Zastrupitve akvarijskih rib

Pogovor o boleznih, zdravljenjih in karanteni

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

Re: Zastrupitve akvarijskih rib

OdgovorNapisal/-a gbauer » 28 Jan 2015, 22:49

:) No saj filter me še najmanj skrbi, ker imam enega backup vedno priklopljenega v največjem Malavi akvariju in ga po potrebi lahko priklopim kjerkoli ali pa samo filtrirni material prenesem.
Ja itak, da bom počakal, saj dejansko še sploh ne vem, kaj bi dal notri...

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 28 Jan 2015, 23:40

Seachem Alkaline Buffer dejansko vsebuje natrijev bikarbonat, tako da je CO2 povsem možen pojav, če silikon še ni bil suh. Koliko se ga lahko tako pojavi pa ne vem, to je samo teorija. Naredi poizkus, imaš vse sestavine.

LP

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 29 Jan 2015, 21:07

Komentar glede na sliko skorajda ne bi bil potreben, pa vseeno. Desno je meritev Ph-ja akvarijske vode, levo pa meritev 1l akvarijske vode, v katero sem dodal malenkost silikona iz tube. Ph-ja pa sem pomeril nekje 5 min po tistem, ko sem dodal silikon.

Skratka skoraj zagotovo sem ribe ubil z drastičnem nenadnim znižanjem PH-ja :( Je bilo zgleda vsaj 1 dan sušenja silikona premalo, ker v drugem akvariju, kjer sem tudi lepil ozadje, pa je bilo s Ph-jem vse OK. Ribe nisem želel imeti predolgo v sodu, pa tudi uporabiti sem želel vso obstoječo vodo in sem jih zato dodal v akvarij po 48 urah, kar pa je bilo zgleda zelo narobe :(

DSC_0204.jpg

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 29 Jan 2015, 21:42

Če imaš KH vrednost recimo 8 nemških, je potem CO2-ja preko 240 ppm, glede na tabelo.

sasso1

OdgovorNapisal/-a sasso1 » 30 Jan 2015, 09:03

Živjo,

če prav zastopim, si z silikonom drastično znižal ph?

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 30 Jan 2015, 09:15

Tako je. Zgleda še silikon ni bil zadosti suh in kot tak oddaja pri sušenju ocetno kislino. CO2 je pri tem zelo narasel, Ph pa se je znižal.

Bakl napisal/-a:"When baking soda and vinegar are combined, the bicarbonate ion of the baking soda reacts to form carbonic acid, which decomposes into carbon dioxide and water."

Moj test je to potrdil. Sem pa testiral z vodo, katero uporabljam tudi v tropskem akvariju in ji dodajam bufferje.

Bom čez vikend test ponovil še z vodovodno vodo.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 01 Feb 2015, 19:02

Hm, ni mi več nič jasno. Danes sem probal dati eno mladico v novi 240L akvarij, ki sem ga pripravil isto kot RIO 125. S tem, da se je silikon sušil en dan dlje. Torej novi Malavi sem pripravil čisto isto kot imam obstoječega RIO 450 (s tem, da sem tistega cilkal 1 mesec). Ozadje je od iste firme (Aquadecor). Pesek je isti (Kema Puconci). Silikon sem uporabil isti. Vodo sem dal pred 7 dnevi iz 450L akvarija. Filter sem tudi premaknil iz tistega akvarija, ker sem ga imel že prej priklopljenega. Parametri so bili danes identinčni kot v večjem Malaviju in onem akvariju, kjer so mladice. Amonijak in nitriti na 0. Dam mladico notri in ni zdržala 2 uri preden je umrla :(

Dam potem še eno mladico v RIO 125, ki sem ga ta teden dodatno 3 dni sušil in je tudi v kratkem času umrla. Je pa res, da zadnjič, ko sem spraznil tega, se nisem dotikal filtra ampak sem ga samo priklopil v enem sodu in je možno, da so ostali kaki strupi.

Se je pa pri praznjenju akvarija voda kar precej penila, tako da po moje je nekaj še moralo biti v akvariju...

Zdaj sem oba akvarija spraznil, izpral kolikor se je dalo, izpral filtrirni material, cevi, itd... Akvarija z nameščenim ozadjem bom dodatno cel teden sušil, potem pa ne vem kako naprej. Pesek bom dal za vsak slučaj nov, da ni ostalo slučajno tudi kaj v pesku. Ciklanje bo sedaj itak potrebno od začetka, ker sem filtre podrl. Bi bilo dobro glede na vse dodati v filter prvi mesec ciklanja tudi aktivno oglje? Mogoče še kaki drugi predlogi?

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 01 Feb 2015, 20:53

Jaz bi definitivno dodal aktivno oglje. Vrjetno je v vodi nekaj kar akvarijski testerji ne merijo. Ker imam strah pred takšnimi zadevami, se držim samo naravnih materialov (kamen, korenina,..).
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 01 Feb 2015, 21:12

Tudi jaz imam sedaj strah... Pa sem dva akvarija (z istim ozadjem) na podoben način postavil brez težav (sicer sem tista res ciklal od začetka, ne spomnim se sicer, če sem imel aktivno oglje v filtru). Za ta dva pa sem imel že sciklane filtre, uporabil obstoječo akvarijsko vodo in bi moralo biti kvečjemu vse še bolj OK, pa je vseeno nekaj hudo narobe...

Uporabniški avatar
Bakl

OdgovorNapisal/-a Bakl » 01 Feb 2015, 23:06

Kakšna sta bila zdaj pH in KH? Po mojem preveč hitiš. Lahko pa da je problem vseeno kje drugje...
Vprašaj še na Aquadecor, če uporabljajo kakšne druge materiale kot prej.

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 02 Feb 2015, 07:05

Kh je bil 9, Ph pa 7.6 Torej iste vrednosti kot v 450L Malaviju.

Ne vem, verjetno da res, bi bilo potrebno po vsem tem še nekaj dni počakati. Čeprav sem preostala dva akvarija pripravil na isti način. Po 7 ali 8 dneh sem zalepil ozadje in dva dni pustil, da se je sušil silikon (pa ga je bilo pri 450L precej več).

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 09 Feb 2015, 08:45

Po dodatnem tednu sušenja obeh akvarijev z novim ozadjem (125L in 240L) sem v soboto ponovno napolnil akvarija. Pesek sem dal nov, voda pa je iz obstoječega 450L akvarija. V oba filtra sem dal iz preventive tudi Seachem Matrix Carbon,

V nedeljo zjutraj sem dal v vsak akvarij po 1 mladico Afre. Danes zjutraj sta bili v obeh akvarijih obe mladici OK (prejšnjič sta šli po uri ali dveh). Tako, da je potem res bilo najverjetneje nekaj na tem, da ni bil dovolj posušen silikon (ali pa ozadje). Draga šola za naslednjič. Pa ne draga v finančnem smislu ampak v tem, da sem izgubil ene izmed mojih najljubših tropskih prebivalcev (Steklene some in 3 vrste činkelj)...

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 21 Feb 2015, 12:16

Zgleda je sedaj z obema novima akvarijima vse OK.

Je pa zanimivo, da vse do zdaj (danes je 14 dan) ni bilo v nobenem akvariju zaznati amonijaka in nitritov, pa sem meril vsak drug dan. Akvarija sta bila v bistvu postavljena z nule, ker sem filtra po težavah opral in dal nov pesek.
Bila pa je celotna količina vode vzeta iz 450L akvarija. Hrane sem dajal celo malenkost več, kot ponavadi pri ciklanju.
Po tem takem je moje razmišljanje, da čeprav naj ne bi bilo v vodi iz utečenega akvarija precej velike količine koristnih bakterij, jih je vseeno toliko, da se ob običajnem ciklanju bakterije sprotno zadosti razmnožijo, da do pojava nitritov in amonijaka sploh ne pride.
Ali pa je kako vlogo pri tem odigral tudi Seachem Matrix Carbon, ki sem ga preventivno dodal v oba filtra. Vaše mnenje? :)

Vrni se na “Bolezni in zdravljenje”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost