Zastrupitve akvarijskih rib

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
DISKUS RoManijA
Kraj: Slov. Bistrica
Kontakt:

Odg: Zastrupitve akvarijskih rib

OdgovorNapisal/-a DISKUS RoManijA » 09 Apr 2008, 21:57

Lepo pozdravljeni

Malce pozno pa vendarle!

Pri zastrupitvi z amonijakom je dobro menjati akvarijsko vodo direktno s klorirano vodo iz pipe, saj klor veže del amonijaka v ionizirano obliko, kar pomeni, da imamo s takšnim dejanjem boljši in hitrejši učinek razstrupljanja rib.

Seveda se amoniak pri normalno utečenem filtru ne bi smel pojaviti. Če se, običajno izbruhne ob ciklanju filtra in če smo zaradi začetniške neučakanosti prehitro naselili ribe, so le te v resni nevarnosti, zato je potrebno izvesti naslednje:

• V primeru izbruha amonijaka je potrebno takoj prekiniti s hranjenjem rib vsaj za en dan oz. dokler amonijaka ne odpravimo, vodo pa menjavamo več dni zapored dokler amonijaka ne zreduciramo na min oz. nulo

• Čimprej posesamo pesek in odstranimo iz akvarija organske nečistoče.

• Dodamo sol, saj s tem, še posebej v mehki vodi zvišamo raven raztopljenih soli v vodi, s čimer v smislu osmoregulacije zmanjšamo prehod strupenega amonijaka, v krvni obtok ribe preko škrg.

• Če imamo pri roki, dodamo metilensko modrilo.
Nazadnje spremenil DISKUS RoManijA, dne 09 Apr 2008, 22:03, skupaj popravljeno 1 krat.

tomosan
Kraj: zalog pri cerkljah

Zastrupitve akvarijskih rib

OdgovorNapisal/-a tomosan » 27 Dec 2010, 19:22

Jaz imam pa naslednji problem.

Imam 250 l akvarij in v njem BluWave07 filter.Nekaj dni me ni bilo doma,ko sem pa prišel pa šok.Skoraj vse ribe poginjene,filter je bil očitno zapacan in zelo slab curek vode iz njega in voda je imela neprijeten vonj.Pri preživelih ribah pa sem opazil,da so agresivne,na njih so bele pike in njihove plavuti so razpadajoče.Takoj sem zamenjal 1/3 vode in očistil kompleten filter.Izgleda malo bolje,a zdaleč ni ok.
Če ima kdo kakršnokoli rešitev in predlog,bom zelo vesel.
Hvala,Tomaž.

Uporabniški avatar
David7
Kraj: Kamnik

Re: Zastrupitve akvarijskih rib

OdgovorNapisal/-a David7 » 27 Dec 2010, 19:33

Kako dolgo akvarij že deluje? Katere ribe imaš notri in koliko? težko je karkol povedat, ker nimaš predstavitve akvarija.

Drugače pa menjava vode, pomaga pri zastrupitvi.

tomosan

OdgovorNapisal/-a tomosan » 27 Dec 2010, 19:57

Akvarij je v pogonu vsaj 2 leti.Notri so pa bile žalovalke,neonke,platiji,moliji,modra rogatca in dve lisički.Vsega skupaj okrog 30 kom.Ostali sta še dve žalovalki in dva molija.Nimam ideje kaj in kako naprej.Ali je dovolj le delna menjava vode in bo ok ali kaj več?
Hvala

Uporabniški avatar
David7

OdgovorNapisal/-a David7 » 27 Dec 2010, 20:11

Sam bi menjal vsak 50% in po recimo 12 urah še 30% ter nato vsak dan po 30% dokler filter ne pride k sebi. Kako močno si očistil filter?

A imajo ribe še vedno bele pike?

Uporabniški avatar
Fevz
Kraj: Trzin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fevz » 27 Dec 2010, 20:13

Vsak dan zamenjaj vsaj 50% vode. Če je možno poizkusi izmeriti parametre za NO3, NO2 in amonijak.
Dobro bi tudi bilo če nam poveš na koliko časa menjaš vodo, čistiš akvarij, hrana. Skratka čim več tem bolje

tomosan

OdgovorNapisal/-a tomosan » 27 Dec 2010, 20:46

Zamenjal sem jo 2 dni nazaj.Ali je potrebno filter še posebaj čistit ali se bo ob menjavi vode.Ribe imajo še vedno bele pike in ne izgledajo boljš.Filter sem imel razstavljen in vse očistil pod tekočo vodo ker nisem upal v tej iz akvarija.Ali je dobro gobice in ostale stvari v filtru kdaj zamenjati z novimi.Hrano uporabljam Tetra.Trenutno TetraPro,TetraMin inTetraMin Granules.Ali se ob menjavi "očisti" tudi pesek in rastline.
Hvala za oba odgovora.

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Eddie » 27 Dec 2010, 23:42

Ce imate vodo pri vas razkuzeno s klorom ali podobnim, si unicil vse koristne bakterije. Tudi nizja temperatura skodi. Sedaj najverjetneje tvoj filter opravlja le mehansko filtracijo.
Nujno naredi kot sta ti svetovala Fevz in David7!

Vedno se filter cisti v "odpadni" akvarijski vodi, vendar samo toliko in takrat, da se resi tezava s pretokom. Pesek se lahko posesa s sesalnim zvonom.
Preberi si, kako deluje bioloska filtracija!
Nazadnje spremenil Eddie, dne 27 Dec 2010, 23:46, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
David7

OdgovorNapisal/-a David7 » 27 Dec 2010, 23:46

Če imaš povišan amonijak, uporabi vodo direktno iz pipe, saj ga klor pomaga nevtralizirat. Ne razumi me narobe in ne zlivaj slučajno klora v akvarij. Edino pazi da bo imela voda enako temperaturo kot tista v akvariju.

dFREAK

OdgovorNapisal/-a dFREAK » 27 Dec 2010, 23:49

V slo nimamo klorirane vode :? na srečo ali ne

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Eddie » 27 Dec 2010, 23:51

Tako je, klor se veže z dušikovimi spojinami! Vendar to je izredno stanje, v nasprotnem primeru je potrebno vodo obvezno deklorirati! Sicer pa, kolikor vem pri nas ne vode ne klorirajo, ampak (ob visjem vodostaju) uporabijo drugo kemijo :)

Uporabniški avatar
cebrica2
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a cebrica2 » 27 Dec 2010, 23:51

Od kot pa ti ta podatek ?
Vem, da je v našem vodovodu voda pogosto bele barve od klora.

Lp, C

dFREAK

OdgovorNapisal/-a dFREAK » 28 Dec 2010, 00:01

V slo je voda klorirana le v rpimeru zelo visokega vodostaja oz drugih ekoloških nesreč.

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 28 Dec 2010, 00:12

Ta podatek žal ni čisto točen, zato ga ni primerno objavljati v taki obliki, saj bo kdo res pomislil, da se voda čisto nikjer več ne klorira.
Mi prosim posreduješ vir, kjer je to navedeno?
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

dFREAK

OdgovorNapisal/-a dFREAK » 28 Dec 2010, 00:24

No torej, če se že na tem forumu za vsako napisano stvaro potrebuje dokaz pa dajmo.
Glede kloriranja vode v sloveniji je tako, da to ni zakonsko določeno da je ali ni potrebno oz se jo klorira po potrebi.
Ali je voda v Sloveniji klorirana?
V Sloveniji obveznost dezinfekcije ali kloriranja pitne vode ni predpisana. Potrebo po dezinfekciji in njene načine ugotovi upravljavec sistema za oskrbo s pitno vodo za vsak način oskrbe posebej. Upravljavec mora zagotavljati skladnost pitne vode, kar velja tudi za nastanek neželenih snovi po kloriranju.
vir: www.kraski-vodovod.si/?stran=voda-dezinfekcija
Vsekakor pa lahko vsak za slove območje oz za svojo vodo pogleda, če je klorirana ali ne na spletni strani komunale določenega kraja, kjer je vse natančno opisano.
Dejstvo pa je, da na ptuju klorirane vode(razen v primeru kot je bilo npr. letos poleti, ko je bil visok vodostaj) nimamo.

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti