valisnerija pomoč

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

Re: valisnerija pomoč

OdgovorNapisal/-a moto » 26 Dec 2008, 17:56

Zna biti, da ji manjka tako svetlobe, kakor tudi hranil... Valisnerije zahtevajo precej hranil, CO2 ni obvezen, svetloba je pa lahko problematična pri novih, kratkih listih in pri novih poganjkih (starejši listi pridejo blizu izvora svetlobe in jim zato le-te ne manjka).
Redno dajaj tablete gnojil poleg korenin (ne tako blizu, da bi se tableta dotikala korenin, ker nekatera gnojila "osmodijo" korenine) in bi moralo pomagati. Seveda pa bi pomagala kakšna slika, da se lahko bolje vidi "problem"...
LP, Matija

Uporabniški avatar
Lt. Norman
Kraj: Lavrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Lt. Norman » 26 Dec 2008, 18:59

Bom poslikal ko bom imel malo več časa. Hvala za dogovor. Svetlobo nameravam pa dodati še 15W (mogoče T5) in odsevnike. Pa še kakšno gnojilo bom dokupil, pa bom videl kasneje kako bo. Saj ne vem, kaj je bilo. Kar na enkrat so začele skoraj vse rastline nekaj propadati. 3 rastline so mi dokončno zgnile, tako da jih sploh ni več.

Uporabniški avatar
moto

OdgovorNapisal/-a moto » 26 Dec 2008, 20:09

Kar na enkrat so začele skoraj vse rastline nekaj propadati. 3 rastline so mi dokončno zgnile, tako da jih sploh ni več.

To nakazuje na to, da so rastline porabile vse hranilne snovi... Po moje bi jim pomagalo dodajanje gnojila... seveda postopoma.
LP, Matija

Uporabniški avatar
Primosio
Kraj: Ljubljana - okolica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Primosio » 27 Maj 2009, 22:06

Živjo!

Nov problem....valisnerija je začela propadati.

Najprej je postala bleda, nato ap se je začela od vrha trgati in cepiti!

Kaj se dogaja in kako naj saniram nastalo situacijo?

lp

Uporabniški avatar
htf_lover
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a htf_lover » 27 Maj 2009, 22:12

Sem to že videl pri kar nekaj akvaristih, večinoma je čez čas ponovno pognala. čas bo pokazal ali bo preživela ali ne
Shrimp, snail, clam and fish lover

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 27 Maj 2009, 22:41

Lepo pozdravljen

Sicer ti ne morem pomagati natančno vendar ti lahko posredujem podatke o vodi v kateri mi valisnerija dobesedno nori.

Trdota kh/gh 3, ph 6, temperatura 29oC osvetlitev 1x daylightstar in 1x fluora osram 54w, podlaga samo kremenčev granulat 2-3 mm brez posebne podlage. Osvetlitev traja od 10 - 23 ure. Ko sem imel osvetlitev krajšo in šibkejšo zaradi okvare fluora žarnice je prav tako začela malce propadati. Po menjavi žarnice z novo, podaljšanju osvetlitve in eno dozo PlanT Tonica (gnojila), je ponovno taka, da jo komaj krotim. Še vedno jo je nekaj na zalogi in jo lahko komu podarim kakšno sadiko.

Uporabniški avatar
moto

OdgovorNapisal/-a moto » 27 Maj 2009, 23:35

Valisnerija je znana kot velik porabnik hranil. Hrani se prvenstveno preko korenin, zato ji lahko pomagaš s kakim gnojilom v obliki tablet, katerega vtisneš poleg korenin.
Če si jo morda presajal ali kako drugače vznemirjal podlago okoli nje, je lahko tudi to vzrok. Se pa, tako kot druge rastline, odzove na spremembe v akvariju, le da je škoda na njenih listih veliko bolj očitna (moteča), kot pri drugih rastlinah...
LP, Matija

Uporabniški avatar
Primosio
Kraj: Ljubljana - okolica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Primosio » 28 Maj 2009, 08:33

Ja, saj sumim, da je hranil v tabletih zmanjkalo, pred cca. 4 meseci sem uporabil tablete od seachema, pa je norela do sedaj...zdaj pa tole...grem danes po novo dozo, pa da vidimo!

lp

JstSmAlen

OdgovorNapisal/-a JstSmAlen » 28 Maj 2009, 14:13

Pozdravljeni!

Bom uporabil kar to temo. Prosil bi za nasvete, in sicer:
Pred pol leta sem dobil valisnerijo, ki se je zelo lepo sama razrastla. Pred kratkim (dva tedna nazaj) je pa začela "propadati". V akvariju je še ena druga rastlina, ki pa je čisto vredu (lepe zelene barve). Valisnerija je začela izgubljati barvo, postala je rumenkaste barve in se je zelo skrčila-ni več tako bujna (veliko listov je že odpadlo). Med rumenimi listi je še vedno nekaj malo poganjkov, ki so lepe zelene barve.

Gnojil (tablet) nisem nikoli dajal. Bi moral?
Sumim, da gre za premalo osvetljenosti, ker luč čez dan ne gori nonstop.

Še nekaj: pred tremi meseci, je zelo visoko pognala liste (previsoko), da so kar plavali po površju. Zato sem približno mesec dni nazaj z rokami "odtrgal" zgornji del. Je bila to napaka?

Še tri fotografije za lažjo predstavo (na slikcah še dost zelena zgleda, v resnici pa je manj):

http://www.shrani.si/f/e/FG/CcBt4Hj/img2081.jpg
http://www.shrani.si/f/2/af/4Q268VGQ/img2082.jpg
http://www.shrani.si/f/32/1z/2ceo73EV/img2083.jpg

Uporabniški avatar
repa
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a repa » 28 Maj 2009, 15:06

Pozdravljen,

kot je že iz prejšnjih objav razvidno, je priporočljivo dodajanje hranil oz. tablet. Če ti druga rastlina uspeva, še ne pomeni, da ti bo tudi valisnerija, ker vsaka rastlina potrebuje določene pogoje, ki morajo biti izpolnjeni za dobro rast.
Iz napisanega bi jaz sklepal, da je rastlina res porabila vse hranilne snovi, ki jih potrebuje za rast in sedaj propada.

LP
Repa

Uporabniški avatar
moto

OdgovorNapisal/-a moto » 28 Maj 2009, 15:13

Dobrodošel :)

Sodeč po opisu (slik mi telefon ne prikaže) je zelo verjetno, da ji je zmanjkalo hrane... Manjka podatek o gnojenju, podlagi, starosti akvarija, jakosti svetlobe... Pomagaj ji s hranilnimi tabletami.
Nisi navedel, če si prej imel več oz. stalno osvetlitev čez dan...
Listov se pa pri nobeni rastlini ne trga (izjema je mahovina), ampak se jih reže z ostrim nožem ali škarjami, da je odrez čimbolj gladek. S trganjem se namreč poškoduje še del stebla ali lista, kar ne pripomore k zdravju rastline.
LP, Matija

JstSmAlen

OdgovorNapisal/-a JstSmAlen » 29 Maj 2009, 14:43

Hvala za nasvete. Bom poskusil z tabletami in prižgano lučjo čez cel dan.

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 29 Maj 2009, 21:23

JstSmAlen napisal/-a:Hvala za nasvete. Bom poskusil z tabletami in prižgano lučjo čez cel dan.

Raje ne povečaj čas osvetljenosti, ker je potem možnost, da ti izbruhnejo alge. Raje imej na trenutni osvetlitvi in vsak teden povečaj za 15 minut.

Uporabniški avatar
Cyberddp

OdgovorNapisal/-a Cyberddp » 29 Maj 2009, 23:20

JstSmAlen napisal/-a:Hvala za nasvete. Bom poskusil z tabletami in prižgano lučjo čez cel dan.

dodaj od sachem ali JBL (ballse), vendar sachen deluje okol 3 mesece na polno in je zato malo dražji ampak velik bol uporabn!

baucika

OdgovorNapisal/-a baucika » 14 Mar 2010, 14:10

Lep pozdrav!!

Bom tudi jaz uporabila že začeto temo.

Meni pa so ribe dobesedno razcefrale in pojedle?? vse valsinerije gigantee. Kaj je tu vzrok? Morda pomanjkanje hrane oz. vitaminov ribam??

Kako naj preprečim, da bodo nehale s tem početjem, druge rastline namreč puščajo čisto pri miru.

Hvala

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost