Cryptocoryne usteriana - trdovodna lepotica

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

Cryptocoryne usteriana - trdovodna lepotica

OdgovorNapisal/-a BojanD » 21 Apr 2013, 14:27

GašperK napisal/-a:Zdravo,
Po obliki listov (izgleda kot da je listna ploskev mehurčkasta, podobno kot pri Aponogeton boivianus) ter po dolgih pecljih mene bolj spominja na vrsto Cryptocoryne usteriana, ki je zelo redka vrsta v prodajalnah.
Je pa res da je po sliki, ki ni najboljša, težko določiti pravo vrsto ::)

Lep pozdrav,
Gašper

post88539.html?hilit=usteriana#p88539

Cryptocoryne usteriana Engler, 1905 je filipinska vrsta kripotokorine, ki se je pogosto zamenjuje z ravno tako filipinsko sestrično vrste Cryptocoryne aponogetifolia Merrill. Razlikuje se od nje predvsem po tem, da ima usteriana spodnjo stran listov rdeče obarvano. Leta 1983 je slavni "vrtnar" Josef Bogner iz Minhenskega Botaničnega vrta nabral pravo originalno vrsto usteriana na otoku Guimaras na Filipinih; ko je v Evropi vzcvetela, je lahko neizpodbitno dokazal, da sta dejansko Cryptocoryne usteriana in Cryptocoryne aponogetifolia dve različni vrsti.
Ta velika vrsta kripotokorine je znana po tem, da se obnese tudi v trdovodnih akvarijih z ostrižniki. Te dni znana firma za akvarijske rastline Anubias iz Bologne prodaja pred kratkim vzgojenega križanca Cryptocoryne usteriana RED, ki ima rdeče obarvano tudi zgornjo listno ploskev; tudi tega hibrida vzgajajo emerzno (izven vode, zgolj v zelo vlažnem okolju), največ ga kupujejo akvaristi z velikimi akvariji in tršo vodo. Cena mi ni poznana, a ta vrsta rastline je zaradi redkosti dosedaj imela zelo visoko ceno?
Če odmislimo tega križanca, so dosedaj bile v hobiju poznane najmanj 4 različne populacije (podvrste?) te lepe rastline.
Domovina: Filipinsko otočje
Velikost: do 80 cm
Temperatura: 22-26°C
Voda: pH: 6 to 7.8, rada ima malo bolj trdo vodo...
Osvetlitev: srednja do močna
Zahtevnost: nezahtevna vrsta, a kljub temu redka v hobiju.
Zelo lepo rdeče obarvana vrsta, primerna predvsem za dovolj velike akvarije, tudi take z ostrižniki, ki sicer jedo rastline.

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

Re: Cryptocoryne usteriana - trdovodna lepotica

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 17 Apr 2016, 17:01

No, okoli leto nazaj sem nepoznavajoč končno velikost rastline in nič hudega nekje vzel en in vitro lonček, na katerem je pisalo Cryptocoryne usteriana. Imam pač rad vodne čaše, zdijo se mi praktične, pa bojda zavirajo rast določenih alg. Na lončku je pisalo, da je rastlina za ozadje akvarija, in sem jo res zasadil v zadnji kot 80-litraša. kot vse vodne čaše je trajalo nekaj mesecev, da se je navadila na vodno okolje. Prvih neka listov je bilo pričakovano majhnih. Nato pa me lepega dne, ko me nekaj dni ni bilo doma, preseneti 10 cm dolg tulec, ki je postal 20 cm dolg list. Nekako sem pričakoval, da bo to končna višina rastline, vendar kar ni nehala rast. Vsak list je bil daljši od naslednjega, dokler niso plavali po gladini. Trenutni najdaljši list je dolg med 80 cm in 1 m. :8-: In je za običajne namene občutno prerasla akvarij.
Sicer akvarij zglada malo čudo s 15 več kot pol metra dolgimi listi, se mi pa zdi da rastlina to odtehta s svojo lepoto. Prvih nekaj mesecev so bili vsi listi v celoti zeleni, ko pa je rastlina pognala prvi list, ki je prišel do gladine, je začela delati liste, ki so na spodnji strani rdeče-bakreni z zelenimi žilami, zgoraj pa živozeleni.
po drugi strani pa malo upam, da bo zacvetela. kolikor vem, vsaj nekatere vodne čaše v naravi cvetijo, ko so zalite s plitvo vodo. Spodnji del socvetja ostane pri dnu, nad gladino pa poženejo tulec za opraševalce. Običajne čaše so v akvarijih pošteno pod vodo, no, tale pa ni.
Priponke
DSC_0233[1].JPG
Ta najdaljši list
DSC_0232[1].JPG
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 17 Apr 2016, 18:39

ta je pa res velikanka :8-: sam sem imel dotično rastlino pa mi listi več kot 10 cm niso nikdar zrastli

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 17 Apr 2016, 20:34

Mogoče je pomagalo, da ji, kot vsem kriptokorinam, podtikam glinene kroglice?
Včeraj sem opazil še živico, kosem prestavil korenino. Mslim, da je bo kmalu poln akvarij :D
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 18 Apr 2016, 12:40

Kevin17 napisal/-a:ta je pa res velikanka :8-: sam sem imel dotično rastlino pa mi listi več kot 10 cm niso nikdar zrastli

Končno spodobna debata! :toja
Verjetno si imel samo tej podobno vrsto kriptokorine; tale raste v višino kot konoplja.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 18 Apr 2016, 12:54

a2l2 napisal/-a:Mogoče je pomagalo, da ji, kot vsem kriptokorinam, podtikam glinene kroglice?
Včeraj sem opazil še živico, kosem prestavil korenino. Mslim, da je bo kmalu poln akvarij :D

Glina je od nekdaj (poleg šote) veljala za odlično podlago za kriptokorine, se pa razlikujejo med seboj po kvaliteti (ni vsaka dobra). Žal usteriana uspeva samo pod vodo, tako da višanje akvarija v paludarij ne pride v poštev pri njej (samo višji akvarij). Redki so pri nas akvariji, višji od 100 cm v višino, zato jo redko vidimo v vsej naravni lepoti. Če pa želiš, da bo cvetela, bi vseeno bilo smiselno povišati kopni del nad vodno gladino, čeprav je bolje znižati vodno gladino v akvariju (kar pa večini rib ravno ne ustreza, razen kakšnim labirintovcem, ribam plezalkam in podobno).

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 18 Apr 2016, 14:30

Očitno sem dobro zadel glino :). Žal se pa ne spomnim več, kje sem jo nabral.

Včeraj sem se malo posvetil znanosti o kriptokorinah in ugotovil, da obstaja cela klika akvaristov in vrtnarjev/cvetičarjev, ki se ukvarjajo samo z njimi, podobno kot z orhidejami. Večinoma jih gojijo kar nad vodo, a v 100% zračni vlagi. Se mi pa zdi, da je to dokaj raznolik rod, nekatere rastejo samo na zraku, druge samo pod vodo.
Včeraj sem iskal slike cvetov, sicer spadajo v isto družino kot anubias (vodna leča, kačunka, kačnik, kaček, spatifil, flamingovec... velika družina :D), vendar imajo precej bolj spektakularne cvetove(niso pa spet ravno neke Orhideje), ki imajo bojda močen vonj .
Ko sem iskal slike teh cvetov, sem na nekaj slikah videl na lončku označeno C. usteriana, pa je bil lonček na suhem. Sicer je tudi čisto zelo možno, da je bilo tam le zaradi slikanja.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 18 Apr 2016, 16:26

BojanD napisal/-a:
Kevin17 napisal/-a:ta je pa res velikanka :8-: sam sem imel dotično rastlino pa mi listi več kot 10 cm niso nikdar zrastli

Končno spodobna debata! :toja
Verjetno si imel samo tej podobno vrsto kriptokorine; tale raste v višino kot konoplja.

Bi znalo kar držati ja Bojan ::)

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 15 Maj 2016, 15:21

DSC_0272[1].JPG

Tako pa izgledajo živice te rastline.
Rastejo precej počasi v dolžino, vendar vsakič, ko požene novo rozeto precej poveča količino rastline.
Poleg tega se mi je zdela stvar zanimiva, ker je živica precej velika in debela in se jo lepo vidi.
Hkrat pa se tudi lepo vidi, da so živice specializirana stebla - pred zametkom rozete je še majhen predlistič.

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 16 Mar 2017, 13:13

no, torej :) dobra novica:
Imam cvetni popek:) Žal me ni doma, sicer bi doložil sliko.
Rastlina je bila vmes prestavljena v nov, večji akvarij, ke je prejšnji počil. Kaj točno bi sprožilo cvetenje ne vem, ima pa v tem akvariju precej več koščkov gline z Golovca, hkrati pa je bila nekaj tednov v precejšnji temi in mrazu (v 240 l akvariju ena 20 W sijalka, mraz je bil pa 20°+/- 2). Na začetku februarja je dobil akvarij novo razsvetljavo, hkrat se je začelo ogrevat.
Kaj točno od tega je sprožilo cvetenje ne vem, sem pa navdušen, sploh ker odkar je bila prestavljena ni kazala posebnih znakov rasti; kot vse kriptokorine ne mara presajanja in akvarista kaznuje s stagniranjem ali celo propadom zelenih delov. Popresaditvi je ena tretjina starih listv šla skoraj takoj, ostali pa so nekaj mesecev izgledali iz tedna v teden bolj bogo. Prejšnji vikend sem bil doma, pa zagledampopek in nove odganjke in nove liste na vseh novih in starih odganjkih.

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 16 Mar 2017, 21:39

Še ena poleg barklaje in mrežnic, ki potrebuje sezonski počitek; preveč ogrevamo te rastline običajno. Hvala za poučno izkušnjo!

Uporabniški avatar
a2l2

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 08 Jan 2019, 15:27

no, lani mi ni uspelo slikati razcvetele rastline, očitno jo je nekaj oprašilo, in so socvetja hitro propadla - našel sem pa plod nekaj tednov kasneje.

Letos je cvetela nekaj prej, in sicer s 4 cvetovi, pogoji pa enaki kot prvič. Dve socvetji sta dosegli gladino in se odprli, dve pa še sledita.

Kar je na slikah, je vrh spate - ovršnega lista socvetja, ki ga pri teh vrstah čvrsto obdaja in je zraslo v 20 cm dolgo cev, nad vodo pogleda pribl. zgornja tretjina spate.
Pravi cvetovi so skriti kotličku pod vodno gladino, so zelo majhni in nimajo pravih cvetnih listov, kot je značilno za celotno družino kočnikovk (kamor spadajo še Anubias, Bucephalandra, Lagenandra od akvarijskih, in pa kala, kačnik, kaček, diffenbahija, filodendron, monstera, flamingovec ipd. od znanih sobnih). Oblika in razvoj spate je odvisen od opraševanja in rastišča rastline, tako pri cryptocorynah ščiti cvetove, da jih dosežejo opraševalci (najbrž kakšne mušice).

Zvečer bom ta zrela dva utrgal, da jih odnesem na fakulteto, poslikam celotno socvetje takrat, kasneje pa morda še dodam slike od znotraj.

LP
Priponke
ust.jpg
usteriana.jpg
usteriana1.jpg
usteriana2.jpg
usteriana3.jpg
usteriana4.jpg

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost