Rod Anubia

Informacije o akvarijskih rastlinah

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

Rod Anubia

OdgovorNapisal/-a dule » 15 Okt 2008, 16:48

Torej v nekaj temah sem zasledil da naj bi Anubie spadale v biotope iz Afrike, zato se mi je zdelo zanimivo da malo napišem o (zlo) rabi tega rodu, ki je sicer v trgovinah kar popularna.

Torej, rastline iz rodu Anubia so v bistvu kopenske rastline iz deževnih gozdov v Afriki. Pri vsakoletnih polavah so pač poplavljene in so se tako prilagodile da lahko živijo pod vodo. Sicer je življenje na suhem, ob primerni zračni vlagi sposobnih dosti rastlin, kar z pridom izkoriščajo trgovci ki jih gojijo pod rastlinjaki in ne pod vodo saj bi jih to stalo veliko dražje. Sam sem dokazal to da Anubie živijo ob zračni vlagu tudi zunaj pred kakšnim letom, mogoče malo manj, ko sem jih imel v bučki ( zdi se mi da je tema o tem nekje na AquaNubisu že objavljena, skupaj z slikami ) tako da je res že čas da prenehamo tlačiti rastline ki sicer prihajajo iz tistega kontinenta, vendar pa so zunanje rastline primerne za v lonec v dnevni sobi in ne za v akvarij, sploh če gre za biotop, saj tudi v biotopih reke Amazonke ne tlačimo palm ;). Nekje na računalniku imam tudi sliko Anubie v naravnem okolju, v zemlji če mi kdo ne vrjame, samo poiskati jo moram.

p.s. Glede na to da je Anubia malo čudno ime predlagam zanimivo slovensko ime, Afriška trdolistka saj je čas da se končno v akvaristiki da lepa slovenska imena, tako kot na primer kozicah kjer bi lahko vsi imenovale Crystal red kozice komot Rdeče čebelje kozice, ki je res lepo ime vendar pa zgleda da to ime uporabljam samo jaz in še enih par :-\ 

lp Martin

Uporabniški avatar
moto
Kraj: Žiri

Odg: Rod Anubia

OdgovorNapisal/-a moto » 15 Okt 2008, 18:43

Večina akvarijskih rastlin je gojenih izven vode - ob zadostni vlagi ;-) S tem se namreč znebijo vsakršnih težav z algami in še marsičem. Zato je včasih tudi potrebno kar nekaj časa, da se kupljene rastline prilagodijo življenju pod vodo.

Sicer pa niso le anubije napol kopenske rastline... Echinodorusi so tudi na tem - v sušnem obdobju so nad vodo (na kopnem), v deževni dobi jih pa zalije voda.

Glede imena pa mislim, da je anubija že zelo dobro "razpoznavna", tako da ne vidim smisla v nekem preimenovanju. Mimogrede... tudi televizija ni prav slovenska beseda, mar ne? ;-)
LP, Matija

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Odg: Rod Anubia

OdgovorNapisal/-a Dean » 15 Okt 2008, 18:53

Ko smo že tako lepo začeli z rodom bom nadaljeval z naštevanjem vseh že odprtih niti o njih:

Splošni nasveti in situacije:
Kam anubije posaditi in kako?
Anubija v bučki
Ko anubija zacveti
So anubiasi kot rastline za začetnike v akvaristiki

Vrste:
Anubias barteri var. barteri
Anubias lancelota
Anubias barteri var. nana Golden
Anubias barteri var. nana bonsai
Anubias barteri var. nana
Anubias gracilis
Anubias heterophylla

Problemi:
Rastline ki jih pritrdimo na korenino
Problem z anubijo
Anubias barteri var. nana (Problem z listi)

Za konec pa še pogled v Bazo organizmov pod rastline v skupino Rastline z rizomom, kjer lahko najdete opis tudi katere, ki še nima odprte svoje niti z debato o njej.
Nazadnje spremenil Dean, dne 15 Okt 2008, 18:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Stupid now or stupid for life, your decision. ;D

zoya

Re: Rod Anubia

OdgovorNapisal/-a zoya » 20 Nov 2009, 14:08

bo narobe če anubijo posadim skupaj z lončkom? korenine so precej ovite okoli lončka...

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 20 Nov 2009, 14:19

Tisti lonček brez problemov z škarjicami porežeš na 100 koščkov če je treba.
Tanke koreninice pa lahko tudi porežeš, pač čimmanj, in mislim da ji ne bo nič.

zoya

OdgovorNapisal/-a zoya » 20 Nov 2009, 17:18

z veliko mero nežnosti sem jih dobila ven brez poškodbe... bravo jaz ! :lol:

zoya

OdgovorNapisal/-a zoya » 03 Mar 2010, 20:29

je možno da mi bo anubia cvetela? če to ni možno, se mi ne smejat...ampak glede na to da mi raste kot gobe po dežju in da je zdaj zrastel še poganjek (pri sobnih rastlinah bi z gotovostjo trdila, da gre za bodoči svet), čedalje bolj verjamem v to...

zoya

OdgovorNapisal/-a zoya » 03 Mar 2010, 20:32

prosim za brisanje posta...nekak mi je uspelo spregledati nekaj vrstic višje temo o cvetenju...bravo jaz :sad:

Uporabniški avatar
dule
Kraj: Hoče ( okolica MB )
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a dule » 03 Mar 2010, 20:33

Poglej linke, ki jih je napisal Dean, je tudi en o cvetenju anubiasov.

lp Martin

acjom

OdgovorNapisal/-a acjom » 18 Avg 2010, 09:11

hey,
po 4 letih sem zlatim ribicam letos kupila rastlino trdi rogist in anubij. nažalost so trdega rogista že pohrustale :evil1: (posebno rade so ga imele, ko so bile gor še ikre)
no zdej opažam da so se lotile anubija. kaj nej naredim?
v akvariju imam še polže (sam če jih prej niso jedl rastlin jih tut zdej nebi- predvidevam)
vem da so zlate ribice rastlino jede sam vseen.a jih premalo hranim (dam jim 3x na dan po eno tamalo žličko mešane hrane Pondmix (rakci, kosmič...) + kakšno muho. nevem.so pa velike ribe okol 15cm.
lp

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 18 Avg 2010, 15:47

acjom napisal/-a:hey,
po 4 letih sem zlatim ribicam letos kupila rastlino trdi rogist in anubij. nažalost so trdega rogista že pohrustale :evil1: ...

Trdega rogolista ti dam vsak teden lahko toliko, da ga zlatke ne bodo mogle pojesti :) .
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

acjom

OdgovorNapisal/-a acjom » 19 Avg 2010, 11:08

TAL3MC napisal/-a:
acjom napisal/-a:hey,
po 4 letih sem zlatim ribicam letos kupila rastlino trdi rogist in anubij. nažalost so trdega rogista že pohrustale :evil1: ...

Trdega rogolista ti dam vsak teden lahko toliko, da ga zlatke ne bodo mogle pojesti :) .

:lol: bi z veseljem vzela, sam kaj ko pa bi potem mogla vsak drugi dan čistit filter (ribe vse razcufajo, mal pojejo, velik del tistih iglc, listov pa pristane v filtru)

acjom

OdgovorNapisal/-a acjom » 19 Avg 2010, 11:10

p.s. škoda mi je tko lepih rastin da jih uničijo

Uporabniški avatar
LDDP
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a LDDP » 19 Avg 2010, 12:13

moje izkušnje so take, da dokler je anubija 1, jo cufajo neusmiljeno. pri večjem številu pa bi kaj ostalo, ker tako morajo predvsem si zapomnit, da ni okusen, in da to ugotovijo, more vsaka nekajkrat probat, in tu ena rastlinca hitro gre v franže :)

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a BojanD » 08 Apr 2013, 20:49

dule napisal/-a:Torej v nekaj temah sem zasledil da naj bi Anubie spadale v biotope iz Afrike,...

p.s. Glede na to da je Anubia malo čudno ime predlagam zanimivo slovensko ime, Afriška trdolistka saj je čas da se končno v akvaristiki da lepa slovenska imena,...
lp Martin

Lep predlog, afriška trdolistka, se mi ne zdi napačno. Žal si že sam za ime niti uporabil po moje napačno ime Anubia: zakaj napačno?
Prvič, slovenska imena rastlin pišemo z malo začetnico, če pristanemo na to ljubiteljsko ustno popačenko, je treba napisati anubija (ne Anubija).
Drugič, biologi pri poimenovanu rastlin in živali ne odobravamo dobesednega slovenjenja latinskih imen v tem smislu, da napišemo latinsko ime kot v slovenskem jeziku; tale anubija je lep primer tega, da je to slabo: to poimenovanje je že uporabljeno v latinskem imenu in je nesmiselno to tako sloveniti. Avstrijski botanik iz Dunaja Heinrich Wilhelm Schott je opisal prvo vrsto tega rodu in sam rod leta 1857; gre za vrsto A. afzelii (tipska vrsta) - vrstno ime afzelii je v čast odkritelju/prinesitelju, švedskemu botaniku Adam-u Afzelius-u, ki je prinesel to rastlino iz afriške države Sierra Leone; rodovno ime Anubias pa je uporabljeno po asociaciji na egipotvskega boga Anubis-a, ki je predstavljal boga teme in onostranstva, to pa zato, ker so botaniki takoj opazili, da rastejo te rastline samo na senčnih, temnih predelih ob rekah ali v močvirjih. Torej bi bilo bolj pravilno uporabiti (če že) ime Anubis, ne pa Anubia (kar ne pomeni nič).
Zanimivo je, da je nizozemski botanik Wim Crusio stotrideset let kasneje po prvem opisu, leta 1987 v svoji še vedno veljavni reviziji tega rodu naštel le 8 vrst, kar se nekako ne sklada z našim poznavanjem vseh vrst in oblik tega rodu, čeprav je treba upoštevati, da je v hobiju tudi tu žal ogromno hibridov neznanega izvora, ki jih niti ne moremo točno uvrstiti v sistem.

Vrni se na “Rastline”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost