valisnerija pomoč

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

BLUE

valisnerija pomoč

OdgovorNapisal/-a BLUE » 05 Dec 2007, 06:21

Pozdravljeni.

Potrebujem pomoč in sicer smo v soboto posatvili akvarij(cayman 80)(slike vam pokažem kasneje) in vanj posadili valisnerijo, ki pa sedaj postaja rjava, v bistvu se mi zdi da listi propadajo.
Vodi nismo dodali zaenkrat ničesar, samo bakterije ki so bile priložene. Poudariti moram, da naša vodi ni kloriana, je pa bolj trda, je to mogoče vplivalo na propad. Danes grem kupit mislim da se reče aquasan? kako se to dozira? Mi priporočate še kaj drugega.

Zanima me tudi ali se vam zdi primerno da recimo po 14 dneh ciklanja v akvarij vnesem vsaj čistilce, npr. modrega rogatca.
Hvala za pomoč 
lp blue

BLUE

Re: valisnerija pomoč

OdgovorNapisal/-a BLUE » 05 Dec 2007, 06:32

Pozabila sem povedat da je podlaga 3 cm fondo vivo  in čez črni pesek.Ostale rastline mi na prvi pogled delujejo ok. osvetlitve je 8 h na dan.
hvala
blue

Uporabniški avatar
GreKom
Kraj: Radizel

OdgovorNapisal/-a GreKom » 05 Dec 2007, 10:56

BLUE napisal/-a:Poudariti moram, da naša vodi ni kloriana, je pa bolj trda, je to mogoče vplivalo na propad.

Zdravo,

lepo pozdravljen/a. Kolko vem ima valisnerija raje trdo vodo. http://www.aquanubis.com/index.php?opti ... ganizma=51

Tudi jaz mam probleme z valisnerijo in sem mnenja, da imam premehko vodo.

Mislim pa, da je tu na tem forumu kar nekaj bolj izkušenih "rastlinarjev" kot sem jaz. To temo bom tudi jaz spremljal, saj moje valisnerije ne zrastejo višje kot 20 cm  >:(
Kaj imata akvarij in lepi otroci skupnega? Oboje je treba delat počasi in z občutkom :) L.P. Grega

kuhla
Kraj: dravograd
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kuhla » 05 Dec 2007, 13:18

Sam se s tem ne strinjam, da imajo valisenerije rade trdo vodo. Sam imam valisenerijo spiralis tiger in mi zraste preko 1m!!!! Imam pa naslednje parametre:  7 kH              8 gH
Lp Blaž

Uporabniški avatar
GreKom

OdgovorNapisal/-a GreKom » 05 Dec 2007, 16:48

kuhla napisal/-a:Sam se s tem ne strinjam, da imajo valisenerije rade trdo vodo. Sam imam valisenerijo spiralis tiger in mi zraste preko 1m!!!! Imam pa naslednje parametre:   7 kH               8 gH

A si siguren, da govoriva o isti rastlini? V Tropica katalogu 2007/2008 namreč piše....

Višina: 30-55+ cm
Širina: 5+ cm
Temperatura: 15-30 C
GH: 4-30 dH
PH 6-9

Je pa tudi res, da valisnerije rabijo kar nekaj časa, da se ponovno ukoreninijo. Sem malo po tujih forumih prebrskal in marsikdo piše, da so mu od začetka listi odpadali, da pa se je stanje po ca. 2 mesecih stabiliziralo.

Počasi in z občutkom  ;-)
Kaj imata akvarij in lepi otroci skupnega? Oboje je treba delat počasi in z občutkom :) L.P. Grega

kuhla
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kuhla » 05 Dec 2007, 16:54

Ja pa res madonca!!! Tudi sam sem pogledal na tistem krtončku ki ga dobiš zraven rastline je pisalo tako. Bom pa slikal tole zadevo, da boste videli, da je res tako.
Lp Blaž

Uporabniški avatar
bucini
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bucini » 05 Dec 2007, 16:55

Kuhla, če imaš liste širše od enega centimetra imaš verjetno orjaško valisnerijo.
Lp, Boštjan

Uporabniški avatar
GreKom

OdgovorNapisal/-a GreKom » 05 Dec 2007, 17:11

Se strinjam z Bucinijem. Do višine 1m po knjigi zrasteta samo Vallisneria Americana Gigantea in Vallisneria Americana Natans.

Uporabniški avatar
Elya
Kraj: Ljubljana - Črnuče

OdgovorNapisal/-a Elya » 05 Dec 2007, 17:29

BLUE tudi sama sem imela na začetku iste probleme z valsinerijo. Sicer je valsinerija pri meni poganjala nove liste, a vsi stari (iz trgovine) so propadli - težava se je rešila po cca. 2 mesecih, tako kot je rekel GreKom.
Imam pa tudi sama mehko vodo, pa ji zgleda sedaj ustreza (gH 5, kH 4).

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a repa » 06 Dec 2007, 22:59

Tako kot ribe, tudi rastline ob selitvi doživijo šok. Nekatere so bolj, nekatere manj občutljive na spremembe. Če valisnerija propada, še ne pomeni da je nekaj narobe z vodo, lahko se samo prilagaja.
Predvsem bi ti svetoval, da ne reagiraš prehitro, akvarij in živi organizmi v njem potrebujejo čas za prilagoditev. Prav lahko se zgodi, da si bo rastlina opomogla.

Svetoval bi ti, da odmrle liste odstraniš, kajti nič ne pripomorejo k izboljšanju.

Upam, da ste koreninice skrajšali ob sajenju. Tudi to je lahko eden izmed vzrokov. Dolge korenine se namreč niso sposobne prilagoditi, zato korenine skrajšamo na dolžino 3-4 cm s čimer rastlino prisilimo k hitrejši rasti, saj hitreje požene nove kerenine.

LP
Repa
Teorija je, da vsi vse vejo, a nič ne deluje.
Praksa je, da vse deluje, a nihče ne ve zakaj :-)

BLUE

OdgovorNapisal/-a BLUE » 07 Dec 2007, 08:27

Hvala za vse odgovore. Valiseriji sem skrajšala korenine
Kar  je pomoje napaka  je to da gre za valisnerijo gigantea in da nam je v trgovini rekla da ji lahko liste porežemo in očitno sem jih jaz preveč.
Ostale rastlinice delujeo dobro.

kuhla
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kuhla » 07 Dec 2007, 11:32

Pri meni ni nobeden list odpado. Pa tudi korenin nisem skrajšal pa prav lepo raste v širino in višino.

p.s. danes zvečer pridejo slike moje lepotice.
Lp Blaž

BLUE

OdgovorNapisal/-a BLUE » 09 Dec 2007, 09:57

No še slikica. Propadanje se nadaljuje. Akvarij je dobil tudi prve prebivalce, dva modra rogatca in albinski somček.

valisnerija-propada.jpg

lp Jasna
Nazadnje spremenil BLUE, dne 09 Dec 2007, 10:00, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
GreKom

OdgovorNapisal/-a GreKom » 09 Dec 2007, 10:32

Lep akvarij. Ne se bat, isto je bilo pri meni.

Če dodaš kakega jabolčnega polža, teh rjavih listov sploh opazla ne boš  ;-)

Aja,

pa daj malo predstavi akvarij, pa sliko kompleta.
Nazadnje spremenil GreKom, dne 09 Dec 2007, 10:34, skupaj popravljeno 1 krat.

Guest

OdgovorNapisal/-a Guest » 13 Feb 2008, 21:28

včeraj je valisnerija začela gniti danes je pa že čisto gnila ampak korenine so pa vredu, čudno se mi zdi da so vse ostale rastline vredu, voda je normaln ph 7,5 gh 12 kh 10, če se komi sanja kaj bi lahko bilo oz. če še lahko rešim valisnerijo (korenine niso gnile samo listi! ), nej mi prosim svetuje (čudno se mi zdi da je zgnila v 1-2 dneh kar precej hitro)

Lp.

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost