Argulus - krapova uš

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Deann123

Argulus - krapova uš

OdgovorNapisal/-a Deann123 » 24 Okt 2010, 19:06

Pozdravljeni!

V akvarij sem dal nekaj mladih koijev in opazil, da se drgenejo ob kamenje in pesek.
Danes sem v akvariju videl plavat majhnega rakca, ki je zelo podoben Argulusu!

Kako naj se lotim zdravljenja; katero zdravilo priporočate?

Če je uš na teh koi-jih v akvariju predvidevam, da je tudi v ribniku. Ker se bodo temperature kmalu spustile, bi naj tale parazit umrl. Z zdravljenjem v ribniku bi tako začel pomladi ali naj kar sedaj?

Prosim za hitro pomoč!

Hvala!
Fosili so zakon! www.fosili.si

Uporabniški avatar
Dean
Kraj: Bilje pri Novi Gorici
Kontakt:

Re: Argulus - krapova uš

OdgovorNapisal/-a Dean » 25 Okt 2010, 07:17

V akvariju načelo ni problema, ker lahko to zalego enostavno odstraniš z ribe s pinceto. Obstaja pa seveda tudi preparat Sera med Professional Argulol

Deann123

OdgovorNapisal/-a Deann123 » 27 Okt 2010, 12:15

Dean, bom tole vprasal kar tebe, ker vem da bom dobil najboljsi odgovor.

Ribice zdravim z sera cyprinopur in sicer 8ml na 120l vode.
Zdravit sem zacel vceraj in bom koncal jutri.
Nato oglje in delna menjava vode? Imam prav?

Imam pa novi problem;
Akvarij ima kapaciteto 125l (tako je rekel prodajalec) velik je 80 x 45 x 38 cm.
Njegovi prebivalci so zlati linj,4 koi-ji (mladicki 5cm) 1 shubunkin in 7 mladic zlatih ribic.
V njem imam 6 rastlin; anubije, vodni rmanec in se eno ki ima trde sulicaste liste ampak se imena ne spomnim in pa rogolist.
So rastline primerne?

Vceraj zjutraj so bile vse ribice na povrsju in so hlastale za zrakom oz. delale mehurce. Vse ribice razen zlatega linja.
Je to njihovo naravno obnasanje ali jim primajnkuje kisika?
Cel dan skoraj so na povrsju in se tako odnasajo. Vsake toliko casa gre katera proti dnu.
Ker rabijo koiji prezraceno vodo imam filter Fluval U3 nastavljen na najvisji pretok (pise 600l) in nastavljeno se na mehurcke.
Obcasno tudi kaksna kisik tableta.

Akvarij sem ciklal malo vec kot teden dni z vsemi pripravki.
Testi na dan 23.10. Tetra listici test.
Ph; 8
No3; 50mg/l
No2; 1mg/l
Gh; 15°dh
Kh; 15°dh
ne vem pa ce so test natancni, ker vse skupaj tako cudno pise.
Bom danes ponovno izmeril.

Vem da vsa ta vprasanja niso za to temo ampak nujno potrebujem konkreten odgovor cim rej.

Hvala!!

Deann123

OdgovorNapisal/-a Deann123 » 27 Okt 2010, 12:30

Najnovejse meritve;
Ph; 8
No3; 10mg/l
No2; 0. ....Indikator se ne obarva kar na lestvici kaze 0.
Gh; 11°d
Kh; 14°d

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 28 Okt 2010, 07:46

Deann123 napisal/-a:Dean, bom tole vprasal kar tebe, ker vem da bom dobil najboljsi odgovor.

Hvala za zaupanje, vendar pa je na tem forumu kar nekaj članov, ki so stari mački oz. vedo kako se stvarem streže in bi/bodo znali kako in kaj ;)
Deann123 napisal/-a:Ribice zdravim z sera cyprinopur in sicer 8ml na 120l vode.
Zdravit sem zacel vceraj in bom koncal jutri.
Nato oglje in delna menjava vode? Imam prav?

Obratno, delna menjava, nato aktivno oglje.
Deann123 napisal/-a:Akvarij ima kapaciteto 125l (tako je rekel prodajalec) velik je 80 x 45 x 38 cm.

Ja, morda zanj res, v resnici pa je to 121l, če ga brez česarkoli v njem napolniš do vrha. v kolikor pa imaš vodo par centimetrov pod vrhom, pa za nekaj cm plast peska itd, lahko hitro prideš na samo 100L ali manj ... toliko v vednost, ko boš doziral zdravila.
Deann123 napisal/-a:Njegovi prebivalci so zlati linj,4 koi-ji (mladicki 5cm) 1 shubunkin in 7 mladic zlatih ribic.
V njem imam 6 rastlin; anubije, vodni rmanec in se eno ki ima trde sulicaste liste ampak se imena ne spomnim in pa rogolist.
So rastline primerne?

Načeloma da, zelo verjetno pa jih bodo scukale.
Deann123 napisal/-a:Vceraj zjutraj so bile vse ribice na povrsju in so hlastale za zrakom oz. delale mehurce. Vse ribice razen zlatega linja.
Je to njihovo naravno obnasanje ali jim primajnkuje kisika?
Cel dan skoraj so na povrsju in se tako odnasajo. Vsake toliko casa gre katera proti dnu.
Ker rabijo koiji prezraceno vodo imam filter Fluval U3 nastavljen na najvisji pretok (pise 600l) in nastavljeno se na mehurcke.
Obcasno tudi kaksna kisik tableta.

Zelo verjetno, da potrebujejo kisik, saj je akvarij majhen, sumim pa, da je problem še sledeče ...
Deann123 napisal/-a:Akvarij sem ciklal malo vec kot teden dni z vsemi pripravki.
Testi na dan 23.10. Tetra listici test.
Ph; 8
No3; 50mg/l
No2; 1mg/l
Gh; 15°dh
Kh; 15°dh
ne vem pa ce so test natancni, ker vse skupaj tako cudno pise.
Bom danes ponovno izmeril.

Vse lepo in prav, vendar pa je 1 teden ciklanja odločno premalo, pa čeprav bi ga prisilil s hrano in bakterijami, da bi tako majhen akvarij zdržal tak vnos rib in res predelal ves nastal amonijak. v tem pa je ves keč. Tebi testerji ne pokažejo nič pretresljivega, ne zato ker je vse ok in ker vse deluje, tem več zato ker ne iščeš pravih stvari. Skoraj siguren sem, da se bodo pojavile težave, saj je Fluval U3 potopni filter, ki pa ni zadosten za tako količino rib. Pričakuj težave zaradi zastrupitve z amonijakom in nitritom in to v kratkem času.
Brez neke resne utečene biološke filtracije ne bo prihodnosti oz. boš moral zelo pogosto menjavati min 1/3 vode, če ne več. Kdaj pa boš ugotovil le s testiranjem (kapljični testi in ne lističi, saj je akvarij zelo majhen in občutljiv sistem, še toliko bolj če je preobremenjen).

Moj predlog je, da nabaviš manjkajoče testerje in to od amonijaka naprej, redno menjavaš vodo, med pa čimprej nabaviš volumensko konkreten zunanji filter (s tem mislim na volumensko konkreten in ne, da ima vse moderne pritikline od USB priklopov pa do ne vem še česa, ter ga čim prej utečeš s priklopom v kakšno večje vedro ali škaf v katerega vržeš kar nekaj ribje hrane, staro vodo iz akvarija, ter bakterije. Po 14 dneh ga priklopi na akvarij, ter spremljaj kako in kdaj bo zmogel ohranjati tvoj sistem zdrav. Tako bodo ribe lepo prezimile. Eno je, če ribniške ribe preneseš v akvarij, kjer prezimijo v kontroliranem okolju, drugo pa je, če jih preseliš vanj zato, da ne bodo "prezimovale", temveč da bodo v njem aktivne,kar pa pomeni, da jih boš moral hraniti, kar pa spet s seboj prinese vse ostalo ....

Deann123

OdgovorNapisal/-a Deann123 » 28 Okt 2010, 14:05

Res je, da je tukaj na forumu veliko ljudi, ki vedo kako se stvari streze ampak ko si ti prvi odgovoril sem kr tebe vprasal in vem da stvar obvladas! :-)

Koliko ribic naj imam v akvariju? Ko kje gledam akvarije pri znancih so vsi tako nabiti z ribicami :-/

Jap...vem da je premalo ampak so ze zunaj temperature nizke tako da sem moral ribice postopno preselit.

V Zootic trgovini mi je trgovka celo rekla, da lahk prve ribice naselim po 24 urah!! Z pripravkom cycle....tiste startne bakterije.

Rastline pa se do sedaj dobro drzijo. Cufajo mi edino rmanec.

Zdravilo pa sem odmeril za 100l vode, ker ko sem polnil akvarij sem tudi nekje toliko vode nalil.

Hvala!!!!

Uporabniški avatar
Dean
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dean » 28 Okt 2010, 15:15

Kot rečeno, število ribic je močno odvisno od njihove velikosti in ali bodo samo prezimovale pri kontrolirano nizki temperaturi ali bodo aktivne. To je zato težko reč koliko, vsekakor pa je to precej aktivnih ribic, ki bodo utesnjene v takem akvariju.
Moj nasvet ostaja isti, uredi stvari, da bodo ostale zdrave in take tudi počakale (dočakale) pomlad.
Kaj pa počno neuki ali nevedni "ostali", pa se ne oziraj. Glej na stvari tako: te ribe so iz ribnika in navajene na več gibanja, sedaj pa jih zapreš v majhen prostor ...

Deann123

OdgovorNapisal/-a Deann123 » 03 Nov 2010, 14:37

Evo...teste sem nabavil že naslednji dan.

Količino amonijaka mi kaže nekje 1mg/l.
Ph vode sem znižal na 7 in tedensko menjam del vode.

Nekaj ribic sem dal ven in redno testiram vodo.

Glede Argulusa pa mislim da je cyprinopur in omnisan pomagal.

Tu in tam se še katera podrgne ob kamenje.

Upam, da bodo dočakale pomlad.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost