Zastrupitve akvarijskih rib

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Eddie
Kraj: Velenje, Maribor
Kontakt:

Re: Zastrupitve akvarijskih rib

OdgovorNapisal/-a Eddie » 28 Dec 2010, 01:11

Plinski klor ni toliko problem, saj hitro izhlapi. Mene bolj skrbi dejstvo, da recimo alergikom na klor in klorov dioksid ni dovolj postana voda, ampak jo prekuhavajo. Zakaj tocno tukaj gre, pa se nisem uspel zvedeti :)

cebrica2 napisal/-a:Vem, da je v našem vodovodu voda pogosto bele barve od klora.

To pa ne bo drzalo, klor vizualno ni zaznaven! Belkasta barva je lahko onesnazena voda ali pa zelo fini mehurcki kisika

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 28 Dec 2010, 08:22

Nekaj postov višje si trdil, da se v Sloveniji voda ne klorira, zdaj si se pa omejil le na Ptuj. Ker za ostale kraje ne veš, nas pošiljaš, da to sami preverimo.
Prosil bi te, da v bodoče najprej sam preveriš dejstva, preden napišeš tak post.
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

dFREAK

OdgovorNapisal/-a dFREAK » 28 Dec 2010, 11:11

Ja ok, te pa sem zavajal tako kot ti to delaš v tvojem podpisu za amazonko :) zgleda da na tem forumu lahko svetujejo oz kar napišejo le tisti, ki so "bog i batina"

janip
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a janip » 28 Dec 2010, 11:15

Kaj je z vami? Vam še vedno luna in mrk trkata po glavi :wide:

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 28 Dec 2010, 12:18

Zgleda da jih ima precej menstruacijo te dni :lol:

Uporabniški avatar
TAL3MC
Kraj: Ljubljana, Bizovik

OdgovorNapisal/-a TAL3MC » 28 Dec 2010, 12:20

"dFREAK", nisem noben "bog i batina", niti ne vem na podlagi česa to sklepaš :?

Dejstvo je, da trdiš, da v Sloveniji voda ni klorirana, kar ne drži.
Ko sem te pozval, da mi navedeš vir, od kje ti ta informacija, si podal zelo diplomatski odgovor, v katerem žal ni nikjer navedeno prav nič, kar bi potrjevalo tvojo trditev.
Pa ne pošiljaj me še enkrat k lokalnim distributerjem, kjer naj bi to preveril.
Ti si tisti, ki nekaj trdiš, zato mi ti to dokaži.

Kar se tiče zavajanja v mojem podpisu pri akvariju 500 litrov Amazonke, je pa čisto moja osebna stvar, kako bom poimenoval svoj akvarij.
In če sem natančen, potem lažem tudi glede količine vode, saj se po akvariju pretaka le 390 litrov vode, pa temperatura v njem je konstantno 29°Celzija, v celotni dolžini reke Amazonke temu niti približno ni tako, Ph kot ga imam je tak le na določenih delih te orjaške reke, enako velja za KH in GH...
Kot vidiš ti lahko kar sam podam veliko dejstev, ki govorijo o tem, kako grdo zavajam ljudi s svojim podpisom, če seveda razmišljam na tak način kot ti.
Predvidevam, da mi boš sedaj očital valisnerijo, ki je tam ni, kot si že napisal v moji niti, vendar je ne mislim odstraniti le zaradi tebe, da bo potem moj akvarij res podoben majhnemu delčku reke Amazonke.
Gre za ime akvarija in ko boš to doumel, ne boš več pisal takih postov, ki poleg vsega sploh ne sodijo v nit Zastrupitve akvarijskih rib, zato je tudi tole moje pojasnilo zadnja stvar, ki jo pišem na to temo.

Bom pa zelo vesel, ko bom s tvoje strani dobil link na članek, kjer je navedeno, da v Sloveniji ni klorirane vode.

S takimi nepremišljenimi izjavami lahko kakšnemu novopečenemu akvaristu, ki že tako precej stvari jemlje izven konteksta (preberejo in upoštevajo le tisto kar je všeč njim), narediš precej škode, saj bo morda rekel: Aha, na Aquanubisu piše, da voda v Sloveniji ni klorirana, torej ni nevarna ribicam in jo bo nalil direktno v akvarij... Možne posledice so pa vsem znane, kajne?
Si morda vsaj za trenutek pomislil na tak scenarij?
Have a nice day, Tomas

Mojih 500 litrov morja :)

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 28 Jan 2015, 14:57

Imam vprašanje, če je možno, da bi se ribe zastrupile s čem, kar oddaja silikon?

Čez vikend sem namreč spraznil 125L. Vse ribe so bile ta čas v 120 L sodu s priklopljenim filtrom in grelcom.

V 125L akvarij sem potem zalepil z naslednjim silikonom Tekafiks za akvarije ozadje Aquadecor (istega uporabljam že v dveh drugih akvarijih). Včeraj zvečer (silikon se je sušil 48 ur) sem nato dal del rib v 125L akvarij del pa v 54L akvarij. Hotel sem jih namreč zaradi prenaseljenosti malo razporediti (hvala bogu, da sem). V 54L akvarij je šel pesek, ki je bil prej v 125L, v večjega sem pa dal nov opran Kema Filter Sand, ki ga tudi uporabljam v večih akvarijih. Vodo sem dal v oba nazaj obstoječo iz soda in prilil v oba cca 1/5 nove starane.

Danes zjutraj pa šok :( Vse ribe v 125L akvariju so bile mrtve, one v 54 L pa so vse OK. Bi lahko bilo, kaj v povezavi s tem silikonom, če se mogoče še ni zadosti posušil in bi kaj oddajal. Ker drugega res ne vem, kaj bi lahko bilo. Nitriti in amonijak sta bila na 0.

Lp,
Gregor

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 28 Jan 2015, 15:10

Uf grozno. :-\
Mogoče si res premalo časa sušil: "Pri utrjevanju sprošča ocetno kislino", "Čas utrjevanja: 2 mm/dan".
Pomeri PH, če se je kaj znižal od kisline.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 28 Jan 2015, 15:21

Hm... PH-ja nisem pomeril, sem pa ta čas akvarij že spraznil :(

Sicer sem tudi v obstoječih dveh akvarijih, kjer že imam aquadecor ozadje vodo nalil po 48 urah, je pa res, da sem tista akvarija ciklal potem še cca. 1 mesec, preden sem naselil organizme.

Potem je čisto možno, da je razlog, ki ga omenjaš. Pa je tale ocetna kislina tudi direktno škodljiva za ribe ali samo posledično preko tega, da se zniža Ph?

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 28 Jan 2015, 15:48

Tega ne vem. Ocetna kislina je tudi v jabolčnem kisu, ki je vsaj za ljudi baje zelo zdrav, in to v precej višjih koncentracijah. Po mojem gre samo za pH.

Po utrjevanju naj bi bil ta silikon "fiziološko neoporečen". Tudi pri meni z njim ni bilo nobenih problemov, vendar sem ga sušil precej dlje.

Koliko časa pa si sušil samo ozadje (barva, epoksi...)?

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 28 Jan 2015, 15:58

Našel sem še tole: "When baking soda and vinegar are combined, the bicarbonate ion of the baking soda reacts to form carbonic acid, which decomposes into carbon dioxide and water."
Uporabljaš kakšen buffer?

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 28 Jan 2015, 16:54

Ozadje sem sušil 7 dni in to v bližini kamina, kjer je malo topleje. Pa tudi prišlo je že precej bolj suho, kot prejšnji dve, ki sta se še malo lepile, ko sem ju dobil (ti dve novivi pa ne). Zgleda, se je že pri njih sušilo malo dlje časa, ker so bili vmes v Srbiji prazniki in je trajalo malo dlje časa, da sem ju sploh dobil.

Sedaj sem pomeril Ph vode v onem novem Malavi akvariju, ki ga pripravljam. Tja sem dal vodo iz obstoječega Malavija. In je skoraj identintičen Ph, kot v večjem Malaviju (7.6). Je pa res, da sem tole ozadje zalepil en dan prej, tako da se je dlje časa sušilo (72 ur). Pa v tega tudi ne dodajam nobenih buferjev.
V onega tropskega pa dodajam. Tam pripravljam vodo z RO + Seachem Equilibrium + Seachem Alkaline Bufer. Hm potem je pa mogoče res možno, da so se zastrupile z CO2. Čeprav sem vodo nalil nekje ob 20.00 in do 22.00 ni bilo nobenih znakov, da bi bilo kaj narobe (ribe tudi niso bile na površju, da bi hlastale za zrakom). Ko sem pa šel naslednjič preverit ob nekje ob 2. uri zjutraj, pa so že vse ležale mrtve po tleh.

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 28 Jan 2015, 21:55

Dvomim da bi padec pH vrednosti ribe tako hitro pokončal. Razen če se je res vsebnost co2 toliko dvignila da je pokončala ribe, in ja,... posledično je vrjetno tudi pH vrednost drastično padla.

Škoda za organizme.
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 28 Jan 2015, 22:08

Ja :( Še dobro, da sem jih vsaj pol dal v drugi akvarij in so tiste OK. Ampak čiklje ter stekleni somi pa so šli :(

Poleg tega pa me muči, da ne vem zagotovo, kaj je bilo narobe. Na isti način sem pripravil ta akvarij in še onega novega 240L, kjer sem tudi namestil ozadje, s tem, da se je tam sušil silokon en dan več.
Voda je bila prenesena iz 450L akvarija, filter sem tudi imel že priklopljen več kot 1 mesec v tistem in sem ga samo prestavil. Amoniak in nitriti so na 0, Ph je OK, pa si vseeno zdaj nekako ne upam dat not rib. Verjetno bom še kak dan počakal potem pa "razkiral" eno izmed mladic afre, da vidim, če je vse OK.

Onega 125L pa imam spraznjenega in ga bom še 2-3 dni sušil in ga potem tudi pripravim počasi. Verjetno za Tanganjiko. Filter za tega je tudi sciklan, če seveda to včeraj ni pobilo bakterij, vodo sem sicer zlil potem iz filtra in jo vzel iz utečenega akvarija in ga ponovno priklopil v enem izmed sodov. Ampak tudi ko bo postavljen bom potem najprej "probal" z eno ribo, ker potem kar je to danes bilo...

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 28 Jan 2015, 22:38

Če se je vsebnost CO2 močno dvignila, je lahko nastradala tudi kultura bakterij v filtru. Počakaj nekaj časa in meri NH3, NO2 za vsak slučaj. Dokler ne poznaš vzroka je pametno, nekaj dni pustit vse skupaj stat, nato izmerit, prevohat in probat spit vodo :P
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost