28 Jan 2016, 20:14

Bom poskusil, samo dvomim, ker tudi z varekino ni delovalo.

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost